Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευρεση ποσοστού έκπτωσης


Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο βγαίνει το ποσοστό έκπτωσης σε δημόσια έργα. Ξέρω μερικά πράγματα αλλά έχω περισσότερα κενά.. Σας παραθέτω τον παρακάτω πίνακα για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε για τι μιλάμε.

 

1. Ξεκινάω με τον υπολογισμό του συντελεστή του ΙΚΑ.

α.  Πολλαπλασιάζω στην κάθε εργασία την ολική εργασία με τον ανάλογο συντελεστή.

β. Αθροίζω τα ποσά αυτά.

γ. Πολλαπλασιάζω το ποσό αυτό επί του 0,84465.

Έτσι έχω υπολογίσει το προσωρινό ποσό που θα πλήρωνα στο ΙΚΑ σαν ένσημα (Εργατική δαπάνη).

2. Σε διπλές στήλες υπολογίζω πόσο θα μου κοστίσει κάθε εργασία.

3. Υπολογίζω διάφορα έξοδα πχ καύσιμα - εφημερίδες.

4. Αθροίζω όλα τα έξοδα που έχω ως τώρα.

4. Για τον υπολογισμό του συντελεστή του ΙΚΑ διαιρώ την εργατική δαπάνη με το σύνολο των εργασιών συν ΓΕ+ΟΕ.

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1. Έχω βρει τον συντελεστή του ΙΚΑ, πως βρίσκω το ποσό που πληρώσω τελικά;

2. Τις κρατήσεις να τις υπολογίσω στα έξοδα; Ή να πω ότι θα πληρωθούν από πχ το ΓΕ+ΟΕ;

Αν τις βάλω στα έξοδα θα πρέπει να υπολογιστούν βάση του λογαριασμού χωρίς το ΦΠΑ(, όμως αν το κάνω αυτό μετά θα αλλάξει η έκπτωση.

3. Ποσοστό έκπτωσης.

Ποσοστό έκπτωσης = :1-(ποσό που θα χρειαστεί για τις εργασίες/ποσό για τις εργασίες της μελέτης)

 

Ελπίζω να μην τα είπα μπερδεμένα...

βοηθήστε παλικάρια μπας και πάρουμε καμιά δουλειά γιατί μας βλέπω σε άλλη γη και άλλα μέρη.

Αναμένω απαντήσεις....

Προϋπολογισμός.xlsx

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεις ευλογα και δικαια να υπολογισεις τα εξοδα σου κ.λ.π κ.λ.π για να δωσεις εκπτωση σε κανα εργο

Αμαν!!! Θα εισαι μαλλον απο τους λιγους.

Οι πιο πολλοι δυστυχως ακομα και σημερα δινουν εκπτωση αφου πρωτα εχουν παρακολουθησει καμμια δεκαρια ταινιες κατασκοπιας.

Ποσοι και ποιοι  θα ερθουν,ποσο θα δωσουν;τι εκπτωσεις κυκλοφορουν το τελευταιο διαστημα ,τι περιθωρια δινει η μελετη;(καθε ειδους περιθωρια) κ.λ.π

Με αυτες τις πολυπλοκες σκεψεις και με τα απαραιτητα χαρτια δινουν εκπτωση.

Και βλεπεις

1) Εργο που αντικειμενικα εχει τα περιθωρια ,να παιρνει εκπτωση 7% (φταγμενη δουλεια)

2) Εργο που αντικειμενικα δεν εχει παρα ελαχιστα περιθωρια ,να παιρνει εκπτωση 60%(αφτιαχτη και με πολλους ενδιαφερομενους δουλεια)

Πραγματικα περιστατικα

1) Σε δημοπρασια Νομαρχιας (πανε 6-7 χρονια).

