Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόροι - φωτιά για χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες και μικρομεσαίους - Τι αλλάζει με τη δήλωση του 2014


Engineer

Recommended Posts

letom, έτσι όπως περιγράφεις το περιστατικό με τον ξεδοντιάρη τύπο, αν του έλεγες ευχαριστώ δεν θα πάρω δεν θα σε χρέωνε επίσκεψη έτσι δεν είναι?

Αυτό που κυκλοφορεί με το 50ρικο και επίσκεψη γιατί το λέτε και δεν το εφαρμόζετε? Να δούμε τι θα πει ο πελάτης.... Εγώ μία φορά, πρόσφατα είπα σε έναν για ΠΕΑ 55 τμ στη Γλυφάδα, 150+ΦΠΑ (βασικά βαριόμουν να κατέβω) και ακούω μπιπ........στην άλλη γραμμή... 

Πείτε αύριο, 50 ευρώ με το που μου πεις καλημέρα, βεβαιώσεις 500, ΠΕΑ 200, μεταφορικά τόσα...Να δούμε....

 

Τα έχω κάνει όλα αυτά....αλλά μόνο όταν έχει χαθεί η δουλειά, που δεν δέχθηκα ΕΓΩ γιατί δεν με σύμφερε, και απλά ξεσπάω στον κάθε βλάκα.  Για πείτε και θα καταλάβετε...

 

Τέρυ κάθε χρόνο που κατεβαίνω Κρήτη όλο έργα βλέπω.... :smile:

 

Ρε συ ίκαρε εννοείται οτι θα ακούσεις μπίπ,γιατί κανένας άλλος δεν το κάνει!

 

Θα παριστάνουμε το Ρομπέν των Δασών? Δεν γίνεται.

 

Η πραγματικότητα πάντως στο εξωτερικό,είναι οτι η οποιαδήποτε συνεδρία πληρώνεται αδρότατα κ οχι κατ`αποκοπή 50ρικο λες και είναι εισιτήριο.

 

P.S.: Εγω πάντως πρόλαβα να πάρω για 3 βεβαιώσεις 3 Χ 650 Ευρώ στην αρχή του 4014 :mrgreen:  και ο πελάτης δεν είπε κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αρχη καθε νεου Νομου ειναι ο,τι καλυτερο για την πιατσα.

Ειδικα αμα δεν υπαρχει καποια "νομιμη" αμοιβη, ζηταει ο καθενας πραγματικα ο,τι θελει.

Αλλα και στα πρωτα μας αυθαιρετα, καναμε εκπτωση 20% επι της νομιμης και μας ελεγαν κι ευχαριστω κι απο πανω!

Τωρα τους λες 500€ και σου λενε "δε γινεται 450€?"

Link to comment
Share on other sites

 

Όλα γίνονται και όλα είναι στα χέρια μας. Τρόποι βρίσκονται.

Πρόπερσι έρχεται ένας για αυθαίρετο, συμφωνούμε στην αμοιβή, παίρνω προκαταβολή και τα υπόλοιπα λέμε να τα πάρω μετά από πχ 2 βδομάδες. Τελικά εμφανίζεται μετά από μία εβδομάδα και μου λέει "θα σε ξοφλήσω σήμερα, νωρίτερα από ότι συμφωνήσαμε αλλά κι εσύ ως ανταπόδοση θα μου κάνεις έκπτωση 100 ευρώ". Και μου σκάει τα λεφτά επιτόπου (μείον τα 100). Στραβώνω και του λέω "δεν συμφωνήσαμε κάτι τέτοιο, προτιμώ να περιμένω μια εβδομάδα και να μου φέρετε τα υπολοιπα της αμοιβής με τα 100 ευρώ". Αρχίζει εκεί ένα σκηνικό γκρίνιας και εγώ σε ξοφλάω νωρίτερα γιατί δεν μου κάνεις μια έκπτωση κλπ. Τέσπα, αυτός ήθελε να τακτοποιήσει για να μεταβιβάσει. Του λέω οκ, φέρτα και πάρε την έκπτωση των 100. Έφυγε ευτυχισμένος από το γραφείο. Ξόφλησε και το πρόστιμο μετά από μια εβδομάδα και έρχεται και μου λέει θέλω βεβαίωση για μεταβίβαση. Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι κοστίζει γύρω στα 250-300 ευρώ. Κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς, δεν με ενδιαφέρει η απόδειξη. Δώσε 200 μπλακ και είμαστε εντάξει του λέω. Μου τα δίνει. Του εκτυπώνω τη βεβαίωση που βγάζει το σύστημα μέσα από τη δήλωση της τακτοποίησης. Ορίστε η βεβαίωση. Έφυγε ευτυχισμένος από το γραφείο. Που να 'ξερε ότι πλήρωσε περισσότερα τελικά. Σημασία έχει ότι έζησε αυτός καλά και εγώ καλύτερα!

