Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών - Θέματα και πληροφόρηση από τους συμμετέχοντες.


yian

Recommended Posts

Καλημέρα, μόλις έδωσα εξετάσεις και όλα πήγαν καλά. Οι ερωτήσεις ήταν σχεδόν όλες από αυτές που έχουν δημοσιευτεί στο forum. Κανά-δυο μόνο ήταν καινούριες.Τη μια θυμάμαι: Σε χώρο άνωθεν μπαζωμένου χώρου πως υπολογίζουμε το U; Οι ανοικτές τοτεε παρέχουν πολύ βοήθεια. Τέλος το xml αφορούσε μονοκατοικία του 71 στη Θεσσαλονίκη και ζητούσε τα γνωστα που ΟΛΑ έχουν ήδη δημοσιευτεί. Ευχαριστώ τους συναδέλφους που κατά καιρούς απάντησαν σε απορίες μου.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούμε κι εμείς Ελένη για την ενημέρωση.

 

Θα ξαναπώ την άποψή μου για τον τρόπο της προετοιμασίας.

Τα θέματα που αναρτήθηκαν εδώ ή κάπου αλλού, νομίζω ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν ''τράπεζα θεμάτων''.

Είναι περισσότερο για να διευκολύνουν στην κατανόηση του τρόπου διεξαγωγής και του ύφους των εξετάσεων.

Πέρα από το ότι γράφουμε αυτό που θυμόμαστε, και δεν είναι πάντα φερέγγυο, παρόμοια ερώτηση μπορεί να διατυπωθεί με άλλο τρόπο και να είναι άλλη η απάντηση.

Πιστεύω ότι οι συμμετέχοντες πρέπει να διαβάζουν με σκοπό να κατανοήσουν την ύλη.

Μερικές ερωτήσεις μπορεί να είναι άστοχες (π.χ. με αναφορά σε αριθμητικά δεδομένα) αλλά θα είναι ελάχιστες π.χ. 2 στις 20.

14 στις 20 χρειάζεται να απαντηθούν.

 

Καλή επιτυχία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Σήμερα έδωσα και εγώ εξετάσεις και πήγαν όλα καλά. Πέρασα με τη δεύτερη φορά μιας και την πρώτη κόπηκα στην άσκηση. Προτού δώσω και εγώ τις ερωτήσεις που έτυχαν και τις δύο φόρες θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους σας που μοιράστηκαν τις εμπειρίες από τις δικές τους εξετάσεις και με βοήθησαν να τα καταφέρω και εγώ. Η μοναδική συμβουλή που έχω να δώσω από την μεριά μου είναι να είναι είστε συγκεντρωμένοι μέχρι το τέλος.

 

Οι ερωτήσεις που μου έτυχαν είναι:

