Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

@MoonLooP

Έστω πως κάνεις εισαγωγή σε ιδιωτικό θεραπευτήριο.

Το ΤΣΜΕΔΕ συμμετέχει στα έξοδα νοσηλείας με ποσοστό 15%

Η ιδιωτική ασφάλεια πληρώνει το υπόλοιπο 85%.

 

Η μηνιαία εισφορά σε ένα ιδιωτικό συμβόλαιο ασφάλισης υγείας είναι 50 ευρώ

Το αντίστοιχο ποσό που ζητάει το ΤΣΜΕΔΕ μηνιαίως (κλάδος υγείας τεχνικών) είναι 140,23 ευρώ  (5η ασφαλ. κατηγορία)

 

Άρα κάτι πάει στραβά. Πως μπορεί η ιδιωτική ασφάλεια να συνεισφέρει στο 85% των νοσηλίων παίρνοντας 50 ευρώ 

και το ΤΣΜΕΔΕ με 140,23 ευρώ να φτάνει μέχρι 15%??

 

Σύμφωνα με αυτό

http://syspeirosiaristeronmihanikon.blogspot.gr/2012/11/blog-post_2090.html

η 5η ασφαλιστική κατηγορία είναι 85,12€/μήνα.

Είσαι σίγουρος για το 140,23;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ειδική προσαύξηση είναι κλάδος σύνταξης. Εμφανίζεται ξεχωριστά γιατί μπορεί κάποιος να μπει προαιρετικά ή υποχρεωτικά (με κάποιο όριο ηλικία και χρόνια ασφάλισης) ενώ στην συνέχεια έχει και αυτό ασφαλιστικές κατηγορίες που μετρούν ξεχωριστά. Δεν έχει σχέση με το ΚΥΤ.

 

Γενικά οι ιδιωτικές ασφάλειες υγείας δεν μπορούν να συγκριθούν με το δημόσιο, καθώς έχουν πάρα πολλά ψιλά γράμματα και περιορισμούς ενώ το κόστος τους από ένα όριο ηλικίας και πάνω είναι πάρα πολύ μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιωτικές ασφάλειες είναι πολύ πιο οικονομικές σε σχέση με τις υποχρεωτικές επειδή θεωρούν δεδομένο πως υπάρχει ήδη η υποχρεωτική ασφάλεια.

 

Η ιδιωτική ασφάλεια πληρώνει μεν τα νοσήλια αλλά μετά πηγαίνει στον υποχρεωτικό φορέα και παίρνει από αυτόν την συμμετοχή του. Παράλληλα έχει κάνει ειδικές συμφωνίες με τις ιδιωτικές κλινικές και τους γιατρούς για πολύ χαμηλότερες αμοιβές σε σχέση με το δημόσιο που οι προμήθειες οργιάζουν.

 

Αν δεν γινόταν κακοδιαχείριση στα ταμεία μας και στο σύστημα υγείας, ακόμα και με τις μισές εισφορές θα μπορούσαμε να έχουμε πολύ καλύτερες παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Επιχειρούν ώστε το 80% των μηχανικών να παραδώσει τα διπλώματα.

 

Το 80% στην συνέχεια θα σφραγίζει τις δουλειές του με τις νοικιασμένες σφραγίδες του υπόλοιπου 20%. Όποιος τυχόν από το 20% θέλει να σταθεί μόνος του δεν θα μπορεί καθώς δεν θα μπορεί να μοιράσει τα λειτουργικά του έξοδα σε πολλές δουλειές όπως θα κάνουν οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω ακόμα σφραγίδα τότε και είμαι στην Ελλάδα το συζητάμε :smile:

 

Να σου πω την αλήθεια είμαι λίγο περίεργος στην συνεργασία. Δεν σφραγίζω στα τυφλά αλλά ελέγχω τι θα σφραγίσω, είμαι λίγο σχολαστικός.

Οι περισσότεροι που μου πρότειναν να τους νοικιάσω την σφραγίδα τελικά προτιμήσανε άλλους συναδέλφους πιο "συνεργάσιμους". 

 

Μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή όσοι είμαστε ασφαλισμένοι πριν το 2005 θα πρέπει να πληρώσουμε 8560€ για το ΤΣΜΕΔΕ (3000€ για το Α' 2014, 2560€ για το Β' 2014, 3000€ για το Α' 2015 επειδή κλείνουν τα 3 χρόνια από το μνημόνιο οπότε πάμε για 3η ασφαλιστική κλίμακα).

