Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόροι - φωτιά για χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες και μικρομεσαίους - Τι αλλάζει με τη δήλωση του 2014


Engineer

Recommended Posts

όλα όσα έγραψα σε αυτό το θρεντ , είχαν άμεση ή έμμεση σχέση με το θέμα του Επομένως η παρατήρηση δεν μου είναι κατανοητή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιώργη εσύ δεν είσαι αριστερός καταρχήν...Ούτε κατά διάνοια...Δεν πλησιάζεις καν. Εχεις την δική σου ιστορία, μπορεί να είσαι ο Μωησής, ο Δον Κιχώτης, δεν ξέρω γω ποιος...  Αφού θέλεις να πληρώνεις τα πάντα, πλήρωσε δεν μας αφορά, όπως δεν αφορά και σένα τι κάνουμε...Θες να ζήσεις έτσι και να κάνεις επισκέψεις σε χωράφια των γιατρών, κάντο (η κάθε περιοχή έχει και τις παραξενιές της). Αλλά δέξου και τον άλλο που γουστάρει να πηγαίνει στα μπουζούκια με τα λεφτά του και να πίνει κοκτέιλ στην παραλία με τα κοριτσάκια.. Θες να κάτσεις να παλέψεις με τον εχθρό κάτσε...Δέξου και τον άλλο που δεν τον αφορά η Ελλάδα και γουστάρει να πάει έξω γιατί περνάει τέλεια... 

Είσαι ειδική περίπτωση, και σου έχω πει καλά κάνεις αφού γουστάρεις...Κανένα πρόβλημα. Αλλά μη νομίζεις δεν πρόκειται να ανεβάσεις έτσι τον τουρισμό της Καρύστου γιατί πολύ απλά δεν έχετε τίποτα μα τίποτα το ιδιαίτερο εκεί.... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δε δειχνεις να σεβεσαι τις επιλογες του αλλου, συναδελφε

Θεωρωντας οτι η δικη σου ειναι η αντικειμενικα σωστη και οι αλλες οι λανθασμενες που πρεπει να μπουν στο σωστο δρομο.

Μεγαλος ανθρωπος εισαι, δε θα σου διδαξω τροπους και συμπεριφορα, ομως σημερα, ειδικα με το χαρακτηρισμο "κοτες" εισαι κοκκινη καρτα...

Και οχι μονο απο μενα... Αρκει να δεις τι διαμαρτυριες προκαλεσες και θα καταλαβεις, ισως...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

κάποτε είχα βρεθεί παρόν σε μια συζήτηση του παππού μου με έναν συγχωριανό του "Αμερικάνο" γραβατωμένο που ήταν παιδικός του φίλος Αυτός όταν ο παππούς μου πολεμούσε στην Ουκρανία και μετά στην μικρά Ασία παρόλο που δεν το ήθελε (ειδικά στην Ουκρανία το 1917 ) την είχε κάνει για να μην παει μαζί , με το παππού μου φαντάρος και πήγε Αμερική όπου πλούτισε Αυτόν ο παππούς μου τότε μόλις τον είδε τον είπε κότα Και τώρα πόλεμο έχουμε αλλά δεν είμαστε με όπλα Η υποχρέωση μας είναι και η πληρωμή των φόρων αλλά και η εξασφάλιση της κοινωνικής δικαιοσύνης ενάντια σε αυτούς που την επιβουλεύονται και όποιος αποφεύγει αυτό από προσωπικά κίνητρα βάζοντας την προσωπική του ευημερία πάνω από την ύπαρξη της πατρίδας για μένα έχει αυτό τον χαρακτηρισμό Φυσικά αυτό δεν θέλω να το επιβάλλω με την βία ακόμα ούτε λεκτική γιατί το να αναφέρεις κάποιον σαν λιγόψυχο ή και το ακραίο κότα δεν είναι βρισιά ή ύβρης , αλλά προσωπική άποψη Από πότε αν εκφράσεις μια άποψη δεν σέβεσαι τον άλλον και τις απόψεις του ? μάλλον έχετε κάποια σύγχυση σε μερικά θέματα ή και αυτή η έκφραση αποτελεί έλλειψη σεβασμού ?

 

είναι το ίδιο σαν να λες (όχι να του απαγορεύεις )σε κάποιον ότι κάνει κακό στην υγεία του και στην υγεία των άλλων με το να καπνίζει δημόσια και όχι μόνο και αυτός να σου λέει ότι δεν σέβεσαι την επιθυμία του και εκνευρίζεις την ομήγυρη , επειδή είσαι μειοψηφία σε αυτήν την άποψη

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ποσο γραφικοτητα ειναι να μας αναφερεις για τον παππου σου που πολεμησε το 1917 και απεκαλεσε κοτα εναν αλλο συνομηλικο του επειδη πηγε Αμερικη και πλουτισε...

Και τι καταλαβε που πολεμησε ο παπους σου?

Παλι πολεμο εχεις...

Μεγαλος μαγκας ηταν ο τυπος που πηγε Αμερικη και εκανε τη ζωη του.

