Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

Ένα μονάχα σύνθημα αντί σχολίου για τον παραλογισμό που ζούμε: "φωτιά στις κάλπες"

 

Αφήστε συνάδελφοι την κλάψα και τις πολιτικάντικες συζητήσεις και λάβετε δράση άμεσα. Η λύση δεν θα έρθει από το τις "δημοκρατικές" εκλογές.

 

Στάση πληρωμών προς το απαξιωμενο ΤΣΜΕΔΕ και αποχώρηση από το ξεπουλημένο ΤΕΕ τώρα.

 

Κάποιοι συνάδελφοι εδώ μέσα βέβαια με τα λεφτά του μπαμπάκα θα έχουν για να πληρώσουν τις εισφορές τους, αλλά το σίγουρο είναι ότι το φινάλε θα είναι οδυνηρό για όλους αν εξακολουθήσει να επικρατεί αυτή η παθητική αδράνεια από την πλειοψηφία του κλάδου. Το κλάμα ουδέποτε βοήθησε κάποιον...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και πώς θα εξασφαλίσεις την οργανωμένη και μαζική στάση πληρωμών συνάδελφε? γιατί μόνο έτσι έχει νόημα

Η μαζικη σταση πληρωμων θα ερθει απο μονη της.Ηδη 50000 συναδελφοι χρωστανε εισφορες και με τις νεες αυξησεις θα γινουν 80000.

Οταν οι κυριοι του ΤΣΜΕΔΕ θα καταλαβουν σε τι κατασταση μας εχουν φτασει θα αναδιπλωθουν.

Link to comment
Share on other sites

df24 αυτή τη στιγμή που μιλάμε αρκετοί συνάδελφοι δεν έχουν πληρώσει τις εισφορές του επειδή απλά δεν μπορούν. Ο συνάδελφος markoust παραπάνω παρότρυνε σε οργανωμένη και μαζική στάση πληρωμών σα μορφή αγωνιστικής κινητοποίησης. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η ατομική αδυναμία πληρωμής (κατάσταση κατά την οποία ο καθένας για παράδειγμα όταν έχει κάποια χρήματα προχωράει σε ατομικό διακανονισμό) και τελείως διαφορετικό πράγμα η στάση πληρωμών σα μορφή εναντίωσης, διαδικασία η οποία για να είναι επιτυχής απαιτεί πολύ καλή οργάνωση και μεγάλη μαζικότητα.

 

Οι κύριοι πάντως του ΤΣΜΕΔΕ να αναδιπλωθούν από μόνοι τους δε το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και εννοώ ότι η οποία μορφή αντίστασης (και όχι δεν μιλώ με παρωχημενη ξύλινη ορολογία την οποία απεχθάνομαι) πρέπει να είναι μαζική και οργανωμένη.

Το αν ο Χ συνάδελφος σήμερα βρέθηκε με 2000 ευρώ και έχει την άνεση να πληρώσει το τρέχον εξάμηνο αλλά τα επόμενα εξάμηνα θα συναντήσει εισφορές που πρακτικά δεν θα μπορέσουν πότε να πληρωθούν είναι κάτι που δεν οδηγεί πουθενά.

Μα και μόνο ότι η άθλια διοίκηση του ΤΣΜΕΔΕ έδωσε και καλά παράταση μέχρι τέλος Αυγούστου δε λέει κάτι; Γνωρίζουν ότι ο ΚΑΝΕΝΑΣ θα πλήρωνε το τρέχον εξάμηνο οπότε ρίχνουν το δόλωμα στο οποίο πολλοί σπεύδουν να τσιμπήσουν.

Ο καθενας ας κάνει την αυτοκριτική του.

Η αντιστεκόμαστε μαζικά η το κλείνουμε οριστικά το μαγαζάκι...

