Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών - Θέματα και πληροφόρηση από τους συμμετέχοντες.


yian

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 280
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι το 100αρικο το πληρώνουμε υποχρεωτικά ηλεκτρονικά ή μπορούμε και επί τόπου πριν την εξέταση?Μπορείς και επί τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Με τις αφραγκίες που έχουν, μάλλον θα σου σκάσουν και πολλά χαμόγελα. Είχα πάει τον Ιούνιο από το τοπικό για άλλη δουλειά, με την ευκαιρία τους έσκασα την ετήσια συνδρομή σε μετρητά και με τάραξαν στα "ευχαριστούμε, ευχαριστούμε πολύ".

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τους μηχανικούς που μοιράστηκαν τα θέματα και προσανατόλισαν τους υπόλοιπους και εμένα φυσικά, στο τρόπο διαβάσματος και στο πνεύμα της εξέτασης.

 

μερικές ερωτήσεις που μου έτυχαν θα τις μεταφέρω με τον τρόπο που τις θυμάμαι..

 

1) σε ποια χρήση κτηρίου συναντάμε μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας? κατοικία, γραφείο, νοσοκομείο

 

2) το φράγμα υδρατμών εμποδίζει τη συμπύκνωση υδρατμών μέσα στο υλικό, εμποδίζει το φαινόμενο δρόσου στην εξωτερική επιφάνεια του υλικού και κάτι ακόμα

 

3)σχετικά με το υαλοτούβλο: θεωρείται αδιαφανές στοιχείο, θεωρείται διαφανές και παίρνει g=0, θεωρείται διαφανές και παίρνει συγκεκριμένη τιμή για το g?

 

4)σε τι απόκλιση (μοιρών) πρέπει να τοποθετούνται οι ηλιακοί σε σχέση με το αζιμούθιο της περιοχης ?

 

5) στην εύκρατη ζώνη στο βορινό ημισφαίριο ποιες όψεις δέχονται περισσότερη ώρα φως πρωί και απόγευμα? ανατολική κ δυτική, βόρεια, νότια

 

6)ριζικά ανακαινισμένο κτήριο : υποχρεούται σε κατηγορία Β και άνω, ή η κατηγορία του σε περίπτωση που βγεί κάτω από Β τεκμηριώνεται από τον μελετητή

 

7)σε κτήριο τοποθετημένο σε κλίση εδάφους πώς παίρνουμε τις επιφάνειες τοίχων που είναι βυθισμένες στη γή (τοτεε 1 έχει και σχηματάκι και τύπο)

 

 

αυτά σε ελεύθερη μετάφραση... θεωρώ ότι το Β1 μέρος θέλει πολύ ψυχραιμία και εξίσου γνώση ΔΚ όσο και ΤΟΤΕΕ..περίσσευε ελάχιστος χρόνος για ψάξιμο στις Τοτεε.....Τα ερωτήματα της άσκησης θεωρώ ότι έχουν καλυφθεί από όλους τους προηγούμενους, τουλ. αυτά που μου έτυχαν και η ενότητα Α βατή και αναμενόμενη. 

 

καλή επιτυχία σε όλους που το αποφάσισαν!

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 

 

Όσα θυμάμαι από αυτά που έτυχαν σε εμένα στην χτεσινή εξέταση (15-10-2015)

  1. Το κόστος ενός ηλιακού συλλέκτη για τετραμελή οικογένεια με δεξαμενή 160lt
  2. Η ελάχιστη απόσταση  μεταξύ δύο κατακόρυφων γεω-εναλλακτών.(7m).
  3. Νυχτερινός αερισμός ,πότε είναι πιο αποδοτικός (δομικό στοιχείο μεγάλης θερμικής μάζας,μεγάλη διακύμανση θερμοκρασίας μεταξύ ημέρας και νύχτας.) 
  4. Τοίχος Trombe και τι απόχρωση στην επιφάνεια του δομικού στοιχείου  είναι πιο αποδοτική στην αποθήκευση και την μετάδοση της θερμότητας.(σκούρα)
  5. Ποσοστό συμμετοχής στην εκπομπή CO2 των κτιρίων στην Ελλάδα .(43%).
  6. Πόσα KW αποδίδει 1m2 φωτοβολταϊκού στοιχείου.
  7. Βάσει ποιας θερμοκρασίας ρυθμίζεται η θερμοστατική κεφαλή .(του αέρα του χώρου)
  8. Σε δικέλυφη τοιχοποιία που στο εξωτερικό στοιχείο υπάρχουν οπές με τι ισούται η Rδ.(Rδ=Ri).
  9. Τι αποτρέπεται με την χρήση του φράγματος υδρατμών στα δομικά στοιχεία.(Η συμπύκνωση υδρατμών στο εσωτερικό του δομικού στοιχείου).

Αυτές είναι που θυμάμαι από την Β1 ενότητα της προαιρετικής ύλης.

Από την Β2 ενότητα δεν θυμάμαι ακριβώς τις ερωτήσεις για αυτό και δεν τις γράφω,αλλά με δυσκόλεψαν λιγότερο και οι ΤΟΤΕΕ που σου δίνουν στο desktop είναι χρήσιμη .

Η πρακτική άσκηση ήταν κατοικία και οι απαντήσεις ήταν πάλι πολλαπλής επιλογής από τρεις πιθανές.Επομένως εγώ τουλάχιστον δεν χρειάστηκε να κάνω σχεδόν κανέναν υπολογισμό.

