Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετρητής ΔΕΗ = Νόμιμο Κτίσμα ή όχι απαραίτητα?


Recommended Posts

Καλησπέρα από συνάδελφο ναυπηγό!

 

Παιδιά έχω μία απορία, σχετικά με αποδοχή κληρονομιάς από τον πατέρα μου σε μένα και τον αδερφό μου.

 

Πρόκειται για μια κατοικία (αγροτικό σπιτάκι εντελώς) στα Δωδεκάνησα. Προκειμένου να προχωρήσει η διαδικασία απαιτήται η βεβαίωση μηχανικού ότι το σπίτι δεν ειναι αυθαίρετο.

 

Εγω την οικοδομική άδεια δεν την έχω στο αρχείο που παρέλαβα αλλα θυμάμαι πάντα τον πατέρα μου που έλεγε ότι το σπίτι είναι οκ και νόμιμο. Έχω τα χαρτιά σύνδεσης με την ΔΕΗ (μιλάμε για έτος σύνδεσης το 1963 και το σπίτι υπήρχε ήδη κάποια χρόνια), καθώς και ύδρευσης/αποχέτευσης, στις δηλώσεις της εφορίας όλα κανονικά κλπ.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι είχε προσκομιστεί τότε η άδεια ή κάποιο άλλο παραστατικό? Πως μπορώ να αποδείξω ότι το σπίτι ήταν σύμφωνο με την τότε νομοθεσία?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Mια γρήγορη απάντηση από άσχετο συνάδελφο επίσης Ναυπηγό (μόνο στα χαρτιά)

 

Δεν τους ενδιαφέρει το 1963. Τους ενδιαφέρει σήμερα αν έχει γίνει κάποια προσθήκη ή οτιδήποτε άλλο χωρίς άδεια για να στα αρπάξουν.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από συνάδελφο ναυπηγό!

 

Παιδιά έχω μία απορία, σχετικά με αποδοχή κληρονομιάς από τον πατέρα μου σε μένα και τον αδερφό μου.

 

Πρόκειται για μια κατοικία (αγροτικό σπιτάκι εντελώς) στα Δωδεκάνησα. Προκειμένου να προχωρήσει η διαδικασία απαιτήται η βεβαίωση μηχανικού ότι το σπίτι δεν ειναι αυθαίρετο.

 

Εγω την οικοδομική άδεια δεν την έχω στο αρχείο που παρέλαβα αλλα θυμάμαι πάντα τον πατέρα μου που έλεγε ότι το σπίτι είναι οκ και νόμιμο. Έχω τα χαρτιά σύνδεσης με την ΔΕΗ (μιλάμε για έτος σύνδεσης το 1963 και το σπίτι υπήρχε ήδη κάποια χρόνια), καθώς και ύδρευσης/αποχέτευσης, στις δηλώσεις της εφορίας όλα κανονικά κλπ.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι είχε προσκομιστεί τότε η άδεια ή κάποιο άλλο παραστατικό? Πως μπορώ να αποδείξω ότι το σπίτι ήταν σύμφωνο με την τότε νομοθεσία?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Για την αποδοχη δεν χρειαζεσαι βεβαιωση

Μιλησατε με την συμβ/φο για το θεμα αυτο???

Απλα, μετρατε απο πριν το σπιτι και το γηπεδο

το δηλωνετε στην εφορια

κανετε την αποδοχη

 

και συννενοειστε με  τον μηχανικο σας και  αν χρειαζεται να γινει καποια τακτοποιηση...θα γινει αναλογα με τι χαρτια θα βρεθουν...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λεν οι συμφορουμίτες παραπάνω έχουν τα πράγματα.

 

Στην απορία του τίτλου του θέματος, η απάντηση είναι όχι απαραίτητα. Ακόμη και τελείως αυθαίρετα μπορούσαν να ηλεκτροδοτηθούν νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις!!!

 

antloukidis δεν έχει γίνει καμία αλλαγή αλλά αν δεν βρώ άδεια, σχέδια ή οποιοδήποτε επιπλέον έγγραφο πως μπορώ να αποδείξω το οτιδήποτε άραγε? έχω πέσει με τα μούτρα σε μια βαλίτσα με χαρτιά και ψάχνω..

