Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

καλημέρα Μία απλή ερώτηση θα ήθελα να κάνω, εχω περίπτωση όπου ένας ιδιοκτήτης έχει κλειστή πιλοτί διαμορφωμένη σε δύο γκαρσονιέρες, επειδή είναι παλιά οικοδομή το πρόστιμο βγαίνει μικρο , μικρότερο απο το παράβολο αρα πληρώνει 500 ευρώ. αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα πρέπει να κάνω δύο δηλώσεις με δύο παράβολλα και δύο αμοιβές ή μπορω να κάνω μία δήλωση με δύο φύλλα καταγραφής? ευχαριστώ

 

Γιατι δεν το δηλώνεις με τον 3843 που είναι απλούστερη διαδικασία και χωρίς πολλές μελλοντικές απαιτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

είναι αρκετά ακριβότερο Μανώλη και οι ααμοιβές πολύ μικρότερες. Ξέρεις αν ισχύει αυτό που ρωτάω πιό πάνω δλδ. δύο φάκελοι κλπ.?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δυο ερωτήσεις-διευκρινήσεις

 

Σε εκτός σχεδίου μη άρτιο/μη οικοδομήσημο γεωτεμάχιο,τυχόν στεγασμένες βεράντες(με κεραμοσκεπή),πιάνονται ως κλειστοί χώροι, χωρίς τον μειωτικό συντελεστή 0,5-όπως δηλαδή και όλοι οι κλειστοί χώροι του κτιρίου,και πάνε με συντελεστή 2(χωρις άδεια)? Και σύμφωνα πάντα με την εισήγηση της κας Λεμπεση στο ΤΕΕ. Γιατι ανεβάζει πολύ το προστιμο ετσι.Είναι σωστό?

 

Και κάτι τελευταίο.Επέκταση στέγης (απο μπετον) σε εντός σχεδιου,με οικοδομική άδεια,ρυθμίζεται,ή είναι υπερβολικό?

Σημ: Δεν παραβιάζει Δ ή πρασιά, απλά επεκτάθηκε για να στεγάσει μπαλκόνι που επεκτάθηκε καθ' υπέρβαση της αδείας.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ερώτημα, η απάντηση δόθηκε με την τελευταία ομάδα ερωτοαπαντήσεων του ΥΠΕΚΑ και συγκεκριμένα με την 6.

Ανοιχτοί Η/Χ, στέγαστρα κτλ θα πάνε με αναλυτικό.

Το εκτός σχεδίου, χωρίς άδεια κτλ, κανονικά όπως ορίζει ο νόμος.

 

Η επέκταση στέγης θα πάει με αναλυτικό.

Τώρα υπερβολικό ή όχι, είναι κάτι το οποίο το κρίνει ο κάθε ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα υπερβολικό ή όχι, είναι κάτι το οποίο το κρίνει ο κάθε ιδιοκτήτης.

 

Μόνο ο ιδιοκτήτης ή και ο μηχανικός? Έχω την εντύπωση ότι είμαστε υποχρεωμένοι να καταγράφουμε τα πάντα. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο.Επέκταση στέγης (απο μπετον) σε εντός σχεδιου,με οικοδομική άδεια,ρυθμίζεται,ή είναι υπερβολικό?

Σημ: Δεν παραβιάζει Δ ή πρασιά, απλά επεκτάθηκε για να στεγάσει μπαλκόνι που επεκτάθηκε καθ' υπέρβαση της αδείας.

 

Ευχαριστώ.

[/quote

 

Προσωπικά, δεν θα έδινα βεβαίωση αν δεν το τακτοποιούσε. Κανονικά αυτή η επέκταση θέλει έγκριση ΕΠΑΕ (ειδικά με στέγη μπορεί να μην την έπαιρνε κιόλας). 500 ευρουλάκια πρόστιμο ή νομιμοποίηση (... λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

ένας ιδιοκτήτης έχει κλειστή πιλοτί διαμορφωμένη σε δύο γκαρσονιέρες, επειδή είναι παλιά οικοδομή το πρόστιμο βγαίνει μικρο , μικρότερο απο το παράβολο αρα πληρώνει 500 ευρώ.

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα πρέπει να κάνω δύο δηλώσεις με δύο παράβολλα και δύο αμοιβές ή μπορω να κάνω μία δήλωση με δύο φύλλα καταγραφής?

Εχει σύσταση η οικοδομή?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλο το forum..... είναι η πρωτη φορά που γράφω κ θέλω να ρωτήσω κάτι, οπότε ζητάω την κατανόησή σας αν δε θέσω σωστά το ερώτημα....

 

Τι γίνεται με τα εξ αδιαιρέτου ? είναι πολύ σημαντικό το θέμα κ πρέπει να υπάρξει μια απάντηση απο τους φωστήρες του ΥΠΕΚΑ

 

Έχω ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου 5.182τμ και ο αθεόφοβος το έχει μοιράσει σε 18 κομμάτια..... κ έρχεται ο πελάτης που έχει το ένα από τα 18 κομμάτια για τακτοποίηση (250τμ). Όλοι τους κ οι 18 έχει ο καθένας από κάτι αυθαίρετο ... σίγουρα κάπιος από όλους θα έχει εκδόσει την αδεία κ θα έχει εκμεταλλευτει τη δόμηση...πρέπει να ψάξουμε και τους 18 για να δούμε ποιος έχει εκδόσει τι ? το τοπογραφικό θα γίνει στο σύνολο του οικοπέδου κ θα πρεπει να δείξουμε ολες τις αυθαιρεσίες ? ( περιφράξεις , σπιτάκια , αποθήκες κλπ) κ ποιος θα μας αφήσει να μπούμε στην ιδιοκτησία του να μετρήσουμε θα μας κυνηγήσουνε..... !!!

 

κ κάτι τελευταίο.... έστω ότι έχει εκδοθεί άδεια, στον υπολογισμό του αντίστοιχου προστίμου βάζω με άδεια? αφου η άδεια πηγαίνει στο σύνολο του οικοπέδου .. στην περιοχή που είμαι είναι όλα εξ αδιαιρέτου και όλοι οι μηχανικοί έχουν παγώσει τις τακτοποιήσεις!

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Με τα εξ' αδιαιρέτου, όπως λέμε σε αντίστοιχο θέμα του φόρουμ, δεν γίνεται τίποτα (κανονικά). Κάποιοι, όπως εγώ, περιμένουμε εγκύκλιο (οι μ@$@κε$) και υπάρχουν και κάποιοι "συνάδερφοι" (οι μάγκες) που προχωρούν κανονικά.

 

Το τοπογραφικό, ναι πρέπει να είναι και των 5182 τ.μ. με τα πάντα.

 

Εφόσον έχει άδεια ένας, θεωρείται ότι έχουν όλοι!

 

Τώρα το πως βγήκε αυτή η άδεια, χωρίς τη συναίνεση όλων, είναι άλλο θέμα.

 

Και αν υπάρχει άδεια και εσύ δεν το ξέρεις? Πρέπει να ρωτάμε τους πάντες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.