Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολόγηση


Recommended Posts

Πάνω στο παράδειγμά σου "με ένα επίπεδο" πριν το φορολογητέο:

 
ΔΕΔΟΜΕΝΑ:
Εστω κέρδη 20.000€
Εστω έξοδα, δαπάνες, αποσβέσεις κλπ μετά απο πιθανη αναμόρφωση: 4.000€
Εστω συνολικές παρακρατήσεις φόρου (20%, 10%, κλπ) που αντιστοιχούν στα κέρδη, συνολικά: 3.900€  
Τέλος επιτηδεύματος: 650€
 
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:
Φορολογητέο (πραγματικό, υποθέτουμε ότι καλύπτουμε το τεκμαρτό)= 20.000-4.000=16.000€
 
Κύριος φόρος που αναλογεί = 22%*16.000€ = 3.520€
 
Προκαταβολή φόρου: 100%*3.520€=3.520€
Μείωση προκαταβολής φόρου 3.900€ (είναι οι παρακρατήσεις που έγιναν)
 
Υπόλοιπο για προκαταβολή φόρου: 3.520-3.900= - 380<0 Αρα δεν "υπάρχει" (δεν υπολογίζεται) προκαταβολή φόρου.
 
Οπότε προκύπτει φόρος προς καταβολή: 3.520(κύριος φόρος)-3.900(παρακρατηθέντας φόρος)+650(τέλος επιτηδεύματος)= 270€
 
Πέραν των παραπάνω υπο προϋποθέσεις η προκαταβολή φόρου (εφόσον προκύπτει τέτοια) μπορεί να μειωθεί.
Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok. τώρα κατάλαβα, είχα σπάσει το κεφάλι μου με αυτή την προκαταβολή φόρου, και τώρα καταλαβαίνω γιατί ο λογιστής μου είπε ότι με έσωσαν οι προκαταβολές φόρου!

 

 

Πλέον πρέπει να αποκτήσουμε φορολογική γνώση και συνείδηση. αν υποθέσουμε ότι στον ίδιο επαγγελματία με τα ίδια παραπάνω δεδομένα έχουμε επιπλέον έξοδα πχ από ενοικίαση επαγγελματικού χώρου έστω χονδρικά 6000€ (400€ ενοίκιο + 100€ έξοδα/μήνα) τότε:

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:
Φορολογητέο (πραγματικό, υποθέτουμε ότι καλύπτουμε το τεκμαρτό)= 20.000-4.000- 6000=10.000€
 
Κύριος φόρος που αναλογεί = 22%*10.000€ = 2.200€
 
Προκαταβολή φόρου: 100%*2.200€=2.200€
Μείωση προκαταβολής φόρου 3.900€ (είναι οι παρακρατήσεις που έγιναν)
 
Υπόλοιπο για προκαταβολή φόρου: 2.200-3.900= - 1.700<0 Αρα δεν "υπάρχει" (δεν υπολογίζεται) προκαταβολή φόρου.
 
Οπότε προκύπτει φόρος προς καταβολή: 2.200(κύριος φόρος)-3.900(παρακρατηθέντας φόρος)+650(τέλος επιτηδεύματος)= -1050€
δηλαδή η δήλωση πιστωτική.
αυτό σημαίνει ότι τα καθαρά κέρδη είναι 10.000+1050 =11.050€ έναντι 16.000- (3520+270)= 12.210€ του προηγούμενου σεναρίου
 
δηλαδή με διαφορά στα κέρδη 12210-11050=1.160€ (χονδρικά) μπορείς πχ να απολαμβάνεις έναν επαγγελματικό χώρο ή έναν καλύτερο επαγγελματικό χώρο...βεβαίως μπορεί τα έξοδα να είναι κάτι άλλο αλλά αυτό που ξέρουμε ότι εκπίπτει στο 100% σίγουρο έξοδο δλδ είναι το ενοίκιο γραφείου
 
σωστά σκέφτομαι?
Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός παρακρατησης φορου, προκαταβλητεων φορων ΚΑΙ δαπανων σε "εσωσε".
Γιατι το max ποσοστο της παρακράτησης ειναι 20% ενω οι φορολογικοί συντελεστες ξεκινανε απο 22%.
Σκεψου το και θα καταλάβεις τι εννοω.