 

dimitris GM ναι μου το ζήτησε το χαρτί, θα πρέπει να μιλήσω συντομότατα με ένα μηχανικό εκεί πέρα και καλύτερα μόλις μπορέσω να πάρω τα μπογαλάκια μου και να πάω να βγάλω άκρη..

 

ted78 ήσουν σαφέστατος, μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό και χάνω δυστυχώς και το βασικό μου επιχείρημα..

 

ελπίζω το συννεφάκι πάνω από το κεφάλι μου να ρίξει και καμιά βρόχα μήπως και δροσίσει λιγάκι..

 

ευχαριστώ και πάλι, full για αναζήτηση λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και ψάχνεις για την άδεια στα χαρτιά σου.

Στην πολεοδομία το αρχείο πήγες να αναζητήσεις άδεια? Δεν πρέπει να ήταν χιλιάδες τότε.. δώσε όνομα ιδιοκτησίας και ξεκίνα να ψάχνεις ανά έτος.

2η παραλλαγή. Σωστά σου λένε ότι το χαρτί της ΔΕΗ δεν σημαίνει και νόμιμο κτίσμα. Η ΔΕΗ όμως δεν ήταν τόσο χάλια τα αρχεία της όσο της πολεοδομίας. Οπότε ρώτησε και στο αρχείο της ΔΕΗ στον αριθμό σύνδεσης που σου έχουν αν στο αρχικό αρχείο τους είχε κατατεθεί κάτι από την άδεια ή αν μνημονεύει αριθμό άδειας.

Μπορεί να γκρινιάξουν λίγο ή να σου πουν θέλει χρόνο, εσύ μη αγχωθείς ζήτησε το… έχουν σίγουρα φάκελο από την αρχική σύνδεση.. το τι έχει μέσα δεν το ξέρω φυσικά

Όλα μετά θα γίνουν πιο εύκολα.

Αν το κτίσμα είναι προ 55 τότε έχεις κι αλλά ατού.

Κάνε την αναζήτηση σου και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα

α) Τοπογραφικό διάγραμμα

β) Διάγραμμα κάλυψης

γ) Κάτοψη

δ) Τομές 

ε) Δήλωση αντοχής φέροντος οργανισμού

στ) Περιγραφή εργασιών

για επισκευές που έγιναν πριν 2 χρόνια, με σφραγίδα ελέγχου από την πολεοδομία και ένα συνοδευτικό χαρτί έγκρισης, δυστυχώς από αρχικά σχέδια και άδεια ακόμα τίποτα.

 

( Βρίσκω και χαρτιά από την δημογεροντία του νησιού το οποίο είναι γραφειοκρατικά ρομαντικό από μόνο του.. )

 

Καλή η ιδέα πολεοδομία και φάκελο ΔΕΗ, επόμενη στάση εκεί!

Link to comment
Share on other sites

...

α) Τοπογραφικό διάγραμμα

β) Διάγραμμα κάλυψης

γ) Κάτοψη

...

Αφού βρήκες πρόσφατη άδεια λογικά είναι οκ.

 

Η κάθε νέα άδεια δείχνει τι προϋπήρχε και τι είναι προσθήκη και σου δείχνει τα νόμιμα.

 

Ο έλεγχος τι διαφορές υπάρχουν από τα εγκεκριμένα σχέδια με την υπάρχουσα κατάσταση προσδιορίζει αν έχεις ή όχι υπερβάσεις ή παρανομίες…

Αλλά μάλλον για αυτά πρέπει να πας σε συνάδελφο γης (κτίρια) και όχι θαλάσσης…

Θα πελαγώσεις μόνος σου και στο υπογράφω …

Link to comment
Share on other sites

 

dimitris GM ναι μου το ζήτησε το χαρτί, θα πρέπει να μιλήσω συντομότατα με ένα μηχανικό εκεί πέρα και καλύτερα μόλις μπορέσω να πάρω τα μπογαλάκια μου και να πάω να βγάλω άκρη..

 

  

 να της πεις

να διαβασει το εγγραφο του κτηματολογιου

απο 3-3-2013

 

Δ ε ν    απαιτειται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.