Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων: Ενα βήμα πιο κοντά τα πτυχία ΑΕΙ - ΤΕΙ


KF

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

αναρτημενο απο φιλο στο φβ

 

αφορα τις σχολες τει

 

Σε ολονύκτια προσπάθεια για ανατροπή των οριζόμενων στην ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΙΓ.12: "ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ, ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΥ" του Πολυνομοσχεδίου που ψηφίζεται στη Βουλή την Κυριακή το βράδυ, εξελίσσεται η ξαφνική ενημέρωσή μας για το σοβαρό αυτό θέμα, σήμερα το απόγευμα... Ενημερώσαμε άμεσα το Γραφείο του Πρωθυπουργού και το Γενικό Γραμματέα της Κυβέρνησης. Το Τεχνικό Επιμελητήριο μέσω του Υπουργού Μιχάλη Χρυσοχοϊδη επιχειρεί την χειρότερη απαξίωση του χώρου της Τεχνολογικής Εκπαίδευσης εδώ και 80 χρόνια... Επιχειρείται η αναμόρφωση της Νομοθεσίας του 1930 όπου ορίζεται ποιος είναι Μηχανικός στη Χώρα μας: Άρθρο 1 Η ελεύθερη άσκηση του επαγγέλματος του .... Μηχανικού επιτρέπεται μόνον: Α) Στους κατόχους διπλώματος .... Μηχανικού των Πολυτεχνείων και των Πολυτεχνικών σχολών των Ιδρυμάτων του Πανεπιστημιακού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής Β) Σε όσους έχει αναγνωριστεί το δικαίωμα ασκήσεως του επαγγέλματος του .... Μηχανικού σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ/τος 38/2010 “Προσαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας στην Οδηγία 2006/36/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 7ης Σεπτεμβρίου 2005 σχετικά με την αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων". Είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με τον Υπουργό Παιδείας για ανατροπή της κατάστασης που έχει διαμορφωθεί ερήμην μας... Προσπαθούμε στην κατεύθυνση είτε της επαναδιατύπωσης του άρθρου με την κατάργηση της διαφοροποίησης του Πανεπιστημιακού Τομέα, είτε της πλήρης απόσυρσης του άρθρου. Σημειώνουμε ότι υπάρχουν πολλές ακόμα διατάξεις που πλήττουν άμεσα τον Κλάδο μας (πχ ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΣΤ.23) για τις οποίες επίσης δίνουμε μάχη. *Δυστυχώς ακόμη δεν γνωρίζουμε καμία αντίδραση από την ΕΕΤΕΜ (σήμερα έπεσε στην αντίληψή μας μία επιστολή του Προέδρου από τις 11/3 για την οποία δεν είχε φροντίσει να ενημερώσει κανέναν -προφανώς για να μη θίξει τον ομοϊδεάτη του Μιχάλη Χρυσοχοϊδη...) .

 

δε πηρα την αδεια του αλλα με αγαπαει πολυ :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

 
 

Εγώ πάλι με την μέθοδο της συνεπαγωγής θα πω το εξής:

 

(1) http://teilar.gr/dbData/News/pr-1bacd30b.pdf  (Προσέξτε τις παραγράφους 2,3,4)

(2) ...Α) Στους κατόχους διπλώματος .... Μηχανικού των Πολυτεχνείων και των Πολυτεχνικών σχολών των Ιδρυμάτων του Πανεπιστημιακού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής...

 

 

Από (1) και (2) ====> Τα ΤΕΙ θα μετονομαστούν σε Τεχνολογικά Πανεπιστήμια και θα ομοσπονδοποιηθούν με άλλα πανεπιστήμια οπότε θα εμπίπτουν στην κατηγορία Α ;;;

 

 

Αδυνατώ να πιστέψω ότι θα επιχειρήσουν να εξαφανίσουν από τον χάρτη μία τεράστια μερίδα μηχανικών που είναι οι μηχανικοί τ.ε. Θα είναι πρωτοφανές σε παγκόσμιο επίπεδο νομίζω ή τουλάχιστον δεν έχω ξανακούσει κάτι αντίστοιχο στα 30 χρόνια ζωής μου.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι φέτος 1000 νέοι μηχανικοί θα μπουν στα Ελληνικά Πανεπιστήμια και ΤΕΙ οποι

, τα νούμερά είναί τεράστια και ή καταρευση του επαγγέλματος δεδομένη.

Απο το να σφυρίζουν αδιάφορα οι κυβερνήτες και μη μου τους κύκλους ταρατε, θα πρέπει άμεσα να δοθούν λύσεις τολμηρες, άμεσες που θα σπάνε αυγά.

Ο αριθμός των μηχανικών που θα μπορεί να έχει δικαίωμά υπογραφής σε συγκεκριμένα θέματά πρέπει να περιοριστεί άμεσα, χθες αν γίνεται και να έρθει στο μέσο ορό της ΕΕ

Αυτό θα πραγματοποιηθει, όσο πιο δίκαιά γίνεται ,μέσο της αποδεδειγμένης εμπειρίας του κάθε ενός. Θα δυσαρεστησω τους νέους συνάδελφους άλλά δυστηχως δεν γίνεται αλλιώς, αν συνεχίσουμε έτσι το επάγγελμά θα απαξιωθει πλήρως και δεν θα υπάρχεί παράθυρο επιστροφής.

