Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες με ετήσια εισοδήματα έως 25.000 ευρώ


Engineer

Recommended Posts

Αμεσως ομως αν εχεις 5000Ε δαπανες το χρονο (400Ε το μηνα, δεν ειναι πολλα) θα βγαλλεις απο την τσεπη σου 1000Ε για τον ΦΠΑ.

Για να γλιτωσεις τι, απο τον λογιστη? 100Ε? (τα οποια δεν θα γλιτωσεις, αλλα λεμε τωρα...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτό λεω..αφαιρω 1000 ευρω από τα 3400 φπα εισοδήματος 15000.........βγαινει 2000 καθαρο κερδος τουλαχιστον

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλάβαινω.

 

Το πολυ-πολυ, να μπει και το ΦΠΑ των δαπανων στα εξοδα, να γλιτωσεις 260Ε απο το φορο εισοδηματος.

Δεν ξερω που θα βρηκες τα 2000Ε.

Εκτος και να δεν εισπρατεις ΦΠΑ και τον πληρωνεις απο την τσεπη σου.

 

 

ΥΓ. Το οτι απαλλασεσαι απο τον ΦΠΑ, δεν σημαινει οτι τον εισπρατεις και δεν το αποδιδεις στον κρατος.

Απλα ΔΕΝ θα εχουν ΦΠΑ οι υπηρεσιες σου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω τι λες.... οντως εχεις εν μερη δικιο....

 

αλλα για αρκετα μικρα πραγματα, όπως για πεα, πυρασφάλειες , αδειες καταστημάτων κτλπ , αν παιρνω 140 -150 ευρω ας πουμε ή 400  , για να είμαι ανταγωνιστικος , ουσιαστικα πληρωνω και από την τσεπη μου φπα ...και να καταργηθεί δεν θα παιρνω 23% λιγοτερα από 150 αλλα ισως 10% λιγοτερα...

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

ολοι ζητανε τελικη τιμη.......

 

οντως πολλοι το ΄΄σερβιρουν΄΄ 120 + φπα., ακούγετε αρχικα λιγοτερο.......αλλοι ...150 όλα μαζι......πανω από μια τελικη τιμη αν πας,  δεν εχεις πελατη. όπως και να το ΄΄σερβιρεις΄΄.......

αν καταργηθεί ο φπα δεν σημαινει ότι θα παιρνεις 120.....σε κανενα  επαγγελμα δεν εγινε...εγινε στην εστιαση;;;;

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω την αμοιβη μου.

120Ε+ΦΠΑ = 147.6Ε.

 

Αν μου δωσει 150Ε, για  να μην γυριζω ψιλα, θα του κοψω ΑΠΥ με 150Ε μικτο =  121.95Ε καθαρο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.