 

edit: Το σκέφτηκες ήδη το σχετικό με τις "δαπάνες"  :grin:

 

edit ξανά: 

Δεν είναι ακριβώς έτσι αυτό που λές στο τέλος ότι: "αυτό σημαίνει ότι τα καθαρά κέρδη είναι 10.000+1050 =11.050€......."

γιατί τα 1.050€ (ως επιστροφή φόρου) είναι "τμήμα" του φόρου που παρακρατήθηκε και είναι εντός των 10.000€ δεν τα προσθέτεις στα 10.000€. Δες το πιο προσεκτικά και θα καταλάβεις πάλι τι εννοώ. 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε georgegaleos, επειδή βλέπω ότι το έχεις ψάξει κι εσύ, στο τελευταιο παράδειγμα και έτσι όπως  έχω αρχίσει να τα καταλαβαίνω και να τα υπολογίζω θα ισχύει  η επιστροφή φόρου?, γιατί έχω χρόνια να μου συμβεί κάτι τέτοιο και φοβάμαι μήπως πάλι κάτι άλλο θα ισχύει για να 'μας τα πάρουν' 

 

@# 93 Δεν είναι ακριβώς έτσι αυτό που λές στο τέλος ότι: "αυτό σημαίνει ότι τα καθαρά κέρδη είναι 10.000+1050 =11.050€......."

γιατί τα 1.050€ (ως επιστροφή φόρου) είναι "τμήμα" του φόρου που παρακρατήθηκε και είναι εντός των 10.000€ δεν τα προσθέτεις στα 10.000€. Δες το πιο προσεκτικά και θα καταλάβεις πάλι τι εννοώ. 

 

προσπαθώ να το καταλάβω...θα πιστωθεί στο λογαριασμό μου η επιστροφή φόρου και γι' αυτό την προσθέτω στα κέρδη ως τελικό απολογισμό κερδών του έτους....ίσως κάτι ακόμα μου διαφεύγει...θα το σκεφτώ... :confused:

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δες το 2ο edit μου, γιατί μάλλον γράφαμε μαζί.

 

Επιστροφή φόρου θα έχεις κανονικά, εφόσον προκύπτει.

Και θα πιστωθεί στον λογαριασμό σου, εφόσον κατά την ημερομηνία που γίνει η εκκαθάριση και μέχρι να σου πιστωθεί (αν υπάρχει ποσό) είσαι ασφαλιστικά και φορολογικά ενήμερος.

Υπό την αίρεση όμως, του ότι αν υπάρχουν ρυθμισμένες οφειλές ή/και ληξιπρόθεσμες στην εφορία ή σε ασφαλιστικό ταμείο (και του ταμείου έχουν αποσταλλεί στο ΚΕΑΟ) θα γίνει ΠΛΗΡΗΣ συμψηφισμός[1] και αν περισέψει κάτι θα πιστωθεί στον λογαριασμό σου.  

 

[1] Αν υπάρχει ρύθμιση θα "τραβήξουν" όλο το ποσό που απομένει όχι μόνο την τρέχουσα δόση.

Link to comment
Share on other sites

οκ. ναι το κατάλαβα. αν υποθέσουμε ότι όλα είναι τέλεια χωρίς ρυθμισμένες οφειλές ή/και ληξιπρόθεσμες στην εφορία ή σε ασφαλιστικό ταμείο (και του ταμείου έχουν αποσταλεί στο ΚΕΑΟ), τότε εφόσον μου πιστωθεί πίσω το τμήμα του φόρου που μου αναλογεί, ισχύει ότι ο τελικός απολογισμός κερδών για το έτος θα είναι 10.000+1050 =11.050€?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

................................

@# 93 Δεν είναι ακριβώς έτσι αυτό που λές στο τέλος ότι: "αυτό σημαίνει ότι τα καθαρά κέρδη είναι 10.000+1050 =11.050€......."

γιατί τα 1.050€ (ως επιστροφή φόρου) είναι "τμήμα" του φόρου που παρακρατήθηκε και είναι εντός των 10.000€ δεν τα προσθέτεις στα 10.000€. Δες το πιο προσεκτικά και θα καταλάβεις πάλι τι εννοώ. 

