Μετάβαση στο περιεχόμενο

UBUNTU και δωρεάν cad


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το ποστάρω στο σωστό σημείο , αλλά νομίζω ότι αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιους συναδέλφους.

Εδώ και περίπου 6 μήνες έχω καταργήσει τα windows και τρέχω για λειτουργικό ubuntu 12.04. Στα Ubuntu υπάρχουν πολλά δωρεάν προγράμματα , εντελώς νόμιμα , τα οποία είναι κλώνοι γνωστών προγραμμάτων. Υπάρχει για παράδειγμα κλώνος για το Office , το γνωστό open office , το οποίο πολλοί χρησιμοποιούν και θα έχουν διαπιστώσει ότι έχει ελάχιστες διαφορές με το γνήσιο. Ομοίως στα ubuntu υπάρχουν κλώνοι για τα autocad  , photoshop και σχεδόν για τα πάντα. 

Ένας από τους κλώνους που χρησιμοποιώ εγώ είναι το Draftsight , που είναι πανομοιότυπο με το autocad , πιο γρήγορο και σώζει σε πιο ελαφριά σχέδια , είναι καλύτερο δηλαδή. Είναι μόνο δισδιάστατο όμως αλλά υπάρχουν και τρισδιάστατα προγράμματα αν το ψάξει κανείς. Εϊναι απόλυτα συμβατό με όλα τα .dwg .dxf κλπ και μάλιστα το ρυθμίζεις να σώζει σε .dwg ότι έκδοση autocad θες. Ουσιαστικά με τα ubuntu δεν κινδυνεύεις από έλεγχο για σπασμένο software και γλυτώνεις αρκετά χρήματα.

 

Μειονεκτήματα Ubuntu:

-Μέχρι να τα μάθεις , θέλει ψάξιμο συνέχεια να λύνεις θέματα.

-Οποιοδήποτε πρόγραμμα windows , τρέχει με το wine , ένα εικονικό περιβάλλον windows , συνήθως όμως δεν γίνεται απλά , θέλει ψάξημο.

-δεν είναι για χρήστες με δυσκολία στους υπολογιστές

 

Πλεονεκτήματα Ubuntu

-είναι δωρεάν

-είναι απίστευτα ελαφριά και γρήγορα , για να δώσω μια αίσθηση , τρέχουν από στικάκι και αν τα βάλεις σε υπολογιστή που σέρνεται με windows , με τα ubuntu , είναι μια χαρά.

-πολύ εύκολο περιβάλλον , όλα τα αρχεία σώζονται κατευθείαν απόλυτα συμβατα με windows.

-έχει σχεδόν τα πάντα δωρεάν

-δεν έχει ιούς

-για οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει λύση.

-είναι απόλυτα σταθερό , δεν κρεμάει ποτέ.

-δεν ενισχύονται τα γνωστά μονοπόλεια των πολυεθνικών.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τα portable προγράμματα που δεν απαιτούν εγκατάσταση και τρέχουν απευθείας από στικάκια ή οποιοδήποτε μέσο αποθήκευσης. Έτσι είναι και αυτό. Έχεις το λειτουργικό σε ένα στικάκι και όπου βρεθείς το βάζεις σε κάποιο pc και δουλεύεις σε περιβάλλον linux.

 

ΥΓ: Το Draftsight είναι δωρεάν και για τα windows. Το χρησιμοποιώ στο γραφείο και δεν διαφέρει σε τίποτα από το autocad.

Link to comment
Share on other sites

προγράμματα όπως fespa ή fine της 4Μ τρέχουν σε ubuntu? 

To Fespa έχω και εγώ και θα το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες και θα ενημερώσω. Σε κάθε περίπτωση μπορείς παράλληλα να εχεις τα windows αν θες να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα που δεν τρέχει σε ubuntu. Θα ενημερώσω σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

τα οποία είναι κλώνοι γνωστών προγραμμάτων........ κλώνος για το Office ....... διαφορές με το γνήσιο

 

καλο ειναι να μην μιλαμε με τους ορους "κλωνοι" και "γνησιο" για τα linux

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΩΝΟΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 1000% ΓΝΗΣΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕ ΑΔΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ!!

 

το οτι προκειται για λειτουργικο/α και προγραμματα ανοικτου κωδικα δεν τα καθιστα κλωνους/αντιγραφα/μη αξιοπιστα κλπ κλπ. απλα ειναι τσαμπα.

Edited by MoonLooP
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λέω κλώνος με την έννοια ότι δεν σχεδιάσανε ένα πρόγραμμα εξ αρχής όσο αφορά το τελικό αποτέλεσμα. Πήραν το autocad , το αντιγράψαν 100% , χωρίς καμία αλλαγή σε σχέση με αυτό που βλέπει ο χρήστης και το ξαναπρογραμματίσανε με άλλο τρόπο , πιο καλό. Είναι νόμιμο μεν . αλλά είναι αντιγραφή , δεν είναι καινούργια ιδέα ή έστω εξέλιξη σε κάτι. Καλά κάναν τα παιδιά , δε λέω... :)

 

Το fespa το εγκατέστησα με το wine και ανοίγει κανονικά. Στην αρχή δεν βλέπει το κλειδί , αλλά το έλυσα αυτό , κάποια στιγμή θα γράψω πως. Στα μισα μενού όμως βγάζει κινέζικα , άρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αναγνώριση των ελλινικών. Σϊγουρα λύνεται και αυτό , θα το ψάξω σε δυο τρεις μέρες και θα γράψω εδώ έναν οδηγό πως τρέχει το Fespa στα ubuntu.

 

Έλυσα και το πρόβλημα με τα ελληνικά αλλά τώρα έχει άλλα προβλήματα με τα μενού, Άνοιξα θέμα σχετικά με το fespa και τα ubuntu σε πιο σωστό σημείο όπως είπε ο dsworks.

 

http://www.michanikos.gr/topic/38948-fespa-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-ubuntu/

Edited by Τσιγαρίδας Φραγκίσκος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το ποστάρω στο σωστό σημείο , αλλά νομίζω ότι αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιους συναδέλφους.

 

Συνάδελφε καλησπέρα

 

http://www.michanikos.gr/forum/18-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%97%CE%A5/

 

σε αυτό το μέρος του forum θα βρεις πληθώρα γενικών & ειδικών θεμάτων για software

Link to comment
Share on other sites

Λέω κλώνος με την έννοια ότι δεν σχεδιάσανε ένα πρόγραμμα εξ αρχής όσο αφορά το τελικό αποτέλεσμα. Πήραν το autocad , το αντιγράψαν 100% , χωρίς καμία αλλαγή σε σχέση με αυτό που βλέπει ο χρήστης και το ξαναπρογραμματίσανε με άλλο τρόπο , πιο καλό. Είναι νόμιμο μεν . αλλά είναι αντιγραφή , δεν είναι καινούργια ιδέα ή έστω εξέλιξη σε κάτι. Καλά κάναν τα παιδιά , δε λέω... :)

 

 

εξακολουθεις να λες οτι σου κατεβει ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.