Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Γιατί σε αυθαιρεσίες που ρυθμίστηκαν με έκδοση ΟΑ, το σύστημα δεν μπορεί να πάει σε "οριστική υποβολή";

Έχω ανεβάσει το φύλλο της νέας ΟΑ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε αυθαιρεσίες που ρυθμίστηκαν με έκδοση ΟΑ, το σύστημα δεν μπορεί να πάει σε "οριστική υποβολή";

Έχω ανεβάσει το φύλλο της νέας ΟΑ.

 

το αντιμετώπισα πρόσφατα....δες προηγούμενο μήνυμά μου  #368

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε αυθαιρεσίες που ρυθμίστηκαν με έκδοση ΟΑ, το σύστημα δεν μπορεί να πάει σε "οριστική υποβολή";

Έχω ανεβάσει το φύλλο της νέας ΟΑ.

 

 

Νομίζω ότι θα πρέπει κανείς να στείλει ηλεκτρονικό μήνυμα με τη φόρμα τυποποιημένων αιτημάτων στο Τ.Ε.Ε. στο: [email protected] ζητώντας την μετατροπή σε "οριστική υπαγωγή". Είχα κάνει κι εγώ κάτι αντίστοιχο με δικαιολογητικό που έπρεπε να το "ανεβάσεις".

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με ΤΕΕ (για το θέμα των παραστατικών αμοιβής μηχανικού και τι υποβάλουμε).

Η απάντηση ήταν:

1) ναι, δεν ισχύουν οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ (...προφανώς το γνωρίζουν και οι ίδιοι...)

2) Υποβάλουμε στο σύστημα παραστατικά κατάθεσης αμοιβής στην ΕΤΕ όπως παλιά, όπου δεν γίνονται κρατήσεις

3) Οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ ισχύουν όπως ξέρουμε, δηλ. επί της νόμιμης (βγαίνει κάπου 48ευρώ)

Από τη συζήτηση με τον υπάλληλο που μου απάντησε για το θέμα της άσκοπης κατάθεσης της αμοιβής στην ΕΤΕ, η γνώμη του ήταν ότι μπορούμε να υποβάλουμε και τα ΑΠΥ/ΔΠΥ

Αυτά, από ΤΕΕ...

Μια χαρά, πολύ καλή ενημέρωση. Όσον αφορά την εισφορά Τ.Ε.Ε. μήπως θα πρέπει να ανεβάσουμε το ανταποδοτικό ποσοστό που πληρώνουμε? Αλλά πάλι αυτό φαίνεται ότι εξοφλήθηκε..

Edited by Civilla
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατί σε αυθαιρεσίες που ρυθμίστηκαν με έκδοση ΟΑ, το σύστημα δεν μπορεί να πάει σε "οριστική υποβολή";

Έχω ανεβάσει το φύλλο της νέας ΟΑ.

Έχω στείλει εδώ και καιρό την τυποποιημένη φόρμα.

Μήπως έπρεπε μαζί με τη νέα τυποποιημένη φόρμα να τους επισυνάψω και τη νέα άδεια δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

ναι

αν και πάλι ναι μεν την  επιστρέφουν σε "οριστική"

αλλά παραμένει η απαίτηση όλων των δικαιολογητικών και σχεδίων

ακόμη και αν πρόκειται για κτίριο προς κατεδάφιση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, o φάκελος είναι πλήρης με όλα τα σχέδια κτλ.

Απλά στο mail που έστειλα προ 1 μήνα στο [email protected] δεν είδα καμία ανταπόκριση.

Τους το ξαναέστειλα με επισύναψη της νέας ΟΑ.

Τα τηλέφωνά τους δεν απαντούν.

Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

 

Απλά στο mail που έστειλα προ 1 μήνα στο [email protected] δεν είδα καμία ανταπόκριση.

Τους το ξαναέστειλα με επισύναψη της νέας ΟΑ.

Τα τηλέφωνά τους δεν απαντούν.

Τι κάνω λάθος;

 

σιγουρέψου πρωταρχικά για τον τρόπο που στέλνεις την τυποποιημένη αίτηση....απαιτείται αντιγραφή όλης της αίτησης κατευθείαν στο μήνυμα και όχι απλή επισύναψη...

σε εμένα λειτούργησε άψογα...μου απάντησαν σε 3 ημέρες  (με ηλεκτρονικό μήνυμα) και μπαίνοντας στο σύστημα που διαπίστωσα πως είχα το δικαίωμα πλέον, έκανα οριστική τη δήλωση.

Συνημμένα στο μήνυμα, στέλνεις μόνο την εκδοθείσα άδεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.