 

 

Εχω γραψει πολλακις οτι ολα ειναι θεμα μαρκετινκ.

Ειναι διαφορετικο να ερχεται ο αλλος και να θελει 200τμ σπιτι με 150τμ υπογειο και να ειναι και σοβαρος και διαφορετικο να ερχεται καποιος και να σου λεει "εχω ενα οικοπεδακι 150τμ να φτιαξω ενα στπιτι 60τμ να μεινω μεσα".

Σε καθε περιπτωση πρεπει να ξερεις τι ζητας.

Πιστευω οτι ολοι μας, οταν δουμε 10-20 πελατες και φαμε και 5-6 φεσια μετα βαζουμε μυαλο και τους κοβουμε απο την αρχη τη ρολο βαρανε.

Ο αλλος ηρθε με ενα φακελο γεματο χαρτια για διορθωτικη της Πραξης Εφαρμογης και μου λεει "ειχα πληρωσει τον ταδε μηχανικο, τωρα 2 χρονια δεν εκανε τιπτοα, μου ειπε οτι θα μου γυρισει τα λεφτα πισω, ξεκινα και μολις μου τα δωσει θα σε πληρωσω."

Τι να του πεις??

"Οταν σου φερει τα λεφτα, ξαναελα με το φακελο".

 

Γεωργιο Μιχαηλ

Διαφωνουμε σε οτι λες.

Αμα εσυ θες να χρεωνεις το Τοπογραφικο 40Ε να το κανεις. Αλλα θα αποσβεσεις τον εξοπλισμο σου σε οταν θα εχεις κανει 1000 Τοπογραφικα.

Δεν νομιζω οταν τον αγορασες να σου εκαναν ειδικη τιμη απο την εταιρεια επεδιη η Ευβοια δεν ειναι ανεπτυγμενη.

 

Προσωπικα δεν χρωσταω σε κανεναν.Αλλα καθε μηνα βαζω το χερι στην τσεπη και κανω αμαν να κρατησω κανα φραγκο στην ακρη.

Με τη λογικη τη δικη σου θα επρεπε καθε εξαμηνο να πουλαω και ενα χωραφακι για να βγαλλω τα εξοδα.

 

Φυσικα υπαρχουν περιπτωσεις που ξερεις οτι ο αλλος εχει προβλημα και ερχεται σε σενα απο αναγκη και οχι για να χτισει καμια βιλλα.

Δεκτο, αλλα δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ετσι.

Ο αλλος με πληρωσε για τακτοποιηση αυθαιρετης πισινας μετα απο 2 χρονια. Καθε μηνα με επαιρνε τηλεφωνο να μου πει να παω να δω το σπιτι ωραιο που εγινε, που εβαλε γκαζον, που εβαλε πλακες, που εβαλε ανοξειδωτα καγκελα κτλ. Κουβεντα για λεφτα, αλλα ο μλκ ο μηχανικος ειχε κανει τη δουλει του....

