Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγχαρητήρια και... εις ανώτερα!


koozoop

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

με την παρούσα δημοσίευση θα ήθελα να ευχαριστήσω τους κάτωθι, οι οποίοι φρόντισαν με τις παρακάτω πράξεις τους να υποβαθμίσουν τόσο την αξία του επαγγέλματός μας όσο και να με δυσφημίσουν στους πελάτες μου :

 

1) τη συνάδελφο από την Άρτα που έδωσε βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών σε διαμέρισμα στο Λουτράκι με τη διαδικασία ελέγχου αλά "Star Trek", ενώ υπήρχε αυθαιρεσία κατηγορίας 3,

 

2) από τον "wannabe μηχανικό" υπάλληλο τοπικής δημόσια υπηρεσίας που συνέταξε τοπογραφικό διάγραμμα με τη μέθοδο "Σηφουνάκη" και πολύ περισσότερο το συνάδελφο που το υπέγραψε δίχως καν να το δει και βεβαίωσε αρτιότητα και οικοδομησιμότητα παρόλο που ίσχυε το αντίθετο. Φυσικά ούτε λόγος για απόδειξη τόσο για το τοπογραφικό όσο και για τη βεβαίωση. Περαστικά στον αγοραστή...,

 

3) από κοντοχωριανό μου που έδωσε βεβαίωση για 100 ευρώ σε διαμέρισμα όπου υπήρχε παράβαση πέραν των αποδεκτών αποκλίσεων,

 

4) από επίσης κοντοχωριανό μου που ετοιμάζεται να δώσει βεβαίωση σε διαμέρισμα όπου έχει γίνει κατάληψη κοινοχρήστου χώρου (επειδή "έλα μωρέ τώρα, ποιος θα το ελέγξει...;"),

 

5) από τον "παλιό" κοντοχωριανό συνάδελφο αλλά και τον υπάλληλο εφορίας οι οποίοι είπαν σε πελάτη μου στον οποίο έβγαλα άδεια κατεδάφισης παλαιάς εντός σχεδίου οικίας, ότι "ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ" και "ΣΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΠΑΡΕΙ",

 

6) από το νέο, δυστυχώς, κοντοχοριανό συνάδελφο που διένυσε περίπου 70χλμ για τοπογραφικό διάγραμμα και βεβαίωση, και πήρε από τον, τέως, πελάτη μου 220 ευρώ. Αποδειξούλα;;; Μπα μωρέ....

 

7) από τον Αθηναίο συνάδελφο που έδωσε βεβαίωση με την ίδια μέθοδο που αναφέρω στο 1) για διαμέρισμα με Υ.Υ. 40εκ,

 

8.) από την Αθηναία συνάδελφο που συνέταξε τοπογραφικό διάγραμμα σε εκτός σχεδίου ακίνητο σημειώνοντας τις συντεταγμένες επάνω στο παλιό τοπογραφικό αδείας από το κτηματολόγιο,

 

Αυτά από τους 4 τελευταίους μήνες μόνο.

 

Συγχαρητήρια! ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Edited by koozoop
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όλες ήρθαν πρώτα στο γραφείο μου...

 

Και όλες επιβεβαιωμένες, με αποδείξεις. Δεν μιλάω ποτέ στον αέρα, πόσο μάλλον να συκοφαντήσω συνάδελφο ή γενικά οποιονδήποτε επαγγελματία. Αν κάποιος ενδιαφερεται μπορώ να του στείλω αποδείξεις για τους ισχυρισμούς μου...

Edited by koozoop
Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε έλεγχος ρε φίλε τίποτα από αυτά δεν θα γινόταν....Τώρα εσύ μεν κλαις που έχασες πολλές από αυτές τις δουλειές, οι άλλοι δε χαίρονται που τις πήραν... Ετσι είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν θα έπρεπε να είναι έτσι...

Με το "έτσι είναι αυτά" θελεις να πεις ότι γίνονται για χρόνια και θα συνεχίσουν όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και οι συνθήκες αυτές έχουν ένα όνομα.

Είναι το απερίγραπτο χάος της πολεοδομικής νομοθεσίας που ο καθένας στο τέλος ερμηνεύει όπως τον βολεύει αφού έχει κάψει πρώτα τον εγκέφαλό του προσπαθώντας να καταλάβει τι στο διάολο θέλουν να πουν στα κιτάπια τους που μας σερβίρουν τρεις φορές την ημέρα κάθε μέρα.

Στο τέλος κάτι πρέπει να κάνει κανείς για να ζήσει αν δεν θέλει να πεθάνει ως ερμηνευτής και εξερευνητής της μαύρης τρύπας...... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν θα έπρεπε να είναι έτσι...

Με το "έτσι είναι αυτά" θελεις να πεις ότι γίνονται για χρόνια και θα συνεχίσουν όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες.....

 

Σε συνθήκες ζούγλας επικρατεί ο νόμος του ισχυρότερου και πονηρότερου... Απλά λέω τι συμβαίνει, όχι τι μου αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφερεται μπορώ να του στείλω αποδείξεις για τους ισχυρισμούς μου...

Κάνε κοινοποίηση στο ΤΕΕ!

 

Η πικρή αλήθεια 

είναι πως στα μέρη σου έχετε σοβαρό πρόβλημα

με "νόμιμα" λαθραία.

Δηλαδή έχουν γίνει πολλές οικοδομές σε μη οικοδομήσιμα οικόπεδα

απλά "πειράζοντας" το τοπογραφικό της άδειας.

 

Όπως επίσης έχω πέσει και σε άδειες εντός οικισμου - και καλά -

χωρίς το τοπογραφικό να έχει απόσπασμα με τα όρια του οικισμού

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα πιο ωραίο Brasco είναι να πέσεις σε άδειες εντός οικισμού,με πειραγμένα τα όρια του οικισμού σε σχέση με το επίσημο ΦΕΚ,προκειμένου να "χωρέσει" και το εν λόγω οικοπεδάκι... Καλλιτέχνες μιλάμε... :shock:

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.