Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβιάζουν το νόμο για το ΠΕΑ στα μισθωτήρια ακινήτων


Engineer

Recommended Posts

Το φαινόμενο με το ΠΕΑ προαιρετικό 2 πράγματα σημαίνουν.

1ο. Δεν μπορούσαν να συνδέσουν το TAXISNET με το BUILDINGCERT εγκαίρως και το γι' αυτό δεν το έχουν σαν απαιτούμενο στην φόρμα τους. Θα μπορούσαν όμως να το έχουν υποχρεωτικό στην φόρμα χωρίς να γίνεται διασταύρωση και να μην ανακοινώσουν ότι είναι προαιρετικό στις οδηγίες. Εάν είχαν λίγο μυαλό θα πιάναν και τα πιστοποιητικά copy-paste ή τους ξύπνιους λογιστές (που βρίσκαν το πρόβλημα και θα βάζαν σε όλους τους πελάτες τους το ίδιο ΠΕΑ) όταν θα μπορούσε μελλοντικά να γίνει η διασταύρωση.

ή 2ο πλησιάζουν εκλογές και ως γνωστόν άμα σου φτιάξουν κανένα πεζοδρόμιο, καμιά λακούβα ή σε γλιτώσουν από κανένα χαράτσι (γιατί έτσι το βλέπουν οι πελάτες το ΠΕΑ) τότε ο ψηφοφόρος γρήγορα ξεχνά και πάλι τα γνωστά θα ψηφίσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ηταν λαθος θα ειχαν χιλιους δυο τροπους να το διορθωσουν αμεσα, οχι να παρακαλαμε για την ορθη εφαρμογη ενος Νομου του Κρατους...

Προφανως υπαρχει δολος...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.......

 

 

 

1)το μεγαλυτερο πρόβλημα το δημιουργησε η διατυπωση....αν εγραφε (ετσι όπως είναι η εφαρμογή, χωρις καμμια αλλαγη ) για ακινητα >50 μ υποχρεούστε εκ του νομου να υποβαλετε πεα , το θεμα λυνοταν αφου μπορεις να βαλεις και τωρα το πεα...ποιος θα τολμουσε να μην υποβαλει;

τωρα  σου λεει είναι προαιρετικο   !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

2)Η μη τελικη θεωρηση με εντολη που να ενεργοποιουνταν με ένα ΄΄κουτακι΄΄ αν είναι μεγαλυτερο από 50 μ ή ένα πεδιο  οπου εβαζες τα μετρα και μονο αν ηταν. 50 μ ενεργοποιούνταν , είναι μιση σειρα προγραματισμου......

 

εγω στα μειλ μου  ζητω να μαθω γιατι δεν εγινε  αυτό που γραφω στο (1)  ώστε  να  είναι οι πολιτες ενημεροι και να εφαρμόζετε ψηφισμένος νομος.....οσο για την ΄΄απαντηση΄΄ ότι  ,δεν μπορούμε να ελεγξουμε ,για αυτό δεν γραφουμε ότι υποχρεούστε να βαλετε πεα για >50 , ακριβως επειδή δεν ελεγχουν ,πρεπει να το βαλουν με διατυπωση καθαρη

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις

Εγω χτες εστειλα σωρεια mail στις παραπανω διευθυνσεις και σημερα μου ηρθανε 3 απαντητικα οτι προωθουν το μηνυμα στους αρμοδιους φορεις προς επιλυση γιατι προφανως θα το εστειλα και σε αναρμοδιους φορεις.

Δεν πειραζει, ας ακουστει το αιτημα παντου μεσα στο ΥΠΟΙΚ

Καποιος μπορει να θορυβηθει.

 

Σημερα θα προσπαθησω να μιλησω και με τον αρμοδιο υπαλληλο του Καλαφατη στην Αθηνα να τον πιεσω να το λυσει συντομα το θεμα.

Ειναι προφανες οτι ο Καλαφατης μετα και την υποψηφιοτητα για Δημαρχος Θεσσαλονικης, θα μοιρασε αρμοδιοτητες και σε αλλους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το forum, αλλά είναι η πρώτη φορά που παρεμβαίνω ενεργά. Την αφορμή μου την έδωσε συνάδελφος που ενδιαφέρεται να μισθώσει ένα ακίνητό του και με ρώτησε ως προς το πόσο υποχρεωτικό είναι το ΠΕΑ στην περίπτωση μίσθωσης και τι κυρώσεις προβλέπονται σε περίπτωση μη έκδοσης. Η γενική μου εντύπωση ήταν ότι δεν προβλέπονται ουσιαστικά κυρώσεις (σύμφωνα με τον 3661/2008 και τον Κ.Εν.Α.Κ.) αλλά του υποσχέθηκα πως θα το ψάξω πριν του απαντήσω οριστικά. Μετά από αναζήτηση στο διαδίκτυο (την είχα κάνει και παλαιότερα στην αρχή του έτους, όταν με την ανακοίνωση του ΥΠΟΙΚ καταργήθηκε ο έλεγχος της ύπαρξης ΠΕΑ πριν τη θεώρηση των μισθωτηρίων συμβολαίων) βρήκα μόνο κάποιες γενικές αναφορές σε πρόστιμα χωρίς αυτά όμως να προσδιορίζονται με λεπτομέρεια (πόσο μεγάλα είναι και που προβλέπονται). Τελικά διαπίστωσα ότι κυρώσεις προβλέπονται  στο άρθρο 20 του ν. 4122/2013 και είναι αρκετά μεγάλες!!! Παραθέτω τα σχετική παράγραφο και ελπίζω να βοηθήσει τους συναδέλφους να πείσουμε τους υποψήφιους πελάτες μας ότι είναι προς όφελός τους η έκδοση ΠΕΑ. Άλλωστε κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την εκ των υστέρων επιβολή προστίμων από το ελληνικό κράτος!!  (Παρεμπιπτόντως σήμερα πήρα αριθμό πρωτοκόλλου 33075 ενώ πέρυσι στις 9 Μάρτη ο Α.Π.  ΠΕΑ ήταν 43464.  Πάνω από 10000 ΠΕΑ η διαφορά έως τώρα και έσοδα από πρόστιμα > 10 Μ€)