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Terry εγώ με αυτήν την λογική είμαι σε τέτοια έσοδα που κατά μέσο όρο ανά τρίμηνο έχω 1500 ευρώ ΦΠΑ που νομίζω ότι με κατατάσσει στην κατηγορία των περισσότερων συμπολιτών μου που την βγάζουν με 700 - 800 το μήνα (παραπάνω έχω το μήνα αλλά αφαιρώ τα έξοδα) Πρέπει λοιπόν οι αμοιβές μου να είναι τέτοιες που να με διατηρούν στο μέσο όρο διαβίωσης της περιοχή μου και να μπορεί αυτός που του ζητώ την αμοιβή να μου την δώσει . Νομίζω ότι το θέμα είναι όχι να λαμβάνουμε παραπάνω χρήματα ,αλλά όλες οι ομάδες επαγγελματιών καθώς και τα αγαθά να είναι σε τέτοιο επίπεδο που να μπορούμε να ανταποκριθούμε στα χρήματα που διαθέτουμε Όταν λοιπόν απαιτώ από τον Α ή Β επαγγελματία να έχει λογικές τιμές η να πουλά τα αγαθά σε λογικές τιμές δεν μπορώ εγώ να καταστρατηγώ αυτό που ζητώ από τους άλλους

 

Εγώ πολλές φορές έχω πάρει λιγότερα χρήματα από κάποιον που γνωρίζω ότι θα ζοριστεί να με πληρώσει και πολλές φορές είναι πρόθυμος να το καταβάλει και δεν το παίρνω Υπάρχουν περιπτώσεις που είπα μια αμοιβή και όταν ήρθαν να μου την δώσουν όταν ολοκλήρωσα την δουλειά να πάρω λιγότερα με δική μου πρωτοβουλία χωρίς να το ζητήσουν οι ίδιοι Αντίθετα σε περιπτώσεις που ήξερα ότι είχαν άνεση δεν δέχτηκα μείωση ούτε ένα ευρώ και σε μερικές που προέκυψε επιπλέον δουλειά που δεν είχα προυπολογίσει να ζητήσω και παραπάνω

 

Τώρα πως ανταποκρίνομαι στην φορο καταιγίδα , στα χαράτσια στο ΤΣΜΕΔΕ ,πολύ απλά προσαρμόζω την ζωή μου όπως όλος ο κόσμος , ώστε να μειώσω τα έξοδά μου και περιμένω τις εκλογές για να τους μαυρίσω ,ενώ είμαι παρόν σε κάθε αντιμνημονιακή δραστηριότητα στην περιοχή μου

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ξαναγράψει αλλά ας γραφτούν άλλη μία. Έχουν φτάσει οι βεβαιώσεις 100 ευρώ? Όπως έχω πει εγώ δίνω σόου όταν πάω για μέτρηση. Γκαρσονιέρα των 20τμ και μετράω μισή ώρα. Μήκη, πλάτη, διαγώνιους, πατώματα, ντουλάπια, βγαίνω στον ακάλυπτο χωρίς να χρειάζεται, κλιμακοστάσιο που πάλι δεν χρειάζεται, σχεδιάζω περίπεργα σχήματα και σύμβολα στο χαρτί που κρατάω, κάνω υπολογισμούς και αριθμητικές πράξεις που μου έρχονται τυχάια στο μυαλό και δεν έχουν καμία σχέση με τη δουλειά, δείχνω έντονα προβληματισμένος κοιτώντας μία το χώρο γύρω μου και μία το χαρτί με τις ακατανόητες σημειώσεις και στο τέλος λέω στον πελάτη "υπάρχουν μερικά θεματάκια αλλά πιστεύω να μην δημιουργήσουν πρόβλημα στην έκδοση της βεβαίωσης". Αυτό τον γεμίζει ανησυχία. Μετά του λέω "θα μελετήσω τα εγκεκριμένα και τις μετρήσεις που έκανα και θα υποβάλλω το αίτημα στο ηλεκτρονικό σύστημα του Υπουργείου Περιβάλλοντος. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ για να εγκριθεί η βεβαίωση από το σύστημα του Υπουργείου. Μόλις έχω το αποτέλεσμα θα σας ειδοποιήσω". Αφήνεις να περάσουν 2 μέρες, παίρνεις τηλ "κύριε τάδε, ήταν λίγο δύσκολη η περίπτωσή σας και με παίδεψε λίγο με τις διαστάσεις που δεν ταίριαζαν γιατί ο ένας τοίχος είχε μια μικρή κλίση που δεν φαινόταν με το μάτι και έμοιαζε με υπέρβαση, κάτι που θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να τακτοποιήσετε για να πάρετε βεβαίωση και θα σας έφευγαν μερικά χιλιάρικα για πλάκα αλλά τελικά επέμεινα και το κάλυψα αυτό με τον λοξό τοίχο οπότε όλα καλά εκδόθηκε η βεβαίωση από το Υπουργείο πριν λίγη ώρα. Ελάτε να σας τη δώσω και να με ξοφλήσετε και τα 300 που είπαμε". Σε αυτό το σημείο ο πελάτης δεν έχει καταλάβει τι ακριβώς παίχτηκε με τον λοξό τοίχο και ποιος τοίχος είναι λοξός, όμως κατάλαβε ότι παρά τρίχα γλίτωσε από χιλιάδες ευρώ πρόστιμο και χάρη σε εσένα πηρε τελικά την πολυπόθητη βεβαίωση με μόνο 300. Εκείνη τη στιγμή και 1000 να του ζητήσεις θα στα δώσει και θα σου φιλήσει το χέρι από ευγνωμοσύνη. :mrgreen:

