Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

Το σύστημα για επαλήθευση ΑΦΜ που έστειλες δεν το ήξερα. Αν μπορείς να μου πεις στα γρήγορα τα βήματα για να αναζητήσω κάποιο ΑΦΜ γιατί από το λίγο που το έψαξα δεν βρήκα άκρη σαν χρήστης. Σαν προγραμματιστής μπορώ να κάνω αναζήτηση φτιάχνοντας το δικό μου λογισμικό αλλά αμφιβάλλω αν έστω και το 1% των πελατών μας έχει τις τεχνικές γνώσεις για να αξιοποιήσουν τα web services του gsis.

 

Οι ΑΠΥ είναι πλέον αθεώρητες από 1/1/2014, υπάρχει και σχετικό θέμα http://www.michanikos.gr/topic/37612-%CE%91%CE%B8%CE%B5%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%91%CE%A0%CE%A5/

 

Τα 1000€/μήνα είναι εξοντωτικό ποσό. Με έμμεσο τρόπο μας λέει το κράτος να μην είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες και να γίνουμε υπάλληλοι.

 

Οι περισσότεροι ελπίζουν είτε σε θαύμα είτε σε πλήρη διάλυση, δεν εξηγείται διαφορετική αυτή η απάθεια.

 

Το πρωί συζήταγα με έναν συνάδελφο για το ενδεχόμενο ανταγωνισμού από μηχανικούς που έχουν κάνει παύση στην εφορία αλλά συνεχίζουν να ασκούν το επάγγελμα και μου είπε πως ξέρει τουλάχιστον 4 που έχουν κάνει παύση και εργάζονται ακόμα. Μάλιστα ο ένας τους έχει κάνει παύση εργασιών εδώ και 5 χρόνια. Δεν μου είπε ονόματα οπότε υποθέτω πως οι συγκεκριμένοι έχουν οικογένεια και δεν θέλει να τους δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για την παραπάνω εφαρμογή της ΓΓΠΣ απ'ότι κατάλαβα αναμένουμε τη δημιουργία του σχετικού λογισμικού, υπάρχει όμως αυτό: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ στο οποίο μπορεί να επαληθεύσει κάποιος την εγκυρότητα του ΑΦΜ νομικού προσώπου ή φυσικού προσώπου επιτηδευματία (ΔΕΝ απαιτείται η συμπλήρωση των στοιχείων του αιτούντα επαλήθευση).

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ είναι βουτηγμένο μέσα στην αδιαφάνεια και στη διαπλοκή και το μόνο που νοιάζει τους μηχανικούς που δεν "τρώνε" είναι πως θα "φάνε".

Με αυτό το γνώμονα ψηφίσαμε πριν δύο μήνες και για αυτό ξανα βγήκαν τα ίδια άτομα.

Εννοείτε δεν ισχύει για όλους αλλά για τη πλειοψηφία που όρισε και το τελικό αποτέλεσμα.

Όλα τα άλλα που επικολλήστε περί συλλογικότητας, συναδελφικότητας και αλληλεγγύης σε αγώνες δεν υφίστανται για το κλάδο μας.

Μπορείτε να γράφετε και να ξαναγράφετε εδώ μέσα και να γεμίζετε σελίδες με αυτονόητα πράγματα, το θέμα είναι ότι σαν κλάδος αποτύχαμε 30 χρόνια να φτιάξουμε ένα αξιόπιστο συλλογικό όργανο και τώρα ζούμε τις συνέπειες.

Είμαστε βορά στα νύχια του κάθε κυβερνώντα που θέλει λεφτά γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αντίλογος.

Link to comment
Share on other sites

Να το κλείσουμε δηλαδή και ότι φάμε ότι πιούμε σήμερα.... Μετά μην παραπονεθεί κανένας για τις αμοιβές, ότι γουστάρει ο καθένας κάνει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

 

Όλα τα άλλα που επικολλήστε περί συλλογικότητας, συναδελφικότητας και αλληλεγγύης σε αγώνες δεν υφίστανται για το κλάδο μας.

 

 

Το λίπος σιγά-σιγά χάνεται και αυτοί που το χάνουν θα στραφούν υποχρεωτικά προς συλλογικές διεκδικήσεις μπροστά στο αδιέξοδο, ακόμα και άτομα που δε θα μπορούσες καν να φανταστείς. Κάτσε να δεις γέλια και κλάματα όταν έρθουν τα ειδοποιητήρια. Αλλά αυτό είναι το πρόβλημα, ότι όλοι αρχίζουν και τρέχουν όταν φτάσει η φωτιά μέσα στο σπίτι, όταν είναι στην αυλή τους χαλαρώνουν κι έχει ο Θεός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

'Eτσι ακριβώς όπως τα λες συνάδελφε Roy-Hobbs..εχθές πήγα στη συνέλευση των μηχ/κων @ Καβάλα...από τους 1000 ήρθαν μόνο οι 100. Βασικά

 

απαγοητεύτηκα γιατι λύσεις για το θέμα δεν άκουσα...είπαν να προτείνουμε...οι παλιοί (που από σεβασμό τους άκουσα πολύ υπομονετικά) θέλουν οι

 

κρατήσεις να μείνουν ως έχουν...απο την άλλη γκρίνιαζαν οτι έχουν τζίρο 8 χιλιάρικα τον χρόνο και δεν τους φτάνουν...εγώ τώρα η μάνα τι να έλεγα οτι

 

με το ζόρι εχω 4000 και θέλω οι κρατησεις να γίνουν προ 1992??/! Οτι θέλω όλοι να κατεβάσουμε τα μολύβια και να μην παρέχουμε υπηρεσίες μέχρι

 

να ακουστούμε?

