Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΠΣΔΜΗ: Αποχή από τις Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών


Earl

Recommended Posts

Ξεκινώντας από τα τελευταία, δηλαδή μετά τις εξετάσεις δεν θα τα πατάμε 5 κουμπάκια θα κάνουμε όλα με το χέρι και θα υπολογίζουμε το κάθε τι....Δεν θα ξαναχρησιμοποιήσουμε έτοιμα εξελάκια ή εμπορικά λογισμικά όλα με πράξεις...

 

 

Φυσικα και χρησιμοποιησεις παλι λογισμικο.

Αλλα οχι σαν "χειριστης", αλλα σας μηχανικος που ξερεις τι εισαγεις και μπορεις να  καταλαβεις τα αποτελεσματα που θα παρεις.

Το παραπανω, δεν στο εξασφαλιζουν φυσικα μονο οι εξετασεις.

Αλλα αν μιλαμε για σοβαρες εξετασεις, οι οποιες θα σε βαλλουν να διαβασεις, τοτε ναι, στο εξασφαλιζουν.

 

Εσύ δέχεσαι να πιστοποιηθείς στα στατικά? Δηλαδή δεν κατάλαβα επειδή τελείωσες ΠΜ μπορείς να κάνεις τα πάντα? Αν κάνεις μία ζωή μονοκατοικίες πως θες να υπογράψεις σε πολυκατοικία? Σεμινάρια και εξετάσεις...Δεν κατάλαβα....

 

 

Δεν θα ειχα προβλημα.

Αρκει να ειχαμε λυσει το θεμα, "ποιος" θα σε εξετασεις,  σε "τι υλη", και "γιατι".

 

Ενω, με τη λογικη τη δικη σου, ειναι "εντιμοτερο", "ορθοτερο" και "λογικοτερο" να μπορω με την εγγραφη μου στο ΤΕΕ να υπογραψω τα στατικα του Mall. (τυχαιο το παραδειγμα επειδητο ανεφερες).

 

Στα σοβαρά θέματα τίποτα και σε ένα κουρελόχαρτο που στηρίζεται σε γελοίους υπολογισμούς και μοντέλο για να καταγράψουμε δήθεν την ενεργειακή κατανάλωση λέει των κτηρίων και να χαράξουμε την Ευρωπαική ενεργειακή πολιτική (μίζες) θέλει της Παναγιά τα μάτια... Αντε για να λέμε την αλήθεια γιατί αυτό είναι το ΠΕΑ...Περιβάλλον και πράσινα άλογα...

 

 

Εδω τωρα τι να σου απαντησω?

Το πτυχιο γινεται κουρελοχαρτο με σοβαρες εξετασεις, ενω δεν γινεται οταν ολοι τα κανουν ολα.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε terry ως προς το post#200 σε γενικες γραμμες εχεις δικιο.Ομως στην προκειμενη περιπτωση εξετασεων για ΠΕΑ η υλη (ΔΕ1-ΔΕ5) ειναι απιστευτα εκτενης και δυσκολη στην αφομοιωση της,χωρις να σημαινει οτι καποιος που δεν την ξερει καλα(>70%) δεν μπορει να χρησιμοποιησει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για να κανει ενα σωστο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ διαφωνώ.

 

Απ'ότι έχει αναφερθεί εδώ μέσα και νομίζω δεν το έχει αντικρούσει κάποιος, πρέπει να είμαστε η μοναδική χώρα παγκοσμίως που οι μηχανικοί της (πενταετούς φοίτησης παρακαλώ - άρα επιπέδου μάστερ), υποβάλλονται σε  εξετάσεις για να γίνουν ενεργειακοί επιθεωρητές.

 

Καθαρή υποβάθμιση του κλάδου και άνοιγμα των ασκών του Αιόλου για μελλοντικές παρόμοιες υποβαθμίσεις.

 

Ναι στην συνεχή ενημέρωση σε καινούργιες μεθόδους και τεχνολογίες και πιστοποίηση μέσω σεμιναρίων. Όπως ακριβώς γίνεται και με άλλους επιστημονικούς κλάδους.

 

Συστηματικός έλεγχος των εκδιδόμενων ΠΕΑ και αυστηρές ποινές σ'αυτούς που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

.....σε ένα κουρελόχαρτο που στηρίζεται σε γελοίους υπολογισμούς και μοντέλο για να καταγράψουμε δήθεν την ενεργειακή κατανάλωση .....

 

... Αντε για να λέμε την αλήθεια γιατί αυτό είναι το ΠΕΑ...Περιβάλλον και πράσινα άλογα...