Όλα μάρκετινγκ, καλά λέει ο Τέρρυ. Εγώ εφαρμόζω και το σύστημα που εφαρμόζουν οι κυβερνήσεις. Θυμάστε αυτά που λέγαμε για τη φορολόγηση, που πρώτα πετάνε ένα 35% από το πρώτο ευρώ και μετά απο "σκληρές διαπραγματεύσεις" το κατεβάζουν στο 26% οπότε με ένα σμπάρο πετυχαίνουν δύο τρυγόνια: και αυτοί μας υπερφορολογούν και εμείς πανηγυρίζουμε για τη μεγάλη μείωση από το 35 στο 26%. Στα αυθαίρετα λοιπόν τι κάνω? Έρχεται ο άλλος, του κάνω υπολογισμό προστίμου στο περίπου και φτάνει η κουβέντα στην αμοιβή. Πόσα θες? Κοιτάξτε, η ελάχιστη που ορίζει το επιμελητήριό μας είναι 2500, η οποία βέβαια το καταλαβαίνω ότι είναι υπερβολική γι' αυτό και όπου μπορώ κάνω έκπτωση 30% οπότε πάμε στα 1750. Εννοείται με ολόκληρη απόδειξη (σπόντα) κανονικότατα όλα". "Αν κόψεις μικρότερη απόδειξη πόσο μπορείς να πέσεις στην αμοιβή?". "1500 με μισή απόδειξη". " Σύμφωνοι". Μέσα στον Φεβρουάριο έκλεισα 5 τέτοιες δουλειές και έβγαλα ήδη τα λειτουργικά έξοδα του γραφείου για όλη τη χρονιά. Και δεν δραστηριοποιούμαι ούτε στα Βόρεια ούτε στις Γλυφάδες αλλά σε περιοχή ΠΟΛΥ ΦΤΩΧΗ στην οποία μάλιστα εγκαταστάθηκα τυχαία πριν 2 χρόνια, όντας άγνωστος μεταξύ αγνώστων.

Και με ξοφλάνε όλοι πριν βγάλω την εντολή πληρωμής του προστίμου επειδή τους λέω ότι για να βγει η εντολή πληρωμής πρέπει να κόψω και να ανεβάσω στο σύστημα την ΑΠΥ. Και για να την κόψω πρέπει να ξοφληθώ. "Με ξοφλάτε, σας δίνω το χαρτί του προστίμου και είστε εντάξει. Όποτε θέλετε πάτε το πληρώνετε και έρχεστε μετά από 1-2 μέρες στο γραφείο να σας δώσω την περαίωση"! "Εντάξει παληκάρι μου, θα σου τα φέρω τα λεφτά να κάνεις τη δουλειά σου να στείλεις τα χαρτιά για να μου δώσεις το χαρτί με το πρόστιμο". Όλοι ευχαριστημένοι.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστη η περιπτωση marketing που μας εξιστορεις, ομως δεν τη θεωρω ευκολα εφαρμοσιμη στην επαρχια.

