Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρος – σοκ για χιλιάδες ανέργους με εισοδήματα από προγράμματα κατάρτισης!


tomkat

Recommended Posts

Περίπου έτσι... Inzaghi

Δεν κατάλαβες καλά το σημείο με την μείωση φόρου 2100€.

Αυτό ισχύει και για τους ελ. επαγγ. που αν πληρούν τα κρητήρια θα φορολογηθούν ως μισθωτοί... αλλά επιπλέον θα προσκομίσουν και αποδείξεις (σε αντίθεση με τους "αμιγως" ελ. επαγγ. που δεν είναι υποχρεωμένοι), αλλά δεν αφαιρούνται οι δαπάνες εκτός του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Πχ για μπλοκάκι.

Εσοδα πχ 10.000

Προκαταβλ. φόρος 4%,10%, παρακράτηση φόρου 20% = πχ 2.535

Δαπάνες πχ 1.000

ΤΜΕΔΕ πχ 4.000

Υποθεση εργασίας δεν τον πιάνουν τα τεκμήρια.

Τότε:

Φορολογητέο--> 10.000 - 4.000 = 6.000

Φόρος--> 6.000 * 22% = 1.320

Μείωση φόρου 2.100--> 1.320 - 2.100 = -780 = 0,00

Τελικό φόρος--> 0,00 - 2.535 = -2.535

+ τέλος επιτηδέυματος 500 (όχι 650) --> -2.535+500 = -2.035 άρα επιστροφή

Αυτο ειναι η μια οψη

Η αλλη λεει οτι μηδενιζεις το φορο των 1320€ με τα 2535€ που προπληρωσες (που υπερκαλυπτουν και το τελος επιτηδευματος των 500€) και χανεις το προνομιο των -2100€

Γιατι καπου μεσα στο εγχειριδιο που μου εδωσες διαβασα οτι το ποσον αυτο των 2100€ ειναι το μεγιστο και αν ο προκυπτων φορος ειναι μικροτερος απο αυτο το ποσον, απλα το μηδενιζει

Οποτε εν προκειμενω ο προκυπτων φορος που ειναι να πληρωσει ο επιτηδευματιας (που φορολογειται ως μισθωτος) προκυπτει απο την αφαιρεση του προκαταβληθεντος απο τη φορολογηση του εισοδηματος.

Και ο,τι μεινει μηδενιζεται απο το -2100€

Κοινως χανει το προνομιο....

 

Δεν ξερω κατα ποσον σιγουρο ειναι αυτο που γραφεις, ομως εγω το βλεπω καπως ετσι οπως στο περιγραφω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρολα ταυτα, πολλοι ξεχνανε οτι η προκαταβολη φορου υπηρχε και απο περσι, οποτε πολυ πιθανον μεσα στον περσινο καταβληθεντα φορο να υπηρχε προκαταβολη 55% εκεινου του ποσου, το οποιο και θα αφαιρεθει απο το φετινο, αφου προστεθει το φετινο 55% για του χρονου.

Εκτος κι αν μεχρι περσι ακομα ειχες επιστροφες οποτε φετος ειναι η πρωτη χρονια που σε πιανει το 55%

Πέρυσι είχα  μηδενική φορολογική δήλωση...

μιας και η παρακράτηση ήταν όσο και ο φόρος που  θα πλήρωνα...

καλά ετσι όπως είναι τα πραγματα,  αν μου ζητήσουν τόσα λεφτά,

θα σας πώ τι θα πάρουν... !!! 

Δεν υπάρχουν οι τύποι .......

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αλλά θα το επιβεβαιώσει ή όχι, και ο Σωτήρης, ότι οι δαπάνες αφαιρούνται από το λογιστικώς προσδιοριζόμενο εισόδημα προκειμένου να προκύψει το φορολογητέο.

 

Εφοσον ομως το φορολογητεο ειναι μικροτερο απο το τεκμαρτο, το τεκμαρτο θεωρειται ως φορολογητεο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi η σειρά που σου γράφω είναι αυτή το έχω δει στο Taxis.

Και εξηγούμαι αναφορικα με την σειρά (στα μπλοκάκια).

Φορολογητέο --> επιβολη φόρου 22%, .... --> μείωση φόρου κατά 2.100 --> προκύπτον φόρος (ποτέ αρνητικός, δηλ. επιστροφή)  --> συμψηφισμός με προκαταβολές 4%,10%, παρακρατήσεις φόρων 20% --> τέλος επιτηδευματος 500 ή/και εισφορά αλληλεγγύης -->τελικός φόρος γι ακαταβολή ή επιστροφη

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ομως το φορολογητεο ειναι μικροτερο απο το τεκμαρτο, το τεκμαρτο θεωρειται ως φορολογητεο.

 

Terry το ίδιο πράγμα λέμε.

Το τεκμαρτό δεν είναι λογιστικώς προσδιοριζόμενο εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

Το τεκμαρτό εισόδημα όμως ρε τέρυ είναι ένα ιδεατό εισόδημα. Δεν ξέρω πολλά φορολογικά αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αφαιρούνται μετά τα έξοδα. Τι πάει να πει "είναι τεκμαρτό" ? Αυτό είναι το εισόδημα σου , όχι το φορολογητέο όμως. 

 

Άρα το παιδί πριν νομίζω καλά τα έλεγε.

 

galeos συμφωνείς ότι από το τεκμαρτό αφαιρούνται τα έξοδα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

νικ δεν ξερω να στο εξηγησω καλυτερα.

 

πχ εσοδα-εξοδα (και το ΤΣΜΕΔΕ μπαινει στα εξοδα) = 5000Ε.

Εχεις αμαξι, σπιτι, γυναικα, σκαφος -->τεκμαρτο = 25000Ε.

 

Θα φορολογηθεις για 25000Ε, τα βγαλλεις δεν θα βγαλλεις.

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να καλυψεις τα τεκμηρια με "πλεονασμα" εισοδηματων περασμενων ετων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το τεκμαρτό εισόδημα όμως ρε τέρυ είναι ένα ιδεατό εισόδημα. Δεν ξέρω πολλά φορολογικά αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αφαιρούνται μετά τα έξοδα. Τι πάει να πει "είναι τεκμαρτό" ? Αυτό είναι το εισόδημα σου , όχι το φορολογητέο όμως. 

 

Άρα το παιδί πριν νομίζω καλά τα έλεγε.

 

galeos συμφωνείς ότι από το τεκμαρτό αφαιρούνται τα έξοδα ?

Οπως και να έχει τι 2500, τι 3500 μου ζητήσουν

δεν θα έχω να τα δώσω....

και πιστεύω ότι είναι πολλοί μηχανικοί σαν και εμένα...

τι να λέμε....

Link to comment
Share on other sites

Τέρυ κατάλαβα τι λες αλλά δεν συμφωνώ χωρίς όμως να είμαι και σίγουρος. Νομίζω στο παράδειγμα σου θα φορολογηθείς τα 20,000 €. Ας πει και κάποιος άλλος.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Nik για το post #26

1) Το λογιστικά προσδιοριζόμενο εισόδημα που προκύπει αφαιρόντας τις δαπάνες.

2) Tο εξωλογιστικό προσδιοριζόμενο εισόδημα που προκύπτει αν κάνεις αυτοέλεγχο.

3) Το τεκμαρτα προσδιοριζόμενο εισόδημα που προκύπει από τα ισχύοντα τεκμήρια διαβίωσης.

 

Το φορολογητέο εισόδημα (εκέι που θα εφαρμοσθούν οι συντελεστές φορολογίας) είναι το μεγαλύτερο από τα (1), (2) και (3)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.