Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

Ανεξαρτητως αξιεπαινης, αν μη τι αλλο, προσπαθειας, ποσο σιγουροι ειμαστε πως ειναι ανευ κομματικης αποχρωσεως?

εσυ inzaghi,οταν στελνεις email παντου για το θεμα των ενεργειακων επιθεωρητων

σου την ειπε κανεις αν εισαι ακομματιστος ή οχι?

εγω σου εβαζα συνεχεια θετικες ψηφους

εδω θελουμε συνθεση δυναμεων,οχι διασπαση

αν θες,γυρνα στο γυμνασιο να υπολογιζεις συνιστωσες

μην πεφτεις στη λουμπα,σε εχω για πιο σπιρτο

και εμεις με γκαλη μεγαλωσαμε!

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειχα διαθεση κριτικης, απλα ενδιαφερθηκα να μαθω αν η κινηση αυτη (την οποια χαρακτηρησα αξιαιπενη εκ των προτερων) ειναι κομματικης αποχρωσης η μη...

Νομιζω επισης θεμιτο ειναι...

 

Το οτι στο χερι μας ειναι να μην ειναι καμιας κομματικης παραταξης, οσο περισσοτεροι συμμετασχουμε, εμενα προσωπικα μου δειχνει πως ξεκινα με αποχρωση...

Link to comment
Share on other sites

ρε συνάδελφε μας την πέφτουνε από παντού, αγωνιστικά είμαστε λαπάς, υπάρχουν 50 άνθρωποι που τρέχουν και καθόμαστε και ασχολούμαστε αν έχουνε κομματική απόχρωση? έλεος

 

ΥΓ (προς τους συντονιστές): λόγω κρισιμότητας του θέματος και για καλύτερη ενημέρωση των συναδέλφων, προτείνω το παρόν thread να μείνει μόνιμα στην πρώτη θέση των Ειδήσεων για όλο το προσεχές διάστημα (αν είναι τεχνικά εφικτό)

Link to comment
Share on other sites

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9907%CE%9F%CE%A1%CE%951-%CE%9F3%CE%A8

 

μπορει οντως να ικανοποιηθει το αιτημα του roy_hobbs?

ας το επιληφθει καποιος συντονιστης

ευχαριστω

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα διαθεση κριτικης, απλα ενδιαφερθηκα να μαθω αν η κινηση αυτη (την οποια χαρακτηρησα αξιαιπενη εκ των προτερων) ειναι κομματικης αποχρωσης η μη...

Νομιζω επισης θεμιτο ειναι...

 

Το οτι στο χερι μας ειναι να μην ειναι καμιας κομματικης παραταξης, οσο περισσοτεροι συμμετασχουμε, εμενα προσωπικα μου δειχνει πως ξεκινα με αποχρωση...

Inzaghi μίλησα γενικά για τέτοιες κινήσεις.

Νομίζω όμως ότι θα πρέπει να διευκρινίσεις τι εννοείς "κομματική απόχρωση".

Προφανώς κάποια μέλη της συνέλευσης θα είναι και μέλη κομμάτων. Επίσης υπάρχει πάντα η πιθανότητα κάποιοι από αυτούς να θελήσουν να επηρεάσουν τις αποφάσεις της συνέλευσης με βάση την πολιτική τους ατζέντα. Και εκεί κολλάει αυτό που είπα ότι στο χέρι μας είναι να μην αφήσουμε να συμβεί κάτι τέτοιο.

Τώρα όσον αφορά τη συγκεκριμένη κίνηση (επειδή βρέθηκα στην πρώτη συνέλευση που έγινε πριν 1 μήνα περίπου), δεν παρατήρησα τέτοιες τάσεις. 

Η διάθεση πάντως των περισσοτέρων ήταν να δημιουργηθεί μία συνέλευση στα πρότυπα της Ανοιχτής συνέλευσης μηχανικών της Αθήνας. Η θέση τους σχετικά με τα κόμματα και τις παρατάξεις είναι:

"Η Ανοιχτή Συνέλευση είναι μια κινηματική πρωτοβουλία αυτοοργάνωσης μηχανικών, όπου τοποθετούμαστε, συναποφασίζουμε και δρούμε ισότιμα, είτε μετέχουμε σε κάποια παράταξη είτε όχι."

Δεν ξέρω αν σε καλύπτει αυτό....

Σε κάθε περίπτωση πάντως, η ασφαλέστερη μέθοδος για να σχηματίσεις άποψη είναι η επιτόπια αυτοψία, οπότε ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά τη Δευτέρα.

