Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμφωνία ΕΤΑ αμοιβών ΤΕΕ και Πολεοδομίας


Recommended Posts

Η τιμή δυστυχώς αφορά όλο το πακέτο, έχει κατατεθεί ήδη,και τη Δευτέρα με μισή καρδιά θα καταθέσω και την άδεια.

 

Ακόμη όμως στο μυαλό μου δεν τα έχω ξεκάθαρα.

 

Η τιμή που θα γράφει το γραμμάτιο της τράπεζας δεν θα έχει καμία σχέση με αυτή που φαίνεται στην μελέτη αμοιβών, και κατ'επέκταση τα έντυπα φορολογικά και πολύχρωμο που είναι μέσα σε αυτή είναι εντελώς άκυρα, καθώς το ΦΕΜ,το ΤΣΜΕΔΕ και το ΦΠΑ είναι εντελώς διαφορετικά!

Αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά και θα έχεις πρόβλημα. Θα φαίνεται ότι εισέπραξες το ποσό του γραμματίου της ΕΤΕ και ότι δεν έχεις καταβάλει γι αυτό το ποσό ούτε το ΦΕΜ, ούτε το ΦΠΑ (θα σε κυνηγά η εφορία), ούτε το ΤΣΜΕΔΕ (θα σε κυνηγά το ΤΣΜΕΔΕ).

 

Αν μπερδεύεσαι βάλε ΕΤΑ=110€ παντού και θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προτείνεις panosf, η ΕΤΕ δεν πρέπει να το δεχθει μετά και τις πολλές ωχλήσεις που έχει κάνει το ΤΕΕ και την Εσωτερική εγκύκλιο της ΕΤΕ.

 

ποιά είναι τελικά αυτή η εσωτερική εγκύκλιος??

ρώτησα και φίλο μου υπάλληλο της ΕΤΕ και δεν ήξερε να μου πει

που την έχετε δει, διαβάσει ??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό που πρέπει να κάνω είναι να παντρέψω τις δύο μελέτες αμοιβών ωστε στην τελική μελέτη να υπάρχει ο προϋπολογισμός με ΕΤΑ 44, οι αμοιβές με 110 και στα έντυπα φορολογικά και πολύχρωμο να αλλάξω τα ποσά των ΦΠΑ, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ ωστε να είναι αυτά που προκύπτουν με ΕΤΑ 110?

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές ΚΗ', Δήμου κ.λπ. προκύπτουν από τον προϋπολογισμό με ΕΤΑ=44€.

Τα υπόλοιπα (αμοιβές, ΦΠΑ, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ μηχανικών) από τον προϋπολογισμό με ΕΤΑ=110€.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχετε όλοι δίκιο και άδικο..ή καλύτερα έχετε όλοι δίκιο...

Όλα είναι σχετικά...

Υπάρχουν ΕΤΕ όπου δεν δέχονται σαν κατάθεση κάτι λιγότερο από αυτό που αναγράφει η εντολή πληρωμής του ΤΕΕ.Υπάρχουν όμως και ΕΤΕ όπου το δέχονται.Επίσης υπάρχουν πολεοδομίες όπου ο φοροτεχνικός δεν ενδιαφέρεται καθόλου για τις αμοιβές όπως προκείπτουν από το ΤΕΕ και ΕΤΑ=110 διότι δεν υπάρχει νομοθετημένη αλλαγή του ΕΤΑ.Υπάρχουν όμως και από την άλλη άλλες πολεοδομίες όπου δεν νοείται τα γραμμάτεια είσπραξης να αναγράφουν άλλα ποσά από αυτά τα οποία δηλώθηκαν στο ΤΕΕ.Μάλιστα υποχρεωτικά επισυνάπτουν τον υπολογισμό των αμοιβών όπως δηλώθηκαν στο ΤΕΕ με ΕΤΑ=110 στο τεύχος φορολογικών του φακέλου.Επομένως όλα είναι σχετικά...

