Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

α) τι γινεται ομως στην περιπτωση που οι γειτονες ''κλεψανε'' τετραγωνικα με τον φραχτη? οι ιδιοκτητες ισχυριζονται οτι αφου τα συμβολαια λεγανε μεγαλυτερο οικοπεδο τοτε ετσι θα ηταν!!! Με τον νομο αυθαιρετων περισσοτερο τους αστυνομους κανουμε παρα τους μηχανικους!

Επισης αν παω με την δικη μου αποτυπωση ( μικροτερο οικοπεδο κατα 20 τμ!!) τοτε αμεσως οι αυθαιρεσιες σε ολη την πολυκατοικια και οχι μονο στο κομματι που εξεταζω εγω πολλαπλασιαζονται!!! Κ ειναι δικαιο να την πληρωσει ενας?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και συγγνώμη αν έχει ξαναναφερθεί. Στο δελτίο δομικής τρωτότητας σε κατοικίες, εμείς πέρα από την καταγραφή της κατάστασης, ειδικά όταν η κατασκευή είναι για κλάματα, έχουμε κάποια ευθύνη πέρα από την ορθή καταγραφή της υπάρχουσας κατάστασης?Έχω μία κατοικία ισόγεια που από τη μια μεριά όπως κατεβαίνει η κλίση του οικοπέδου, είναι ξεμπαζομένο και στην ουσία στηρίζεται πάνω σε τσιμεντόλιθους που δημιουργούν και ένα επιπλέον βοηθητικό χώρο. Και που μπήκα μέσα στο κτίσμα το σταυρό μου έκανα να μη γίνει σεισμός. Εάν τώρα ο πελάτης θέλει να το τακτοποιήσει εγώ πέραν της ορθής αποτύπωσης δεν έχω άλλη ευθύνη λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα σε αυτό που ρωτάς, αλλά θα σου πω (επειδή είχα -τελικά δε θα το κάνουν, λόγω προστίμου- ίδια περίπτωση) ότι ενδεχομένως, αν δεν αλλάξει κάτι στο νόμο, να μη μπορεί ο πελάτης σου να κάνει εργασίες στήριξης. Υποτείθεται ότι θα επιτρέπονται μόνο εργασίες για λόγους υγιεινής, κτλ , αλλά όχι στον Φ.Ο.. Διευκρίνισέ το κι εσύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής για τακτοποίηση αυθαιρέτων:

 

1) Σε υπάρχουσα μεζονέτα προέκτεινε αυθαίρετα ο ιδιοκτήτης χώρο ισογείου κατά π.χ 20μ2 οπότε προέκυψε άνωθεν χώρος που χρησιμοποιείται ως μπαλκόνι.

Θα πρέπει εκτός από την αυθαιρεσία του ισογείου, να δηλωθεί με τον νόμο 4014/11 και το μπαλκόνι?

Ως βοηθητικός χώρος? Αν το υπάρχον παράθυρο του 1ου ορόφου μετατραπεί σε πόρτα, θεωρείται ξεχωριστή παράβαση?

 

2) Σε περίπτωση αντιπαροχής που βρίσκεται στο στάδιο κατασκευής και εφόσον δεν έχει γίνει ακόμα σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, καλείται η κατασκευάστρια εταιρεία να δηλώσει τις αυθαιρεσίες ή και οι οικοπεδούχοι?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής για τακτοποίηση αυθαιρέτων:

 

1) Σε υπάρχουσα μεζονέτα προέκτεινε αυθαίρετα ο ιδιοκτήτης χώρο ισογείου κατά π.χ 20μ2 οπότε προέκυψε άνωθεν χώρος που χρησιμοποιείται ως μπαλκόνι.

Θα πρέπει εκτός από την αυθαιρεσία του ισογείου, να δηλωθεί με τον νόμο 4014/11 και το μπαλκόνι?

Ως βοηθητικός χώρος? Αν το υπάρχον παράθυρο του 1ου ορόφου μετατραπεί σε πόρτα, θεωρείται ξεχωριστή παράβαση?

 

 

Εννοείς ότι από τον ισόγειο χώρο προέκυψε βατό δώμα - υπαίθριος χώρος στον οποίο έχεις πρόσβαση από τον όροφο και όχι εξώστης=μπαλκόνι, έτσι? Θα βάλεις τα 20 τ.μ. ως υπέρβαση δόμησης, αλλά ως εκεί! Δε θα βάλεις κάτι άλλο, όπως ρωτάς για μπαλκόνι. Ίσως όμως να χρειάζεται τακτοποίηση το παράθυρο που έγινε πόρτα στον όροφο, οπότε αυτό πάει με 500άρικο.

Link to comment
Share on other sites

Τατι δεν συμφωνώ απόλυτα με τον architect.Για τον υπαίθριο χώρο που δημιουργείται δεν υπάρχει πρόστιμο όπως και για την πόρτα που έγινε παράθυρο δεν έχει πρόστιμο. Ως υπερβάσεις θα βάλεις την δόμηση και την κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

μήπως προσπαθώντας να κατανοήσουμε έναν διάτρητο ελλειπή και επικίνδυνο νόμο, οδηγούμαστε σε υπερβολές;

Είναι δυνατόν να θεωρούμε αυθαιρεσία που χρειάζεται νομιμοποίηση την μετατροπή ενός παραθύρου σε πόρτα;

και ένα ερώτημα διαφορετικό.

Πιστεύετε ότι το ποσοστό των κτιρίων στα οποία έχουν εφαρμστεί κατά γράμμα τα σχέδια της άδειας είναι μεγαλύτερο από 5%;

Προσωπικά πιστεύω ότι και το 5% είναι πάραπολύ.Υ.Γ. συγνώμην αν το σχόλιό μου είναι off topic

Edited by arcgeo
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι

 

Προσπαθώντας και εγώ να κατανοήσω το νόμο εχω δύο απορείες, αν καποιός μπορεί ας μου τις λύσει.

 

1,Σε πελάτη μου έκανα όλη τη διαδικασία στην σελίδα του ΤΕΕ πλήρωσε το παράβολο πλήρωσε και το πρόστιμο τώρα ποιά έγγραφα και που πρέπει να τα υποβάλλω, στην πολεοδομία ή μολις οργανώθει το σύστημα του ΤΕΕ να τα υποβάλλω ηλεκτρονικά?

2,Σε εκτός σχεδίου άρτιο οικόπεδο 4100τμ. υπάρχει οικοδομή με υπέρβαση δόμησης 120τμ., η περίπτωση αυτή εμπίπτει στην πράγραφο 24 δηλ. ότι ο ιδιόκτητης πρέπει να βρεί όμορο οικόπεδο κλπ. ή επειδή το οικόπεδο είναι άρτιο η διαδικασία συνεχίζει κανονικά. σημ. το αρθρο 24 παρ. 1γ μιλάει για μη άρτια οικόπεδα.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1.Περιμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες για που και πως θα τα καταθέτουμε

 

2.Για την ώρα τακτοποιείς και περιμένουμε γιατί όντως μιλάει για μη άρτια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.