Δημοπρασια εκπτωση 3%.Ακυρωθηκε σαν ασυμφορη

Πρωτη επαναληψη 5% ομοιως ακυρωθηκε (διαμαρτυρια των εργολαβων για πολυ χαμηλες τιμες)

Δευτερη επαναληψη 7% ομοιως ακυρωθηκε

Τριτη επαναληψη 43%!!!(χωρις να αλλαξει τιποτα στο εργο)

2) Σε δημπρασια Δημου

Δημοπρασια με εκπτωση 49%.

Ακυρωση της σαν ασυμφορη απο το δημοτικο συμβουλιο και αναθεση της απ ευθειας με εκπτωση 51% (εννοειται σε αλλον υποψηφιο)

 

Ανεξαρτητα απο τα παραπανω το σωστο ειναι αυτο που εσυ θες να κανεις αλλα μην εκπλαγεις αν παρεις σπανιοτατα δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια και εγώ το τελευταίο διάστημα πάω σαν << Παρατηρητής >> σε δημοπρασίες και καταγράφω ποιοι παίρνουν μέρος και τι ποσοστά δίνουν. Παρόλα αυτά όταν είναι να δώσω προσφορά θέλω να ξέρω τι δίνω και γιατί και όχι σύμφωνα με την <<πιάτσα>>, φυσικά θα παίξει ρόλο και αυτό.

Αφού πήγα για τρέξιμο νομίζω ότι ψιλο βρήκα μια λύση, νομίζω τουλάχιστον :smile:  :smile:  :smile: .

Λοιπόν:

α. Βρίσκω ξεχωριστά την δαπάνη για κάθε εργασία και στη συνέχεια το σύνολό τους, προσθέτω ότι άλλο μπορεί να είναι δαππάνη πχ βενζίνες κλπ. και βρίσκω το ποσοστό έκπτωσης...τύπος=1-(δαπάνη εργασιών δικού μου πρού/σμου/δαπάνη εργασιών μελέτης);;; Έστω ότι βγαίνει 0,25=25%.

γ.Έχω βρει το ποσό που θα πάρει το ΙΚΑ για ένσημα σύμφωνα με την μελέτη (με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω), έστω 2000€. Από το ποσό αυτό αφαιρώ την έκπτωση 2000*0,25 = 500€, άρα 2000-500 = 1500€ θα είναι οι εισφορές μου στο ΙΚΑ.

δ. Βρίσκω τις κρατήσεις σύμφωνα με την μελέτη, έστω 400€, αφαιρώ την έκπτωση 400*0,25 = 100€, άρα 400-100 = 300€ κρατήσεις

ε. Ξανακάνω τον προυπολογισμό μου και βάζω μέσα και το ΙΚΑ και τις κρατήσεις και βρίσκω την τελική έκπτωση.

 

Αυτά από εμένα, περιμένωωω βοήθεια για τον συλλογισμό μου. 

Link to comment
Share on other sites

O σωστός υπολογισμός δεν είναι προαπαιτούμενο για να πάρεις δουλειά στην Ελλάδα.

 

Γιαυτό, αυτοί που παίρνουν δουλιές δεν απαντούν, για να μη καρφωθούν......

 

Αυτοί που δεν παίρνουν δουλιές, απλά δεν ξέρουν το κόλπο.........

Link to comment
Share on other sites

σαν λογικη ειναι σωστη

αλλα ετσι δεν παιρνεις δουλεια απλα τα πραγματα

συνηθως υπολογιζεις την εκπτωση στις εργασιες με τον μεγαλυτερο προυπολογισμο χωρις να λαμβανεις υποψην το ΓΕ & ΟΕ

και βγαζεις την εκπτωση αν σε ενδιαφερει το εργο βαζεις 2-3 μοναδες παραπανω και αφου το παρεις τρεχεις να σε αφησεις κερδος και να μην μπεις μεσα

γιατι ο υπολογισμος που κανεις ειναι ο ιδεατος καθε φορα και κατα την εκτελεση του εργου βρισκεις αλλα ......

