Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

Προφανώς απο τα γραφόμενά σου πας για φορολόγηση ως μισθωτός (Εισόδημα παρ 1 αρθ 45 ΚΦΕ)

ΤΣΜΕΔΕ στο Ε3 στων κωδ. 518 (Εισφορές σε ταμεία ΟΑΕΕ κτλ)

Στο Ε3 συμπληρώνεις τον κωδ. 348 (όχι τον 346) και το ποσό αυτό το μεταφέρεις στο Ε1 κωδ.307.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργέιου αν το ποσό του Ε3 κωδ. 348 είναι αρνητικό ή μηδέν, τότε στον κωδικό 307 του Ε1 δεν συμπληρώνεται κανένα ποσό.

Προσοχή και στους άλλους κωδικούς των Ε1 και Ε3 που πρέπει να συμπληρώσεις για είσόδημα της παρ. 1 αρθρ.45 ΚΦΕ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ τις περνάμε στο Ε3 στον κωδικό 558 (δαπάνες χρήσης)?

 

Στο Ε1 αν έχω αρνητικό αποτέλεσμα (με τις εισφορές) και στον κωδικό 307 σαν μισθωτός δεν με αφήνει να το περάσω!!!

 

Τι κάνουμε λοιπόν εδώ?

 

 

Δε θα μεταφέρεις  εισόδημα από στο Ε1 .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Αφού λοιπόν θεωρούμαι μισθωτός και στο Ε1 δεν πρέπει να γράψω το αρνητικό αποτέλεσμα από το Ε3, πώς την ώρα της υποβολής της δήλωσης Ε1 το σύστημα θα μπορεί να υπολογίσει τον φόρο μου αφού δεν θα ξέρει τι αρνητικό αποτέλεσμα μεταφέρω από το Ε3 για να το συμψηφίσει με τυχόν άλλα εισοδήματα?

 

Στο Ε3, ως μισθωτός, δεν συμπληρώνω τους πίνακες με τον λογιστικό και εξωλογιστικό προσδιορισμό κερδών γιατί αφορούν ελεύθερους επαγγελματίες? Άρα δεν γράφουμε τίποτε στα 554, 558, κλπ.?

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε3 συμπληρώνεις τον κωδ. 591 (1η σελ. πάνω δεξιά)

Συμπληρώνεις τον κωδ. 348 (πιν. Ζ)

Δεν μπορείς να κάνεις αυτοέλεγχο (πιν. Ι), δεν έχει νόημα αλλά βασικά "χτυπάει" στην υποβολή του.

Τα άλλα που λες τα συμπληρώνεις κανονικά όπως έκανες αλλα δεν μεταφέρεις τίποτα στον κωδ. 346. ("χτυπάει" στην υποβολή του)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

 

Αφού λοιπόν θεωρούμαι μισθωτός και στο Ε1 δεν πρέπει να γράψω το αρνητικό αποτέλεσμα από το Ε3, πώς την ώρα της υποβολής της δήλωσης Ε1 το σύστημα θα μπορεί να υπολογίσει τον φόρο μου αφού δεν θα ξέρει τι αρνητικό αποτέλεσμα μεταφέρω από το Ε3 για να το συμψηφίσει με τυχόν άλλα εισοδήματα?

 

 

 

Μισθωτός με ζημία από άσκηση  επάγγελματος γίνεται ? Επιπλέον και ζημία να υπήρχε αν δεν έχεις τρόπο να καλύψεις τα τεκμήρια πηγαίνει χαμένη γιατί θα φορολογηθείς με το τεκμαρτώς προσδιοριζόμενο εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω τιμολογήσει υπηρεσίες για 3.000 ευρώ κι έχω ΕΤΑΑ 4.500 ευρώ, είμαι ή δεν είμαι με ζημία? 

 

 

 

Κοίταξε αφαίρεση ξέρω να κάνω . Δε σχολίασα αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.