 

Εκτός από το ΤΣΜΕΔΕ όμως υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα:

Μέχρι στιγμής το κράτος δεν κάνει καμία διασταύρωση στα συστήματα οπότε οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν προστατεύονται από τυχόν αθέμιτο ανταγωνισμό. Δεν αναφέρομαι στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά πλέον και στην εφορία.

 

Μπορεί κάποιος να κλείσει βιβλία στην εφορία και να συνεχίσει να εργάζεται ως μηχανικός, αρκεί  να ασχολείται μόνο με ιδιώτες.

 

Ακόμα και όταν κάποιος κάνει παύση επαγγέλματος, συνεχίζει να έχει την σφραγίδα στο συρτάρι του.

Τα μπλοκάκια είναι αθεώρητα και δεν ελέγχονται οπότε μπορεί να κόβει αυθαίρετα/παράνομα αποδείξεις. Δεν υπάρχει ελεγκτικός μηχανισμός οπότε ο ιδιώτης δεν μπορεί να ξέρει αν η απόδειξη που πήρε είναι νόμιμη ή όχι. Για λόγους "προστασίας προσωπικών δεδομένων" η εφορία έχει απενεργοποιήσει την διαδικτυακή εφαρμογή που υπήρχε για επαλήθευση ΑΦΜ.

 

Ακόμα και μετά από την διακοπή στην εφορία, οι μηχανικοί συνεχίζουν να έχουν πρόσβαση στο σύστημα του ΤΕΕ, συνεχίζουν να ισχύουν οι κωδικοί τους. Μπορούν να κάνουν τακτοποιήσεις, δηλώσεις για μεταβίβαση και ΠΕΑ.

Επίσης μπορούν να βγάλουν οι άδειες δόμησης αφού πλέον έχει καταργηθεί η εγγραφή στα μητρώα της πολεοδομίας.

Τα ΦΕΜ και τα καταθετήρια μπορεί επίσης να είναι πλαστά αφού δεν γίνεται πουθενά διασταύρωση. Καταργήθηκε και το ΕΚΚΟ για να πάρει κάποιος ρεύμα οπότε δεν γίνεται ούτε στην εφορία επαλήθευση με την ολοκλήρωση του έργου.

Ο υπάλληλος στην πολεοδομία θεωρεί δεδομένο πως ότι χαρτί (καταεθετήριο, ΦΕΜ, κτλ) του υποβάλλει ο μηχανικός είναι γνήσιο, δεν υπάρχει ηλεκτρονικό σύστημα για να κάνει έλεγχο γνησιότητας.

 

Χωρίς να πληρώνει φόρους και ίσως και το ΤΣΜΕΔΕ, άνετα ο κάθε ανταγωνιστής μπορεί να επιβιώσει στην αγορά χτυπώντας τις τιμές και τσεπώνοντας ότι εισπράττει, ενώ παράλληλα όσοι έχουμε βιβλία και αποδίδουμε το ΦΠΑ θα είμαστε μη ανταγωνιστικοί.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλοί τέτοιοι συνάδελφοι αλλά από την στιγμή που στο σύστημα δεν υπάρχει πλέον καμία δικλείδα ελέγχου, θεωρώ πολύ πιθανό πως κάποιοι είτε λόγω ανάγκης είτε λόγω πονηριάς έχουν προχωρήσει σε τέτοιες κινήσεις.

 

Αν μετά από τέτοιον ανταγωνισμό επιβιώσω Ίκαρε, βρες τους πελάτες και σου δίνω και ποσοστά και πρόσληψη (για κανά 2 χρόνια με επιδοτούμενο πρόγραμμα από τον ΟΑΕΔ).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@sdim

και μετά παραπονιόμαστε για τη γραφειοκρατία, για το ότι για κάτι απλό θέλουμε 50 υπογραφές και 100 επικυρώσεις

για να λέμε δηλαδή και του στραβού κι ανάποδου (κράτος) το δίκιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, η αύξηση των εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ και όλη αυτή η μεθόδευση, έχει προκληθεί από

