Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση ΠΣΔΜΗ: Αποχή από τις Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών


Earl

Recommended Posts

Πολύ σωστά..

Και εγώ έχω πάνω από 200 ΠΕΑ, όχι γιατί έχω μπαμπά μηχανικό (σε όλο μου το σόι είμαι ο μαναδικός μηχανικός), γιατί ασχολήθηκα από την πρώτη μέρα που εφαρμόστηκαν.. Και συνεργάστηκα με μεσίτες, αλλές φορές με σύμφερε, άλλες όχι...Μέχρι και συμβολαιοράφους προσπάθησα να πλησιάσω...Προσωπικά είχα πάρει αμπάριζα και επικοινωνία με όλα τα μεσιτικά των βορείων προαστίων...Χωρίς να ξέρω κανέναν πριν. Γεια σας ήρθα...Κατέληξα σε 2 που κρατάω ακόμη συνεργασία...Κάποιοι δεν μου έδωσαν καν σημασία...Ούτε διατηρώ γραφείο, φανταχτερές ταμπέλες (έδρα έχω στο σπίτι), ούτε τίποτα..Για 2 χρόνια δεν έκανα τίποτε άλλο σαν μηχανικός παρά μόνο ΠΕΑ, γιατί να ντραπώ να το πω?...Οκ, έβγαζα στις αρχές τουλάχιστον, έναν πολύ νορμάλ μισθό..

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε καθετι καινοτομο, οπως τα ΠΕΑ οταν πρωτοβγηκαν, αν δεν εχεις ετοιμο πελατολογιο, πιο δοκιμο ειναι να προσπαθησεις να κανεις συνεργασιες που θα στο προσφερουν, παρα να ψαχνεις εναν εναν τους πελατες μονος σου.

Και, ευτυχως η δυστυχως, ο κλαδος του real estate ηταν αυτος που θα προσεφερε το πιο "ετοιμο" πελατολογιο...

Με το αζημιωτο βεβαια.

 

Δε μου επεσε κι ο κωλος... Ισα ισα γνωρισα και συνεργαστηκα με πολυ αξιολογα ατομα... Και ειδα και τι εστι πραγματικο λαμογιο...

Link to comment
Share on other sites

αυτά τελειωσαν........εδώ και πολλους μηνες , πριν το προαιρετικο......

 δεν χρειαζετε να τα λεμε εμεις, ολοι είναι επιθεωρητες ,τα βλεπουν.....για πολλους λογους και αντικειμενικούς πλεον, (τα πολλα εκδωμενα) δεν είναι σοβαρο εισοδημα....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi 200 ΠΕΑ το χρόνο κάνεις μόνο άμα έχεις μπαμπά Μηχανικό, η τα ακουμπάς στους μεσίτες...δες πόσοι απο τους επιθεωρητές έχουν 0 ΠΕΑ. Δεν γίνεται έτσι σύγκριση.

 

 

 

+1 στον συναδελφο, διοτι εδω κοροιδευομαστε μεταξυ μας.

 

Τελος απο μενα.

 

Καλη επιτυχια στις εξετασεις!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ασχολήθηκαν από την πρώτη στιγμή και κατάφεραν να αποκτήσουν επαφές και σχετικό όνομα, είχαν 10 ετή εμπειρία, οπότε μη μου λέτε ότι ασχοληθήκατε από την πρώτη στιγμή, εκτός και αν είσαστε 38+ χρονών που δεν σας κόβω τα αυτή την ηλικία... Έπερναν ''μπαμπάδες'' άδεια και δούλευαν ανήψια, θειάδες, αγαμες θυγατέρες κτλ.. ή συνεργαζόντουσαν με συναδέλφους (ή καλύτερα υπαλλήλους). Μόνο οι πρώτη φουρνιά είχε κάποιο κέρδος και από άποψη τιμής και δουλείας...και οι ίδιοι εξακολουθούσαν να μαζεύουν τις περισσότερες δουλείες. Πείτε τα πράγματα όπως είναι και μην χρυσώνετε το χάπι, τα περι ασχολήθηκα κλπ είναι φιλολογίες κατα πολύ μεγάλο βαθμό χωρίς να αποκλείω ότι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις οι οποίες όμως είναι μειοψηφία και εμείς επικεντρωνόμαστε στη μέση περίπτωση. Αυτός είναι και ο λόγος που τόσοι συνάδελφοι δεν έχουν 'αγγίξει' ΠΕΑ

Edited by antboton
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πάει κάποιος να κάνει τα στατικά του mall (ή έστω ένα λιγότερο σύνθετο έργο) δεν θα ναι από ένα τηλέφωνο τυχαία ή επειδή έχει καλά κονέ ή κάποιος γνωστός του κάποιου τον σύστησε επειδή είναι καλό παιδί και φτηνός.

Θα έχει ήδη δώσει εξετάσεις στην αγορά εργασίας που είναι πολύ πιο αυστηρές από αυτές των ενεργ. επιθεωρητών.

Για μια γέφυρα ακόμα χειρότερα. Τον έχει ήδη περάσει από άλλου είδους <<εξετάσεις>> το δημόσιο για να του δώσει το κατάλληλο μελετητικό πτυχίο.

Σε γενικές γραμμές, μια ζωή εξετάσεις περνάμε......

 

Ηλία για να έχεις το δικαίωμα να δώσεις "εξετάσεις" στην ελεύθερη αγορά εργασίας αρκεί μόνο το δίπλωμά σου σαν μηχανικός και η εμπειρία σου.