Αν θέλεις λοιπόν να κάνεις σταδιακές καταθέσεις για να καλύψης το ποσόν που σταδιακά και εσύ εισπράτεις από τον πελάτη ενώ το σύνολο των αμοιβών έχεις δηλώσει από την αρχή στο ΤΕΕ τότε πρέπει να "ανακαλύψεις" το υπ/μα της ΕΤΕ που μπορεί να το δεχτεί.Αν πάλι θέλεις να προσκομίσεις γραμμάτεια αμοιβών με ΕΤΑ=44,02 και επομένως ΦΠΑ,ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να βρεις την πολεοδομία και την τράπεζα που θα σε εξυπηρετήσει ταυτόχρονα.

Πάντως το ΤΕΕ εχει βγάλει ανακοίνωση ότι θα προχωρήσει σε δειγματολειπτικούς ελέγχους φακέλων με ότι συνεπάγεται αυτό.Στα δικά μου αυτιά βέβαια μέχρι σήμερα δεν έχει φτάσει κάτι και σας παρακαλώ να με ενημερώσετε αν εσείς γνωρίζεται κάποια περίπτωση.

Όσο για την εγκύκλιο ..ναι ..υπάρχει και αυτή αλλά δεν της δίνουν όλοι σημασία...

Καθώς γνωρίζω όντως στην Αθήνα εφαρμόζεται σε όλες ή σχεδόν ολες τις πολεοδομίες ο έλεγχος των αποτελεσμάτων του ΤΕΕ καθώς και οι τράπεζες δεν δέχονται διαφορετικά ποσά..Αλλά ως γνωστόν στην Αθήνα οι εκπτώσεις δεν είναι τόσο μεγάλες και ίσως να μην υπάρχει κάτι λιγότερο από την ελάχιστη αμοιβή...τουλάχιστον στα μεγάλα γραφεία...κάτι που δεν συμβαίνει στη Βόρεια Ελλάδα.

Τώρα..για εσένα φίλε μου και συνάδερφε ..που "την πάτησες" κουράγιο..τί να πω?

Συμβαίνουν και αυτά...

Εγώ θα σε συμβούλευα να ζητήσεις κάποια χρήματα από τον πελάτη σου για να καλύψεις τουλάχιστον την κατάθεση,γιατί όπως καταλαβαίνω δεν θα έχεις δικά σου για να δεσμεύσεις (off the record:καλύτερα να τα επιστρέψεις μετά από 15 ημέρες)και τη διαφορά των ΦΠΑ,ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ,παρακράτηση ΕΤΕ,αμοιβή άλλων συνεργατών σου ( μην μπεις και μέσα !!!!)

Είναι καλύτερα να χάσεις κάποια χρήματα παρά να χάσεις την αξιοπιστία σου ως άνθρωπος και ως μηχανικός απέναντι στο πελάτη σου και να φανείς ως άνθρωπος που δεν τηρεί τις συμφωνίες του...ειδικά αν είσαι νέος μηχανικός και χτίζεις τώρα την καριέρα σου και το επαγγελματικό σου προφίλ.Τον πελάτη σου δεν τον ενδιαφέρει αν έκανες λάθος αλλά τί συμφωνία κάνατε και ίσως και να φαντάστηκε ότι είσαι τόσο φθηνός γιατί είσαι νέος ακόμα και σου λέει ευκαιρία να βγάλω και μία άδεια "τζάμπα"!!!

Βέβαια αυτά είναι μόνο συμβουλές και εσύ ξέρεις καλύτερα ποιό είναι το καλό σου.

Όσο για τα φορολογικά..άκου τον Χάρη...ξέρει..όλα τα υπόλοιπα εισφορά ΚΗ' , ανταποδοτικό και ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη με ΕΤΑ=44,02.

Ελπίζω όλα να σου πάνε δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι σκέφτηκα και εγώ Ελένη γι'αυτό θα καλύψω τη διαφορά απο την τσέπη μου και θα τα πάρω πίσω σε 15 μέρες.

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.