Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρίγωνο γείωσης


RyDeR

Recommended Posts

Να ζητήσω συγνώμη έγραφα από κινητό (κυριακάτικα) και δεν θυμόμουνα καλά δεν είναι τελικά 2,5 μέτρα αλλά όπως το λέτε εσείς 1.5-2 φορέ το μήκος.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω καταλαβει πως ειναι δυνατον να μην εχει προβλεφθει θεμελιακη.

Επισης δεδομενου οτι η εγκατασταση της θεμελιακης ειναι υποχρεωτικη απο τη νομοθεσια ποιος θα παρει την ευθυνη. Εκτος και αν γινει ψευδη δηλωση....

 

Ryder καποια πραγματα ειναι βασικα και θα πρεπει να τα γνωριζεις αν θελεις να ασχοληθεις. Μην περιμενεις να παρεις απαντηση σε ενα σημειο γιατι θα κανει ς πολλα λαθη. Διαβασε και μαθε τουλαχιστον τα βασικα πριν ξεκινησεις. Ετσι θα ηξερες και τι να κανεις σε θεματα οπως μετρητες σε αποσταση απο τον πινακα

Link to comment
Share on other sites

Τα θεωρητικά όσο μπορώ τα ξέρω/μαθαίνω. Τα πρακτικά είναι το θέμα, για αυτό κάνω την ερώτηση εδώ που υπάρχει εμπειρία.

 

Αυτό που μου λές για την θεμελιακή, ναι, ωραία. Στην θεωρία. Στην πράξη ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ  ιδιοκτήτες οποιωνδήποτε κτισμάτων δεν βάζουν. Οι λόγοι είναι οι γνωστοί. ΚΟΣΤΟΣ & έλλειψη ενημέρωσης. Τι κάνουμε τώρα όμως;

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

το που θα συνδεθει το ηλεκτροδιο γειωσης με τον ουδετερο κλπ ειναι θεωρια. Πραξη ειναι να μαθεις να χειριζεσαι το κατσαβιδι και να βιδωνεις βιδες.

 

Δεν εχω υποψιν πολλες περιπτωσεις που να μην εφαρμοζεται η θεμελιακη. Ομως το ερωτημα παραμενει. Ποιος παιρνει την ευθυνη?

 

ΚΑτα τα αλλα, οταν καποιος ξεκιναει κατασκευη δεκαδω χιλιαδω ευρω και εχει θεμα με μερικες εκατονταδες τοτε τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επισης δεδομενου οτι η εγκατασταση της θεμελιακης ειναι υποχρεωτικη απο τη νομοθεσια ποιος θα παρει την ευθυνη. Εκτος και αν γινει ψευδη δηλωση....

 

      κάθε άλλο, η ευθύνη βαραίνει τον πελάτη  - ιδιοκτήτη -

 

Πρωτόκολλο Ελέγχου Ηλεκτρικής Εγκατάστασης κατά ΕΛΟΤ HD 384                    

3.5. Αντίσταση γείωσης ……… Ω      Είδος γείωσης:     θεμελιακή      ράβδος ηλεκτρόδιο Χ    (άλλο) ................................................................c

Παρατηρήσεις :  Με ευθηνή του ιδιοκτήτη δεν τοποθετήθηκε  θεμελιακή γείωση, αντί αυτής τοποθέτησα ράβδο ηλεκτρόδιο 1,5  μέτρα .................................................................................................................................................................. ............................................................................................................................................................................................

Link to comment
Share on other sites

Εξέτασε και την περίπτωση της περιμετρικής γείωσης. Εξασφάλισε αντίσταση γείωσης κάτω από 2 Ω και μετά λύσε το θέμα ποιος υπογράφει ...

Link to comment
Share on other sites

      κάθε άλλο, η ευθύνη βαραίνει τον πελάτη  - ιδιοκτήτη -

 

Πρωτόκολλο Ελέγχου Ηλεκτρικής Εγκατάστασης κατά ΕΛΟΤ HD 384                    

3.5. Αντίσταση γείωσης ……… Ω      Είδος γείωσης:     θεμελιακή      ράβδος ηλεκτρόδιο Χ    (άλλο) ................................................................c

Παρατηρήσεις :  Με ευθηνή του ιδιοκτήτη δεν τοποθετήθηκε  θεμελιακή γείωση, αντί αυτής τοποθέτησα ράβδο ηλεκτρόδιο 1,5  μέτρα .................................................................................................................................................................. ............................................................................................................................................................................................

