Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικος-αγροτης


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι.Αποφασισα να απευθυνθω και σε σας καθως σιγουρα η περιπτωση μου ομοιαζει με καποιων εδω μεσα καθως με τον λογιστη μου δεν βγαζω ακρη.

Ειμαι ελ.επ μηχανολογος και μου εδωθησαν με γονικη παροχη απο τον πατερα μου 12 στρεμματα τα οποια ξεκινησα καλλιεργεια ροδιας.

-Πρεπει να δηλωσω καποιο κωδικο δραστηριοτητας στην εφορια?

-Θα κοβονται τιμολογια στο ονομα μου για τα εξοδα του χωραφιου?

-θα μπορω να πουλω το προιον μου?

-θα χρειαζεται να πληρωσω ογα?

Τι δραστηριοτητα θεωρειται αυτη μιας και δεν ειμαι κατ'επαγγελμα αγροτης?Δευτερευουσα?Ποιο ειναι το καθεστως?

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε λογιστή όσο είναι νωρίς  :smile:

Αυτά όλα που ρωτάς θεωρώ δύσκολο να βρεθεί κάποιος που να στα εξηγήσει εδώ μέσα, αλλά και πάλι θα πρέπει να σε συμβουλέψει κάποιος υπεύθυνα για να κάνεις τις ενέργειες που χρειάζονται στον ογα και την εφορία.

Ίσως ογά να πάρεις απαλλαγή, ίσως όχι, για το θέμα της φορολόγησης και των βιβλίων με επιφύλαξη οι μικρών τζίρων αγρότες δεν κρατάνε βιβλία... αλλα ρε φίλε χρειάζεσαι λογιστή που να μην βαριέται να ψάξει!

Εύχομαι το εγχείρημά σου αυτό να πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι.Αποφασισα να απευθυνθω και σε σας καθως σιγουρα η περιπτωση μου ομοιαζει με καποιων εδω μεσα καθως με τον λογιστη μου δεν βγαζω ακρη.

  

 

Αν νομίζετε ότι βγάζει άκρη αυτός (με του νόμους και τις αποφάσεις που βγήκαν ) κακώς το νομίζετε . :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ckiriako ολοι αυτο μου λενε:να αλλαξω λογιστη,ειδικα μετα απο ενα προστιμο 240 ευρω στην εφορια απο λαθος του,αλλα ειναι φιλος του πατερα μου και ειναι δυσκολο.Θα γινει κι αυτο.

Οσο για το εγχειρημα σε ευχαριστω.Ξεφευγω και απο τη μιζερια του επαγγελματος με το χωραφι.

 

@Sotiris τοσο μπερδεμενα ειναι τα πραματα??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να πληρώσεις κι άλλα πρόστιμα, βρες άλλο λογιστή.

Ένας κακός λογιστής μπορεί να σε στείλει φυλακή, ένας καλός, μπορεί να σου αποφέρει κέρδη.

Γιατί δεν στήνεις μια εταιρεία (τεχνική, αγροτική, τουριστική, κι ό,τι άλλο θέλεις..)?

Link to comment
Share on other sites

@tetris τι εννοεις να στησω εταιρεια?Περα απο την ατομικη μου επιχειρηση?Αν στησω εταιρεια αγροτικη θα πληρωνω και ογα φανταζομαι.Το θεμα ειναι να το αποφυγουμε αυτο οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από τις 1.1.1993 και μετά θεωρείσαι νέος μηχανικός και απαλλάσεσαι από την ασφάλιση σε άλλον ασφαλιστικό φορέα πλην του ΤΣΜΕΔΕ ανεξάρτητα της δραστηριότητας.

Ο λογιστής σου απλά θα προσθέσει τους αντίστοιχους ΚΑΔ και πιθανόν να σου ζητήσει να γραφτείς και στο αντίστοιχο επιμελλητήριο.

 

Αν είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ μέχρι το τέλος του 1992 τότε θα πρέπει να γραφτείς και στον ΟΓΑ.

Link to comment
Share on other sites

Νεος μηχανικος ειμαι,μολις 6 ετων.Αρα γλιτωνουμε τον ογα.Ωραια.Για νεους καδ το βλεπουμε.Μια χαρα.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κράτα και το ΦΕΚ μήπως σου χρειαστεί

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wF7YkbUtryc43dtvSoClrL8q9xsRI7tQcZ5MXD0LzQTLWPU9yLzB8V68knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyIq-BTkXB0ftEAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIuSBWUs5S7i5P36O8DBkmiwt-F6wKL1iKhhMkq7ICD14n

Αν δεν σου χρειάζεται η υπογραφή του μηχανικού μπορείς να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώνεις ΟΓΑ αλλά αν σκέφτεσαι να ανοιχτείς στις αγροτικές δουλειές στο μέλλον θα κάνεις οικονομία αν κρατήσεις την ιδιότητα του μηχανικού. Θα σφραγίζεις πυροπροστασίες, σχέδια και τεχνικές εκθέσεις για άδειες λειτουργίας, για τα θερμοκήπια ή τους σταύλους.

 

Άρθρο 39

1. Υποχρεωτική ασφάλιση επιτρέπεται σε ένα φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο, ένα φορέα επικουρικής ασφάλισης, ένα φορέα ασφάλισης ασθένειας και ένα φορέα ασφάλισης πρόνοιας.     

2. Τα πρόσωπα για τα οποία προβλέπεται από τις ισχύουσες διατάξεις υποχρεωτική ασφάλιση σε περισσοτέρους του ενός φορείς, λόγω ιδιότητας και απασχόλησης ή για περισσότερες της μιας απασχολήσεις, ασφαλίζονται υποχρεωτικά μόνο σε ένα φορέα, τον οποίο επιλέγουν με δήλωση τους, που υποβάλλεται κάθε φορά σε όλους τους αρμόδιους φορείς και στους οικείους εργοδότες, εντός τριών μηνών από την απόκτηση της ιδιότητας ή την ανάληψη της απασχόλησης, αν δε δεν υποβληθεί δήλωση, η υποχρεωτική ασφάλιση γίνεται στο φορέα απασχόλησης, εκτός της ασφάλισης στο Ταμείο Συντάξεως και Αυτασφαλίσεως Υγειονομικών (Τ.Σ.Α.Υ.) και στο Ταμείο Συντάξεως Μηχανικών και Εργοληπτών Δημόσιων Έργων, η οποία είναι υποχρεωτική.

Εφόσον επιθυμούν, τα πρόσωπα αυτά δύνανται να ασφαλιστούν προαιρετικά και σε περισσότερους του ενός φορείς, αν αυτό προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία, ύστερα από σχετική αίτηση, που υποβάλλεται στον αρμόδιο .φορέα εντός της παραπάνω προθεσμίας.

Στην περίπτωση αυτήν υποχρεούνται στην καταβολή του συνόλου των ασφαλιστικών εισφορών ασφαλισμένου, εργοδότη και Κράτους των προβλεπομένων από τις ισχύουσες διατάξεις για τον οικείο φορέα.
    
3. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, επιλύεται κάβε αμφισβήτηση που θα προκύψει από την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου αυτού και ρυθμίζεται κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.