Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων: Ενα βήμα πιο κοντά τα πτυχία ΑΕΙ - ΤΕΙ


KF

Recommended Posts

Η ερώτησή μου είναι αν το πτυχίο του "Τεχνολόγου Μηχανολόγου Μηχανικού" είναι όντως ανεπαρκές (και πιθανόν χρειάζεται συμπληρωματικός κύκλος σπουδών στο εκάστοτε Παν/μιο που πραγματοποιεί το μαστερ), ή υπάρχουν εξαιρέσεις σε κάποιες

 

, γνωρίζει κανείς αν παρέχονται δωρεάν τα συγκεκριμένα πτυχία ή υπάρχει κάποιας μορφής βοήθημα (έστω κάποιο σπουδαστικό δάνειο)? Οκ, δεν περιμένω να μου γράψετε κατεβατά ολόκληρα, τουλάχιστον κάποιο λινκάκι στο διαδίκτυο να ψάξω...

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλε μου ως αποφοιτος Τει Σερρων με δεχθηκαν το 2004 σε 4 πανεπιστημια στην Αγγλια. Επελεξα το Paisley της Γλασκωβης κ μαλιστα υπαρχει οργανισμοσ αντιστοιχος του ελκηνικου ΙΚΥ πογ λεγεται SAAS και δυναται να παρεις υπκτροφια για τα διδακτρα σου ως φοξτητης ΕΕ. Εγω εκει που δεν το περιμενα πηρα 3000£

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έγώ έκανα αίτηση στο Chalmers University της Σουηδίας και έγινα δεκτός. Έχω γνωστό μηχανικό ΤΕΙ που τελείωσε το MSc in Automotive Engineering του Cranfield University και τώρα τελειώνει και διδακτορικό στο ίδιο πανεπιστήμιο. Επίσης, στο linkedin έχω επαφή έναν γνωστό που τελείωσε Μηχανολόγος στο ΤΕΙ Λάρισας όπως εγώ και τώρα ολοκληρώνει το διδακτορικό του στο TUM. Λυπάμαι που θα μιλήσω άσχημα, αλλά όλα αυτά τα ''δεν γίνεσαι δεκτός επείδη  είσαι απόφοιτος ΤΕΙ'' είναι επιεικώς ΒΛΑΚΕΙΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Οι τεχνολόγοι μηχανικοί αποτελούν μοναδική εφεύρεση των Ελλήνων πολιτικών στο ηλιακό μας σύστημα για να αποφύγουν να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Τα ECTS credits δηλώνονται και δεν ελέγχονται για την επάρκειά τους τόσο στα ΑΕΙ όσο και στα ΤΕΙ. ECTS δηλώνουν τον όγκο της γνώσης και όχι την ποιότητα του όγκου. Εχουν αποκλειστική χρήση για την mobility within the EU και δεν αποτελούν στοιχείο διαβάθμισης ποιότητας. Από εκεί και πέρα ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό δεν αποτελούν επιβεβαίωση του αρχικού κύκλου σπουδών. Αποτελούν self standing degrees. Κάποια στιγμή στην ηλίθια Ελληνική εκπαίδευση θα πρέπει κάποιος να βγει και να πει αυτό που ισχύει σε όλα τον κόσμο. Ένα μεταπτυχιακό δεν σε κάνει καλύτερο μηχανικό γενικά και αόριστα. Σε κάνει γνωστικότερο σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα. Προφανώς όταν κάποιος με μεταπτυχιακό στο Α εργάζεται στο Β, τότε το Α παύει να αποτελεί επαγγελματικό προσόν. Το γράφω διότι κάποιοι έχουν μπερδέψει το Ελληνικό Δημόσιο με τον πραγματικό κόσμο. 