  1. Για το commissioning (Νέα και υπάρχοντα κτίρια στα οποία ή δεν είχε ποτέ εφαρμοστεί η διαδικασία ήείχε εφαρμοστεί η διαδικασία κατά την παράδοσή του
  2. Για τοίχο θερμικής αποθήκευσης ( να παραμένει χωρίς θερμομονωτική προστασία, προκειμένου να μεταφέρεται η θερμότητα στο εσωτερικό με αγωγιμότητα, συναγωγή και ακτινοβολία)
  3. Πως εκφράζεται η ετήσια εξοικονόμηση ενέργειας στα κτίρια (kWh/m2)
  4. Κατά την πρόσπτωση ηλιακής ενέργειας σε ένα φωτοβολταϊκό κρύσταλλο, ο κρύσταλλος δεν αλλάζει σχήμα, μέγεθος και βάρος
  5. Ο συντελεστής θερμοπερατότητας (U) του διαχωριστικού δομικού στοιχείου μεταξύ του κυρίως χώρου του κτιρίου και του προσαρτημένου θερμοκηπίου λαμβάνεται ίσος με τη μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή δομικού στοιχείου σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο για την αντίστοιχη κλιματική ζώνη
  6. Το φαινόμενο της επιφανειακής συμπύκνωσης των υδρατμών μπορεί να προκληθεί με ταυτόχρονη πτώση της θερμοκρασίας του αέρα του χώρου κάτω από τη θερμοκρασία δρόσου και με αύξηση της περιεχόμενης ποσότητας υδρατμών του αέρα στη ίδια θερμοκρασία.
  7. Για το 20-20-20
  8. μετά την ολοκλήρωση των εργασιών κατασκευής νέου κτιρίου απαιτείται ΠΕΑ
  9. Για την θέση μιας ανεμογεννήτριας επιδιώκεται η μεγιστοποίηση της ενεργειακής παραγωγής, ο περιορισμός του θορύβου και η τήρηση των  πολεοδομικών περιορισμών
  10. Πότε έχουμε τη μέγιστη μέση τιμή της σχετικής υγρασίας (περίοδο Νοεμβρίου – Φεβρουαρίου
  11. ενεργειακής κατανάλωσης του τομέα)
  12. Πως ονομάζονται τα κεντρικά συστήματα ενεργειακής διαχείρισης κτιρίων (BEMS)
  13. Ελάχιστο πάχος μόνωσης δικτύων σε εξωτερικό χώρο (19mm)
  14. Τι είναι τα ηλιακά συστήματα Combi (κεντρικές ηλιακές εγκαταστάσεις παραγωγής ΖΝΧ και θέρμανσης χώρου)
  15. Για την απόδοση των φωτιστικών σωμάτων (55lm/W)
  16. Πως επιτυγχάνεται ο υψηλότερος βαθμός απόδοσης σε εγκαταστάσεις μηχανικού αερισμού
  17. Στο νότιο προσανατολισμό βάζουμε οριζόντια εξωτερικά σκίαστρα
  18. Για την κατανάλωση βιομάζας στον οικιακό τομέα (10%-15% της συνολικής
  19. Ποια η μέση ετήσια τιμή της θερμοκρασίας του υπεδάφους σε βάθος μεγαλύτερο των δύο μέτρων (16-20 βαθμών Κελσίου)
  20. Στην τελεθέρμανση δεν απαιτείται χρήση λέβητα
  21. Στην ενεργειακή επιθεώρηση ενός κτιρίου χωρίς καμία θερμομονωτική προστασία ο επιθεωρητής μπορεί να θεωρήσει τις τυπικές τιμές του συντελεστή θερμοπερατότητας σύμφωνα με Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. ή να υπολογίσει ο ίδιος τους συντελεστές σύμφωνα με τον Κ.Εν.Α.Κ.
  22. Χαρακτηριστική διάσταση της πλάκας ίση με τη διπλάσια τιμή του εμβαδού της πλάκας προς την εκτεθειμένη περίμετρο προς το έδαφος.
  23. Στην κατηγορία διατάξεων αυτομάτου ελέγχου Δ ανήκει ένα κτίριο χωρίς καμία διάταξη αυτομάτου ελέγχου
  24. Το COP των αντλιών θερμότητας με χρήση γεωθερμίας μεγαλύτερο από 4,5
  25. Όταν ένα συρόμενο κούφωμα σύρεται μέσα στον τοίχο, τότε Rδ = Ri.
  26. Το g του κουφώματος εξαρτάται από τον τύπο του υαλοπίνακα και το ποσοστό του υαλοπίνακα στο σύνολο του πλαισίου
  27. Η τιμή του Ψ των θερμογεφυρών επιλέγεται είτε από σκαριφήματα, είτε από πίνακες.
  28. Στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης περιλαμβάνεται η μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας των δομικών στοιχείων και του συνόλου του κελύφους του κτιρίου.
  29. Οι τεχνολογικά ώριμες ΑΠΕ είναι (Αιολική ενέργεια, Γεωθερμία, Ηλιακή ενέργεια, Βιομάζα, Υδάτινο δυναμικό)
  30. Για την  πραγματική θερμική ισχύς της μονάδας λέβητα – καυστήρα όπως αυτή φαίνεται στο φύλλο ανάλυσης καυσαερίων
  31. Από τι εξαρτάται η θερμική αδράνεια του κτιρίου (θερμοχωρητικότητα των δομικών στοιχείων)
  32. Από τι εξαρτάται ο συντελεστής θερμικής ακτινοβολίας ενός τοίχου

