Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις Ενεργειακών Επιθεωρητών - Θέματα και πληροφόρηση από τους συμμετέχοντες.


yian

Recommended Posts

Στην ερώτηση 

5) Κτίριο με κεκλιμένη μη θερμομονωμένη στέγη πάνω από μονωμένη οροφή πλάκας σκυροδέματος. Ποιο το ανώτατο ύψος για τον υπολογισμό του θερμαινόμενου όγκου του κτιρίου; α) η ανώτατη στάθμη της στέγης, β) η ανώτατη στάθμη της μονωμένης οροφής, γ) η ανώτατη στάθμη της πλάκας σκυροδέματος

ποια ειναι η σωστή απάντηση? 

Γιατί στη ΔΕ2 σελ. 5 μιλάει για τελικό ύψος μαζί με την πλάκα αλλά δεν διευκρινίζει για τη μόνωση. Οπότε ποιο από τα β,γ?

Στο σημειο που περιγραφει πως μετραμε τα δομικά στοιχεια-και άρα απο αυτο θα προκυπτει και ο ογκος, λεει η ΔΚ3 οτι μετραμε την ανω σταθμη της πλάκας μαζί με τις επιστρωσεις σε κάθε περιπτωση είτε είναι πλακα κατω από μη θερμομονωμενη στεγη είτε πλάκα σε επαφη με εξωτερικο αερα,όταν ειναι τελευταιος οροφος. Τα δαπεδα σε επαφη με φυσικό εδαφος ειναι λίγο περιεργα αξιζει να το διαβασει κανεις  

Edited by ΕΥΗ ΤΑΥΛΑΚΗ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 280
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, τελικά τι συμπεραίνουμε με τις ερωτήσεις που κυκλοφορούν? Έχω μπερδευτεί τελείως!

 

- Κατά την καλοκαιρινή ισημερία που είναι πιο χαμηλά το ηλιακό ύψος? στη νότια όψη, στη δυτική και την ανατολική, στη βόρεια

 

- Στο βόρειο ημισφαίριο τη χειμερινή περίοδο, το μικρότερο ηλιακό ύψος είναι; βορινά, βορειοανατολικά, βορειοδυτικά

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτήσεις που κυκλοφορούν μπορεί να μην ανταποκρίνονται στις πραγματικές ερωτήσεις. Είναι ότι θυμάται ο καθένας.

Η λύση είναι να διαβάσει κανείς καλά την ΔΕ3 και να καταλάβει για ποιο λόγο είναι πλεονέκτημα ο νότιος προσανατολισμός.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν στο διαγώνισμα με το xml και τις 10 ερωτήσεις υπάρχει περιθώριο λάθους?

Το αποτέλεσμα είναι η ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου ?

(υπάρχει περιθώριο λάθους εδώ γιατί μπορείς να είσαι στην ίδια κατηγορία με αυτή που έχουν ήδη κατατάξει το κτίριο)

 ή

να βγάλεις ακριβώς τα kwh/m2  ?

(αν θέλει ακριβώς το αποτέλεσμα που έχουν προμετρήσει τότε δεν υπάρχει περιθώριο λάθους)

Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιθώριο λάθους αρκεί να πιάσεις το ελάχιστο ποσοστό που απαιτείται.

Το συνολικό αποτέλεσμα δεν σε ενδιαφέρει, στέλνεις το xml με τα αποτελέσματα και το σύστημα σου λέει το ποσοστό επιτυχίας σου. Δεν έχεις κάποιο στόχο KWh/m² να πιάσεις.

Σε κάθε περίπτωση τα σημεία που πρέπει να απαντήσεις είναι συγκεκριμένα (το xml είναι συμπληρωμένο και λείπουν μόνο δεδομένα από κάποια κελιά που πρέπει να συμπληρώσεις εσύ) και εάν θυμάμαι καλά υπάρχουν έτοιμες πιθανές απαντήσεις. Πρέπει να επιλέξεις τη σωστή και να καταχωρήσεις τη σωστή τιμή στο αρχείο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε εφ'οσον υπάρχει περιθώριο λάθους και να καταχωρήσεις μία λάθος τιμή στο αρχείο μπορεί να πιάσεις το ελάχιστο ποσοστό που απαιτείται

Ευχαριστώ

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν περιθωρια λαθους. Δε βαζεις εσυ ο,τι τιμη θελεις, υπολογιζεις και επιλεγεις μια εκ των τεσσαρων διαθεσιμων, αν δεν απατωμαι...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαθεσιμες τιμες και επιλεγεις αυτη που κρινεις σωστη. Σε καποιες ερωτησεις σου αναλυουν και τον τροπο υπολογισμου. Περιθωριο λαθους υπαρχει με την εννοια πως εαν καταχωρησεις μια λαθος τιμη δεν κοβεσαι.

Εαν απο τις 3 διαθεσιμες, ο εξεταζομενος επιλέξει την.... τέταρτη, δεν ξερω τι θα επακολουθησει, αλλα ίσως και να τον κοψουν για αλλους λογους (IQ).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι,

 

Έχω φτάσει σε ένα στάδιο προετοιμασίας 85-90% και περιμενω να ανοιξει ραντεβού στη περιοχή μου

για να δώσω την εξεταση σε μερικές ημέρες.

Ηθελα να ρωτήσω τους έχοντες την εμπειρία, σε περίπτωση επιτυχίας σε πόσο χρονικό διάστημα ενεργοποιείται

η άδεια σου?

Και σε περίπτωση αποτυχίας πότε μπορείς να επαναλάβεις την εξέταση?

 

Ρωτάω γιατί έχω μερικά ΠΕΑ σε εκκρεμότητα και θέλω να ενημερώσω τους πελάτες.

 

Ζητώ συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί τα παραπάνω σε άλλα post και μου έχουν διαφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.