Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστική διεκδίκηση αμοιβής


Recommended Posts

Καλησπέρα 

 

Όπως αναφέρω και στον τίτλο θα διεκδικήσω δικαστικα την αμοιβή για εργασίας οι οποίες έγιναν το 2011 και  2012

Ο  δικηγόρος μου είπε οτι για να διεκδικήσουμε θα πρέπει να τιμολογήσω τις εργασίες.

Αρα θα πρέπει να κόψω ενα τιμολόγιο.

Το οποίο προφανώς θα έχει σημερινή ημερομηνία . Σωστά?

Στην συνέχεια  θα πρέπει να  γίνει δήλωση φπα και να αποδοθεί ο φπα .

Θα  γράψω στο τιμολόγιο ότι οι εργασίες έγιναν πχ το δ τριμηνο του 2011. Σωστα?

Το ερωτημα μου είναι αν πρέπει να να παω στο Δ  τριμηνο του 2011, και Α τριμηνο του 2012 και να

κανω τροποποιητική ,διότι τότε έγιναν οι εργασίες.

Και η διαδικασία είναι η γνωστή ? ολοκληρώνεται  ηλεκτρονικά όλη?

Υπάρχει περίπτωση να μου πουν τπτ για πρόστιμο κλπ?

Δηλαδή γιατί πχ τιμολόγησα τώρα και όχι τότε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό πρώτη φορα το ακουω....είσαι σίγουρος ότι πρέπει να κόψεις απόδειξη;

Φορολογικά μπορεί αλλά αλλά για το νομικό μέρος;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη με τα προστιμα γιατι γινεται χαμος και τα παιρνουν απο παντου και ριχνουν προστιμα οπου βρουν.Δεν ξερω αν μπορει να σου κανει ο αντιδικος καποια καταγγελια η τιποτα

Edited by GiorgosAsim
Link to comment
Share on other sites

.....

Ο  δικηγόρος μου είπε οτι για να διεκδικήσουμε θα πρέπει να τιμολογήσω τις εργασίες.

Αρα θα πρέπει να κόψω ενα τιμολόγιο.

.....

 μπας και ήθελε να πει να κοστολογήσεις τις εργασίες?

Πως θα κόψεις τιμολόγιο για ποσό που δεν εισέπραξες αλλά προσδοκάς να το εισπράξεις όσο επιδικάσει το δικαστήριο μετά από άλλα δύο ή και περισσότερα χρόνια απο τότε που θα ξεκινήσεις την αγωγή σου.

 

Κι αν σε δικαιώσει φυσικά. 

Μίλα και με τον λογιστή σου. Η εντύπωση μου είναι οτι θα δηλώσεις το ποσό που θα εισπράξεις στην εφορεία το οικονομικό έτος που θα γίνει αυτό και αν γίνει φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εδώ και αρκετό καιρό, από το 2012 νομίζω, τα τιμολόγια πρέπει να κόβονται με την ολοκλήρωση της εργασίας, άσχετα με το αν εξοφλούνται η όχι. Τώρα το πως προσδιορίζεται η χρονική στιγμή ολοκλήρωση μιας εργασίας, είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

 

Όπως αναφέρω και στον τίτλο θα διεκδικήσω δικαστικα την αμοιβή για εργασίας οι οποίες έγιναν το 2011 και  2012

Ο  δικηγόρος μου είπε οτι για να διεκδικήσουμε θα πρέπει να τιμολογήσω τις εργασίες.

Αρα θα πρέπει να κόψω ενα τιμολόγιο.

Το οποίο προφανώς θα έχει σημερινή ημερομηνία . Σωστά?

Στην συνέχεια  θα πρέπει να  γίνει δήλωση φπα και να αποδοθεί ο φπα .

Θα  γράψω στο τιμολόγιο ότι οι εργασίες έγιναν πχ το δ τριμηνο του 2011. Σωστα?

Το ερωτημα μου είναι αν πρέπει να να παω στο Δ  τριμηνο του 2011, και Α τριμηνο του 2012 και να

κανω τροποποιητική ,διότι τότε έγιναν οι εργασίες.

Και η διαδικασία είναι η γνωστή ? ολοκληρώνεται  ηλεκτρονικά όλη?

Υπάρχει περίπτωση να μου πουν τπτ για πρόστιμο κλπ?

Δηλαδή γιατί πχ τιμολόγησα τώρα και όχι τότε?

  Πολλές ερωτήσεις σας καταλήγουν με τη φράση σωστά ?

Να ρωτήσω καιε γώ με  τη σειρά μου , αφού πήγατε σε δικηγόρο δε σας ενημέρωσε σωστά τι έπρεπε να κάνετε και τι πρέπει να κάνετε τώρα ?

