Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμφωνία ΕΤΑ αμοιβών ΤΕΕ και Πολεοδομίας


Recommended Posts

επειδή την πάτησες άσχημα να σου πώ μερικά πράγματα για βοήθεια , πρώτα ζήτα του και άλλα χρήματα γιατί αυτός την τιμή την ξέρει από άλλους μηχανικούς ,δεύτερο μπορείς να καταθέσεις λιγότερα χρήματα στον κωδικό, και όταν βγούν μετά από 15 μέρες με τον ίδιο κωδικό να ξανακαταθέσεις το υπόλοιπο (το έχω κάνει σε επίβλεψη που είχα κάνει έκπωση) ,αυτό είναι ψιλιπαράνομο αλλά στη τελική το σύνολο του ποσού θα είναι όκ και για την πολεοδομία και για το ΤΕΕ , παράνομο βέβαια θεωρώ και αυτό που έκανε το ΤΕΕ αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία,και τέλος δεν μπορούσες να ρωτήσεις πρίν το κάνεις?

 

 

τι λες ?

 

:???: :???:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που προτείνεις panosf, η ΕΤΕ δεν πρέπει να το δεχθει μετά και τις πολλές ωχλήσεις που έχει κάνει το ΤΕΕ και την Εσωτερική εγκύκλιο της ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να είσαι λίγο πιο σαφής erling ;

Για παράδειγμα: παίρνω κωδικό για 1έργο , υποβάλλω στην Εθνική μέρος των αμοιβών και τα υπόλοιπα τα βάζω σε 1, 2,...χίλιες δόσεις -φορές . Τι λάθος κάνω ; Δεν είμαι υποχρεωμένη να πληρωθούν οι αμοιβές όλες σε μια δόση . Εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν τα πλήρωσα όλα μαζί και καμία ΕΤΕ ή πολεοδομία δεν μου δημιούργησε θέμα .

Link to comment
Share on other sites

adadim, από το ΤΕΕ παίρνεις εντολή πληρωμής που είναι για συγκεκριμένο ποσό.

Σύμφωνα με τις εντολές του ΤΕΕ προς την ΕΤΕ αλλά και την εσωτερική εγκύκλιο αυτής προς τα καταστήματά της, δεν πρέπει να δέχονται κατάθεση μικρότερου ποσού από αυτό της εντολής πληρωμής που έχει εγκριθεί από το ΤΕΕ.

 

Την πολεοδομία δεν την ενδιαφέρει.

 

Αυτό που εφαρμόζω εγώ, από την στιγμή που δεν δέχθηκε την κατάθεση η ΕΤΕ και με ανάγκασε να πάρω νέα εντολή πληρωμής από το ΤΕΕ, είναι να δημιουργώ ένα έργο κάθε φορά με τις μελέτες και τα ποσά που θέλω να καταθέσω.

Δηλαδή για αρχική κατάθεση Αρχιτεκτονική, τοπογραφικό και παθητική ή τέλος πάντων όσες θέλω να καταθέσω.

Μετά τις υπόλοιπες και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον !!! Ποτέ δεν μου το έχουν ζητήσει ... μάλλον πάω σε βολικά καταστήματα της Εθνικής . Ευτυχώς γιατί γλιτώνω τόση βαβούρα . Τελικά το ΤΕΕ με τους κωδικούς τα έχει κάνει λίμπα δυστυχώς .

Ευχαριστώ erling για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σε μια περίπτωση τελευταία δεν είχα βάλει στον υπολογισμό των αμοιβών χρονικό προγραμματισμό και τεύχη προϋπολογισμού και με βάση αυτά έστειλα στο ΤΕΕ...στη συνέχεια ο υπάλληλος της πολεοδομίας για τα φορολογικά καθώς του είχα πάει τους υπολογισμούς χωρίς τα προαναφερθέντα μου είπε να το διορθώσω στα τεύχη της πολεοδομίας με ΕΤΑ 44.00 και μου ανέφερε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω επιπλέον φορολογικά γιατί καλύπτομαι από τις αμοιβές του ΤΕΕ ενώ του είχα δείξει και τα τεύχη από το ΤΕΕ...άρα με λίγα λόγια με έλεγξε με ΕΤΑ 44.00 και όχι με 110.00 του ΤΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

λάθος του.

 

Δεν ξερω τι γίνεται εκτος Αθηνών αλλα σε δύο πολεοδομίες, Σωκράτους και Συγγρού ελέγχουν αμοιβές με ΕΤΑ110 και εισφορές πελάτη με ΕΤΑ 44

Link to comment
Share on other sites

Παντού έτσι γίνεται.Υπάρχει οδηγία εδώ και κάτι μήνες ώστε οι πολεοδομίες να ελέγχουν τις αμοιβές του ΤΕΕ και γ΄ αυτό ζητάνε και το τεύχος του ΤΕΕ εκτυπωμένο.Μέχρι τότε δεν υπήρχε επίσημη οδηγία από το υπουργείο και συνεχίζανε να ελέγχουν με 44Ε ΕΤΑ.Τώρα μόνο οι κρατήσεις υπολογίζονται με 44Ε.

Άποψη μου είναι ότι θα πρέπει να πάρεις παραπάνω από τον πελάτη γιατί αν έκανες έκπτωση με τις παλιές (44Ε ΕΤΑ) με τις καινούριες θα μπεις μέσα (110Ε ΕΤΑ).

Εξήγησε στον πελάτη σου ότι η προσφορά ήταν με βάση το παλιό σύστημα ή ότι αυτή η αμοιβή καλύπτει μόνο τις μελέτες γιατί αναγκαστικά τα τιμολόγια που θα κόψεις θα είναι με τις νέες αμοιβές που είναι διπλάσιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο δεν εχει παει σε ολες τις πολεοδομιες ?

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/images/egkyklios-ypes.pdf

 

πολυμήχανε δείξτου κι αυτό και τόνισέ του τα περί ακυρότητας της άδειας.

 

Η τιμή που του είπες αφορά και την επίβλεψη ή μόνο μελέτη ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.