 

Μετά άρχισε και καυγάς για τα επαγγελματικα δικαιώματα μεταξύ νέου και παλιού...σόου..λέμε..εδώ οι 100 δεν βγάλαμε άκρη οι 100000 θα συννενοηθούμε..!

 

Δυστυχώς..δεν έχουμε κεφαλή με κοχόνες....τετέλεσθαι...αυτός είναι ο ρεαλισμός.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούμε να μαζευτούμε όλοι οι μηχανικοί να διαμαρτυρηθούμε. Γιατί πάντα ένα 10%; όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν πρόβλημα με τις εισφορές?  Βγάζουν τόσα που δεν τους νοιάζει? ειδικά οι νέοι. Αντί να λέμε να γίνει μείωση θα τους πούμε στο τέλος και ευχαριστώ που δεν τις αύξησαν.  

Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα με το τσμέδε το έχουμε μόνο οι διπλωματούχοι, ένας φίλος μηχανικός απο ΤΕΙ λεει είναι στο ΤΕΒΕ, στο οποίο μπορείς να διαλέξεις και σε ποια κατηγορία θες να είσαι. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή είναι της μόδας οι κατηγοριοποιήσεις, θα σου πω την προσωπική μου άποψη για το πως αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τις συλλογικές διεκδικήσεις:

 

1. υπάρχουν αυτοί που μοιρολατρικά θεωρούν ότι οποιαδήποτε απόφαση παρθεί είναι τετελεσμένη και δεν αλλάζει με τίποτα, απλά επειδή "αυτοί έχουν τη δύναμη και τα μέσα", "εμείς δεν είμαστε τίποτα" κλπ

2. υπάρχουν τώρα αυτοί που αποφεύγουν οποιαδήποτε κινητοποίηση όπως ο διάολος το λιβάνι γιατί δε θέλουν να περάσουν ούτε κοντά στον 'όχλο', την 'πλέμπα', τον 'λαουτζίκο'. Αυτοί συνήθως είχαν μέχρι τώρα κάποιο λίπος και ο αριθμός τους μειώνεται μαζί με το λίπος τους.

3. υπάρχουν αυτοί που συμφωνούν με μια διεκδίκηση αλλά πιστεύουν πως δεν προλαβαίνουν να ασχοληθούν λόγω φόρτου εργασίας, χωρίς να κατανοούν ότι το κέρδος από μια συλλογική διεκδίκηση είναι πολύ σημαντικότερο από 2-3 μέρες χαμένης δουλειάς.

4. υπάρχει και η κατηγορία του καφενείου (έγινε φραπέ και προσφάτως φρέντο) οι οποίοι επιφανειακά είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν αλλά ο φρέντο είναι θεμελιώδης αξία και δεν τον χαραμίζουμε με τίποτα.

 

και τέλος υπάρχει μια χούφτα άνθρωποι ανάμεσα μας οι οποίοι με μεγάλο προσωπικό και επαγγελματικό κόστος διεκδικούν τα δικαιώματα όλων μας...

 

ΥΓ: συχνά παρατηρείται και το φαινόμενο συμμετοχής σε περισσότερες της μίας κατηγορίες  :shock:  :shock:  :shock:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

df24 αυτή τη στιγμή που μιλάμε αρκετοί συνάδελφοι δεν έχουν πληρώσει τις εισφορές του επειδή απλά δεν μπορούν. Ο συνάδελφος markoust παραπάνω παρότρυνε σε οργανωμένη και μαζική στάση πληρωμών σα μορφή αγωνιστικής κινητοποίησης. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η ατομική αδυναμία πληρωμής (κατάσταση κατά την οποία ο καθένας για παράδειγμα όταν έχει κάποια χρήματα προχωράει σε ατομικό διακανονισμό) και τελείως διαφορετικό πράγμα η στάση πληρωμών σα μορφή εναντίωσης, διαδικασία η οποία για να είναι επιτυχής απαιτεί πολύ καλή οργάνωση και μεγάλη μαζικότητα.

 

Οι κύριοι πάντως του ΤΣΜΕΔΕ να αναδιπλωθούν από μόνοι τους δε το βλέπω.

Εχεις δίκιο σε αυτα που λες .Βεβαίως και πρέπει να γινει μια μαζική κινητοποιηση όπως και πέρισυ που στείλαμε την αγωγή του ΤΕΕ μαζί με τα ειδοποιητήρια μας στο υπουργειο εργασίας και το ΕΤΑΑ.

Απλώς επισημαίνω οτι αυτη η ατομική αδυναμία πληρωμης των συναδελφων η οποία εχει παρει μαζικές διαστασεις πλέον απειλεί άμεσα την οικονομική βιωσιμότητα του ΤΣΜΕΔΕ και δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη απο τους ιθύνοντες.

Link to comment
Share on other sites

 Το ΣτΕ δικαίωσε 397 καθαρίστριες που είχαν τεθεί σε διαθεσιμότητα:

https://gr.news.yahoo.com/%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B1%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-203610685.html

 

Σ' αυτή τη χώρα, 397 καθαρίστριες αξίζουν περισσότερο από χιλιάδες μηχανικούς.

Δεν έχω κάτι με τις καθαρίστριες αλλά με το ΣτΕ.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.