Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Εισφορών 2014


Gastarbeiter

Recommended Posts

Μόλις έπεσα σε ένα ενδιαφέρον πινακάκι με τις εισφορές

http://akea2011.wordpress.com/2012/01/29/afxisiisforontsmede/

Στην τελευταία ασφαλιστική κατηγορία, δηλαδή ασφαλισμένος άνω 39ετίας (ουσιαστικά έχει κάνει έναρξη πριν τα 28 του) θα έχει εισφορές 1140,35€/μήνα.

Οπως αναφερει το παραπάνω site , η απόφαση για την αυξηση ηταν ομόφωνη. Δηλαδή υπερψήφισαν και οι εκπρόσωποι του ΤΕΕ  . Μετά θα ερθουν να  μας πουν οτι χάσαμε στο ΣΤΕ τα ΛΑΜΌΓΙΑ .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα, έχω μαζέψει κάποια χρήματα με κόπο, και θέλω να πληρώσω μέρος από τις οφειλές μου στο ΤΣΜΕΔΕ, για να μη μαζεύω τόκους. Χρωστάω αρκετά από ένα διακανονισμό που δεν κατάφερα να κρατήσω τους όρους του, και Β 2013 και Α 2014. Κοινώς θα χρωστάω για πάντα.... 

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με τους καινούριους διακανονισμούς και τις οφειλές? θα βγει κάποια απόφαση που καλύτερα θα είναι να περιμένω μια-δυο εβδομάδες??

Δεν έχω βάλει πρόσθετα όπως κάποιες προαιρετικές υπαγωγές και είμαι στην 6ετία τώρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω τις εισφορές μου? να αιτηθώ δλδ να αφαιρέσουν κάτι? /

Ισχύει το ότι μπορούμε να πηγαίνουμε στους γιατρούς και ας μην είμαστε ενήμεροι?

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ Β 1169 19-06 2014

 

«β) οι ασφαλισμένοι του Τομέα Μηχανικών και  Εργοληπτών Δημοσίων Έργων του Ε.Τ.Α.Α., οι οποίοι έχουν απολέσει την ασφαλιστική τους ικανότητα λόγω οφειλών στον ασφαλιστικό  τους  φορέα,  δικαιούνται, οι ίδιοι και τα προστατευόμενα μέλη αυτών, παροχές ασθένειας σε είδος από τον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. μέχρι 28/2/2015, εφόσον οι οφειλές τους αφορούν τα έτη 2011, 2012 και 2013, χωρίς να εξετάζεται η ασφαλιστική κατάσταση του 2014, και ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού φορολογητέου εισοδήματος για τα ανωτέρω έτη δεν υπερβαίνει τα 12.000 ευρώ.

Προκειμένου οι αρμόδιες υπηρεσίες των ασφαλιστικών φορέων να προβούν στη χορήγηση ασφαλιστικής ικανότητας μέχρι 28/2/2015, για τον ίδιο τον ασφαλισμένο και τα προστατευόμενα μέλη αυτού, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, απαιτείται η υποβολή αίτησης και η προσκόμιση αντίγραφου εκκαθαριστικού σημειώματος για τα εισοδήματα των ετών 2011, 2012 και 2013.

Οι αρμόδιες υπηρεσίες των ασφαλιστικών φορέων ελέγχουν τα δικαιολογητικά και αφού διαπιστώσουν ότι ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού φορολογητέου εισοδήματος των τριών (3) προηγουμένων ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των δώδεκα χιλιάδων ευρώ (12.000,00 €) και οι οφειλές από ασφαλιστικές εισφορές έχουν δημιουργηθεί τα ίδια έτη, προβαίνουν στην χορήγηση ασφαλιστικής ικανότητας (θεώρηση του βιβλιαρίου υγείας) μέχρι 28/2/2015 με την ένδειξη «άρθρο πρώτο υποπαράγραφος Α3 του ν.4254/2014».

Σε περίπτωση ανακριβούς δήλωσης διακόπτεται άμεσα η ασφαλιστική ικανότητα και αναζητούνται οι τυχόν καταβληθείσες δαπάνες για ιατροφαρμακευτική και νοσηλευτική περίθαλψη.»

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με τους καινούριους διακανονισμούς και τις οφειλές? θα βγει κάποια απόφαση που καλύτερα θα είναι να περιμένω μια-δυο εβδομάδες??

 

Μάλλον καλύτερα να περιμένεις λίγο ακόμα.

Στην ειδησεογραφία συζητιέται πολύ το θέμα της αύξησης των δόσεων (έως και 100), βλ. π.χ. http://www.kathimerini.gr/782954/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/se-100-doseis-h-ry8mish-twn-lh3ipro8esmwn-ofeilwn-pros-eforia-kai-tameia-ews-toy-posoy-twn-15000-eyrw

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με την ασφαλιστική κατηγορία καθώς με εντάσει στην 1η ασφαλιστική κατηγορία ενώ είμαι άνω 5ετίας.

