Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

θέλω να θέσω στο forum το θέμα εναπομείνατος μεσότοιχου σε οικισμό.

Συγκεκριμένα σε ακίνητο εντός οικισμού υπήρχε παλιά αποθήκη. Μετά την άδεια κατεδάφισης και την κατεδάφισή της, προχωράμε στην έκδοση νέας κατοικίας.

Συνήθως στους οικισμούς οι μεσοτοιχίες ανοίκουν εξίσου στους όμορους, άρα δεν κατεδαφίζονται αλλά παραμένουν.

Το νέο κτήριο δεν ακουμπάει στους εναπομείνατες μεσότοιχους, αλλά η πολεοδομία ζητάει να υπολογισθεί η επιφάνεια (προβολή) των τοίχων σε κάλυψη και σε δόμηση.

Αυτό είναι σωστό; Πρέπει να υπολογισθεί ή όχι, και αν η απάντηση είναι οχι, που είναι γραμμένο;

Μετά από έλεγχο η στατικότητα είναι επαρκείς.

 

Περιμένοντας τις απαντήσεις,

 

Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δυστυχώς είχε τύχει και σε μένα πριν 2 χρόνια.

Δεν μου αιτιολόγησαν επαρκώς από πού προκύπτει, όμως το υπολόγισα σε κάλυψη δόμηση και επισκεύασα και τον τοίχο γιατί οι ιδιοκτήτες  του όμορου ήταν άφαντοι κάπου στην Αυστραλία!

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι λάθος. Στην κάλυψη και στην δόμηση προσμετρώνται οι τοίχοι που ορίζουν κλειστούς χώρους. Με αυτή τη λογική έπρεπε να προσμετράμε και την περίφραξη!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο

ωστόσο θα ήθελα να μας πεις αν το νέο κτίριο είναι σε απόσταση Δ από το μεσότοιχο

 

υγ. επειδή ξύπνησε ο δάσκαλος μέσα μου

είναι 

α. εναπομείνασες μεσοτοιχίες ή εναπομείναντες μεσότοιχοι

β. ανήκουν

γ. υπάρχει στατική επάρκεια (επαρκής στατικότητα δεν υπάρχει)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου Συνάδελφε, ότι αν ξεπερνάει το ύψος περίφραξης, το νόμιμο που θα βρεις τους κανονισμούς ότι για κάποιο λόγο πρέπει να μπει εφόσον δεν ερμηνευεται διαφορετικά, ήταν δικιά σου επιλογή να μην κολλήσει το κτίριο, οπότε μένει ένας τοίχος πάχους, πόσο δεν μας είπες?

Και για ύψος για πόσο μιλάμε?

γιατί αν σου λέει για κανένα τοίχο 1,20 χ 0,30, τότε κάποιο λάθος κάνει.

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου Συνάδελφε, ότι αν ξεπερνάει το ύψος περίφραξης, το νόμιμο που θα βρεις τους κανονισμούς ότι για κάποιο λόγο πρέπει να μπει εφόσον δεν ερμηνευεται διαφορετικά, ήταν δικιά σου επιλογή να μην κολλήσει το κτίριο, οπότε μένει ένας τοίχος πάχους, πόσο δεν μας είπες?

Και για ύψος για πόσο μιλάμε?

γιατί αν σου λέει για κανένα τοίχο 1,20 χ 0,30, τότε κάποιο λάθος κάνει.

εγω περιμένω τις απαντήσεις ωστόσο η μεσοτοιχία μπορεί να έχει το ύψος γειτονικού κτιρίου σε επαφή με το όριο (συμβαίνει σε παλιούς προσφυγικούς οικισμούς με διανομή οικοπέδων με κτίσματα 50%-50% σε διαφορετικά οικόπεδα) και πάλι να μη μετράει

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συνάδελφο imhotep. Τους τοίχους αντιστήριξης που έχουν ύψος 2-2,5μ τους προσμετράμε στη δόμηση?!?!?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Απο τον ΓΟΚ του 73
αρθρο 11 &6 και &7

6. Μεσότοιχος καλείται ο επί και κατά μήκος του κοινού ορίου ομόρων οικοπέδων και επ' αμφοτέρων των ιδιοκτησιών βαίνων τοίχος κτιρίου ή βοηθητικού παραρτήματος.