Εγώ προσωπικά έχω χορτάσει από κουβεντες και αναλύσεις, το πρόβλημά είναί δεδομένο μας έχει ήδη καβαλισει και ή λύση του είναί μονοσήμαντη. Όποιος δεν το βλέπει απλώς εθελοτυφλει

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι φέτος 1000 νέοι μηχανικοί θα μπουν στα Ελληνικά Πανεπιστήμια και ΤΕΙ οποι

, τα νούμερά είναί τεράστια και ή καταρευση του επαγγέλματος δεδομένη. σωστο

Απο το να σφυρίζουν αδιάφορα οι κυβερνήτες και μη μου τους κύκλους ταρατε, θα πρέπει άμεσα να δοθούν λύσεις τολμηρες, άμεσες που θα σπάνε αυγά. +100000

Ο αριθμός των μηχανικών που θα μπορεί να έχει δικαίωμά υπογραφής σε συγκεκριμένα θέματά πρέπει να περιοριστεί άμεσα, χθες αν γίνεται και να έρθει στο μέσο ορό της ΕΕ

+100000

Αυτό θα πραγματοποιηθει, όσο πιο δίκαιά γίνεται ,μέσο της αποδεδειγμένης εμπειρίας του κάθε ενός. αδικο για 5 χρονια κρισης, προτεινω μεσω εισαγωγικων ή εξαγωγικων με καταργηση πανελληνιων

Θα δυσαρεστησω τους νέους συνάδελφους άλλά δυστηχως δεν γίνεται αλλιώς, αν συνεχίσουμε έτσι το επάγγελμά θα απαξιωθει πλήρως και δεν θα υπάρχεί παράθυρο επιστροφής. σιγουρο

Εγώ προσωπικά έχω χορτάσει από κουβεντες και αναλύσεις, το πρόβλημά είναί δεδομένο μας έχει ήδη καβαλισει και ή λύση του είναί μονοσήμαντη. Όποιος δεν το βλέπει απλώς εθελοτυφλει ο καθενας στη κοσμαρα του

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Στους νόμους του 1934 δεν περιλαμβάνονταν άλλοι μηχανικοί πριν των πολυτεχνείων . Αυτοί αλλάζουν .

 

Οι πτυχιούχοι ΤΕΙ θα έχουν υποτίθεται μέρος των ΕΔ των πολυτεχνείων . Το θέμα που δημιουργείται είναι τι γίνεται με τους κατόχους μεταπτυχιακού των τει που είναι στο 7 των προσόντων .

 

Από την άλλη τα ΕΔ θα τα δίνει μιά επιτροπή μετά από ΜΗ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΗ γνώμη του ΤΕΕ .

 

Είμαστε ακόμα στην αρχή του παιχνιδιού και απλά βάφονται οι γραμμές του γηπέδου .

Link to comment
Share on other sites

 
 

Εξέδωσε ανακοίνωση και η ΕΕΤΕΜ

 

 

Αθήνα, 29-03-2014

Με αφορμή την κατάθεση σήμερα του πολυνομοσχεδίου «ΜΕΤΡΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ Ν.4046/2012 ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ» στην αρμόδια επιτροπή της Βουλής και αναφορικά με τις διατάξεις που αφορούν στις ρυθμίσεις θεμάτων μηχανικών, σας ενημερώνουμε ότι η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ είχε στείλει έγγραφο (αρ. πρωτ.: 376/11-03-2014) στους αρμόδιους Υπουργούς με θέμα το άνοιγμα του επαγγέλματος του Μηχανικού στην Ελλάδα, που συνδέεται με τις παραπάνω διατάξεις.

Καλούμε τους Βουλευτές να ανοίξουν το επάγγελμα του Μηχανικού για ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις των Μηχανικών και όχι να επιτρέπουν την πρόσβαση σε αυτό ΜΟΝΟ στους αποφοίτους των Πολυτεχνικών Σχολών και των αποφοίτων Ιδρυμάτων του εξωτερικού που εμπίπτουν στην οδηγία 89/48 (όπως τροποποιήθηκε με την 36/05 ΕΕ) επειδή δε μπορούν να κάνουν αλλιώς.

Καλούνται αυτό το διήμερο και οι Διοικήσεις των Τ.Ε.Ι να αναλογιστούν αν έχει νόημα η συνέχιση αυτής της φαρσοκωμωδίας με τους ήδη πτυχιούχους αλλά και τους νυν φοιτητές.

Υπάρχει μόνο ένας δρόμος για Κυβέρνηση, Κόμματα και Βουλευτές: η πλήρης κατάργηση των νόμων της δεκαετίας του 1930 και όχι η τροποποίηση τους μόνο για ορισμένους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.