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Προσπαθεις ευλογα και δικαια να υπολογισεις τα εξοδα σου κ.λ.π κ.λ.π για να δωσεις εκπτωση σε κανα εργο

Αμαν!!! Θα εισαι μαλλον απο τους λιγους.

Οι πιο πολλοι δυστυχως ακομα και σημερα δινουν εκπτωση αφου πρωτα εχουν παρακολουθησει καμμια δεκαρια ταινιες κατασκοπιας.

Ποσοι και ποιοι  θα ερθουν,ποσο θα δωσουν;τι εκπτωσεις κυκλοφορουν το τελευταιο διαστημα ,τι περιθωρια δινει η μελετη;(καθε ειδους περιθωρια) κ.λ.π

Με αυτες τις πολυπλοκες σκεψεις και με τα απαραιτητα χαρτια δινουν εκπτωση.

Και βλεπεις

1) Εργο που αντικειμενικα εχει τα περιθωρια ,να παιρνει εκπτωση 7% (φταγμενη δουλεια)

2) Εργο που αντικειμενικα δεν εχει παρα ελαχιστα περιθωρια ,να παιρνει εκπτωση 60%(αφτιαχτη και με πολλους ενδιαφερομενους δουλεια)

Πραγματικα περιστατικα

1) Σε δημοπρασια Νομαρχιας (πανε 6-7 χρονια).

Δημοπρασια εκπτωση 3%.Ακυρωθηκε σαν ασυμφορη

Πρωτη επαναληψη 5% ομοιως ακυρωθηκε (διαμαρτυρια των εργολαβων για πολυ χαμηλες τιμες)

Δευτερη επαναληψη 7% ομοιως ακυρωθηκε

Τριτη επαναληψη 43%!!!(χωρις να αλλαξει τιποτα στο εργο)

2) Σε δημπρασια Δημου

Δημοπρασια με εκπτωση 49%.

Ακυρωση της σαν ασυμφορη απο το δημοτικο συμβουλιο και αναθεση της απ ευθειας με εκπτωση 51% (εννοειται σε αλλον υποψηφιο)

 

Ανεξαρτητα απο τα παραπανω το σωστο ειναι αυτο που εσυ θες να κανεις αλλα μην εκπλαγεις αν παρεις σπανιοτατα δουλεια.

Μπορείς να μου βρεις το νόμο ή κάποιο επίσημο έγγραφο με τον τρόπο ακύρωσης ενός διαγωνισμού?

Μου έχει τύχει περίπτωση που ο μειοδότης θέλει να πάρει έργο με έκπτωση πολλή μικρή, αλλά η επιτροπή ψάχνει τον τρόπο να επαναλάβει τη διαδικασία και να ορίσει ανάδοχο με σοβαρή έκπτωση.

Υπάρχει νομικό υπόβαθρο? Υπάρχει προηγούμενο δεδικασμένο? Δηλαδή μπορεί σε δημόσιο έργο που "βγάζει μάτι" να προχωρούν οι εργολάβοι όπως τους συμφέρει κι έχουν συνεννοηθεί?

Link to comment
Share on other sites

O δήμος (η οικονομική επιτροπή) μπορεί να πράξει κατα το δοκουν.

 

Μπορει να περάσει έργο με 3%, σε άλλη περίπτωση μπορεί να το κόψει.

 

Ολα έγκεινται στον εκάστοτε δήμο. Δε γνωριζω βέβαια, αν μπορεί να ανακοπέι η απόφαση της Ο.Ε. κατά τον έλεγχο της στην περιφέρεια.

 

Εχω και παράδειγμα έργου το οποιο δημοπρατήθηκε και εκατσε σε κάποιον με 50% πανω κατω. Η συνέχεια του ίδιου έργου (2ο τμήμα) έμεινε σε κάποιον με...3% παρά. (και μιλάμε για έργο μεγάλου προϋπολογισμού).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.