 

Αυτά θυμάμαι περίπου από τις ερωτήσεις. Για την άσκηση ήταν το γνωστό σπίτι της Θεσσαλονίκης για το οποίο ρωτούσε αυτά γενικός που είπαν προηγούμενος οι συνάδελφοι, δηλαδή

  1. Συντελεστή απορροφητικότητας της οροφής
  2. Συντελεστές σκίασης από προβόλους
  3. αερισμός διείσδυσης
  4. Ποιος είναι ο συντελεστής θερμοπερατότητας τοίχου όταν όμως εφαρμόζεται η μελέτη θερμομόνωσης (ακριβώς ίδια τιμή με την εκφώνηση)
  5. Συντελεστές ψύξης – θέρμανσης ανά μήνα
  6. Βαθμός απόδοσης boiler
  7. To gw κουφώματος
  8. θερμική ισχύς του δικτύου διανομής
  9. Και βέβαια το απαιτούμενο σενάριο στο οποίο η μία απάντηση είναι τελείως λάθος, ενώ οι άλλες δύο διαφέρουν στο ελάχιστό.

 

Γενικά η άσκηση είναι εύκολή, δεν ήθελε κομπιουτεράκι, αλλά οι ερωτήσεις προσπαθούν να σε ψαρώσουν συνεχώς. Επειδή το κεφάλι είναι λίγο κουδούνι από πριν το λάθος γίνεται εύκολα. Γι΄αυτό και πρέπει να υπάρχει μονίμως συγκέντρωση

 

Καλή επιτυχία σε όλους του συναδέλφους που θα προσπαθήσουν.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε συνάδελφε!

Αν έχεις την καλοσύνη συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο profil σου, σύμφωνα με τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Κατα το θεωρητικό μέρος της εξέτασης μπορούμε να ανοίξουμε τις ΤΟΤΕΕ;

Ποσό χρόνο προετοιμασίας περίπου απαιτείται για να κατέβουμε να δώσουμε

Link to comment
Share on other sites

Οι ΤΟΤΕΕ είναι στην επιφάνεια εργασίας (pdf) από την αρχή της εξέτασης. Αν θυμάμαι καλά.

Οχι σε hardcopy γιατί μαζί σου το μόνο που μπορείς να έχεις είναι στυλό και δύο κόλλες. Το γράφει και στις οδηγίες του ΤΕΕ.

 

Για τους σκαπανείς που δώσαν στην αρχή ο χρόνος προετοιμασίας ήταν από μια-δυο εβδόμαδες έως τέσσερις βδομάδες. Ανάλογα με το πόσο εξοικιωμένος ήσουν με την ύλη από παλιότερα.

Αλλά νομίζω μετά που έγινε λίγο πολύ γνωστό το ύφος των εξετάσεων και ξέρεις τι σε περιμένει, μπορεί να είναι και κατά πολύ μικρότερος.

 

Δε μιλάμε για περιπτώσεις εξτρίμ.

Π.χ. κάποιος να περιμένει ότι θα λύσει το xml μέσω εμπορικού προγράμματος και να μην έχει εξασκηθεί ποτέ στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (έχει συμβεί κι αυτό).

Ή υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που το 100αρικο θα πάει στον κουβά στα σίγουρα άσχετα με τον χρόνο προετοιμασίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν πετύχουμε και τις 2 φο΄ρες, μπορούμε να ξαναδώσουμε πάλι 100 ευρώ και να εξεταστούμε?Kαι συνήθως σε πόσσες μέρες δίνουμε?

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

Δίνεις έως 3 φορές,μετά πρέπει να επαναλάβεις τα σεμινάρια για να ξαναδώσεις.

 

Πρέπει να περάσουν τριάντα μέρες από την προηγούμενη εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το γράφει κάπου? Επίσης να ρωτήσω με ένα παράβολο των 100 ευρώ μπορώ να δώσω 2 φορές κατάλαβα ή είμαι λάθος? Αρα μου μένει άλλη μία ή άλλες 2Χ 2?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.