Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμφάνιση δήλωσης ως "Ληξιπρόθεσμη"


Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα : 

 

Στο σύστημα μου, στις δηλώσεις του Ν.4014/11 έχω ορισμένες δηλώσεις οι οποίες πλέον εμφανίζονται ως "ληξιπρόθεσμες". 

 

Είναι 3 δηλώσεις οι οποίες αφορούν ως επί το πλείστον ρύθμιση αυθαιρεσιών ΠΡΟΣ ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔ.ΑΔΕΙΑΣ η οποία όμως δεν έχει εκδοθεί ακόμη.

 

Επίσης 2 δηλώσεις που είναι ΠΡΟΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ και ενώ δεν έχουν οικονομική εκκρεμότητα (έχει πληρωθεί και το παράβολο και το πρόστιμο) εμφανίζονται ως "ληξιπρόθεσμη". 

 

Από όσο γνωρίζω υποχρέωση υπαγωγής στον Ν.4178/13 μέχρι το Φεβρουάριο είχαν οι δηλώσεις στις οποίες είτε είχε πληρωθεί μόνο το παράβολο, είτε είχαν μείνει αρκετές δόσεις πίσω απλήρωτες. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις όμως ποιυ έχω πρόβλημα (?) δεν υπάρχουν οικονομικές εκκρεμότητες.

 

Να σημειώσω πως δεν είχε δηλωθεί "διάθεση σχεδίων" και πλέον δεν είναι διαθέσιμη ούτε δήλωση σχεδίων, ούτε φυασικά ανέβασμα αρχείω, ούτε αίτηση για υπαγωγή στον Ν.4178/13.
Σε πανομοιότυπες περιπτώσεις άλλων συναδέλφων, οι δηλώσεις στο σύστημα τους βρίσκονται σε "προσωρινή υπαγωγή" κλπ.
 
Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;  :sad:  :confused: 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Θέλω να ρωτήσω και γώ κάτι με αυτό το θέμα! Γνωρίζει κανείς τι γίνεται όταν κάποιος σταμάτησε να πληρώνει και εμφάνισε το σύστημα του 4014 τη δήλωση του ως ληξιπρόθεσμη?? Πρέπει να γίνει νέα δήλωση στο 4178? Τα χρήματα που είχε πληρώσει τα έχασε?

 

@demetriosmat: στείλε ένα mail στο υπεκα με τον αα της δήλωσης και ρώτα τους γιατί έγινε αυτό!

Edited by bleo8onhs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα!

αντιμετωπίζω και γω το ίδιο θέμα!

Βρήκατε κάποια λύση?

Προσπαθώ να μιλήσω με ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ και πετανε χαρταετό..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Αντιμετωπίζω παρόμοιο θέμα κι εγώ. Μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να επιοινωνήσω με το τμήμα διαχείρισης του ΤΕΕ. Η απάντησή τους ήταν ότι θα πρέπει να στείλουμε ένα mail στο [email protected]  στο οποίο να ζητάμε τη μεταφορά της δήλωση. Και φυσικά να πληρωθούν άμεσα (σε περίπτωση δόσεων) οι ληξιπρόθεσμες δόσεις. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάλιστα, μόλις έστειλα τα σχετικά mail... Είχε κανείς κάποια εξέλιξη; 

Η διαπεραίωση σε πόσο χρόνο γίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλημέρα,

έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα,σε δήλωση "προς έκδοση οικοδομικής άδειας", πέρασε η προθεσμία των 3ων ετών χωρίς να εκδοθεί η οικοδομική άδεια.

(η προθεσμία (3ων ετών) απο πότε αρχίζει να μετράει..?)

 

Προσπαθώ να μιλήσω με το ΤΕΕ και δε το σηκώνει κανείς.

Είχε κάποιος συνάδελφος απάντηση στα email..? Υπάρχει λύση ..?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.