7. Διαχωριστικόν περίφραγμα ή μανδρότοιχος καλείται τοίχος μη αποτελών μέρος κτιρίου ή βοηθητικού παραρτήματος και διαχωρίζων τα όμορα οικόπεδα ή το οικόπεδον από του κοινοχρήστου χώρου ή τμήματος του αυτού οικοπέδου.

 

Οπως το αντιλαμβανομαι εγω το θεμα:

Ο εναποιμεινων μεσοτοιχος αποτελει τμημα κτιριου ,δεν μπορει να χαρακτιρισθει μανδροτοιχος και επομενως προσμετραται στην δομηση.Η μη ενσωματωση του στο υποανεγερση κτιριο ειναι καθαρα επιλογη του μελετητη.Το οτι ο μελετητης επιλεγει να μην ενσωματωσει τον μεσοτοιχο στο κτιριο του δεν σημαινει οτι εξαιρειται ο μεσοτοιχος και απο την δομηση.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη δόμηση προσμετρώνται (άρθρο 11 παρ. 5 ΝΟΚ):

Στο σ.δ. προσμετρώνται :

α.      Οι επιφάνειες των στεγασμένων και κλειστών από όλες τις πλευρές χώρων του κτιρίου.

β.      Οι επιφάνειες των μη θερμαινόμενων στεγασμένων χώρων που διαθέτουν τουλάχιστον μία ανοιχτή πλευρά προς οποιονδήποτε ανοιχτό χώρο του οικοπέδου ή του κτιρίου και το μήκος του ανοίγματος είναι μικρότερο του 35% του συνολικού μήκους του περιγράμματος του χώρου αυτού.

γ.      Οι επιφάνειες των υπογείων οποιασδήποτε άλλης χρήσης εκτός αυτών που ορίζονται στην παράγραφο 6.

δ.      Οι επιφάνειες των ανοικτών εξωστών και ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων, όταν η συνολική επιφάνεια των χώρων αυτών έχει ποσοστό μεγαλύτερο του 40% της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί.

 

Ο μεσότοιχος λοιπόν δεν προσμετράται. Είναι μια κατασκευή που απέμεινε στο οικόπεδο για να αποτρέψει την κατάρρευση ('άρα αφήνεται για λόγους ασφαλείας) της όμορης ιδιοκτησίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο

ωστόσο θα ήθελα να μας πεις αν το νέο κτίριο είναι σε απόσταση Δ από το μεσότοιχο

 

υγ. επειδή ξύπνησε ο δάσκαλος μέσα μου

είναι 

α. εναπομείνασες μεσοτοιχίες ή εναπομείναντες μεσότοιχοι

β. ανήκουν

γ. υπάρχει στατική επάρκεια (επαρκής στατικότητα δεν υπάρχει)

Εχεις δίκιο για την ορθογραφία. Το παθαίνω όταν γράφω με το πληκτρολόγιο, ο δαίμων του τυπογραφείου :smile:

 

Ο τοίχος που μένει έχει μήκος 13 μ. και ύψος 2.50μ. Πάχος 55 εκ. Λεπτομέρεια, ανήκει ολόκληρος στο οικόπεδο και απλά ακουμπάει ο διπλανός, με αυθαίρετο. Μια λύση που θα προτείνω στον γείτονα είναι να κατεδαφίσω τον τοίχο και να του φτιάξω τοίχο στο δικό του τμήμα πλέον.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Λίγο πολύ αυτές είχα στο μυαλό μου. Εχει φύγει σε άδεια η υπάλληλος, μόλις επιστρέψει θα αντιταχθώ με βοήθεια τις σκέψεις σας και θα ενημερώσω με το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.