Θεωρω, δυστυχως και τη Θεσσαλονικη επαρχια εν προκειμενω.

Δεν υπηρχε ποτε πελατης μου που να μη γνωριζε λιγο πολυ για τις αμοιβες στην τακτοποιηση. Οποτε και να του πουλησω το παραμυθι περι ελαχιστου αμοιβης 2500€ πανω στην οποια θα κανω εκπτωση, μαλλον θα εχω ως συνεπακολουθο να χασω τη δουλεια απο αλλον.

Συν τοις αλλοις, η συντριπτικη πλειοψηφια των ρυθμισεων μου γινονται για συμβολαιογραφικη πραξη μεταβιβασης, κατι που σημαινει πως το προστιμο θα πληρωθει απο την προκαταβολη και η αμοιβη μου στα συμβολαια.

Δε γνωριζω τιμες πωλησης διαμερισματων στην Αθηνα που βλεπω πως δραστηριοποιεισαι, ομως οταν ενα διαμερισματακι πωλειται στη Θεσσαλονικη 15.000€ ξεφτιλα, δεν υπαρχει περιπτωση ο πελατης να ξοδεψει το 10% του κοστους (και βγαλε μεσιτικα, βγαλε φορο υπεραξιας κλπ) για την τακτοποιηση.

Παρομοια περιπτωση με αμοιβη για βεβαιωση νομιμοτητας, αν και μου ετυχε να κανω κατι παρεμφερες στο παρελθον, καλεσα οταν επεξεργαστηκα τα δεδομενα να τους πω πως θα την εχουν τη βεβαιωση και οταν ειπα τιμη, οχι ανακουφισμενος δεν ηταν αλλα μου εκλεισε το τηλεφωνο και πηγε σε αλλον που του την εδωσε χωρις αυτοψια με 70€

Και ετσι, οχι μονο τη δουλεια μου δεν πληρωθηκα αλλα μπηκα και μεσα με αναλωσιμα και μεταφορικα.

και μετα αντε πες του "περαστε απο το γραφειο μου να με πληρωσετε 50€ για τη μεχρι τωρα δουλεια μου"

Το γελιο του μεχρι την Καλαματα θα ακουστει....