Πάντως δε σας δώσουν και έπαθλο αν τιμολογήσετε σήμερα εργασίες που εγιναν το 2011 και 2012 , το αντίθετο μάλιστα (σε περίπτωση ελέγχου ) θα συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εδώ και αρκετό καιρό, από το 2012 νομίζω, τα τιμολόγια πρέπει να κόβονται με την ολοκλήρωση της εργασίας, άσχετα με το αν εξοφλούνται η όχι. Τώρα το πως προσδιορίζεται η χρονική στιγμή ολοκλήρωση μιας εργασίας, είναι άλλο θέμα.

  Μια χαρά προσδιορίζεται . Ενα τουλάχιστον τιμολόγιο κατά χρήση . Απο εκεί και πέρα υπάρχει φορολογική παράβαση , το δικατσήριο δεν ασχολείται βέβαια με αυτό , αλλά μπορεί να ασχοληθεί πχ το ΣΔΟΕ , μια τηλεφωνική καταγγελία αρκεί .

Περαν αυτών υπάρχουν και άλλα θέματα που πρέπει να λυθούν με τη συμβουλή του νομικού πχ θα χρειασθεί κανένα πιστοποιητικό ή εβαίωση από τη ΔΟΥ ? Αν ναι ποιό και για ποια περίοδο . Αυτό θα κρίνει και την πρακτική πλευρά για την τιμολόγηση και τς επακόλουθες φορολογικές δηλώσεις ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΔΥΝΔΙΑΣΜΟ με τημ ήδη διαπραχθείσα φορολογική παράβαση της μη εκδοσης 2 τουλάχιστον φορολογικών στοιχείων και οτι συνεπάγεται αυτό για τον ΦΠΑ που δεν αποδόθηκε κια για το εισόδημα που δε φορολογήθηκε .

Link to comment
Share on other sites

Θα  απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις. Οι εργασίες αφορούν παροχή υπηρεσιών τεχνικού ασφαλείας σε ΕΞΥΠΠ.

Οι ΕΞΥΠΠ είναι εταιρείες που στέλνουν τεχνικούς ασφαλείας σε εταιρείες που χρειάζονται τεχνικούς ασφαλείας.

Στην σύμβαση που είχα με αυτόν αναφερόταν ότι οι εργασίες τιμολογούνται -δηλ εκδίδω τιμολόγιο-του το παραδίδω

και αυτός το εξοφλεί. Συνεργαζόμουν με αυτόν 8 χρόνια. Και έτσι κάναμε αυτά τα χρόνια. Τα 5 πρώτα χρόνια

με ξοφλούσε και μετά άρχισε να εξοφλάει.

   Πάντως έχω εργαστεί και σε άλλες εταιρείες  του χώρου(ΕΞΥΠΠ) και πιο σοβαρες απο αυτόν στις οποίες η  έκδοση των φορολογικών στοιχείων και εξόφληση  γίνεται  με τον ίδιο τρόπο.

Δεν μιλάμε για απόδειξη είσπραξης αλλά για τιμολόγηση εργασιών. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Θα προσθέσω επίσης ότι ο άνθρωπος αυτός μου έχει ανεξόφλητο τιμολόγιο του 2011. Σε σχέση με αυτά που λέει και ο Σωτήρης

για φορολογικές παραβάσεις σκέφτηκα ότι το γεγονός ότι δεν έχει ξοφλήσει τιμολόγιο θα ενδιέφερε την εφορία . Λοιπόν πήγα στην ΔΟΥ που υπάγεται αυτός και μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει αν το τιμολόγιο είναι ανεξόφλητο και ότι θα πρέπει να παω στο δικαστήριο και να λύσω τις διαφορές μου μαζί του.

Το γεγονός ότι αυτός έχει το τιμολόγιο Α απο μένα  και το οποίο δεν το έχει εξοφλήσει , και το οποίο πιθανώς να το έχει βάλει στα έξοδα του δεν είναι φορολογική παράβαση?

  Αν ο αντίδικος μου είχε ανεξόφλητο τιμολόγιο ενα μεγάλο ποσό ενω εγω συνεχίζω να εργάζομαι πρέπει να συνεχίσω να τον τιμολογώ ανεξάρτητα απο το αν με εξοφλεί?  Είναι φορολογική παράβαση να μην τον τιμολογώ? Θα πρέπει να συνεχίσω να τιμολογώ και να καταβάλω ΦΠΑ χωρίς να πληρώνομαι. Και ετσι να παρουσιάζονται στην εφορια τιμολόγια ανεξοφλητα?

Link to comment
Share on other sites

  Μια χαρά προσδιορίζεται . Ενα τουλάχιστον τιμολόγιο κατά χρήση . Απο εκεί και πέρα υπάρχει φορολογική παράβαση , το δικατσήριο δεν ασχολείται βέβαια με αυτό , αλλά μπορεί να ασχοληθεί πχ το ΣΔΟΕ , μια τηλεφωνική

 

 

Για πες μας βρε Σωτηρη, πως προσδιοριζεται ποτε ολοκληρωσα εγω πχ μια αρχιτεκτονικη μελετη???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.