 

Είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από τον Μάιο 2008.

Από το 2008 έως το 2010 πλήρωνα τις εισφορές μόνος μου.

Από το 2010 έως το τέλος του 2013 ήμουν μισθωτός και άρα πληρωνόντουσαν οι εισφορές από την εταιρία που δούλευα.

Από την αρχή του 2014 έκανα έναρξη επαγγέλματος οπότε και πλήρωνα τις εισφορές ανά εξάμηνο μόνος μου.

 

Πώς γίνεται κάποιοι φίλοι άνω 5ετίας να είναι στην 2η κατηγορία ενώ είναι και αυτοί άνω 5ετίας και κάτω των 35; Παίζει ρόλο το ότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας λιγότερο από 3 χρόνια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με βάση το πρώτο μνημόνιο οι εισφορές ελεύθερου επαγγελματία μηχανικού διαμορφώνονται ως εξής:

<5ετία        230,83

5~8 έτη        423,11

8~14 έτη    499,76

>15 έτη        649,37

Μετά την πενταετία είναι υποχρεωτική η μετάβαση σε επόμενη ασφαλιστική κατηγορία ανά τριετία, εκεί οφείλονται οι αυξήσεις.

 

Επειδή υπήρξε μεγάλη αντίδραση από τους μηχανικούς, η διοικούσα επιτροπή του ΤΣΜΕΔΕ πήρε προσωρινά απόφαση, από το Β' εξάμηνο του 2013 και μέχρι να εκδικαστεί από το ΣΤΕ η υπόθεση σχετικά με την συνταγματικότητα των αυξήσεων, να μην χρεωθούν οι αυξήσεις.

Αν η αύξηση κριθεί συνταγματική τότε θα πληρώσουμε αναδρομικά την διαφορά διαφορετικά θα επιστραφεί η διαφορά σε όσους πληρώσανε κανονικά το Α'2013 όπου τα ειδοποιητήρια ήρθαν με τις αυξήσεις (είδα 2560€ και μου ήρθε κάπως να πω την αλήθεια).

Εγώ που ήμουν μισθωτός μέχρι το τέλος του 2013 και από αρχές 2014 είμαι ελεύθερος επαγελματίας σε ποια κατηρογία ανήκω (στο ΤΣΜΕΔΕ είμαι γραμμένος από το 2008). Στο χαρτί γράφει πρώτη κατηγορία αλλά δε ξέρω ανέχουν κάνει λάθος. Δε θεωρούμαι άνω 5ετίας;

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω ένα σχετικό ΦΕΚ, ελπίζω να σε βοηθήσει.

 

ΦΕΚ 152Α/2011 Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012−2015

 

5.α) Οι ασφαλισμένοι στον κλάδο κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α.) – Τομέας Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.), Τομέας Σύνταξης και Ασφάλισης Υγειονομικών (Τ.Σ.Α.Υ.), Τομέας Ασφάλισης Νομικών (Τ.Α.Ν.) – που έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο από 1.1.1993 και εφεξής, και ασφαλίζονται στους ανωτέρω Τομείς ως ελεύθεροι επαγγελματίες, κατά την πρώτη υπαγωγή τους στην ασφάλιση των Τομέων κατατάσσονται στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία, όπως αυτή προβλέπεται από το π.δ. 124/1993 (Α ́ 54) και την υποπερίπτωση αα ́ της περίπτωσης β ́ της παρ. 1 του άρθρου 4 του ν. 3518/2006 (Α ́ 272), το π.δ. 126/1993 (Α ́ 54) και το π.δ. 125/1993 (Α ́ 54), και μετατάσσονται στις επόμενες κατηγορίες ανά τριετία, και πάντα την 1η του έτους του επόμενου εκείνου στο οποίο συμπληρώθηκε η τριετία.
β) Για τα πρόσωπα της περίπτωσης α ́ της παραγράφου αυτής που συμπληρώνουν μέχρι 31.12.2011 τουλάχιστον τρία έτη ασφάλισης στους Τομείς του κλάδου κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α.), έχουν εφαρμογή τα προβλεπόμενα στην περίπτωση α ́ της παραγράφου αυτής

Link to comment
Share on other sites

το ΦΕΚ αναφερεται στα έτη 2012 έως 2015.

 

Αραγε μετα το 15 μπορεί κάποιος να πει ότι αυτά τα επείγοντα μέτρα του μεσοπρόθεσμου σταματάνε και επανερχόμαστε στην πρότερη κατάσταση.

 

Χμμμ..

 

Μπα!

Link to comment
Share on other sites

Τα μέτρα είναι προσωρινά και ως γνωστόν τίποτα μονιμότερο του προσωρινού.

Λογικά και μετά το 2015, φήμες λένε μέχρι το 2017,θα έχουν συγχωνευτεί τα ταμεί, μέχρι τότε δεν αναμένονται σημαντικές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.