 

Προφανώς διαφωνώ κάθετα και με την πριμοδότηση επιστημόνων στο Δημόσιο λόγω μεταπτυχιακών σπουδών όταν η επιπλέον γνώση δεν αποτελεί προϋπόθεση για την συγκεκριμένη θέση διότι υποβιβάζει καταστρεπτικά την βασική αρχή των μεταπτυχιακών σπουδών. Τα μεταπτυχιακά δεν γίνονται για να βρούμε δουλειά ή να πάρουμε περισσότερα χρήματα. Τα μεταπτυχιακά γίνονται για να μάθουμε προσωπικά κάτι περισσότερο. Και τα μεταπτυχιακά βέβαια διαβαθμίζονται ποιοτικά ανα course και όχι ανα πανεπιστήμιο. Οι γενικότητες πήρα διδακτορικό και άρα γ... και δέρνω είναι απο ηλίθιες μέχρι παιδικές και εκφράζουν τσουβαλιασμα της επιστήμης με απώτερο σκοπό να αποφύγουμε σαν χώρα την διεθνή ξεφτίλα. Η ξεφτίλα είναι οτι έχουμε απο τα μεγαλύτερα ποσοστά σε μεταπτυχιακά ανα 1000 κατοίκους ενω ταυτόχρονα έχουμε το μικρότερο ποσοστό έρευνας και τεχνολογίας. Τέτοια μαλακία only in Greece.    

 

Οι προσωπικές σας εκτιμήσεις και άλλου είδους ελληνικές/συντεχνιακές νοοτροπίες με αφήνουν παγερά αδιάφορο διότι ξεκινούν από βάση που εδώ και 80 χρόνια έχει "εδραιωθεί" ad hoc αποκλειστικά στην Ελλάδα και δεν ενδιαφέρει κανένα άλλον παγκοσμίως.  

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα ΤΕΙ, τους καθηγητές κτλ, η ΑΔΙΠ, είναι η μόνη ανεξάρτητη αρχή που ελέγχει τα ΑΕΙ. Στις εκθέσεις της τα περισσότερα ΤΕΙ παίρνουν επαίνους πχ ΤΕΙ Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Κρήτης. Διάβασε να μάθεις αφού δεν ξέρεις. Οι εκθέσεις μετράνε και όχι η γνώμη ενός άσχετου στο michanikos.gr. 

@stayros, μυστήριο για μένα αποτελούν τα νεφελώματα που χρησιμοποιείς για να κουκουλώσεις καταστάσεις. Μήπως μπορείς να μου διευκρινήσεις πόσοι καθηγητές των ΤΕΙ που αποφασίζουν για το αν ο φοιτητής περνάει ή όχι το μάθημα ή το εργαστήριο έχουν διδακτορικούς τίτλους; Ή έστω αν είναι υποψήφιοι διδακτορικών τίτλων. Και αν δε μπορείς να μας πεις εσύ μήπως μπορεί το παραμύθι σου...η ΑΔΙΠ;

 

Το κατά πόσο "άσχετος" του michanikos.gr είμαι θα το διαπιστώσεις σε λίγο που θα μιλήσουμε με καταστάσεις. Διότι όταν ως κεντρικός συνδικαλιστής των ΤΕΙ πάλευα ανάμεσα στ' άλλα και την αναβάθμισή τους εσύ έτρωγες ακόμη με μπιμπερό.   

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε επειδή διαπιστώνω ότι δεν έχεις επικαιροποιήσει τις γνώσεις σου στο θέμα της τριτοβάθμιας σε ενημερώνω ότι ΟΛΟΙ οι καθηγητές μου στο ΤΕΙ Λάρισας είχαν διδακτορικό και μάλιστα οι περισσότεροι από αυτούς διδάσκουν και στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στον Βόλο στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας. Σύμφωνα με το Ν.2413 / 1996 για να γίνεις καθηγητής ή επίκουρος καθηγητής σε ΤΕΙ πρέπει να έχεις διδακτορικό και σημαντική επιστημονική δραστηριότητα όπως αυτή αποδεικνύεται από δημοσιεύσεις, μονογραφίες και ανακοινώσεις σε πρακτικά συνεδρίων καθώς και μία τουλάχιστον πρωτότυπη δημοσίευση ως μοναδικός ή κύριος ερευνητής. Επίσης, για καθηγητής πρέπει εκτός των άλλων να έχεις και 7ετή αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία και για επίκουρος 4ετή.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν συζητάμε για ποιές πρέπει να είναι οι προθέσεις κάποιου ώστε να κάνει μεταπτυχιακό, για μένα το κάνεις ξεκάθαρα για τον εαυτό σου. Εδώ συζητάμε για το δικαίωμα της πρόσβασης σε αυτή την γνώση εφόσον την επιθυμείς

