Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΠΣΔΜΗ: Αποχή από τις Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών


Earl

Recommended Posts

+1 στον ικαρο, γιατι απλως δεν υποκρινετε.....μην ξεχνατε , ότι για ΜΜ , ηταν  τα πεα  Η ΜΟΝΗ ΔΙΕΞΟΔΟς ΣΤΑ ΚΤΗΡΙΑΚΑ.......1, 2 χρονια πολλοι εβγαλαν χαρτζηλικι.....

 

απλως τωρα δεν βγαινει ουτε χαρτζηλικι, καλυτερα να κηνηγας στειτζ  η βυζμα  δουλεια , παρα να κανεις τον ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι είναι, τώρα η δουλειά έχει πέσει κατακόρυφα για πολλούς λόγους. Ενας πχ απλός είναι ότι έχουν ήδη βγει 700Κ. Η δεξαμενή δεν είναι απεριόριστη..Και οι τιμές έχουν πέσει (μην πιάσουμε και εδώ γιατί και πως). Τώρα θες κατά μέσο όρο 3 ΠΕΑ εκεί που κάποτε έκανες 1. Υπό αυτές τις συνθήκες, ναι πλέον δεν αξίζει μόνο κατ'ανάγκη...

Και μην ξεχνάμε ότι τα τελευταία χρόνια για τους περισσότερους ελ.επ μηχανικούς η κύρια απασχόληση ήταν αυθαιρετα και ΠΕΑ..Για τους ΜΜ μόνο ΠΕΑ καλά τα λέει ο Σάββας. 

Link to comment
Share on other sites

Ο Ικαρος μια χαρα τα λεει εδω και καιρο.

Το θεμα ειναι οτι παρατηρω (στην απεξω) οτι του την πεφτει πολυς κοσμος ειτε για τις αποψεις του ειτε για τον τροπο που τις εκφραζει και αυτο ειναι λαθος.

Τι θα πει "πουλαμε αερα ο ενας στον αλλον" ρε συ antboton?

 

Ναι, πατερα μηχανικο ειχα, 31 γαρ, με μηδενικο πελατολογιο (αν θετε πιστεψτε το, αν δε θετε προβλημα σας) και μοναδικο εφοδιο το δικαιωμα υπογραφης ΠΕΑ

Το οποιο και να μη μου το εδινε, ειχα ηδη προτασεις απο συναδελφους να τους δινω τα εξοδα της ΑΠΥ και να μου υπογραφουν αυτοι, οποτε ηδη καταλυεται το "προνομιο" της υπογραφης του πατερα.

 

Απο κει και υστερα, αφηνοντας στην ακρη το δικαιωμα υπογραφης, ολα τα αλλα ειναι θεμα δημοσιων σχεσεων και ποσο κυνηγας τη δουλεια σου.

Θεσσαλονικη μενω, επιασα ενα ενα απο κοντα ΟΛΑ τα μεσιτικα γραφεια της πολης, ειτε το πιστευεις ειτε οχι.

Ανταγωνισμος ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ, ειδικα απο καποιον (ονοματα δε λεμε) που ειχε μονοπωλησει ΟΛΑ τα μεσιτικα της πολης και ειχε θησαυρισει.

Το δικαιωμα της υπογραφης συναδελφε δε σου δινει απο μονο του δουλεια αν δεν ξεποδαριαστεις να αφιερωσεις ωρες και χρημα για να βρεις συνεργασιες.

Και το δυσκολοτερο δεν ειναι να βρεις συνεργασιες αλλα να καταφερεις να τις διατηρησεις και να αποδειξεις πως αξιζει η δουλεια σου....

 

Σε εμποδιζει εσενα κανενας, αν δεν εχεις αδεια προσωρινου, να το κανεις, εφοσον βρεις καποιον  να συνεργαστεις? Δε με απασχολει πως θα το κανεις, βρες τον τροπο (οχι εσυ προσωπικα, καταλαβαινεις το υφος μου)

 

Τιποτα δε μου χαριστηκε, ο,τι καταφερα το καταφερα ολομοναχος, με τα ποδια μου, το μυαλο μου και τις επικοινωνιακες ικανοτητες μου.

Δεν πουλαω αερα σε κανεναν και ουτε εχω αναγκη να το κανω. Ομως δε μ αρεσουν οι γενικευσεις και οι αερολογιες.

Δε με απασχολει να συγκριθω με Μηχανικους που δεν καναν κανενα ΠΕΑ. Σιγουρα καπου φταινε και αυτοι.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολλά μπράβο και από μένα στο σύλλογο αρχιτεκτόνων που είπε μεγάλες αλήθειες σε μια ανακοίνωση η οποία παρουσιάζει ακριβώς το πρόβλημα. Χαμένοι στις λεπτομέρειες οι μηχανικοί ψάχνουμε να βρούμε γωνίες στα δεκάρικα τις περισσότερες φορές χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα και χωρίς ουσία. Κακογραμμένοι νόμοι με τεράστια λάθη, κακοφτιαγμένα προγράμματα (μα να μην μπορεί ακόμα το πρόγραμμα του ΤΕΕ να βάλει ένα θεωρητικό σύστημα με κάποιο κουμπί!!!!!), παράβολα εδω και εκεί για να είμαστε ταμειακά ενήμεροι, και ένας μηχανικός που καλείται να ζήσει σε ένα περιβάλλον ανταγωνισμου που όμοιό του δεν έχει ξαναυπάρξει! Για το τελευταίο ας πούμε πως δεν μας φταίει κανένας αλλά για όλα τα παραπάνω κάποιοι στα υπουργεία απλά κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν...

 

ΑΠΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,  ηλικιακά μοιάζω με το Ίκαρο, την εξοικονόμηση την παρακολουθώ από το 2002, με μεταπτυχιακό και

εμπερία σε συστήματα εξοικονόμησης ενέργειας σε κτήρια.

Αυτός ο τρόπος εξέτασης ειναι τύπου Λυκείου και μάλιστα με ανόητες ερωτήσεις, άρα απαράδεκτοος και μη αξιοκρατικός.

Η μόνη αντίδραση αυτή την στιγμή ειναι αποχή. Βέβαια αυτό συμβαίνει αναγκαστικά γιατί ο ποιό διαβασμένος έχει

πιθανότητες το πολύ 80% να περάσει την 1η φάση. Με τέτοια πιθανότητα κανένας σοβαρός Μηχανικός δεν πάει για εξετάσεις. 

Ας περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει το Υπουργείο. Εξάλλου τώρα έχουμε ποιό σοβαρά θέματα. Υποβολή φορολογικής

δήλωσης (με φόρο 26%Χ1,55) και ΤΣΜΕΔΕ με αναδρομικές αυξήσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο Σταυρο σκεφτηκα κι εγω... αλλά ειπα μηπως δεν το επιασα στο γραπτο λόγο. ..

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι ο συνάδελφος ειρωνεύεται  γιατί ο σύλλογος Πολιτικών Μηχανικών είναι ο ΜΟΝΟΣ

που δεν πήρε δυστυχώς ακόμα θέση υπέρ της αποχής στις εξετάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.