 

Εγω δεν θα ημουν τοσο ανετος. Με την ιδια λογικη μπορεις να γραψεις:

 

με ευθυνη του ιδιοκτητη δεν τοποθετηθηκε ΔΔΕ (RCD).

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που έμμεσα τονίζει ο maneni, θα πρόσθετα και το ερώτημα για το τι θα απαντηθεί στην δήλωση στο τέλος της σελίδας του Πρωτοκόλλου ελέγχου:

 

"Η ηλεκτρική εγκατάσταση αυτή ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του προτύπου ΕΛΟΤ HD 384 & της Κ.Υ.Α. Φ Α’ 50/12081/642/26.07.2006 κατά τον χρόνο ελέγχου" ?

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο θέμα, κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν δυο διαστάσεις που, αλληλοεμπλεκόμενες, δημιουργούν σύγχυση:

 

(α) Η πρώτη, η υποχρέωση δηλαδή τοποθέτησης θεμελιακής γείωσης σ' όλες τις νεοανεγειρόμενες οικοδομές [με χρόνο έναρξης αυτής της υποχρέωσης την 24η/1/2007], αποτελεί πολεοδομική ρύθμιση. Η μη συμμόρφωση με αυτή την απαίτηση, καθιστά το κτίριο αυθαίρετο [ισχύει, ό,τι ισχύει για κάθε παράβαση πολεοδομικής νομοθεσίας υποχρεωτικής εφαρμογής].

 

(β) Η δεύτερη διάσταση, αυτή της ασφάλειας της ηλεκτρικής εγκατάστασης, η οποία και κυρίως ενδιαφέρει στην περίπτωση της ΥΔΕ, είναι διαφορετικής φύσης. Ο επιθεωρητής της ηλεκτρικής εγκατάστασης, αφού διαπιστώσει την ύπαρξη γείωσης [οποιουδήποτε τύπου], καταγράφει στο Πρωτόκολλο ελέγχου τον πραγματικό τύπο της και το μέγεθός της [σε Ω]. Εξάλλου, ανάλογα με το σύστημα γείωσης του δικτύου ΧΤ, υπάρχει η περίπτωση να μην επαρκεί το μέγεθος της θεμελιακής γείωσης και να απαιτηθεί ενίσχυσή της [η θεμελιακή γείωση δεν λύνει όλα τα προβλήματα, τα περιορίζει, όμως, σημαντικά].

 

Συμπερασματικά: Ο επιθεωρητής των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων δεν είναι εισαγγελέας πολεοδομικών παραβάσεων. Καταγράφει στην ΥΔΕ αυτό που επιθεωρεί και υπάρχει πραγματικά στην ηλεκτρική εγκατάσταση και το ελέγχει όσον αφορά την ασφάλεια έμψυχων και περιουσίας. Με άλλα λόγια, η μη ύπαρξη θεμελιακής γείωσης, αν και είναι πολεοδομική παράβαση [αυθαίρετο κτίριο], αποτελεί επιτρεπτή απόκλιση κατά την σύνταξη της ΥΔΕ, αρκεί ο Οπτικός Έλεγχος οι Δοκιμές και οι Μετρήσεις να βεβαιώνουν την ασφάλεια της ηλεκτρικής εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Αν εγω εχω μια εγκατασταση ασφαλη, χωρις ομως ΔΔΡ και θεμελειακη, θεωρεις οτι "ανταποκρινεται στις απαιτησεις της ΚΥΑ...." με επιτρεπτη αποκλιση?

Γραφει η ΚΥΑ για εξαιρεσεις ή ασφαλεια?

Η ανταποκρινεται δηλ υπαρχουν ΔΔΡ και θεμελιακη ή οχι.

 

 

ΥΓ αν το θεωρεις πολεοδομικη αυθαιρεσια, μπορεις να μου πεις τη διαδικασια νομιμοποιησης?

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.