Link to comment
Share on other sites

Markoust εγώ μαζί σου είμαι, απλά μιλάς για μαζική και οργανωμένη αντίσταση όταν εδώ και 3 χρόνια εμείς οι Μηχανικοί αγωνιστικά είμαστε επιεικώς λαπάς. Γι'αυτό το λόγο προτείνω τη λύση της δικαστικής οδού που προσωπικά την κρίνω πιο ρεαλιστική. Παράλληλα κάνουμε και οτιδήποτε άλλο προς τη σωστή κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Markoust εγώ μαζί σου είμαι, απλά μιλάς για μαζική και οργανωμένη αντίσταση όταν εδώ και 3 χρόνια εμείς οι Μηχανικοί αγωνιστικά είμαστε επιεικώς λαπάς. Γι'αυτό το λόγο προτείνω τη λύση της δικαστικής οδού που προσωπικά την κρίνω πιο ρεαλιστική. Παράλληλα κάνουμε και οτιδήποτε άλλο προς τη σωστή κατεύθυνση.

 

Δε νομίζω ότι η μία προσπάθεια αποκλείει την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Συντονισμένη προσπάθεια στάση πληρωμών, είναι απλά ουτοπία άσχετα αν και εγώ πιστεύω ότι από την επόμενη θα είχε αποτέλεσμα..Πρακτικά δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ακόμη και το ΤΕΕ να το πρότεινε.. Ακόμη και έναν προς έναν να κοινοποιηθεί..Σε καμία κοινωνία και κλάδο δεν μπορεί να γίνει. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα πληρώνουν και κακά τα ψέματα όποιος έχει τα δίνει, δε ρισκάρει να βρεθεί με χρέος..

Το να περιμένουμε πότε από μόνοι τους θα αυξηθούν αυτοί που δεν πληρώνουν ώστε αναγκαστικά να πάμε στο πρώτο, πάλι είναι τεράστιο ρίσκο μιας και δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ και όσοι έχουν πρόβλημα θα χειροτερεύει μέρα με τη μέρα.

Οπότε πάμε στην ίσως μοναδική διέξοδο την δικαστική, αν και θεωρώ πολύ δύσκολο να βγάλουμε άκρη, είναι όμως κάτι και δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

df24 αυτή τη στιγμή που μιλάμε αρκετοί συνάδελφοι δεν έχουν πληρώσει τις εισφορές του επειδή απλά δεν μπορούν. Ο συνάδελφος markoust παραπάνω παρότρυνε σε οργανωμένη και μαζική στάση πληρωμών σα μορφή αγωνιστικής κινητοποίησης. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η ατομική αδυναμία πληρωμής (κατάσταση κατά την οποία ο καθένας για παράδειγμα όταν έχει κάποια χρήματα προχωράει σε ατομικό διακανονισμό) και τελείως διαφορετικό πράγμα η στάση πληρωμών σα μορφή εναντίωσης, διαδικασία η οποία για να είναι επιτυχής απαιτεί πολύ καλή οργάνωση και μεγάλη μαζικότητα.

 

Οι κύριοι πάντως του ΤΣΜΕΔΕ να αναδιπλωθούν από μόνοι τους δε το βλέπω.

 

Υπάρχουν τρεις κατηγορίες συναδέλφων που δεν πληρώνουν τις εισφορές:

- συνάδελφοι που δεν έχουν να πληρώσουν τις εισφορές και ίσα ίσα πληρώνουν και τα είδη πρώτης ανάγκης.

- συνάδελφοι που έχουν να πληρώσουν αλλά επειδή είναι στριγμωγμένοι οικονομικά προτιμούν να τα φυλάξουν στην άκρη για κάθε τυχόν απρόοπτο όπως π.χ. ασθένεια.

- συνάδελφοι που προτιμούν να πληρώνουν πράγματα που θεωρούν πιο σημαντικά από το ΤΣΜΕΔΕ, όπως π.χ. πολλά αυτοκίνητα (ένα για την οικογένεια, ένα για το εργοτάξιο, ένα μικρό για την πόλη), μηχανή μεγάλου κυβισμού, μπουζούκια, επώνυμα ρούχα, εκδρομές, μεγάλο σπίτι, κτλ. Έχω ακούσει μάλιστα την ατάκα "αφού θα μου τα πάρουν που θα μου τα πάρουν όλα, καλύτερα να φάω μόνος μου ότι προλάβω".