 

και για να παραφράσω λίγο τον Roy_Hobes, όταν έχει πάρει ο κώλος μας φωτιά, το τι βρακί φοράμε δεν είναι το πρώτο που θα πρέπει να μας απασχολεί...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι διαφορετικό? Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης....

Γιατί νομίζεις αυτό είναι λύση? Στην τελική ας μην γελιόμαστε έχει και τα δίνει...Τι πάει να πει "αίμα"? Γιατί αν δεν έχει δεν δίνει και 5 παιδιά αν έχει.

Το θέμα είναι αν είναι το καλύτερο να χύσεις αίμα να βρεις εισφορές για το ΤΣΜΕΔΕ ή να επενδύσεις καλύτερα για σένα και την οικογένειά σου, ακόμη και με ριζοσπαστικές αποφάσεις καριέρας...Γιατί αλλιώς θεωρώ ότι δεν βγαίνει, και κακό κάνεις στην οικογένειά σου...

Στην τελική πόσοι είναι αυτοί με το παράδειγμα που ανέφερες? Εγώ ξέρω πολλούς που ασφαλίζουν τα παιδιά τους στο ΙΚΑ της γυναίκας. Σοφή κίνηση, και δεν τους νοιάζει το ΤΣΜΕΔΕ...Αν έκαναν το αντίθετο, λυπάμαι που το λέω θα ήταν ανόητοι...

Τώρα επιμένω, αν κάποιος έχει και δίνει με για του με χαρά του....

Αν κάποιος απλά πληρώνει και ζει για το ΤΣΜΕΔΕ για μένα είναι κακός επαγγελματίας και ανόητος

 

Και ναι η μη πληρωμή είναι στάση διαμαρτυρίας. Για να πάει μηδέν να σου πω εγώ.. Ο άλλος είναι η βία

Το να περιμένεις εκλογές κτλ...θα γεράσεις θα έχεις χάσει ότι έχεις και δεν έχεις και προκοπή δεν θα δεις...

Ίκαρε, σε άλλα θέματα συμφωνούμε απόλυτα, σε έχω πάρει με καλό μάτι, οπότε ό,τι κι αν πεις δε θα το πάρω εχθρικά

Γενικά συμφωνώ και σε αυτά που λες εδώ, ναι το καλύτερο είναι οι "ριζοσπαστικές αποφάσεις καριέρας"

τώρα όσον αφορά τη μη πληρωμή, δε θα σε ξεχάσουν, αυτό είναι σίγουρο

Άρα για εμένα ή αποφασίζεις να πληρώσεις εγκαίρως ή διαγράφεσαι , μεταφέρεις την έδρα σε άλλη χώρα κτλ (πράξεις που μπορεί να έχουν και ένα στοιχείο διαμαρτυρίας)

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

μα και να διαγραφεις,αυτοι πολυ πιθανο θα ζητησουν αναδρομικα

ακομα και σε περιπτωση διακανονισμου

το ακουσα και αυτο απο υπαλληλο τσμεδε

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνούμε στα περισσότερα και ειλικρινά σου λέω άμα είχαμε πολλούς σαν και σένα που παρ όλες τις δυσκολίες πληρώνουν, αλλά παράλληλα προβληματίζονται και συμμετέχουν στο θέμα ίσως λέω, ίσως τα πράγματα να ήταν καλύτερα..

Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να γίνει...Ενα θέμα των εισφορών το συζητάμε και γενικότερα γίνονται κινητοποιήσεις έντονες 1-2 χρόνια τώρα περίπου και δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα..Ο χρόνος περνάει.... Και γι'αυτό όταν το μυαλό θολώνει και υπάρχει και οργή δεν βλέπω άλλο λόγο εκτός της στάσης πληρωμών γι'αυτό το λέω..

Δεν είμαι ο αλάνθαστος ούτε ο ειδικός. Ξέρω μάλιστα πως κάτι που το αμελείς σήμερα θα το βρεις μπροστά σου κάποια στιγμή. Προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να καταλάβουν κάποιοι πως είναι αδύνατον να συντηρηθούν από 30.000-40.000 και τους υπόλοιπους να τους ρημάξουν...

Link to comment
Share on other sites

σιγα τις εντονες κινητοποιησεις που γινονται ρε συ ικαρε

εδω μιλαμε για μαζικη προσφυγη

δε μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.