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi δεν λέω ότι αυτά τα κόλπα πιάνουν σε όλους, φυσικά χάνω πολλές δουλειές. Απλώς προσπαθώ να κρατάω τις αμοιβές όσο γίνεται σε αξιοπρεπή επίπεδα και αν αντέξω άντεξα. Αν όχι, τουλάχιστον να πέσω όρθιος και όχι γονατιστός και εκλιπαρώντας. Σε πολλούς που με ρωτάνε για το ύψος της αμοιβής τους υπολογίζω μπροστά τους το ποσοστό της αμοιβής που φεύγει σε κρατήσεις, φόρους και εισφορές, όλα επί της νόμιμης. Και βάζω πχ 5% ΤΕΕ, 3% ΤΣΜΕΔΕ, 10% ΦΕΜ, 26% φόρο εισοδήματος κλπ. Τι κι αν το ΦΕΜ συμπεριλαμβάνεται στο 26% του φόρου και τι κι αν υπολογίζονται και τα 2 επί της συμφωνηθείσας και όχι επί της νόμιμης? Εδώ οι μισοί μηχανικοί και δεν έχουν καταλάβει τι είναι το ΦΕΜ και πως υπολογίζονται οι φόροι και θα το καταλάβει ο πελάτης? Ακούει ΦΕΜ, ΜΕΜ, ΙΕΚΕΜ, του δείχνω και τα σχετικά έντυπα και σου λέει έτσι θα είναι. Όταν λοιπόν όλα αυτά που του λες βγαίνουν κάνα χιλιάρικο, του πετάς και ότι οι τακτοποιητές των 500 ευρώ είτε βάζουν απο την τσέπη τους για την τακτοποίηση είτε δεν αποδίδουν τις εισφορές που πρέπει και σε περίπτωση ελέγχου η δήλωση θα ακυρωθεί και τα χρήματα του πελάτη θα πάνε χαμένα. Αν μετά από όλα αυτά πάει και εμπιστευτεί αυτόν με τα 500 με γειά του με χαρά του. Δεν τον θέλω αυτόν τον πελάτη. Αν είναι να πέσω τόσο χαμηλά στις αμοιβές τότε καλύτερα να το κλείσω το ρημάδι το γραφείο και να πιάσω μια δουλειά σε σουβλατζίδικο, να βγάζω τα ίδια αλλά να σχολάω και να γυρνάω σπίτι χωρίς καμία έγνοια και όχι όπως τώρα που κουβαλάω μαζί φακέλους και νομοθεσίες και ξενυχτάω διαβάζοντας και χάνω τον ύπνο μου μήπως μου ξέφυγε κάτι στην αυτοψία και έδωσα βεβαίωση που δεν έπρεπε. Αφού καταφέρνω και βγάζω τα έξοδα μου εγώ που φέτος είναι η 3η μου χρονιά ως ε.ε. και σε περιοχή άγνωστη χωρίς κανέναν γνωστό, σίγουρα μπορεί να το καταφέρει ο παλιότερος, εμπειρότερος με το πλούσιο πελατολόγιο. Αρκεί να είναι λίγο υπομονετικός και να μην παραδώσει τα όπλα (αμοιβές) από την πρώτη μάχη. Τι θα γίνει, θα τα αφήσουν όλοι ατακτοποίητα τα αυθαίρετά τους? Αργά ή γρήγορα, έρχεται και η ηλεκτρονική ταυτότητα, θα αναγκαστούν να περάσουν από τα γραφεία μας. Ξέρουν ότι έχτισαν αυθαίρετο, ξέρουν ότι αν έρθει η πολεοδομία την έβαψαν, ξέρουν ότι πρέπει να πληρώσουν για να τα ρυθμίσουν.

 

Όταν ξεκίνησαν οι μεταφορές από 4014 στον 4178 και έλεγε ο ΙΑΣΟΝΑΣ για χρέωση 500-600 ευρώ τη μεταφορά, αναρωτιόμουν σε ποιον πλανήτη ζει και δεν πίστευα ότι υπάρχει περίπτωση να δώσει κάποιος πάνω από 200 ευρώ για αυτή τη δουλειά. Όταν ήρθε ο πρώτος και μου ζήτησε μεταφορά είπα να το ρισκάρω να κόψω αντιδράσεις. Ζήτησα 500+ΦΠΑ. Δεν έφερε καμία αντίρρηση. Πιστεύω μάλιστα ότι μεγαλύτερη έκπληξη ένιωσα εγώ όταν είπε το ΟΚ παρά αυτός όταν άκουσε την αμοιβή για τη μεταφορά. Μετά από αυτό έχει έρθει άλλος ένας για μεταφορά και συμφωνήσαμε στο ίδιο ποσό, πάλι χωρίς κανένα πρόβλημα. Ίσως ήμουν τυχερός όμως αν δεν τολμούσα να ρισκάρω δεν θα το μάθαινα ποτέ ότι αυτοί οι 2 πελάτες ήταν διατεθιμένοι να μου δώσουν αυτά τα χρήματα.

 