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν συζητάμε για ποιές πρέπει να είναι οι προθέσεις κάποιου ώστε να κάνει μεταπτυχιακό, για μένα το κάνεις ξεκάθαρα για τον εαυτό σου. Εδώ συζητάμε για το δικαίωμα της πρόσβασης σε αυτή την γνώση εφόσον την επιθυμείς

Οκ τι να συζητήσουμε ίσως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πίσω στο 2003.... Στο city university είχα 2 παιδιά που είχαν τελειώσει μηχανολόγοι στο ΤΕΙ Πατρών.. Δεν μπορώ να γενικεύσω αν γίνεται και άλλου γιατί δεν το γνωρίζω προσωπικά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν συζητάμε για ποιές πρέπει να είναι οι προθέσεις κάποιου ώστε να κάνει μεταπτυχιακό, για μένα το κάνεις ξεκάθαρα για τον εαυτό σου. Εδώ συζητάμε για το δικαίωμα της πρόσβασης σε αυτή την γνώση εφόσον την επιθυμείς

 

Δίδασκα σε 5 διαφορετικά μεταπτυχιακά. Τα 2 εξαιρετικά σοβαρά και εξειδικευμένα, τα άλλα 2 50/50 και το τρίτο λίγο απο engineering, management, etc. Στα πρώτα 2 είχα πάντα φοιτητές που προερχόντουσαν απο την βιομηχανία, στα άλλα 2 50/50 και στο τρίτο 100% απόφοιτοι χωρίς εργασιακή εμπειρία. Προφανώς τα πρώτα 2 είχαν 8-10 φοιτητές, τα άλλα 2 15-20 και το τρίτο +80 φοιτητές. Στα πρώτα 2 τους μαθαίναμε κυριολεκτικά να κάνουν δύσκολες μελέτες και προσομοιώσεις, στα άλλα 2 τους μαθαίναμε το 1/3 σε σχέση με τα πρώτα 2 και στο τρίτο δεν τους μαθαίναμε τίποτα που δεν θα μπορούσαν να μάθουν διαβάζοντας μόνοι τους. Κυριολεκτικά και δεν ντρέπομαι να το πω, τους παίρναμε απλά τα χρήματα.

 

Στα πρώτα 2 δεν είχαμε κανένα Ελληνα ποτέ. Στα επόμενα 2 κανένα Ελληνα ποτέ και στο τρίτο 15-20 Ελληνες ετησίως. Πολύ απλά οι Ελληνες δεν είχαν δουλειά και το έκαναν για να το κάνουν, δεν πήγε ποτέ το μυαλό τους οτι μπορούν να εργαστούν σε τέτοιες θέσεις, στην Ελλάδα δεν υπήρχαν και δεν υπάρχουν ενω το να δουλέψουν σε άλλη χώρα σε τόσο δύσκολη ειδικότητα τους φαίνονταν τραγικά δύσκολο και καλά έκαναν και το πίστευαν.

 

καθαρά προσωπικά πιστεύω οτι οι λόγοι που κάνουμε μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι

 

α) Τα Ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι ούτε research ούτε technology driven. Είναι και παραμένουν με την λογική να προάγουν μια εξαιρετική θεωρητική βάση που πλέον δεν είναι αναγκαία στην αγορά εργασίας. Ποτέ δεν ήταν αναγκαία βέβαια αλλα αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Οι απόφοιτοι λοιπόν το καταλαβαίνουν αυτό  και ψάχνουν κανένα μεταπτυχιακό μήπως και μέσω αυτού μάθουν κάτι πιο επαγγελματικά πρακτικό. Σε ποσοστό δεν θα έβαζα περισσότερο απο 10-15% των παιδιών. 

