Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών - Θέματα και πληροφόρηση από τους συμμετέχοντες.


yian

Recommended Posts

Χωρίς να είμαι σίγουρος γι' αυτό που θα πω κι επειδή έπεσε και σ' εμένα τέτοια ερώτηση, νομίζω πως είχε ως εξής:

"Το ηλιακό μεσημέρι κατά την εαρινή ισημερία, σε ένα τόπο στο βόρειο ημισφαίριο, το χαμηλότερο ηλιακό ύψος είναι: α) βόρεια, β) Νότια, γ) ανατολικά και δυτικά''.

Το ηλιακό μεσημέρι (12:00), η ωριαία γωνία οποιαδήποτε ημέρα του χρόνου, είναι μηδέν. Από τα διαγράμματα ηλιακής τροχιάς της 2ης ΤΟΤΕΕ φαίνεται πως το ηλιακό αζιμούθιο γs για αυτή την ώρα και ημέρα, παίζει μεταξύ -8o και -15o δηλαδή ΝΝΑ και περισσότερο προς το νότο. Κάνοντας πριν λίγο μια δοκιμή με χρήση των σχέσεων 4.11. και 4.12.της ΤΟΤΕΕ, για βόρειο γεωγραφικό πλάτος φ=40o υπολόγισα για την 21η Μαρτίου, στις 12 το μεσημέρι: ηλιακή απόκλιση δ=-0,407o, ηλιακό ύψος α=49,60o και ηλιακό αζιμούθιο γs=0ο.  Από το αντίστοιχο διάγραμμα, φαίνεται να είναι (στο περίπου): α=49o και γs=-15ο.

Γενικά πάντως, προς τα ΝΝΑ είναι το αντίστοιχο ηλιακό ύψος. Και νομίζω πως η σωστή απάντηση θα ήταν το β). δηλαδή "νότια". Το βόρεια μπαίνει απλώς για παραπάνω μπέρδεμα, να αναρωτηθεί κανείς "ρε μπας και;" ενώ δεν υφίσταται καν ηλιασμός απ' τον βορρά.

Αν δεν υπήρχε εκείνο το ηλιακό μεσημέρι στη μέση, τότε η απάντηση θα ήταν αβίαστα "ανατολικά και δυτικά" και μάλιστα για όλες τις εποχές του χρόνου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να είμαι σίγουρος γι' αυτό που θα πω κι επειδή έπεσε και σ' εμένα τέτοια ερώτηση, νομίζω πως είχε ως εξής:

"Το ηλιακό μεσημέρι κατά την εαρινή ισημερία, σε ένα τόπο στο βόρειο ημισφαίριο, το χαμηλότερο ηλιακό ύψος είναι: α) βόρεια, β) Νότια, γ) ανατολικά και δυτικά''.

Το ηλιακό μεσημέρι (12:00), η ωριαία γωνία οποιαδήποτε ημέρα του χρόνου, είναι μηδέν. Από τα διαγράμματα ηλιακής τροχιάς της 2ης ΤΟΤΕΕ φαίνεται πως το ηλιακό αζιμούθιο γs για αυτή την ώρα και ημέρα, παίζει μεταξύ -8o και -15o δηλαδή ΝΝΑ και περισσότερο προς το νότο. Κάνοντας πριν λίγο μια δοκιμή με χρήση των σχέσεων 4.11. και 4.12.της ΤΟΤΕΕ, για βόρειο γεωγραφικό πλάτος φ=40o υπολόγισα για την 21η Μαρτίου, στις 12 το μεσημέρι: ηλιακή απόκλιση δ=-0,407o, ηλιακό ύψος α=49,60o και ηλιακό αζιμούθιο γs=0ο.  Από το αντίστοιχο διάγραμμα, φαίνεται να είναι (στο περίπου): α=49o και γs=-15ο.

Γενικά πάντως, προς τα ΝΝΑ είναι το αντίστοιχο ηλιακό ύψος. Και νομίζω πως η σωστή απάντηση θα ήταν το β). δηλαδή "νότια". Το βόρεια μπαίνει απλώς για παραπάνω μπέρδεμα, να αναρωτηθεί κανείς "ρε μπας και;" ενώ δεν υφίσταται καν ηλιασμός απ' τον βορρά.