 

Με τις εξετάσεις που μας υποχρεώνουν τώρα να υποστούμε, μας αμφισβητούν αυτό το δικαίωμα.

 

Δημιουργείται έτσι το παράδοξο ένας μηχανικός που "περνάει" επιτυχώς τις "εξετάσεις" της ελεύθερης αγοράς που αναφέρεις,- άρα είναι και σωστός επαγγελματίας-, να μην μπορεί να συνεχίσει να είναι και αντίστοιχος σωστός ενεργειακός επιθεωρητής, αν δεν περάσει εξετάσεις λυκειακού τύπου.

 

Αν αυτό δεν είναι υποβάθμιση και ευτελισμός του σωστού επαγγελματία μηχανικού, τότε ποιο είναι;

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η πρωτη φουρνια, δουλεψε καλα και οσοι ειχαν παιδια, συγγενείς δουλεψαν και αυτά......γνωστα πραγματα, γιατι τα ξαναλέμε;;;;;

σε μια ΄΄παρθενα΄΄ αγορα καναν μονο 1500, δεν θα δουλευαν;;;;....μετα την δευτερη φουρνια , ολοι συνεργαζοταν η γιναν οι ιδιοι επιθεωρητες και εξομαλυνθηκε το πραγμα..........στην τριτη , απλως εγιναν και πολλοι που συνεργαζοταν........

 

τωρα μετα από 700000  πεα και ουσιαστικα 50000 ΄΄επιθεωρητες ΄΄ αφου ολοι οι μηχανικοι δεν ΄΄διωχνουν΄΄ πελατη, τι περιμενετε .....εσοδα;;;..ουτε τα μεσιτικα συμφερουν στον μεσιτη πλεον ....αφου αναγκαστικα είναι ΄΄ακριβα΄ τα πεα του ΄΄συνεργατη΄΄΄....ενώ   με ένα τηλφωνο βρισκει ο πελατης ,τζαμπα πεα με πιτσα δωρο.....

εδώ και μηνες απλως πολλοι δεν χαλαλιζουν ουτε τα λιγα ευρω, λογω προαιρετικου , ενώ μερικοι επειδή είναι φθηνο και για να είναι καλυμενοι , κανουν..........

πλεον δεν είναι εσοδο για μηχανικο , αλλα ναι....... ιδιως τον πρωτο χρονο ,πολλοι βγαλαν μποναμά, ....(τοτε η πλειοψηφια μηχανικαραδων , ουτε τα πηρε ειδηση, μετα από 1,5 χρονο απαιτησε να γινουν περισοτεροι....

 

παντως οι τακτοποιήσεις ηταν πολύ πιο σοβαρος μποναμάς , αλλα δεν ειδα τοση φασαρια

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ξαναλέμε διότι  καταλήξαμε εδώ  μέσα να πουλάμε αέρα ο ένας στον άλλο...

Edited by antboton
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσοι ασχολήθηκαν από την πρώτη στιγμή και κατάφεραν να αποκτήσουν επαφές και σχετικό όνομα, είχαν 10 ετή εμπειρία, οπότε μη μου λέτε ότι ασχοληθήκατε από την πρώτη στιγμή, εκτός και αν είσαστε 38+ χρονών που δεν σας κόβω τα αυτή την ηλικία... 

 

Αδελφέ, είμαι του '75....Ισως ο τρόπος που γράφω να μην το δείχνει αλλά τι να κάνουμε έτσι είμαι εγώ...Τώρα τι λές?

Και ναι ασχολήθηκα από μόνος μου και μίζες έδωσα σε μεσίτες και από όλα...Και όταν δεν μπορούσα να δίνω ΑΠΥ λόγω ενημερότητας από ΤΣΜΕΔΕ είχα φίλο που υπέγραφε...Ασχολήθηκα όμως όσο δεν πάει...

Το ξέρω ότι βάση ηλικίας και εμπειρίας δεν θα γίνω ποτέ ο σούπερ μηχανικός με το μεγάλο εισόδημα..αλλά τα ΠΕΑ τα κυνηγάω μέχρι να γίνει κάποιο άλλο θαύμα..

Οπότε μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα γιατί 2 χρόνια στο ξαναλέω πάλι χωρίς ντροπή, δεν έκανα τίποτε άλλο στην καριέρα μου σαν μηχανικός εκτός από το να βγάζω ΠΕΑ... Και αν θες να στο πω και σταράτα δεν θεωρώ τον εαυτό μου μηχανικό αλλά ενεργειακό επιθεωρητή...όπως είναι στο εξωτερικό από μόνο του σαν επάγγελμα... Συμπέρασμα όποιος ασχολείται πραγματικά μπορεί και να πετύχει..Αυτό κάνω και εγώ μέχρι στιγμής. Αν δεν τα καταφέρω πλέον κάτι άλλο θα βρω να κάνω στη ζωή μου, μπορεί και αύριο να μην είμαι καν μηχανικός βάση πτυχίου...Κανείς δεν ξέρει...

Καλό είναι να μην είμαστε σίγουροι για κάτι που δεν γνωρίζουμε και να κάνουμε απλά εικασίες..

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μίλησε προσωπικά για κανένα, ξαναλέω ότι σχολίασα την αγορά των ΕΕ την δεδομένη στιγμή. Αν διαφωνείς σε αυτό που σου λέω τεκμηρίωσε μου και θα συμφωνήσω. Όλη την ίδια σαπίλα βιώνουμε

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.