Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστωτικά τιμολόγια, ΑΠΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα Σωτήρη George,

 

για τον τρόπο εξόφλισης που αναφέρει ο Σωτήρης , ο οποίος πρέπει να είναι σαφής και με αποδεικτικά στοιχεία, στην περίπτωση των μετρητών ποιο ειναι το αποδεικτικό στοιχείο?, η απόδειξη είσπραξης? η δεν μας ενδιαφερει γιατι τα ποσα ειναι μικρά (<500).

 

Ευχαριστώ

 

Μια καλη παράθεση των τρόπων εξόφλισης:

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34634

 

Αυτό , απόδειξη εισπραξη με υπογραφή , είτε επι του σώματος της ΑΠΥ η φραση εξωφληθη .......(και με υπογραφη αν μπορουμε και του λήπτη του στοιχείου )

 

Ο φορολογικός νόμος ενδιαφέρεται στη δαπάνη ανω των 500 ευρω (καθαρή αξία) να έχει εξόφληση με τραπεζικό μέσο , για την αναγνωριση της έκπτωσης . Αυτό ενδιαφέρει τον λήπτη όχι τον εκδότη.

 

Επί χονδρικης πάλι συναλλαγής αξία 15.000,00 ευρω και ανω εξοφληση με τραπεζικο τρόπο . Εδώ ενδιαφέρει και τον εκδότη (ο ληπτης έτσι και αλλιως αν δε το έχει θα χάσει τη δαπάνη )

 

Επί λιανικής αξία 1.500 ευρώ εξόφληση με τραπεζικό μέσο . Εδώ έχει θέμα και ο λήπτης και ο εκδότης.

 

Συν όλες τις άλλες περιπτώσεις που έχουμε διενέξεις με πελάτες για την αμοιβή και την διεκδίκηση της πληρωμής μας.

Link to comment
Share on other sites

zulumpo, Θα σου πω την γνώμη μου, που θεωρώ ότι δεν πρέπει να είναι λανθασμένη.

Το τιμολόγιο από μόνο του δεν τεκμηριώνει --σε όλες των περιπτώσεων, αν δεν αναγράφεται κάτι σχετικό, π.χ. κάποια ένδειξη εξοφλήθη και υπογραφη του πελάτη---, ούτε τον τρόπο πληρωμής ούτε την είσπραξη, απλά καθορίζει την απαίτηση του ποσού.

 

Οποισδήποτε τρόπος ο οποίος μπορέι να τεκμηριώσει και τα παραπάνω δύο θεωρώ ότι είναι αποδεκτός.

π.χ. 

-- το παραστατικό της τράπεζας, απο το οποίο θα προκύπτουν τα στοιχεία των λογαριασμών δικαιούχου και πελάτη, τα τεκμηριώνει.

-- η απόδειξη εισπραξης (για τα <500€), απο την οπόία θα προκύπτουν τα στοιχεία των δικαιούχου και πελάτη, και φέρει την υπογραφή του πελάτη και αναγράφει π.χ. μετρητά, τα τεκμηριώνει

-- η απόδειξη είσπραξης, από την οποία θα προκύπτουν τα στοιχεία των δικαιούχου και πελάτη, και φέρει την υπογραφή του πελάτη και αναγράφει π.χ. κατατέθηκαν στον τάδε (δικό σου επαγγελματικό λογαριασμό), τα τεκμηριώνει.

 

Γενικά θεωρώ ότι πρέπει να διατηρούμε έναν εύχρηστο και ευκίνητο αν θες τρόπο, να μπορούμες εύκολα και γρήγορα --σε πιθανό έλεγχο-- να αποδείξουμε (εφόσον έχουν γίνει) και την είσπραξη και τον τρόπο είσπραξης.

 

Υ.Γ. Τώρα είδα και την απάντηση του Σωτήρη.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη πως αυτό που ενδιαφέρει είναι η απόδειξη με τραπεζικά μέσα για κάποια ποσά και πάνω.

Για τα μετρητά δεν ενδιαφέρει το κράτος ο τρόπος εξόφλησης ούτε καν η εξόφληση (αυτό δεν το ενδιαφέρει πουθενά νομίζω) αλλά είναι θέμα των δύο μελών που συναλλάσονται...

 

 

ΥΓ. Δεν πρόλαβα την απάντηση του george :)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

 

zulumpo, Θα σου πω την γνώμη μου, που θεωρώ ότι δεν πρέπει να είναι λανθασμένη.
Το τιμολόγιο από μόνο του δεν τεκμηριώνει --σε όλες των περιπτώσεων, αν δεν αναγράφεται κάτι σχετικό, π.χ. κάποια ένδειξη εξοφλήθη και υπογραφη του πελάτη---, ούτε τον τρόπο πληρωμής ούτε την είσπραξη, απλά καθορίζει την απαίτηση του ποσού.
 

 

Η υπογραφή τόσο του εδκότη , όσο και του πελάτη δεν ενδιαφέρει πάντα  τον φορολογικό νόμο κ;ι όταν τον ενδιαφέρει είναι για ειδκώτερα θέματα .

Αν πάτε όμως να διεκδικήσετε δικαστικά τα χρήματα της συναλλαγής , τιμολόγιο χωρίς υπογραφή από τον πελάτη θα σας δημιουργήσει μια σειρά από σοβαρά θέματα-προσκόματα . Αρμοδίότερος εμού είναι ένας νομικός . Πολλά θα είχε να μας παραθέσει.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αν κατάλαβα σωστά, ελπίζω πως ναι, αν κόψω μια απυ (<500), και δεν έχω απόδειξη έισπραξης, ούτε υπογραφή πελάτη, δεν έχω κάποιο φόβο σε έναν φορολογικο έλεγχο να πούνε : και πως ξέρουμε ότι πήρες τόσα και όχι παραπάνω..,

 

Προσωπικά οι δικές μου απυ δεν εχουν χώρο για υπογραφή από τον πελάτη, αν γράψω μόνο τον όρο εξωφλήθη χωρις υπογραφή ειμαι καλυμένος?

 

Συγχωρέστε με για τις απλές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αν κατάλαβα σωστά, ελπίζω πως ναι, αν κόψω μια απυ (<500), και δεν έχω απόδειξη έισπραξης, ούτε υπογραφή πελάτη, δεν έχω κάποιο φόβο σε έναν φορολογικο έλεγχο να πούνε : και πως ξέρουμε ότι πήρες τόσα και όχι παραπάνω.., ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ.

 

Προσωπικά οι δικές μου απυ δεν εχουν χώρο για υπογραφή από τον πελάτη, αν γράψω μόνο τον όρο εξωφλήθη χωρις υπογραφή ειμαι καλυμένος?

 

Συγχωρέστε με για τις απλές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ο SOTHRIS λέει πως ο έλεγχος δεν θα σου ζητήσει να αποδείξεις ότι πήρες 500€ αλλά αυτός πρέπει να αποδείξει πως πήρες περισσότερα από 500€

Link to comment
Share on other sites

Ο SOTHRIS λέει πως ο έλεγχος δεν θα σου ζητήσει να αποδείξεις ότι πήρες 500€ αλλά αυτός πρέπει να αποδείξει πως πήρες περισσότερα από 500€

αααα!, οκ, κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.