Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Όχι ακόμα δεν έχω πάει στον φορέα, στον οαεδ δήλωσαν άγνοια για τον ασφαλιστικό φορέα. Φοβάμαι ότι και στον φορέα θα έχουν μαύρα μεσάνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι στο τ.α.ν. ειμαι γραμμενη. Ειδα απο την προκηρυξη τουοαεδ οτι εκει αποδιδονται,και ψαχνοντας το στο ιντερνετ επεσα στο φορουμ σας,και ειδα οτι πολλοι συναδελφοι σας αντιμετωπισαν παρομοιο θεμα και μαλιστα καποιοι δεν το εχουν λυσει ακομα?!Ελπιζω να με διαφωτισετε αν και οχι συναδελφος..εχουμε σαν κλαδοι τα ιδια προβληματα με τα ταμεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και καλώς σας βρήκα.

Είμαι μηχανολόγος και το 2014 είχα προσληφθεί μέσω του τότε κοινωφελούς προγράμματος εργασίας. Λόγο των εξελίξεων όσων αφορά τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, είχα πληρώσει στο ταμείο μόνο τις εισφορές που «μου αναλογούσανε» (δηλ. για ένα μήνα). Τώρα μετά από δυο χρόνια και πληρώνοντας τις εισφορές μου κανονικά, μου έχουν μπλοκάρει την ιατροφαρμακευτική μου ασφάλιση λόγο εκείνων των οφειλών. Παρακολουθώ το θέμα σχεδόν από την αρχή και βλέπω ότι έχουν γίνει αρκετά βήματα αλλά δυστυχώς δεν έχω καταλάβει αν έχει βρεθεί κάποια λύση και αν ναι ποια είναι αυτή. Σκέφτομαι να πάω να τα πληρώσω για να τελειώνω αλλά το θεωρώ άδικο καθώς αυτά τα χρήματα μου έχουν είδη παρακρατήσει. Είπα πριν κάνω το βήμα και πληρώσω, να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι το οποίο θα μπορούσα να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω θεωρώ οτι πρέπει τελικά να κάνουμε μια αγωγή προς τον  τεράστιο ασφαλιστικό φορέα του ΙΚΑ όσοι έχουμε αυτό το πρόβλημα και μάλιστα να απαιτήσουμε και τις προσαυξήσεις και όλα τα νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η λυση: ασφαλιστικα μετρα, και ασε οαεδ και δημο να τους πιανει κρυος ιδρωτας. Μην το αφηνετε να τρεχει, αν εισφορες του 15 δεν κατατεθουν μεσα στο 16 τοτε αυτες γινονται απαιτητες απο το 17 απευθειας απο τον ασφαλισμενο (αυτος ειναι και ο λογος που μπλοκαραν τον παραπανω φιλο). Κοινώς, επιβλεποντας φορεας και συντονιστης την βγάζουν λαδι.

 

Ασφαλιστικα μετρα, λοιπον, και αν δεν τα βαλουν αμεσως αγωγη επι προσωπικου (οχι γενικα στον ταδε υπαλληλο του Δήμου ή του οαεδ, αλλα στον δ/ντη της οικονομικης υπηρεσιας και στον προισταμενο για τα κοινωφελη προγραμματα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση παρακαλώ,

 

Εργαζόμουν σε πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας με ειδικότητα ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, δικαιούμαι το επίδομα 216 μετα από τρίμηνη παραμονή στον ΟΑΕΔ; Το τοπικό ΚΠΑ2 στο οποίο είμαι εγγεγραμμένος διαφωνεί λόγω ότι οι προϋποθέσεις είναι οι εξής:

 

ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΑΝΕΡΓΩΝ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

Το επίδομα είναι ίσο προς 15 βασικά ημερήσια επιδόματα ανεργίας και καταβάλλεται ανά τρίμηνο σε τρεις συνολικά δόσεις μέσα στο ίδιο έτος.

  • Ποιοι είναι δικαιούχοι του βοηθήματος 

     

    Οι άνεργοι που δεν έχουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, δεν υπάγονται στις κατηγορίες του άρθρου 22 του Ν. 1836/89 (οικοδόμοι, λατόμοι, ασβεστοποιοί κ.λ.π)  και παραμένουν γραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ για τρεις μήνες. Προϋπόθεση για να λάβουν το βοήθημα είναι να έχουν πραγματοποιήσει 60 τουλάχιστον ημερομίσθια κατά τη διάρκεια του έτους που προηγείται της εγγραφής τους στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ και το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό. Για το έτος 2015 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 10.564,93 €. Το ποσό αυτό προσαυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

     

  • Πώς υπολογίζεται το βοήθημα
  • Τι δικαιολογητικά απαιτούνται 

     

    •  Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή αντίγραφο Φορολογικής δήλωσης
    •  Βιβλιάριο ενσήμων.

Εφόσον ο ασφαλιστικός φορέας είναι ΤΣΜΕΔΕ εμείς δεν έχουμε ημερομίσθια αλλά μισθός με βάση ασφαλιστική κατηγορία μισθωτών. Τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα από ένα γραφείο του ικα ή μέσω internet αυτό -> Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης.

Στην τελευταία σελίδα έχει τις ημέρες ασφάλισης ανα έτος.

Αν έχεις 60 μέρες ασφάλισης μισθωτός (υποχρεωτικά ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ πακέτο 131) κατά τη διάρκεια του έτους

που προηγείται της εγγραφής σου στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ και δεν έχεις κάνει έναρξη επιτηδευματος

σύμφωνα με αυτό που παρέθεσες δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις το επίδομα.

Σε κάθε περίπτωση κάνε αίτηση για το επίδομα και ας την απορρίψουν γραπτώς αν τολμάνε.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ, ΑΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ, ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ?

Edited by Egaleo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.