 

β) Το έκανε ο γιος της Τασίας. Η λογική αυτή διέπει την ελληνική κοινωνία. Το παιδί μου έκανε μεταπτυχιακό. Δεν μας ενδιαφέρει το τι έκανε απλά το ότι το έκανε. Αν ρωτήσετε του περισσότερους γονείς τι ακριβώς έκανε δεν ξέρουν. Στην προκειμένη λειτουργεί και σαν άλλοθι. Εχω τόσα πτυχία μιλάω 200 γλώσσες και είμαι άνεργος. ΤΟ άλλοθι βέβαια ενάντια σε αυτά που εμείς οι ίδιοι ψηφίζαμε τόσο χρόνια. Σε ποσοστό θα έβαζα απο 40-50% των παιδιών.

 

γ) Εκανα ένα μεταπτυχιακό στο Β ενώ ξέρω το Α διότι κατάλαβα όταν πήρα πτυχίο οτι δεν ήθελα το Α αλλα το Β. Σε ποσοστό θα έβαζα απο 10-20% των παιδιών.

 

δ) Εκανα μεταπτυχιακό διότι ήταν επιδοτούμενο. Εδω θα βρούμε απόφοιτους να κάνουν 30 διαφορετικές αιτήσεις σε μεταπτυχιακά και ότι κάτσει. Σε ποσοστό θα έβαζα απο 10-20% των παιδιών.

 

Στην Ελλάδα έχουμε μια ιδιάζουσα κατάσταση. Δεν έχουμε βιομηχανία που δημιουργεί τελικά προϊόντα. Αν βγάλουμε την κατασκευή σπιτιών δεν έχουμε τίποτα που να απαιτεί περισσότερους από 600 μηχανικούς όλων των ιδιοτήτων ετησίως. Στην βιομηχανία τροφίμων κάτι γίνετε αλλά παραδόξως εκεί θα βρείτε τα λιγότερα μεταπτυχιακά. Μηχανικοί λοιπόν με εξειδίκευση δεν απαιτούνται σε αυτή την χώρα. Το τραγελαφικό είναι ότι το 52% των μηχανικών έχουν μεταπτυχιακό τίτλο ενω σε χώρες με παραδοσιακή βιομηχανία το ποσοστό είναι 12%.

 

Της Παναγίας με πιάνουν κάτι κολλητοί για την κόρη τους που τελείωσε χημικός μηχανικός και τι μεταπτυχιακό να κάνει. Η κοπέλα στο τραπέζι μαζί μας αδιάφορη, και καλά έκανε, έπαιζε με το κινητό για να δει που θα βγεί το βράδυ.

 

Ο μπαμπάς γιατρός και η μαμά οδοντίατρος. Αφού άκουσα τα κλασσικά που δεν πέρασε ιατρική ή οδοντιατρική πιάσανε τα μεταπτυχιακά. Βαριόμουν κυριολεκτικά αλλά επειδή είναι φίλοι καλοί αποφάσισα να πιω 3 τσίπουρα σε 2 λεπτά μπας και καταφέρω και δεν εκραγώ απο τις σίγουρες μαλακίες που θα μου έλεγαν στην συνέχεια. 

 

Σαν κλασσική ελληνική οικογένεια αφού έχεσαν τα Ελληνικά πανεπιστήμια, ξεκίνησαν και το χέσιμο εκτός Ελλάδος. Προφανώς ΜΙΤ, Harvard, Cambridge ανήκουν στην κατηγορία που δεν πιάνουμε στο στόμα μας. Η μαμά με το ταμπλετ μου δείχνει Πανεπιστήμια στο Λονδίνο, Παρίσι κλπ σαν να περνάει απο πρακτορείο διακοπών. Χρόνια τώρα της λέω οτι είναι καθυστερημένη αλλα δεν θέλει να με πιστέψει. Ο μπαμπάς ξεκινάει τα "τι να το κάνεις όπως μας κάνανε ότι και να κάνει άνεργη θα μείνει". Αφού του κατεβάζω τα γαμωσταυρίδια καθότι εντός επετείου που πιάνουν καλύτερα πιάνω την κοπέλα και της κάνω την καλύτερη ερώτηση. 