 

 

 

Άρθρο 12 Έκδοση Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ)

Άρθρο 14  Επιθεώρηση Συστημάτων Θέρμανσης

Άρθρο 15  Επιθεώρηση συστημάτων κλιματισμού

Άρθρο 20 Κυρώσεις

Αν παραβιασθούν οι διατάξεις των άρθρων 12, 14 και 15, επιβάλλεται πρόστιμο από χίλια (1.000) έως δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ σε βάρος του κατά νόμο υπόχρεου. Τα πρόστιμα επιβάλλονται λαμβάνοντας υπόψη την επιφάνεια και τη χρήση του πιστοποιούμενου κτιρίου ή κτιριακής μονάδας, το μέγεθος των συστημάτων του κτιρίου, το βαθμό υπαιτιότητας και την τυχόν υποτροπή του υπόχρεου.”

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο από το υπουργείο οικονομικών για να επιβεβαιώσουν τη διεύθυνση μου. Θέλουν να μου στείλουν γράμμα- απάντηση στα mail που έστειλα στις διευθύνσεις που ανέβασε ο Inzaghi πιο πάνω.

Είμαι περίεργη για την απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εφαρμόζονται οι διατάξεις για τους τεχνικούς ασφαλείας, για τους επιβλέποντες μηχανικούς βιομηχανίας, για τις άδειες ανελκυστήρων, για τους επανελέγχους λεβήτων, ηλεκτρικών εγκαταστάσεων κλπ; Γνωρίζετε τι πρόστιμο υπάρχει για κάποιον που δεν έχει πχ καταχωρημένο ανελκυστήρα στο μητρώου του Δήμου και ότι οι προθεσμίες έχουν λήξει; Πόσα ιχ δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ ή δεν έχουν ασφάλειες και μας κάνει εντύπωση το ...πεα; 

Αν η τεχνική νομοθεσία εφαρμόζονταν όπως πρέπει, δεν θα είχαμε ανεργία μηχανικών και  τεχνικών και το κράτος θα γέμιζε τα ταμεία του με πάγια ετήσια έσοδα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εδώ πέρα δεν έχουμε δουλειά...τι θα γίνει? Δηλαδή τότε γιατί και εγώ πρέπει να είναι συνεπής στις υποχρεώσεις μου όσον αφορά τις εισφορές, αφού μου κόβουν με πλάγιο τρόπο τα αντικείμενα απασχόλησης? Από δω και πέρα θα τους πατώ όπου μπορώ...1 στο κράτος 100 μαύρα δικά μου....

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω αποδεχτει....ηδη περασε τριμηνο.....

 

το ενδιαφερον πολύ μειωμενο , παραπανω από το 30%, αρα υποθετω ότι μερικοι με ένα ακινητο που βλεπουν ότι μπορουν να μην βγαλουν δεν βγαζουν....μαλλον συνεχιζουν αυτοι με πολλα που όμως εχουν συνηθως στανταρ συνεργατες.....απλως πρεπει να αποδεχτούμε ότι πλεον θα μιλαμε για  λιγη δουλεια , πολύ πιο νωρις από οσο υπολογίζαμε.....

Link to comment
Share on other sites

Η πτωση μεχρι στιγμης ανερχεται στο 29% συγκριτικα με περσι

Αυξηθηκε δηλαδη κατα 1%

Στο τελος του μηνα θα κανω τη σουμα.

 

Ο λογιστης μου με ειπε σημερα πως δεν εχει καταχωρησει ποτε του ΠΕΑ γιατι δεν του το φερνουν, καθοτι προαιρετικο

Βεβαια λενε πως εχουν. Δεν γνωριζω κατα ποσον ειναι αληθεια η οχι

Ειναι πιθανο καποιοι να εχουν, ειναι ο 3ος χρονος εφαρμογης του Νομου για τις ενοικιασεις.

Αλλα σιγουρα πολλοι δεν εχουν και μισθωνουν κανονικα το ακινητο τους χωρις ΠΕΑ.

 

Θετικο το οτι απαντησαν σε πολλους απο το ΥΠΟΙΚ

 

Θα ηθελα να ρωτησω απο ποια υπηρεσια ελαβαν απαντηση γιατι εγω δεν ειχα την παραμικρη ενοχληση

Θεωρω πως το απαντητικο θα ειναι ενα καρμπον προς ολους το ιδιο που θα γειωνει στην ουσια την απαιτηση μας...

 

Παρακαλω οποιος τη λαβει την απαντηση να την ανεβασει να λαβουμε γνωση κι εμεις... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.