Αν δεν υπήρχε εκείνο το ηλιακό μεσημέρι στη μέση, τότε η απάντηση θα ήταν αβίαστα "ανατολικά και δυτικά" και μάλιστα για όλες τις εποχές του χρόνου.

 

Τώρα με μπέρδεψες ακόμη περισσότερο!

Το ηλιακό μεσημέρι (δεδομένη στιγμή) σε ένα δεδομένο γ. πλάτος, το ηλιακό ύψος είναι ένα και μοναδικό. Εκτός και εάν η ερώτηση ήθελε να κρίνουμε πως μεταβάλλεται το ηλιακό ύψος προς το βορρά ή προς το νότο σε δεδομένη ώρα της ημέρας.

Ή θα αλλάζει η χρονική στιγμή σε δεδομένο τόπο για να συγκρίνουμε τα 2 ηλ.ύψη στις 2 στιγμές, ή θα μεταβάλλεται το γεωγραφικό πλάτος με δεδομένη τη χρονική στιγμή. Με τα 2 σταθερά δεν μπορώ να καταλάβω τί μας ζητούν να συγκρίνουμε! 

 

 

Το σωστο είναι το (γ) δεν καταλαβαινω τι εννοεις

Εννοώ φίλε αυτό που λέει και ο συνάδελφος, πως για το βορρά δεν έχει νόημα η έννοια του ηλιακού ύψους γιατί σε επιφάνεια με βορινό προσανατολισμό δεν φτάνουν οι ακτίνες του ήλιου. Να το θεωρήσουμε μηδέν λοιπόν; Είναι παγίδα; Στα διαγράμματα τροχιάς δεν υπάρχει καν η έννοια του βορρά.

Για το λόγο αυτό αναρωτήθηκα μήπως δεν μας μεταφέρθηκε σωστά η ερώτηση και υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω πως δεν θυμάμαι πως ήταν διατυπωμένη η ερώτηση. Αν ήταν έτσι όπως την έγραψα, τότε δεν ζητά να συγκρίνουμε κάτι, απλά να διαπιστώσουμε πως γενικά εκείνη την ώρα και ημέρα το ηλιακό ύψος βρίσκεται κοντά στο νότο, και στα έξι βόρεια γεωγραφικά πλάτη του παραρτήματος.

Από τα διαγράμματα ηλιακής τροχιάς της 2ης ΤΟΤΕΕ φαίνεται πως το ηλιακό αζιμούθιο γs για αυτή την ώρα και ημέρα, παίζει μεταξύ -8o και -15o δηλαδή ΝΝΑ και περισσότερο προς το νότο.

.....Γενικά πάντως, προς τα ΝΝΑ είναι το αντίστοιχο ηλιακό ύψος.

Και αν αφαιρέσεις από την ερώτηση την εαρινή ισημερία (που κι αυτή δεν θυμάμαι αν υπήρχε :rolleyes:), πάλι κοντά στο νότο (περίπου στις -22 με -25 μοίρες προς τα ανατολικά) βρίσκεται το ηλιακό ύψος, κατά το ηλιακό μεσημέρι.

Δηλαδή, απλώς μας ζητά να απαντήσουμε που βρίσκεται ο ήλιος το ηλιακό μεσημέρι, σε ένα τόπο στο βόρειο ημισφαίριο και βάζει το ηλιακό ύψος για τρικλοποδιά.

 

Όλα αυτά υποθέσεις, καθώς ανάθεμά με κι αν θυμάμαι πως ήταν η ερώτηση.

Να σε πω; Δεν τα παρατάμε να πάμε για κανα μπυρόνι :P;

Link to comment
Share on other sites

Στο  #32# του Πάνου,

 πιο είναι το σωστό?

 

Αυτή τη φορά στο σενάριο, θα φόραγε κουστουμάκι με εξωτερική μόνωση από πλάκες πετροβάμβακα και αναρτώμενο εξωτερικά κέλυφος με επένδυση από ανοιχτόχρωμα μπεζ πλακάκια. Αεριζόμενη δικέλυφη τοιχοποιία με θυρίδες πάνω και κάτω. Άλλα τις!!!