Μαγκας, οχι κοτα... Μαγκας...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσουν συγνώμη όλοι αυτοί που μέσα στην κρίση βρέθηκαν χωρίς δουλειά, ενώ παράλληλα δεν σκέφτηκαν να πάνε να οργώσουν, να κάνουν 2-3 δουλειές άσχετες, να πουλήσουν ότι έχουν και δεν έχουν, να κόψουν το γάλα από το παιδί τους, να ξεχάσουν το φαγητό 2 φορές την ημέρα,να μην τολμήσουν να κάνουν όνειρα για οικογένεια, ώστε να εξασφαλίσουν τα όποια χρειάζονται για τους φόρους που τους επιβάλλει το κράτος δυσανάλογους από αυτούς που είχαν μήπως έρθει η ανάπτυξη, (γιατί έτσι τους έταξαν), ή να εξασφαλίσουν οι παπούδες και οι γιαγιάδες τα κουπόνια του κοινωνικού τουρισμού για τα αρχαία της Καρύστου...

 

Επίσης δεν θα πρέπει να διανοηθεί κανείς πολίτης της χώρας να εγκαταλείψει αυτήν προς καλυτέρευση του βιοτικού επιπέδου, αυτού ή της οικογένειας του. Κινδυνεύει με εσχάτη προδοσία, εκτός από την κατακραυγή της κοινωνίας ως κότα, ανθέλληνα, προδότη, καλοπερασάκια..

 

Δυστυχώς ανάπτυξη δεν θα έρθει ποτέ όσο υπάρχουν άνθρωποι που τους πηδάν και γουστάρουν και άλλο, γιατί έτσι ευχαριστούν τον επιβήτορα τους...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ικαρε αυτά κατάλαβες από ότι έγραψα ? Συγνώμη που δεν μπορώ να συμφωνήσω με την μη πληρωμή φόρων και ασφαλιστικών εισφορών για να διατηρηθεί το προσωπικό βιοτικό επίπεδο και τέλος η φυγή αδιαφορώντας αν αυτό θα έχει αποτέλεσμα ένας παππούς να πεθάνει γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για περίθαλψη , μερικές φορές ούτε λεφτά για ασθενοφόρο ή που ένα παιδί θα αρρωστήσει γιατί δεν έχει θέρμανση το σχολείο του ή ένας ηλικιωμένος δεν θα πάρει την σύνταξή του

 

και μην μου πείτε ότι θα πρέπει να κόψουν το λαιμό τους να τα βρούνε αυτοί που έφαγαν τα λεφτά γιατί για μένα αν αποφεύγεις να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου στο κράτος ενώ μπορείς έστω και με δυσκολίες , είσαι στην ίδια κατηγορία ουσιαστικά και προσοχή δεν λέω να μην διεκδικείς δικαιοσύνη στο ύψος καταβολής τους Αλλά πρώτα πληρώνεις ή προσπαθείς να πληρώσεις και μετά διεκδικείς Αυτό σημαίνει σωστός πολίτης για μένα

 

και είπα κότες για μένα δεν είναι αυτοί που η ανάγκη τους κάνει να φύγουν αλλά αυτοί που έχουν και θέλουν να διατηρήσουν την καλοπέρασή τους χωρίς να σκέφτονται αυτούς που μένουν και κυρίως την πατρίδα

προφανώς αλλάζουν κάποιοι αυτήν μου την θέση για να δείξουν ότι είμαι ασεβής και δεν ξέρω εγώ τι

 

για αυτό ιντζακι δν έχουμε κοινωνική δικαιοσύνη γιατί επικρατούν οι μάγκες και όχι οι ρομαντικοί σαν τον Άγγελο της "Αστροφεγγιάς" του Ηλία Βενέζη αλλά ο φίλος του μάγκας δεν θυμάμαι το όνομά του στο έργο ) που και αυτός δεν είχε πολεμήσει στην μικρά Ασία αλλά σε ένα γραφείο στην Αθήνα (και του έφαγε και την γκόμενα )

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σωστος μαλακας ειναι αυτος, οχι σωστος πολιτης...

Ο παππους, που λες, εζησε και καποια χρονια ευμαρειας

Εγω γιατι να καταδικαστω για ολη μου τη ζωη απο τα 30 μου για να εχει αυτος καλα γηρατεια?

Να φροντισουν τα παιδια του...

Για το παιδι στο σχολειο που δεν εχει θερμανση, να φροντισει η μανα του.

Οπως εγω για τα δικα μου, αν και οταν.

Ουτε εγω εχω θερμανση

Για μενα ποιος θα φροντισει?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ποιο βιοτικό επίπεδο θα με τρελάνεις? Εδώ μιλάμε ο άλλος δεν έχει δουλειά, πως θα πληρώσει? Εδώ δεν έχει ασφάλεια και τροφή το παιδί του και εσύ μου λές για το πως θα φάνε οι παπούδες στα ΚΑΠΗ......

Και να σου πω κάτι σκληρό σαν κυνικός που είμαι πάντα. Αυτό που προέχει για μένα είναι η ασφάλεια της οικογένειάς μου πάνω από όλα...Χέστηκα για τον παππού.. Τα ψωμιά του τα έφαγε... Και μην μου ξαναπεις για συντάξεις...Καταντάει πιο γραφικό από την Ακρόπολη.... Δεν με ενδιαφέρει!! Γιατί εσύ σαν λακαμάς πληρώνεις αλλά δεν πρόκειται να δεις σύνταξη. Νέοι δεν μπορούν να κάνουν οικογένεια, όνειρα...Να πάει στο διάολο και το κράτος τους και όλα, να πάνε να ζήσουν σαν άνθρωποι όπου μπορούν και όχι εκεί που μυρίζει χωματίλα... Και καλά κάνουν ΜΑΓΚΕΣ με @@ είναι και όχι νεκροθάφτες 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.