 

Γνωρίζω συναδέλφους και στις 3 κατηγορίες. Με τις αυξήσεις σίγουρα θα αλλάξει η ποσόστωση προς την πρώτη κατηγορία.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συντονισμένη προσπάθεια στάση πληρωμών, είναι απλά ουτοπία άσχετα αν και εγώ πιστεύω ότι από την επόμενη θα είχε αποτέλεσμα..Πρακτικά δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ακόμη και το ΤΕΕ να το πρότεινε.. Ακόμη και έναν προς έναν να κοινοποιηθεί..Σε καμία κοινωνία και κλάδο δεν μπορεί να γίνει. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα πληρώνουν και κακά τα ψέματα όποιος έχει τα δίνει, δε ρισκάρει να βρεθεί με χρέος..

Το να περιμένουμε πότε από μόνοι τους θα αυξηθούν αυτοί που δεν πληρώνουν ώστε αναγκαστικά να πάμε στο πρώτο, πάλι είναι τεράστιο ρίσκο μιας και δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ και όσοι έχουν πρόβλημα θα χειροτερεύει μέρα με τη μέρα.

Οπότε πάμε στην ίσως μοναδική διέξοδο την δικαστική, αν και θεωρώ πολύ δύσκολο να βγάλουμε άκρη, είναι όμως κάτι και δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα..

Ουτοπία είναι το να θες να φτιάξεις (όπως κάποιοι ευαγγελίζονται) μια κοινωνία αταξική από τη μία στιγμή στην άλλη.

Το να κάνουμε ομαδική στάση πληρωμών (ναι, ξέρω ένα ποσοστό που εγώ το εκτιμώ γύρω στο 20% θα το πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ τους είτε διότι είναι μηχανικοί εργολάβοι, είτε μεγαλομηχανικοί με άδειες που πρέπει να εκδόσουν και άρα τους χρειάζεται η βεβαίωση πληρωμής κτλ) δεν είναι ουτοπία!! Δηλαδή με την τραγική ελληνική δικαιοσύνη όπου για να εκδικαστεί μια υπόθεση μπορεί να περιμένουμε μήνες ολόκληρους τι θα πετύχει κάποιος; Ή μαλλον βασιζόμενος μόνο σε αυτό (διότι σαφώς χρειάζεται παράλληλα και δικαστικός αγώνας);

Η καθίζηση σε επίδεδα τραγικά χαμηλά του κλάδου της οικοδομής δεν επιτρέπει καμία αισιοδοξία ότι θα μπορέσει η συντριπτική πλειοψηφία του κλάδου να πληρώσει τις εισφορές του. Μα το βλέπουμε!! Δηλαδή τι στην ευχή πρέπει να συμβεί άλλο ώστε να ξυπνήσει πια ο μέσος μηχανικός;

 

edit:όταν οι υπεύθυνοι του ΤΣΜΕΔΕ έχουν το στατιστικό δεδομένο ότι ένα 20% πλήρωσε (εντάξει το 0% είναι ουτοπία...)

νομίζω ότι θα αποτελέσει μια ΒΟΜΒΑ στο ασφαλιστικό σύστημα, το οποίο ούτως ή άλλως είναι από κατάρευση.

Η λογική ζητάω πάρα πολλά και εισπράτω ελάχιστα (όπως συμβαίνει με το ΤΣΜΕΔΕ) θα καταρεύσει. Οπότε οδηγούμαστε σε δύο σενάρια

1.Διάλυση και επίσημα του ΤΣΜΕΔΕ (λίγες πιθανότητες )

2.Υποχώρηση από μέρος τους και μείωση των εισφορών (καλύτερα να εισπράττεις λίγα από όλους από το να μην εισπράττεις τίποτα (ή ελάχιστα απο λίγους))

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.