 

Το γουστάρεις το παλικάρι? μου λέει ΝΑΙ. Ερώτηση 2 "κάνει καλό σεξ" η κοπέλα χαμογελά (ΝΑΙ) και οι γονείς με κοιτάνε ηλίθια. Λέω στην μαμά πριν απο 25 χρόνια σε είχα ρωτήσει ακριβώς το ίδιο για τον άνδρα σου. Της έλεγα απο τότε βέβαια πήδα μωρή καμιά 10αρια πρώτα για να δεις την διαφορά αλλά τίποτα.

 

Ηθικό δίδαγμα Α. Ο άνθρωπος αποφασίζει ανάλογα με την στιγμιαία τρέλα του τι θα κάνει και πότε. Σπουδές κατά παραγγελία απο άλλους οδηγούν σε σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα.

 

Ηθικό Δίδαγμα Β. Τα καλά και εξειδικευμένα μεταπτυχιακά δεν είναι για την πάρτη σου αλλά για να βγάλεις περισσότερα φράγκα τελεία και παύλα. Τα μέτρια για να παίξεις με τις πιθανότητες μήπως και σου κάτσει και τα κοροιδίστικα διότι δεν ξέρεις ποιος είσαι και που πας και αγοράζεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως πως παίζει ρόλο η ιδιοσυγκρασία του κάθε ανθρώπου. Παράδειγμα, εμένα αν με έβαζες να κάνω το καλύτερο και πιο "ποθητό" απο την αγορά εργασίας μεταπτυχιακό το οποίο όμως δεν γούσταρα το πιθανότερο είναι:

 

1. Να το τελείωνα και μετά να έκανα κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό (είμαι πολύ αντιδραστικός)

2. Λόγω έλλειψης κινήτρου (έλλειψη ενδιαφέροντος στο αντικείμενο), απλά θα το παρατούσα

 

 

Εδώ στην Αγγλία βλέπω ότι οι περισσότεροι Έλληνες που έκαναν μεταπτυχιακό το έκαναν απλά και μόνο ώστε μέσω των graduate schemes των Αγγλικών εταιριών να βρούνε άμεσα δουλειά (δεν μπορώ να τους κατηγορήσω γι'αυτό). Όσοι κάνουν αυτό που γουστάρουν πολλές φορές προχωρούν σε διδακτορικό. Αυτό αφορά Έλληνες που ήρθαν εδώ μετά το προπτυχιακό στην Ελλάδα (είτε Πολυτεχνείο είτε ΤΕΙ). Υπάρχουν βέβαια και πάρα πολλοί που ήρθαν στα 18 τους για προπτυχιακό και συνέχισαν σε μεταπτυχιακό βάσει της κουλτούρας που καλλιεργήθηκε στο Αγγλικό πανεπιστήμιο και μακρυά από μιζέρια και αγωνία για το μέλλον και την ανεργία, αυτοί πραγματικά κάνανε αυτό που γουστάρουν.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε επειδή διαπιστώνω ότι δεν έχεις επικαιροποιήσει τις γνώσεις σου στο θέμα της τριτοβάθμιας σε ενημερώνω ότι ΟΛΟΙ οι καθηγητές μου στο ΤΕΙ Λάρισας ... Σύμφωνα με το Ν.2413 / 1996 για να γίνεις καθηγητής ή επίκουρος καθηγητής σε ΤΕΙ πρέπει να ...

 

Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την ενημέρωσή σου. Κάτσε τώρα να σου κάνω κι εγώ μία για να είμαστε πάτσι. 