τον αθέμιτο ανταγωνισμό ανάμεσα στους μηχανικούς;

Τελικά αν καθαρίσει η αγορά από μηχανικούς θα πέσουν και οι εισφορές;

Μετά τις σπουδές, το αν λέγομαι μηχανικός, έχει σχέση με το αν μπορώ να πληρώσω τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ, έχω δεν έχω δουλειά;

 

Δηλαδή η ιδιότητά μου και οι σπουδές μου, ακυρώνονται επειδή δεν έχω δουλειά;

Τελικά το πανεπιστήμιο είναι ΜΟΝΟ πόρτα στην αγορά εργασίας;

Διότι εδώ αχρηστεύεται ένα τμήμα της ζωής μας, εφόσον διαγραφόμαστε από τεε και τσμεδε.

 

Στην πυρά δηλαδή για να μείνουν λίγοι. Το πρόβλημα στο νήμα αυτό δεν είναι τελικά οι αυξημένες εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά οι πολυάριθμοι μηχανικοί, ο ανταγωνισμός, θεμιτός ή αθέμιτος, που πρέπει να μειωθεί και η φοροδιαφυγή των μηχανικών.

 

Μάλιστα

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και όταν κάποιος κάνει παύση επαγγέλματος, συνεχίζει να έχει την σφραγίδα στο συρτάρι του.

Τα μπλοκάκια είναι αθεώρητα και δεν ελέγχονται οπότε μπορεί να κόβει αυθαίρετα/παράνομα αποδείξεις. Δεν υπάρχει ελεγκτικός μηχανισμός οπότε ο ιδιώτης δεν μπορεί να ξέρει αν η απόδειξη που πήρε είναι νόμιμη ή όχι. Για λόγους "προστασίας προσωπικών δεδομένων" η εφορία έχει απενεργοποιήσει την διαδικτυακή εφαρμογή που υπήρχε για επαλήθευση ΑΦΜ.

 

Η εφαρμογή είναι και πάλι online, απλά πρέπει να έχεις κάνεις login για να ψάξεις και μάλιστα ειδοποιείται αυτός τον οποίο έψαξες.

check here: http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/News/news_0095.html

 

Επίσης τα μπλοκάκια προς τα φυσικά πρόσωπα - πελάτες λιανικής - νομίζω είναι ακόμα θεωρημένες ΑΠΥ.

 

Για να καταλάβω, η αύξηση των εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ και όλη αυτή η μεθόδευση, έχει προκληθεί από

τον αθέμιτο ανταγωνισμό ανάμεσα στους μηχανικούς;

Τελικά αν καθαρίσει η αγορά από μηχανικούς θα πέσουν και οι εισφορές;

Μετά τις σπουδές, το αν λέγομαι μηχανικός, έχει σχέση με το αν μπορώ να πληρώσω τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ, έχω δεν έχω δουλειά;

 

Δηλαδή η ιδιότητά μου και οι σπουδές μου, ακυρώνονται επειδή δεν έχω δουλειά;

Τελικά το πανεπιστήμιο είναι ΜΟΝΟ πόρτα στην αγορά εργασίας;

Διότι εδώ αχρηστεύεται ένα τμήμα της ζωής μας, εφόσον διαγραφόμαστε από τεε και τσμεδε.

 

Σε αντίστοιχα "επιστημονικά" επαγγέλματα όπως είναι οι γιατροί/υγειονομικοίπου είναι και στο ΕΤΑΑ μαζί μας, αν δεν δουλεύεις μπορείς απλά να κάνεις διακοπή του αντίστοιχου ΤΣΜΕΔΕ και δεν διαγράφεσαι από τον Ιατρικό σύλλογο...

Αν δεν μπορεί να λυθεί αυτή η παράνοια με το ΤΣΜΕΔΕ - ένα τόσο ξεκάθαρα λογικό αίτημα - δεν ξέρω σε τι μπορεί να ελπίζει κάποιος.

(Βέβαια το σημαντικότερο που είναι οι αυξήσεις με τις ασφαλιστικές κατηγορίες το έχουν και οι νομικοί (ΤΝ), γιατροί/υγειονομικοί (ΤΣΑΥ) αλλά και στο ΤΕΒΕ. Όμως σίγουρα δεν φτάνει τα 1000€/μήνα στις τελευταίες κατηγορίες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.