Συμπέρασμα γενικό χρειάζεται διάβασμα και εξάσκηση στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και όσο αναφορά την εξέταση πολύ προσοχή σε αυτό που σου ζητάει η εκφώνηση.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ποιο είναι το υλικό το οποίο πρέπει να μελετήσουμε? Παρακολουθήσατε κάποιο σεμινάριο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά και από τη δική μου εμπειρία θα αναφέρω μερικές ερωτήσεις που δεν τις βλέπω παραπάνω:

 1) με ποιους λαμπτήρες έχω μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας? επίμηκες Τ5, τετράγωνο Τ5, επίμηκες Τ8

 2) οι αυτοματισμοί είναι για τα ενεργητικά συστήματα, για τα παθητικά ή και για τα δύο?

 3) μία Α.Θ. με COP για θέρμανση >3.6 τι EER θα έχει για ψύξη? 4, 3.6, >3.2

 4) τι ποσοστό κινητικής ενέργειας του ανέμου παραλαμβάνει μία ανεμογεννήτρια? 35%, <70%, 40%

 

Κατά τα άλλα οι περισσότερες ερωτήσεις ήταν κάποιες από αυτές που υπάρχουν ήδη παραπάνω ή παραπλήσιες. 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

"Συνάδελφοι ποιο είναι το υλικό το οποίο πρέπει να μελετήσουμε? Παρακολουθήσατε κάποιο σεμινάριο?"

Η ύλη είναι η επίσημη του ΤΕΕ. Δίνεται μαζί με τις ΤΟΤΕΕ από τα ΚΕΚ που κάνουν τα σεμινάρια για Ενεργειακούς Επιθεωρητές.

Η παρακολούθηση του σεμιναρίου από εγκεκριμένο ΚΕΚ καθώς και το πιστοποιητικό που θα σου δώσει είναι απαραίτητα για να μπορέσεις να συμμετέχεις στις εξετάσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά σας στις εξετάσεις που έδωσα πριν μερικές ημέρες.

Με βοηθήσατε να καταλάβω τη λογική των εξετάσεων και κυρίως να γνωρίζω τι να περιμένω στην εξέταση της πρώτης ενότητας που περιείχε τη θεωρία του (κατά την ταπεινή μου άποψη άχρηστου) προαιρετικού κύκλου.

 

Με τη σειρά μου για να βοηθήσω και τους επόμενους που θα πάνε να δώσουν εξετάσεις (και μην διστάσετε να πάτε όσοι ασχολείστε πραγματικά με τις ενεργειακές επιθεωρήσεις γιατί αν εξαιρέσεις την απαιτούμενη παπαγαλία σε ορισμένες ερωτήσεις του προαιρετικού κύκλου, η δεύτερη και τρίτη ενότητα των εξετάσεων θα σας φανεί παιχνιδάκι) θα σας αναφέρω ορισμένες ερωτήσεις που μου έπεσαν:

 

1. Πόσα W παράγει 1 τ.μ. Φ/Σ ?

2. Ποιός ο βαθμός απόδοσης ανεμογεννήτριας (capacity factor)?

3. Σε τι μετράμε τη φωτιστική απόδοση? (η απάντηση δεν έλγε lm/W αλλά ήταν βάσει των ορισμών, δηλ. φωτεινή ροή / ισχύ των φωτιστικών σωμάτων)

4. Ο νυχτερινός αερισμός πότε είναι πιο αποδοτικός?

5. Πότε εκδίδεται ο αριθμός πρωτοκόλλου σε ένα ενεργειακό πιστοποιητικό?

6. Ερώτηση για τον ορισμό commissioning?

7. Ερώτηση για δικέλυφη αεριζόμενη τοιχοποιία και για τοιχοποιία με συρόμενα και για το πως υπολογίζουμε την αντίσταση R? (Ri = Rδ)

8. Συναρτήσει ποιών παραγόντων υπολογίζεται ο ισοδύναμος συντελεστής θερμοπερατότητας U ́?

9. Ερώτηση για το πότε υπολογίζονται οι θερμογέφυρες.

10. Τι ισχύει για το φωτισμό αν ένα κατάστημα έχει εγκατεστημένη ισχύ μικρότερη από το κτίριο αναφοράς?

11. Τι ισχύει για το μηχανικό αερισμό στο κτίριο αναφοράς με χρήση κατάστημα?

12. Τι ισχύει για το σύστημα ψύξης στο κτίριο αναφοράς με χρήση κατάστημα?

13. Ποιός ο μειωτικός συντελεστής σε επιφάνειες που έρχονται σε επαφή με θερμαινόμενους χώρους του ίδιου κτηρίου?

14. τι είδους σκίαστρα σε ανατολικά ανοίγματα?

15. Ποιά η καλύτερη επέμβαση για εξοικονόμηση ενέργειας σε σχολεία?

16. Περιεχόμενα μελέτης ενεργειακής απόδοσης? (η απάντηση ήταν η μελέτη σκοπιμότητας)

17. Η τεχνολογία inverter τι ρυθμίζει? (ρύθμιση στροφών)

18. Που είναι πιο αποτελεσματικός ο λέβητας συμπύκνωσης? (χαμηλή ή υψηλή θερμοκρασία)

19. Τι είναι τα pellets?

20. Απόσταση γεωεναλλακτών?

21. Πως ματαδίδεται η υγρασία μέσα σε ένα δομικό στοιχείο (διαφορά θερμοκρασιών, πιέσεων, υγρασίας)

22. Μια ερώτηση σχετικά με την ακτινοβολία που δέχεται ο νότιος προσανατολισμός (πολύ παράξενα διατυπωμένη με σκοπό να σε μπερδέψει)

 

Αυτές μου έρχονται τώρα στο μυαλό ανακατεμένες από τις δύο πρώτες ενότητες.

 

Ελπίζω με τη σειρά μου να βοηθήσω του επόμενους.

Καλή συνέχεια!!!

Edited by kon/na
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.