 

προσπαθώ να το καταλάβω...θα πιστωθεί στο λογαριασμό μου η επιστροφή φόρου και γι' αυτό την προσθέτω στα κέρδη ως τελικό απολογισμό κερδών του έτους....ίσως κάτι ακόμα μου διαφεύγει...θα το σκεφτώ... :confused:

Ερώτημα: Το φορολογητέο πως προέκυψε στο παράδειγμα?

Απαντάω: 20.000(κέρδη) μείον δαπάνες (4.000+6.000) που είναι ίσον με τα 10.000€.

 

Ερώτημα: Ο φόρος που παρακρατήθηκε ή προκαταβλήθηκε δεν είναι εντός των 20.000€ και άρα εντός και των 10.000€?

Απαντάω: Είναι

 

Ερώτημα:Τα 1.050€ ως επιστροφή πως προέκυψαν?

Απαντάω: Ως τμήμα του φόρου που παρακρατήθηκε ή προκαταβλήθηκε.

 

Αρα: Μέσα στα 20.000 είναι και τα 1.050€ .... άρα και μέσα στα 10.000€

 

Ελπίζω να βοήθησα.... δες το πιο προσεκτικά και με καθαρό μυαλό και θα το καταλάβεις.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ. ναι το κατάλαβα. αν υποθέσουμε ότι όλα είναι τέλεια χωρίς ρυθμισμένες οφειλές ή/και ληξιπρόθεσμες στην εφορία [1] ή σε ασφαλιστικό ταμείο (και του ταμείου έχουν αποσταλεί στο ΚΕΑΟ), τότε εφόσον μου πιστωθεί πίσω το τμήμα του φόρου που μου αναλογεί, ισχύει ότι ο τελικός απολογισμός κερδών για το έτος θα είναι 10.000+1050 =11.050€? [2]

 

[1] Πρόσεξε γιατί αν στο ενδιάμεσο (από όταν υποβάλλεις τη δήλωση και εκκαθαρισθεί μέχρι να αποφασίσουν να εκδόσουν το νέο εκκαθαριστικό που θα φαίνεται πότε θα γίνει η πιστωση στον λογαριασμό σου) εμφανισθεί κάποια οφειλή π.χ. ΦΠΑ, ΕΝΦΙΑ, κλπ πάλι θα γίνει αυτός ο συμψηφισμός.

 

[2] Εγραψα πριν τον συλλογισμό αλλά επειδή γράφουμε σχεδόν μαζί υπάρχει αυτή η "ασυνέχεια"

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Α σωστά ναι! είναι μέσα στα 10.000€...με παραπλάνησε με την πρώτη σκέψη η επιστροφή του ποσού στο λογαριασμό μου!

άρα τελικά η περίπτωση του ενοικίου γραφείου που περιέγραψα παραπάνω κοστίζει λίγο πιο ακριβά 12210-10.000=2.210€ (χονδρικά) 

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε ναι!!!

 

Προσωπικά φροντίζω επειδή γενικότερα έχω επιστροφή και αν δεν έχω ρυθμίσεις κλπ να υποβάλλω τη δήλωση όσο νωρίτερα γίνεται (εντός των πρώτων 15 ημερών απο όταν ανοίγει το σύστημα) προκειμένου να μην πέσω σε δήλωση ΦΠΑ, πρακτικά το ΦΠΑ του Ιουλίου.

 

Συνήθως εφόσον δεν υπάρχουν οφειλές ή δεν προκύψουν, χρονικά έχω δει τα παρακάτω.

α) Υποβολή δήλωσης.

β) Αμεσα η εκκαθάριση και εμφάνιση στο εκκαθαρσιτικό ότι η επιστροφή θα πιστωθεί μετά τον έλεγχο.

γ) πριν το 2μηνο εμφανίζεται το νέο εκκθαριστικό που αναγράφει ότι η επιστροφή θα πιστωθεί την τάδε ημερομηνία (σε περίπου 5-10 ημέρες)

 

Αν μέχρι την ημερομηνία που αναγράφει δεν προκύψει κάτι (ΦΠΑ, ΕΝΦΙΑ, κλπ) γίνεται η πίστωση.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.