Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση θορύβου σε αερόθερμο τζάκι


FouksMechMech

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Σε αερόθερμο ενεργειακό τζάκι, έχω βεντυλατέρ 1000 m3/h (ονομαστική παροχή). Το μοτέρ έχει 2 εισαγωγές, για εξωτερικό και εσωτερικό αέρα, Φ140 και οι 2, με εύκαμπτο σπιράλ αλουμινίου. Στο στόμιο αναρρόφησης παρατηρείται πολύ μεγάλος θόρυβος. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι γιατί μετά την ταχύτητα 3, από την 4 δηλαδή και μετά, ο θόρυβος γίνεται ενοχλητικός?

 

Η ταχύτητα του μοτέρ ελέγχεται με ρυθμιστή TIEMME.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι βασικοί παράγοντες που συντελούν στον θόρυβο αυτό είναι η ταχύτητα του αέρα και η αεροδυναμική των αεραγωγών.

Από την στιγμή που η αεροδυναμική είναι σταθερή, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω από τον έλεγχο της ταχύτητας. Αν μετά την 3 δεν αντέχεται ο θόρυβος, απλά δεν θα το βάζεις παραπάνω.

 

Αν τώρα έχεις όρεξη για μερεμέτια, άλλαξε το σπιράλ με λείο αγωγό. Θα πρέπει να βρεις μερακλή μάστορα για να γίνει καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος είναι αερόφερτος και μεταφέρεται σε μικρή απόσταση από την πηγή του στον χώρο.

Σε άλλες περιπτώσεις θα βοηθούσε ο πετροβάμβακας αλλά στην συγκεκριμένη όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

@sdim έχουμε τελειώσει και το ίδιο Τμήμα. Λογικά είμαι λίγο(?) πιο μεγάλος, καθώς ήμουν πρωτοετής το '90.

 

Βασικά το μοτέρ έχει 2 αναρροφήσεις Φ140 μία για εξωτερικό και μια για εσωτερικό αέρα. Σκέφτομαι (για να μειώσω την ταχύτητα εισόδου του εσωτερικού αέρα), να κάνω το εξής: Στην είσοδο Φ140 του μοτέρ (για τον εσωτερικό αέρα) να βάλω ένα Υ ή παντελόνι (πως το λέτε εσείς)..... Φ140. Έτσι η είσοδος του εσωτερικού αέρα προς το βεντυλατέρ θα γίνει διπλή, μιας και έχω τη δυνατότητα να τραβήξω εσωτερικό αέρα από 2 διαφορετικά και απομακρυσμένα σημεία εντός του σπιτιού.

 

Επίσης, βολεύει στα σημεία από όπου θα τραβήξω εσωτερικό αέρα, να υπάρχει ψιλή σίτα. Και για τα έντομα και για να μην πετάνε μέσα πράγματα τα παιδιά. Έχω όμως παρατηρήσει ότι η ψιλή σίτα (περίπου όπως αυτές στα κουφώματα) μειώνει τραγικά την παροχή. Θα τολμούσα να πω και 40% μείωση. Σκέφτομαι λοιπόν το εξής: Στις περσίδες εισαγωγής εσωτερικού αέρα, ο λαιμός στο πλένουμ να είναι Φ160 με σίτα αντί για Φ140. Πάνω στο λαιμό μια συστολή Φ160/Φ140, και μετά εύκαμπτο σπιράλ Φ140 μέχρι τα 2 σημεία του Υ.

 

Τι λέτε, έχει ελπίδες να δουλέψει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Η αντίσταση της σίτας εξαρτάται από την επιφάνεια και την παροχή ανά μ².

Αυξάνοντας την επιφάνειά της, με το ίδιο μανομετρικό του ανεμιστήρα θα έχεις σαφώς μειωμένες απώλειες.

Θέλει όμως προσοχή επειδή η σίτα με τον καιρό "μπουκώνει", θα πρέπει να είναι προσβάσιμη για καθαρισμό.

Link to comment
Share on other sites

ο θόρυβος είναι στην είσοδο της αναρρόφησης, οχι στη σωλήνα. Μόλις βάλω την περσίδα, μειώνεται πολύ λίγο ο θόρυβος, αλλά πέφτει και η παροχή

Link to comment
Share on other sites

Aφού ο θόρυβος πέφτει βάζοντας το στόμιο, ο θόρυβος προέρχεται από τη σωλήνα (μικρή διάμετρος και όχι λεία τοιχώματα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.