Αυτά που ήθελε ήταν:

  1. ποια τιμή U θα είχαν η τοιχοποιία και ποια τα στοιχεία ο.σ. Έδινε για το καθένα αναλυτικά από τρεις υπολογισμούς:
  • με συνυπλογισμό του διακένου και του εξωτερικού κελύφους και Rδ και Ra
  • χωρίς συνυπλογισμό του διακένου και του εξωτερικού κελύφους και με τιμή Rδ = Ri
  • χωρίς συνυπλογισμό του διακένου και του εξωτερικού κελύφους και με τιμή Rδ = Ra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

4) Κατά την εαρινή ισημερία το χαμηλότερο ηλιακό ύψος είναι α) βόρεια, β) Νότια, γ) ανατολικά και δυτικά

 

η απάντηση είναι νότια; βγαινει απο το σχεδιαγραμμμα ηλιακου υψους /αζιμουθιου στην τοτεε 3;

Link to comment
Share on other sites

η απάντηση είναι νότια; βγαινει απο το σχεδιαγραμμμα ηλιακου υψους /αζιμουθιου στην τοτεε 3;

 

Συνάδελφοι, σύμφωνα με τους ηλιακούς χάρτες της ΤΟΤΕΕ-3, σελίδες 74, 75 με 76 , κατά την εαρινή ισημερία (21 Μαρτίου), για όλα τα γεωγραφικά πλάτη από 35ο έως 40ο μοίρες και μέσο γεωγραφικό μήκος 24ο, ο ήλιος στην ανατολή και στην δύση (-90ο, +90ο) έχει ηλιακό ύψος 0ο. Στον Νότο  (0ο) το ηλιακό ύψος μεταβάλεται από 49ο έως 54ο, αντιστρόφως ανάλογα με το γεωγραφικό πλάτος. Στον βορρά δεν υφίσταται ηλιακό ύψος ( :shock: 8-) )!!!

 

Από τα παραπάνω τι καταλαβένετε; ότι ανατολικά και δυτικά ουσιαστικά δεν έχουμε ηλιακό ύψος (μόλις ανατέλλει ο ήλιος), οπότε η σωστή απάντηση είναι β)νότια ή 0ο <49-54ο οπότε σωστή απάντηση είναι γ)ανατολικά και δυτικά ;;

 

Και μην απορείτε για αυτή την ερώτηση , γιατί κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος με την "λογική" των ερωτήσεων...

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου και με τα όσα ήξερα εώς τώρα, από τη ενασχόληση μου με την ηλιακή γεωμετρία (λόγω φ/β), η σωστή απάντηση είναι "νότια". Κατά τις ισημερίες δεν υφίσταται ηλιακό ύψος ανατολικά και δυτικά αφού ο ήλιος ανατέλει στις -90ο και δύει στις +90ο (ή 90ο και 270ο κατά ΤΟΤΕΕ αν θέλετε).

 

Αλλά το θέμα είναι να ξέρουμε τι θέλει να μας πει ο ¨ποιητής"...

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως το σκέφτηκε ο ποιητής. Αν είχε κατά νου την ακριβή (κι ακριβοθώρητη) ώρα ανατολής και δύσης, τότε εκείνη ακριβώς τη στιγμή το ηλιακό ύψος είναι 0o, ή μάλλον ακόμη έχει αρνητική τιμή, οποιαδήποτε ημερομηνία. Κι αν σκέφτηκε ότι το μηδέν δεν πιάνεται, ε τότε μπορούμε να πούμε πως ο ήλιος βρίσκεται πιο χαμηλά στον νότο.

Αν όμως δεν εννοεί την ώρα της ανατολής και δύσης, αλλά την διαδρομή του ήλιου κατά τη διάρκεια όλης της υπόλοιπης μέρας, τότε προκύπτει πως το χαμηλότερο ηλιακό ύψος είναι προς τα ανατολικά και δυτικά, επίσης οποιαδήποτε ημερομηνία.

Έχω την εντύπωση πως είχε κατά νου το δεύτερο και έβαλε την ισημερία για ξεκάρφωμα και τον βορρά για να συμπληρώσει την τριάδα των επιλογών. Αλλά, άγνωστοί οι λογισμοί του ποιητή.

 

Με την ευκαιρία, να και δυο εργαλεία που μ' αρέσουν:

http://www.sunearthtools.com/dp/tools/pos_sun.php#txtSun_2

http://www.seilias.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=253&Itemid=52.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.