Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομονωτική Επάρκεια Κτιρίου και Άρθρο 4. του Ν.4122/2013


petertz

Recommended Posts

Έκανες αναφορά στο συγκεκριμένο άρθρο και σου ζήτησε θερμομονωτική επάρκεια;

Ή απλά ήθελες να τελειώσεις με την έκδοση της άδειας, πράγμα σεβαστό κάποιες φορές για ευνόητους λόγους....

Με τον ελεγκτή δόμησης έπειτα τι θα κάνεις; Θα κατασκευαστεί το κτίριο με βάση την μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαμόρφωση υπάρχοντος  Η/Χ σε κλειστό χώρο κλιμακοστασίου διώροφης οικοδομής, που δε θα θερμαίνεται , επιφάνειας 35 τμ, απαιτείται η σύνταξη μελέτης θερμομόνωσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρόμοια ερώτηση:

Σε κτίριο δύο επιπέδων, ισόγειο και όροφος, αδεια 2008, ο οροφος αποτελει

ενα διαμερισμα 130-140m2.

Ο ιδιοκτητης θελει να χωρισει το διαμερισμα του 1ου οροφου σε 5-6 επιμερους για να τα κανει ενοικιαζομενα

και παραλληλα να κλεισει εναν Η/Χ κατω των 50m2.

Η Ο.Α. ειναι ακομα σε ισχυ με παραταση.

 

Για αυτα θα χρειαστουμε αναθεωρηση της Ο.Α. του 2008 με παραλληλη θερμομονωτικη επαρκεια

για το κλεισιμο του Η/Χ, ή την παλαια θερμομονωση??

 

Και επισης δεν ξερω το 2008 αν γινοταν μελετη ηλεκτρολογικων, αν ναι νομιζω χρειαζεται νεα ηλεκτρολογικα

για να νεα 5-6 διαμερισματα? Αντιστοιχα υδρευση/αποχετευση??

 

Επισης πιστευω θα χρειαστει νεα παθητικη.

 

Γνωμες??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Αναθεωρείς παλιά άδεια κατά ΓΟΚ ;

Ύδρευση - αποχέτευση - θερμομονωτική επάρκεια 100% . μιας και φαντάζομαι θα έχεις 5-6 wc Που δεν υπήρχαν.

Τώρα για το κομμάτι ΕνΑΚ και γενικά Η/Μ δες καταρχήν τί είχε η προηγούμενη άδεια και αν είσαι στην περίπτωση της ριζικής ανακαίνισης.

Επίσης το ενοικιαζόμενα πως το εννοείς. ¨οτι είμαι ιδιοκτήτης και τα νοικιάζω με συμβόλαιο ή τα έχω ως τουριστικά . Το πρώτο είναι κατοικία το 2ο επαγγελματικός χώρος.

Τέλος αφού λύσεις όλα αυτά τα θέματα πας στον υπάλληλο της Υπ Δόμησης και το συζητάς μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Αναθεωρείς παλιά άδεια κατά ΓΟΚ ;

Ύδρευση - αποχέτευση - θερμομονωτική επάρκεια 100% . μιας και φαντάζομαι θα έχεις 5-6 wc Που δεν υπήρχαν.

Τώρα για το κομμάτι ΕνΑΚ και γενικά Η/Μ δες καταρχήν τί είχε η προηγούμενη άδεια και αν είσαι στην περίπτωση της ριζικής ανακαίνισης.

Επίσης το ενοικιαζόμενα πως το εννοείς. ¨οτι είμαι ιδιοκτήτης και τα νοικιάζω με συμβόλαιο ή τα έχω ως τουριστικά . Το πρώτο είναι κατοικία το 2ο επαγγελματικός χώρος.

Τέλος αφού λύσεις όλα αυτά τα θέματα πας στον υπάλληλο της Υπ Δόμησης και το συζητάς μαζί του.

 

Καλημερα,

 

Γιατι επαγγελματικός χώρος? Προσφατα (2014) εβγαλα οικ. αδειες για συγκροτηματα ενοικιαζομενων

30  και 11 κλινων και πηγαμε με τους κανονισμους της πολυκατοικιας οσον αφορα τις μελετες.

Παίρνουν σημα απο τον ΕΟΤ κανονικα.

 

Απο ό,τι θυμαμαι και είδα σε παλιες μελετες που εχω κανει το 2008, μελετη ηλεκτρολογικων

σε διωροφο κτισμα κατοικιας (με νορμαλ ογκο) δεν καναμε.

 

Συμφωνω για υδρεση / αποχετευση, προσθετω νεα παθητικη και τωρα σχετικα με την ριζικη

ανακαινιση δεν εχω καταλαβει πληρως πώς δουλευει, πρεπει να το δω.