Όπως έχω πει δεν έχω ασχοληθεί (ακόμα) με τα ΠΕΑ….

 

Και πριν λίγο συμφώνησα 100% με τον Terry…

Αν είναι αυτό το ΠΕΑ τότε θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου.

Αν όμως το ΠΕΑ είναι αυτό όπως το περιγράφεις εσύ τότε για ποιο λόγο εμείς ως μηχανικοί κοροϊδεύουμε τον κόσμο και ζητάμε και χρήματα (ακόμα και σε εξευτελιστικές τιμές) για ένα κουρελόχαρτο?

Αν είναι έτσι τότε υπαρχει και εξήγηση για τον ευτελισμό των τιμών όταν ενασχολούμενοι με τα ΠΕΑ το θεωρούν ευτελές ως κουρελόχαρτο.

 

Κάτι μυρίζει άσχημα στο βασίλειο της Δανιμάρκιας;

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω το θεωρω σοβαρη πιστοποιηση , το πεα και ετσι το αντιμετωπίζω......δεν γινετε  να απαιτουν 70% σε εκατοντάδες σελιδες με ιστοριουλιες η εγκυκλοπαιδικες γνωσεις............καλα είναι να διαβασεις τα προαιρετικα, δεν χρησιμευει σε τιποτα η παπαγαλια....

στα πεα δεν χρησιμευει ετσι και αλλιως....

αν μαθεις την ιστοριουλα και απαντησεις μετα σε ερωτηση πρακτικης για διαμερισμα . νομιζεις ότι εισαι ετοιμος να κανεις πολυπλοκη επιθεωρηση;;;;..αρα απλως σαν να ειμαστε μαθητες, απαιτουν παπαγαλια εκατοντάδων σελιδων όχι γνωση επιθεωρησης

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

 ενω δεν γινεται οταν ολοι τα κανουν ολα.

 

χωρίς να θέλω να πάω αλλού την κουβέντα...., ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημα..... ότι θέλουν να τα κάνουν ΟΛΟΙ....ΟΛΑ...

 

μήπως πρέπει να λυθεί αλλιώς πρόβλημα?????

 

(αλλά ξέχασα, μόνο ΠΕΑ και αυθαίτερα έχουν μείνει στην πιάτσα.....)

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει κάποιος να κάνει τα στατικά του mall (ή έστω ένα λιγότερο σύνθετο έργο) δεν θα ναι από ένα τηλέφωνο τυχαία ή επειδή έχει καλά κονέ ή κάποιος γνωστός του κάποιου τον σύστησε επειδή είναι καλό παιδί και φτηνός.

Θα έχει ήδη δώσει εξετάσεις στην αγορά εργασίας που είναι πολύ πιο αυστηρές από αυτές των ενεργ. επιθεωρητών.

Για μια γέφυρα ακόμα χειρότερα. Τον έχει ήδη περάσει από άλλου είδους <<εξετάσεις>> το δημόσιο για να του δώσει το κατάλληλο μελετητικό πτυχίο.

Σε γενικές γραμμές, μια ζωή εξετάσεις περνάμε.

 

Οσον αφορά την ύλη... Τι να κόψεις; Τα ΑΠΕ; Τα βιοκλιματικά; Τις τεχνικές εξοικονόμησης ενέργειας;

Αχρηστες γνώσεις όλα τα παραπάνω για έναν ενεργειακό επιθεωρητή που πρέπει να ξέρει να αξιολογεί τα παραπάνω συστήματα και να τα προτείνει;

Τη ΔΕ2 που αφορά τη ΜΕΑ δεν τη βάζω μέσα, γιατί υποτίθεται ότι όλοι την κατέχουμε αφού μπορούμε να την υπογράφουμε. Ούτε για να τη διαβάσουμε δε θα αφιερώσουμε χρόνο.

Τι είναι αυτό που πρέπει να κοπεί από τα παραπάνω ώστε να μας βολεύει;

Ας κάνω την αρχή προτείνοντας να βγουν από την ΔΕ5 τα κεφάλαια για το commissioning και τους κινητήρες.

Edited by hkamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να πάω αλλού την κουβέντα...., ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημα..... ότι θέλουν να τα κάνουν ΟΛΟΙ....ΟΛΑ...

 

μήπως πρέπει να λυθεί αλλιώς πρόβλημα?????

 

(αλλά ξέχασα, μόνο ΠΕΑ και αυθαίτερα έχουν μείνει στην πιάτσα.....)

 

1ον Αν νομιζεις οτι το ΠΕΑ ειναι αντικειμενο ενος ΜΜ, κανεις λαθος.

