Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία για αγροτεμάχια διανομής


Recommended Posts

Εφαρμώσαμε την οριογραμμή σύμφωνα με το διάγραμμα διανομής και τα σημεία ορόσημα που έχουμε βρεί στη περιοχή

 

επίσης, τα ορόσημα (τσιμεντοπάσσαλοι) που λες το πιο πιθανό είναι να μην είναι ορόσημα της Τοπογραφικής.Πότε είναι η διανομή??Αν είναι παλιά δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις ορόσημα έξω.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση

 

Απο τα τα 5 ορόσημα που έχουν σχέση με το θείο μου και τον γείτονα, βρηκαμε τα 3 και βάση αυτών χαράξαμε την οριογραμμή της διανομής του '55 και η οποία ταυτίζεται με την οριογραμμή (υπάρχουν και άλλα σημεία το οποία όμως δεν αφορούν τον θείο μου).

 

Είναι ορόσημα της τοπογραφικής υπηρεσίας και έχω το πρωτότυπο πρωτόκολο εφαρμογής και παράδοσης των τσιμεντοπασσάλων του '87 για το οποίο μάλιστα έχει υπόγράψει ο πατέρας του σημερινού γείτονα για την αποδοχή των ορίων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμπερασματικά λοιπόν για να κλείνει το θέμα

1. έχεις αναθέσει σε συνάδελφο τοπογραφο μηχανικό την υπόθεση, δεν υπάρχει κανείς λόγος για να αμφισβητηθεί η δουλειά του

2.επιπλέον των διαγραμμάτων διανομής και διαγραμμάτων που συνοδεύουν τίτλους έχεις και πρωτόκολλο αποδοχής ορίων σύμφωνα με τις διατάξεις του αστικού κώδικα

3.με τα υφιστάμενα στοιχεία ο συνάδελφος τοπογράφος έχει κάνει τις αναγκαίες  αποτυπώσεις υφιστάμενης κατάστασης και τις εργασίες επανεφαρμογής

4.τεχνικά και νομικά είσαι εντάξει

5.από όσα γράφεις ο ομορος έχει καταπατήσει τμήμα της ιδιοκτησίας του θείου σου

6. το τελευταίο που έχεις να κάνεις είναι να αναζητήσεις τον συνάδεφο που έκανε (αν έκανε) δουλειά για τον όμορο ιδιοκτήτη και να συζητήσεις μαζί του

7.εύχομαι να ξεμπερδέψεις , τα στοιχεία είναι υπέρ

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

1) Ανάθεσε ο θείος μου και έκανε εξαρτημένο τοπογραφικό

5) Είπαμε να υπάρξει μια ανεκτή ανοχή στα όρια (0,5-1,0μ), όχι να μπεί μέσα στην ιδιοκτησία του θείου μου 3-4 μέτρα

6) Γι' αυτό δεν ξέρω αν ο γείτονας έχει αναθέσει σε μηχανικό να κανει ανάλογη δουλειά ή έχει πράξει με δική του πρωτοβουλία κατ' εκτίμηση, αυτό θα το μάθουμε σε 2-3 μετά την επεξεργασία των νέων δεδομένων που προσκομίσαμε στο κτηματολόγιο πριν 4 μέρες στην επιτροπή ενστασεων

7) Έτσι θέλουμε να πιστεύουμε (για ''τα στοιχεία είναι υπέρ'')...θα δείξει

 

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.