Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισοϋψείς καμπύλες για το Νομό Αιτωλοακαρνανίας! Βοήθεια!


Recommended Posts

Καλησπέρα, για την πτυχιακή που κάνω χρειάζομαι ισοϋψείς για το νόμο Αιτωλοακαρνανίας (αν είναι δυνατών ανά 20m αλλά αν δεν γίνεται πιστεύω πως και με ισοϋψείς ανά 50m θα κάνω τη δουλειά μου). Δουλεύω με το πρόγραμμα ArcMap 10 που διαβάζει polylines σε μορφή .shp (shapefile). Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.  

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ψάξεις να βρεις τους αντίστοιχους χάρτες ΓΥΣ 1:50.000 και να κάνεις ψηφιοποίηση μόνος σου. Θέλεις για όλο το νομό? Μπες στο σιτε της ΓΥΣ να δεις ποια 50χίλιαρα σε καλύπτουν και ζήτα τα στο φόρουμ. Κάποιος μπορεί να στα δώσει...;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ψάξεις να βρεις τους αντίστοιχους χάρτες ΓΥΣ 1:50.000 και να κάνεις ψηφιοποίηση μόνος σου. Θέλεις για όλο το νομό? Μπες στο σιτε της ΓΥΣ να δεις ποια 50χίλιαρα σε καλύπτουν και ζήτα τα στο φόρουμ. Κάποιος μπορεί να στα δώσει... ;)

Βασικά μόνο για τον Καλλικρατικό δήμο Αγρινίου και Θέρμου θέλω. Σε αυτό το θέμα * ο Nikos65 λέει πως έχει μια εικόνα από την οποία μπορεί να εξάγει ισοϋψείς. Έχω τους αντίστοιχους χάρτες ΓΥΣ 1:50.000 αλλά το να τους ψηφιοποιήσω είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία, θα μου πάρει μέρες... Θα στείλω μήνυμα στον Niko65 ίσος με βοηθήσει...

 

* http://www.michanikos.gr/topic/28052-%CE%9B%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-img-%CF%83%CE%B5-shp/

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτά τα pdf εδώ 

https://sites.google.com/site/gpsagriniou/

 

και ίσως ..... το τελευταίο

Ευχαριστώ, αλλά δεν με βοηθάνε οι συγκεκριμένες εικόνες. Θέλω υψομετρικά στοιχεία για την περιοχή που βρίσκεται μέσα στο μοβ πλαίσιο σε μορφή vector για να μπορώ να πάρω στατιστικά... αν κάποιος έχει εικόνα μόνο με υψομετρικές καμπύλες για την περιοχή για να της εξάγω σε μορφή .shp θα με βοηθούσε. 

post-92306-0-57469600-1392812731_thumb.png

Edited by Giorgos xorot
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο που θες να ανεβάσεις για να δούμε δεν ανεβαίνει με το τρόπο αυτο.

Κάνε "ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΊΑ" στο μήνυμά σου, μετά "Χρήση Πλήρους Επεξεργαστή Κειμένου" (κάτω δεξιά), μετά κάτω αριστερά εκεί που γράφει "Επισυνάψτε Αρχεία" επιλέγεις "Choose File", μετά "Επισήναψη Αρχείου" και τέλος "Αποθήκευση Αλλαγών".

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

είσαι φοιτητής ή διπλωματούχος?

Σε μπέρδεψε η ειδικότητα (το άλλαξα και έβαλα ιδιότης. Όντως δεν πήρα ακόμα το δίπλωμα...) είμαι φοιτητής χωροταξίας και πολεοδομίας, την πτυχιακή μου κάνω... 

Edited by Giorgos xorot
Link to comment
Share on other sites

Να πας μια επισκεψη στη Γεωγραφικη Υπηρεσια Στρατου.Εκει θα σε κατατοπισουν

http://web.gys.gr/portal/page?_pageid=33,36648&_dad=portal&_schema=PORTAL

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Σε μπέρδεψε η ειδικότητα (το άλλαξα και έβαλα ιδιότης. Όντως δεν πήρα ακόμα το δίπλωμα...) είμαι φοιτητής χωροταξίας και πολεοδομίας, την πτυχιακή μου κάνω... 

 

αφού είσαι φοιτητής και συντοπίτης τι να σε κάνω?..... :smile:

σου στέλνω με πμ το τηλέφωνό μου να με πάρεις να σου δώσω ότι χρειαστείς...

 

και καλό πτυχίο

 

edit 

κακώς άλλαξες την ιδιότητα

άλλαξε το ιδιώτης γύρνα το πάλι σε μηχανικός να καταλαβαίνουμε ότι είσαι συνάδελφος

Edited by chrisven
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.