1) Όταν μιλάμε για την εκπαίδευση δεν επικεντρωνόμαστε στα περιφερειακά. Πάμε πρώτα στα μεγάλα αστικά και βιομηχανικά κέντρα εκεί που οι σχολές είναι πολυαριθμότερες και καλύπτουν μεγαλύτερο εύρος απασχόλησης. Και επειδή έχω περάσει από τα ΤΕΙ της Αθήνας και έχω γνώση για όλα τα γύρω ΤΕΙ και Ανώτερες σχολές (Αθήνας, Πειραιά, Χαλκίδας, ΣΕΛΕΤΕ κλπ), σε πληροφορώ ότι όταν κατέβηκε αυτός ο περιβόητος νόμος που επικαλέστηκες, οι πρώτοι που έκλεισαν τις σχολές και ξεκίνησαν απεργίες ήταν οι τότε καθηγητές των ΤΕΙ. Και αυτό γιατί - πολύ σωστά - ο νέος νόμος τους αφαίρεσε την ιδιότητα του διδάκτορα. Όλοι αυτοί όμως από το 1985 πρωτοστατούσαν στην "ανωτατοποίηση" των ΤΕΙ και έκοβαν στεγνά τους "μπουμπούνες" και τους "αδιάφορους", ακόμη και τους εργαζόμενους, που τους χάλαγαν την εικόνα της μικρής "Οξφόρδης" τους χρησιμοποιώντας το επιχείρημα του @stayros "κόβω άρα αναβαθμίζω". Και φυσικά μπροστά στο μαγαζάκι υποχώρησε - όπως πάντα - η κυβέρνηση και παρέμειναν να διδάσκουν έως σήμερα. Λοιπόν 2016 - 1996 = 20. Ορισμένοι από αυτούς συνταξιοδοτήθηκαν, αρκετοί όμως διδάσκουν ακόμη. Τέλος να σε πληροφορήσω ότι μερικοί παλαιοί φίλοι μου απόφοιτοι των ΤΕΙ διδάσκουν ακόμη σαν ωρομίσθιοι στα ΤΕΙ σε επίπεδο εργαστηρίων και ασκήσεων με μοναδικό προσόν...το κόμμα.   

2) Εμένα δεν με απασχολεί το αν θα ανωτατοποιηθούν (επί της ουσίας) τα ΤΕΙ - μακάρι αύριο - αλλά απεχθάνομαι την αναρχία και τα ψευτοεπιχειρήματα. Η ανωτατοποίηση των ΤΕΙ περνάει, εκτός από την αναβάθμιση του γνωστικού επιπέδου με την συμετοχή και τον κεντρικό σχεδιασμό του Υ.Π και από γενναία κονδύλια για την υλικοτεχνική υποδομή. Δεν νοείται ανώτατο ίδρυμα με βιβλιοθήκη 100m2 και εργαστήρια του 1930. 

3) Πρέπει να μειωθούν οι ροές των εισακτέων σε ΑΕΙ και ΤΕΙ. Δεν νοείται μια σχολή (Μ/Γ ΣΤΕΦ ΤΕΙ Αθήνας κάποτε) που μπορούσε να εξυπηρετήσει 50 φοιτητές ετησίως να εισάγει κάθε χρόνο 100 ανά εξάμηνο. Φυσικά το ίδιο πράγμα συμβαίνει και στα ΑΕΙ όλης της χώρας. Αν δεν μειωθούν οι ροές των αδιάφορων απλώς κοροϊδεύουν και τα παιδιά και τους γονείς. Το να τον βάλεις μέσα με επίπεδο 5/20 και να του πεις φύγε με τον τρόπο σου, καλύτερα να μην τον βάλεις ποτέ. Γιατί όσο καιρό θα έχει το δικαίωμα να είναι στη σχολή, θα ταλαιπωρεί τους άλλους παίρνοντας θέση σε εργαστήριο που θα το παρατάει στη μέση, θα ασχολείται με επαναστατικές φασαρίες, καταλήψεις, πορείες και θα προωθεί στα τραπεζάκια πολιτικές θεωρίες του 1850.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.