Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάστημα Υ.Ε και φύτευση


Recommended Posts

καλημερα...σε οικοπεδο 400 τ.μ εντος σχεδιου με καλυψη 40% εντος σχεδιου πολεωςμε χρηση γενικης κατποικιας προκειται να εκδοθει αδεια δομησης για καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος (κρεπερι) 120 τ.μ με φερουσα τοιχοποιια απο πετρα και ξυλινη στεγη.Υπολογιζεται ο υποχρεωτικος ακαλυπτος (αφαιρωντας φυσικα την επιφανεια της τοιχοποιιας) ,υπολογιζεται η φυτευση ,τοποθετουνται οι θεσεις σταθμευσης και δεν μενει καθολου χωρος για τραπεζοκαθισματα (εξωτερικα)

1) Μπορω να χρησιμοποιησω περγκολες για στηριξη φυτων και απο κατω να τοποθετησω τραπεζοκαθισματα?

2) υπαρχει καποια παρεκκλιση για τη φυτευση σε περιπτωση καταστηματων Υ.Ε 

 

ευχαριστω

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια παρεκκλιση για τη φυτευση σε περιπτωση καταστηματων Υ.Ε 

 

Όχι, δεν υπάρχει.

τοποθετουνται οι θεσεις σταθμευσης και δεν μενει καθολου χωρος για τραπεζοκαθισματα (εξωτερικα)

 

Ή τα αυτοκίνητα θα παρκάρουν στο γρασίδι και τα τραπεζοκαθίσματα θα βρίσκονται σε πλακόστρωτο τμήμα 

ή το ανάποδο

Link to comment
Share on other sites

Για τις θέσεις στάθμευσης μπορείς να δείξεις ότι πλακοστρώνεις μόνο το πλάτος που πατούν οι ρόδες (δύο λωρίδες 50-60 εκ) και το υπόλοιπο φύτευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παλιό το θέμα πλην όμως έψαχνα κάτι οπότε ..

 

 

Για τις θέσεις στάθμευσης μπορείς να δείξεις ότι πλακοστρώνεις μόνο το πλάτος που πατούν οι ρόδες (δύο λωρίδες 50-60 εκ) και το υπόλοιπο φύτευση.

αυτό το κάναμε παλιά μερικές φορές, δε το δεχόντουσαν όλοι οι πολεοδόμοι πλην όμως στο τεύχος Τ.Ο του ΝΟΚ αναφέρει

 

Οι επιφάνειες εδάφους που συμμετέχουν στη φύτευση δεν μπορεί να επιστρώνονται με διάτρητες πλάκες ή να χρησιμεύουν για τη διέλευση οχημάτων.

 

όταν λέει διέλευση εννοεί μόνο το "πάτημα" της ρόδας?

δεν είμαι βέβαιος και σε συνάρτηση με το ότι και παλαιότερα ήταν θέμα πολεοδόμου να το δεχθεί ή όχι,
είμαι πιο κοντά στο να θεωρήσω ότι δε μπορεί να αφαιρεθούν μονο οι "ροδιές" πλέον

 

Ποιο είναι το ερώτημα; Να φτιάξεις πέργκολες αντί φύτευσης; Από όσο ξέρω όχι δεν μπορείς.

από τέυχος Τ.Ο ΝΟΚ ξανά

"Οι πέργκολες εφόσον είναι ασκεπείς και προορίζονται για στήριξη φυτών μπορούν να κατασκευάζονται στην επιφάνεια του χώρου φύτευσης, χωρίς περιορισμό διαστάσεων και θέσης. "

Link to comment
Share on other sites

παλιό το θέμα πλην όμως έψαχνα κάτι οπότε ..

 

 

αυτό το κάναμε παλιά μερικές φορές, δε το δεχόντουσαν όλοι οι πολεοδόμοι πλην όμως στο τεύχος Τ.Ο του ΝΟΚ αναφέρει

 

Οι επιφάνειες εδάφους που συμμετέχουν στη φύτευση δεν μπορεί να επιστρώνονται με διάτρητες πλάκες ή να χρησιμεύουν για τη διέλευση οχημάτων.

 

όταν λέει διέλευση εννοεί μόνο το "πάτημα" της ρόδας?

δεν είμαι βέβαιος και σε συνάρτηση με το ότι και παλαιότερα ήταν θέμα πολεοδόμου να το δεχθεί ή όχι,

είμαι πιο κοντά στο να θεωρήσω ότι δε μπορεί να αφαιρεθούν μονο οι "ροδιές" πλέον

 

 

Το γνωρίζω ότι είναι θέμα ερμηνείας, προσωπικά το έχω κάνει σε άδεια που εκδόθηκε κατά ΝΟΚ και το περάσανε κανονικά, γι' αυτό προτείνω να το δοκιμάσει.

 

 

 

από τέυχος Τ.Ο ΝΟΚ ξανά

"Οι πέργκολες εφόσον είναι ασκεπείς και προορίζονται για στήριξη φυτών μπορούν να κατασκευάζονται στην επιφάνεια του χώρου φύτευσης, χωρίς περιορισμό διαστάσεων και θέσης. "

 

 

Ναι αλλά ο συνάδελφος, αν είχα καταλάβει σωστά, ρωτούσε αν μπορεί να κάνει τραπεζοκαθίσματα και από επάνω να κάνει πέργκολα και να μετρήσει στη φύτευση.

Link to comment
Share on other sites

..οσο αφορα για τη περγκολα καποια γνωμη? 

Πέργολα μπορείς να φτιάξεις και μάλιστα στεγανή με πανί ή και αλουμίνιο πτυσσόμενο.

 

Τώρα για το πράσινο και τα τραπεζοκαθίσματα ίσως θα πρέπει να αναζητήσεις διαμορφώσεις με ειδικό γκαζόν που να μπορεί να συνδυαστεί με ξύλινες πλάκες με αραιούς αρμούς κλπ .. ώστε να μπορεί να υποστηρίζει τα τραπεζοκαθίσματα 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Πέργολα μπορείς να φτιάξεις και μάλιστα στεγανή με πανί ή και αλουμίνιο πτυσσόμενο.

Υπαρχει καπου γραμμενο αυτο?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.