 

2ον Προσωπικα ως Εν. Επ. εχω κανει 5 ΠΕΑ τους 5 μηνες, απο οταν εκανα την αναγγελια. Συνολικα σαν γραφειο δεν εχουμε κανει παραπανω απο 30 ΠΕΑ, τωρα 2.5 χρονια.

 

3ον Αν νομιζεις οτι εγραψα, τα οσα εγραψα, επειδη θελω να παρω κομματι απο την πιτα των ΠΕΑ κανεις μεγαλο λαθος. Και παντα απορρουσα πως μπορει καποιος να συντηρειται μονο με ΠΕΑ (εκτος και αν κανει 500 το χρονο).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

αμα θες να βγαλεις ακρη σε μια συζητηση αντιστρέφεις το ερωτημα, αλλιως μπαινεις σε ατελειωτη ρητορικη συζητηση .....

 

χωρις καμια γνωση  , προαιρετικών, γινετε οποιαδήποτε επιθεωρηση οποιουδηποτε κτηριου;;;;;;;;;;..η απαντηση είναι ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!..

ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ.........ποτε δεν θα χρειαστεί επιθεωρητης να ανατρεξει στα προαιρετικα όταν μελετα μια επιθεωρηση........

κανενας εμπειρος επιθεωρητης που ειδε στην πραξη τις απαιτησεις , δεν θα θεωρουσε σημαντικες ερωτήσεις για κλιμα,για  αποδοση ηλεκτροκινητήρων, αποσταση γεωοεναλακτων, τιμη ανεμογενητριας οικιακης ........θα θεωρουσε αλλα σημαντικα, που ουτε καν εξετάζονται............

μονο καποιος που εχει θεωρητικη γνωση περι επιθεωρήσεων , κολλαει σε τετοια

 

 

 

 

 

ΥΓ τερυ συμφωνω, τα πεα είναι μικρο συμπληρωμα εισοδήματος πλεον,..μονο οι πρωτη φουρνια εβγαλε σοβαρο εισοδημα

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  1. Αρχικά, να γράψω για ακόμη μία φορά ότι ΔΕΝ είμαι Εν.Επ., ΔΕΝ έχω ασχοληθεί με ΠΕΑ και ΔΕΝ πρόκεται να ασχοληθώ στο μέλλον.... (θεωρώ αστεία την διαδικασία, τα αποτελέσματα και την χρησιμότητα.....)
  2. Ωστόσω είναι αναφαίρετο, και σεβαστό απόλυτα, το δικαίωμα του κάθε συναδέλφου να ασχολείται επαγγελματικά με ό,τι του δίνουν δικαίωμα οι νόμοι.... άλλωστε κάπως πρέπει να βγει το "μεροκάματο"....
  3. Αλλά, επειδή όπως ξαναέγραψα, δεν έχει μείνει τίποτα άλλο -εκτός από ΠΕΑ και αυθαίρετα- , δώθηκε σε ΟΛΟΥΣ το δικαίωμα να εκδίδουν ΠΕΑ (για να βγαίνει ένα "μεροκάματο")... δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ειδικότητες μηχανικών να "ξαναπάνε στην σχολή από την αρχή" και "να ξαναδώσουν τα 50-60-70 μαθήματα" που έχουν ήδη δώσει ("συμπυκνωμένα" αυτή τη φορά)..... για να εκδίδουν ΠΕΑ.... Στην τελική ας πάνε οι υπόλοιποι.... (άλλωστε κάποιοι από αυτούς γουστάρουν....)

 

 

1ον Αν νομιζεις οτι το ΠΕΑ ειναι αντικειμενο ενος ΜΜ, κανεις λαθος.

 

'Εγραψα κάτι τέτοιο??? - Δεν παύω όμως να έχω τις απόψεις μου...

 

 

 

Υ.Γ.  το έχω γράψει και το ξαναγράφω... Αν γουστάρεις την δουλειά σου, διαβάζεις - ενημερώνεσαι - πας σε συνέδρια κτλ..... Με ΚΕΚ  και με Μ@λ@κίες εξετάσεις μηχανικός δεν γίνεσαι.....

 

και αν γενικότερα θεωρείτε το ΠΕΑ τοοοοόσο σημαντικό.... (επιστημονικά ή/και οικονομικά) τότε απέχετε από τις ηλίθιες εξετάσεις και ζητήστε ΕΛΕΓΧΟΥΣ.... έτσι θα φύγουν από την "πιάτσα" και τα "λαμόγια" και οι "άσχετοι"....... 8-) 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.