 

Ευχαριστω πολυ,

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

Πέρασες καμιά βιομηχανία χωρίς έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας από ΥΔΟΜ;

 

 

 

Μέχρι στιγμής έχω κάνει 2 βιομηχανικά με θερμομονωτική επάρκεια. Ο υπάλληλος θεώρησε  πως απαιτούνταν για την πληρότητα του φακέλου.

 

Τελικά στις πολεοδομίες, στα βιομηχανικά κτίρια, σε όσους χώρους χαρακτηρίζονται σαν χώροι εργασίας ζητάνε θέρμανση οπότε και κατά συνέπεια και θερμομονωτική επάρκεια. Σαν λογική είναι σωστή απλά θεωρώ ότι έρχεται σε αντίθεση με τις εξαιρέσεις του νόμου ν.4122/2013. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παίδες τα φώτα σας....

 

Ισόγειο μαγαζί θα μετατραπεί σε κατοικία. Οι αλλαγές θα είναι μικρές (κάποιες εσωτερικές διαρρυθμίσεις και η εξωτερική όψη που από γυάλινη θα κτιστεί και θα μπει πόρτα και παράθυρο.

 

Σε κάθε περίπτωση οι επεμβάσεις δεν ξεπερνούν το 25% του κελύφους του κτιρίου, ούτε το 25% του προϋπολογισμού (συμβατικός ή αναλυτικός). Άρα δεν μιλάμε για ριζική ανακαίνιση και επομένως δεν απαιτείται Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης αλλά μόνο Θερμομονωτικής επάρκειας.

 

Στη μελέτη Θερμομονωτικής επάρκειας, προκύπτει όμως ότι θα πρέπει να γίνει extra μόνωση του κτιρίου για να "πιάσει" ο τοίχος τους συντελεστές του ΚΕΝΑΚ. Σημειώνω ότι αυτό δεν είναι στην πρόθεση του ιδιοκτήτη αλλά προκύπτει εξ'ανάγκης από τη μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας. Η μόνωση θα τοποθετηθεί αναγκαστικά εσωτερικά, γιατί δεξιά-αριστερά υπάρχουν όμορα κτίρια.

 

Ερωτήσεις:

1. Με την τοποθέτηση της extra μόνωσης επεμβαίνω τελικά σε ποσοστό άνω του 25% του κελύφους του κτιρίου. Άρα αυτό μοιραία οδηγεί σε εκπόνηση ΜΕΑ και όχι μόνο Θερμομονωτικής επάρκειας; Μοιάζει τρελό, γιατί η τήρηση της μελέτης θερμομονωτικής επάρκειας οδηγεί τελικά σε επέμβαση σε ποσοστό άνω του 25% του κτιρίου (και μοιραία σε ΜΕΑ????).

 

2. Αν τελικά δεν απαιτείται ΜΕΑ και αρκεί μόνο η υποβολή μελέτης θερμομονωτικής επάρκειας, υπάρχει υποχρέωση για την έκδοση ΠΕΑ?? (όπως είπα και αρχικά το κτίριο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ριζικά ανακαινιζόμενο).

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι απαιτείται έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας όταν δεν πρόκειται για ριζική ανακαίνιση;

 

ΠΕΑ δεν απαιτείται αν δεν απαιτείται ΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόκειται για αλλαγή χρήσης, καλό είναι να καθορίσει η ΥΔΟΜ τις μελέτες που απαιτούνται (διότι έτσι θα καθοριστούν και οι αμοιβές).

Προσωπική μου άποψη είναι, ότι απαιτείται τουλάχιστον μ.θ.ε.

Link to comment
Share on other sites

Στον Ν. 4122/2013 δεν αναφέρει κάτι ειδικά για την περίπτωση αλλαγής χρήσης. Και μάλλον είναι λογικό επόμενο. Σε μια από τις πρώτες σχετικές εγκυκλίους του ΥΠΕΚΑ. αυτήν με αριθ. πρωτ. οικ. 1603/4 Οκτ. 2010 (ΑΔΑ: 4ΙΚΣΟ-Λ), έγραφε, εντελώς αυθαίρετα κατ' εμέ, τα εξής:

<<Α.10. Σε κάθε περίπτωση αλλαγής χρήσης κτιρίου στο σύνολό του και επειδή επηρεάζεται σημαντικά η ενεργειακή συμπεριφορά του, ανεξάρτητα από το αν η οικοδομική του άδεια εκδόθηκε προ ή μετά την έναρξη ισχύος του ΚΕΝΑΚ απαιτείται η υποβολή και θεώρηση Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης του κτιρίου>>.

 

Και η φική μου άποψη είναι πως πρέπει να συνεννοηθείς με την αρμόδια ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.