Ναι, η κατάσταση είναι δύσκολη και δύσκολα πλέον ο κόσμος τα φέρνει βόλτα αλλά μήπως εμείς ζούμε αλλού και δεν αντιμετωπίζουμε τις ιδιες δυσκολίες? Δεν πρέπει κι εμείς να ζήσουμε? Ας με πληρώσει εμένα ο άλλος όπως πρέπει και ας κάνει περικοπές από τα σουβλάκια και τους καφέδες, τις βενζίνες στα τριήμερα, τις διακοπές του το καλοκαίρι κλπ. Με ρώτησε ένας γιατί είναι τόσο ψηλές οι αμοιβές. Του απάντησα ότι και τα σουβλάκια αν σε χόρταιναν για 10 χρόνια κι αυτά 1500 ευρώ θα κόστιζαν. Κοστίζουν όμως μόνο 2 ευρώ γιατί σε κρατάνε μόνο για μια μέρα. Την επόμενη θες να ξαναφάς πάλι. Στην καφετέρια σκάς κάθε μέρα 3,5 ευρώ για τον καφέ, αν τα βάλεις κάτω σε ένα χρόνο μας κάνουν 1500. Σε εμένα σκας 1500, ρυθμίζεις το αυθαίρετο και δεν θα με ξαναχρειαστείς για τα επόμενα 30 χρόνια. Έχεις δίκιο μου λέει, δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Με αυτόν τον τρόπο πείθω όσους πείθω και διατηρώ το γραφείο μου. Δεν έχω προσδοκίες τέτοιες εποχές να βγάλω τρελά λεφτά, ούτε καν, αλλά δεν δέχομαι να δουλεύω για το τίποτα. Και όπως είπα και στην αρχή, αν αντέξω άντεξα.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Σωστος και μπραβο σου. Εισα η εξαιρεση σε οσα εχω ακουσει και εχω βιωσει μεχρι τωρα

Μακαρι να ημασταν ολοι ετσι και να ειχαμε να κανουμε με τετοιους πελατες.

+1 απο μενα

Link to comment
Share on other sites

εγώ συνάδελφοι να πω τη αμαρτία μου ,δεν μου πάει η καρδιά να ζητήσω χρήματα υπερβολικά σε κάποιον που βλέπω ότι παλεύει να τα φέρει βόλτα και μου ζητάει την βοήθεια σε αυτό μέσα από την δουλειά μου σε τεχνικό θέμα είτε είναι άδεια δόμησης είτε βεβαίωση του ν4178 ή ρύθμιση με ν4178 πχ για να διώξει κάποια ακίνητα και να την βγάλει πέρα Βέβαια αν δω όπως γράφει και ο συνάδελφος λετον ότι με παίρνει να ζητήσω παραπάνω και αυτά που γράφει ο συνάδελφος και βλέπω ότι αυτό δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στον πελάτη λόγο της οικονομική του άνεσης , το κάνω Και φυσικά η ποιότητα της δουλειάς είναι για ευνόητους λόγους η ίδια και στις δυο περιπτώσεις Αυτό με κάνει μέχρι σήμερα να έχω βιοτικό επίπεδο κοντά στο μέσο όρο με δυσκολίες φυσικά όπως όλος ο κόσμος Όμως αυτή η πρακτική μου βοηθάει να δημιουργώ στοιχειώδες συνθήκες ανάπτυξης για την περιοχή μου με αποτέλεσμα πολλοί που βοήθησα αρχικά να αποκτούν τις δυνατότητες να έρχονται στο μέλλον με καλύτερες οικονομικές συνθήκες για τους ίδιους , για νέες δουλειές και αυτό δόξα το θεό παρά την κρίση γίνεται και σήμερα

 

πιστεύω η διαφορά ανάμεσα στις δυο πρακτικές είναι ότι η δική μου βλέπει και το μέλλον γιατί αν έχουμε ένα πολίτη που το ξεζουμίζει εκτός από την πολιτεία και οι ΕΕ (γιατρόι μηχανικοί , τεχνίτες , δικηγόροι κλπ) χωρίς να του δίνουμε την δυνατότητα να παράγει και να είναι οικονομικά δραστήριος τότε η βρύση θα κλείσει και μαζί θα κλείσουν όλα τα άλλα Και κατά την γνώμη μου αυτό έπρεπε να γίνεται κυρίως την εποχή των παχιών Αγελάδων που πολλοί έβλεπαν το πολίτη - πελάτη σαν πεντοχίλιαρο αρχικά και μετά σαν νόμισμα του ευρώ που τώρα δεν το βλέπουμε ούτε σαν όνειρο (και δεν αναφέρομαι μόνο στους μηχανικούς συναδέλφους αλλά και σε άλλους κυρίως ΕΕ)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.