Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός θερμοπερατότητας οριζόντιας οροφής κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη


sdim

Recommended Posts

Αν μπει ναϋλον και κολληθεί με ειδική ταινία γύρω από τις τεγίδες ώστε να μην περνάει αέρας, δεν είναι στεγανό;

Link to comment
Share on other sites

Και σφράγιση να κάνεις, πάλι κάποια αεροδιαφυγή θα έχεις. Δες και τον πίνακα 5 της ΤΟΤΕΕ 20701-2/2010.

Έχω τη εντύπωση, πως το σκεπτικό αυτών που συνέταξαν την 2η ΤΟΤΕΕ, όσον αφορά την αντιμετώπιση της οριζόντιας θερμομονωμένης οροφής κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη και την μη αντιμετώπιση του χώρου μεταξύ οριζόντιας οροφής και στέγης σαν μ.θ.χ., μάλλον έχει να κάνει με τον όγκο αυτού του χώρου.

Πρόκειται για ένα σχετικά μικρού όγκου χώρο, οπότε αν πηγαίναμε να υπολογίσουμε ένα μειωτικό συντελεστή bu με βάση τη σχέση 2.21., θα παίρναμε ένα γινόμενο Uiu*bu με αρκετά υψηλή τιμή, έτσι που οι απώλειες θερμότητας Uiu*bu*Aiu*ΔΤ [W], από την διαχωριστική επιφάνεια θα προσομοίαζαν με αυτές προς εξωτερικό περιβάλλον.

Αυτή την προσομοίωση νομίζω προσπαθεί να κάνει η εισαγωγή του συντελεστή Ru που περιλαμβάνει και την θερμική αντίσταση των στρώσεων της αμόνωτης στέγης. Και γι' αυτό το λόγο δεν αντιμετωπίζουμε αυτό το χώρο σαν μη θερμαινόμενο.

 

Δεν ξέρω αν τα διατυπώνω σωστά, αλλά κάπως έτσι το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο

Το 0,30 λαμβάνεται για πλήρη σκίαση από άμεση ηλιακή ακτινοβολία. (Δηλ. αν υπάρχουν τέντες κλπ. σκίαστρα στο δώμα.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει κι έμμεση ακτινοβολία (= σκοτάδι), τότε οι συντελ. είναι μηδέν.

Αυτό άλλωστε αναφέρει και πιο πάνω : "Τονίζεται ότι όλοι οι συντελεστές είναι μειωτικοί... και ίση με μηδέν (0) για πλήρη σκίαση"

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχει κανείς καμία ιδέα ….Έχω στέγη πάνω από πλάκα οπλ. Σκυροδέματος

  1. Πρέπει να βάλω τον όγκο της στέγης ???  δεν έχω πρόσβαση αλλά φαντάζομαι λογικά η μόνωση θα είναι πάνω στη στέγη.
  2. Θερμοπερατότητα να βάλω τιμή από το πίνακα 3.5 (0,5 για ζώνη Β) για οροφές που λέει ή είναι λάθος?
  3. Εμβαδόν οροφής π.χ για πλάκα 5Χ5 με δίρριχτη στέγη με 30 μοίρες θα είναι 5Χ5 = 25τ.μ ή (2Χ2,5 Χ 5) / cos30= 28.9 τ.μ

Ευχαριστώ

Edited by dim8888
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως πρόκειται για επιθεώρηση

1. Το ύψος για τον υπολογισμό του όγκου, φτάνει έως και τη μόνωση (αν υπάρχει). Αν δεν υπάρχει μόνωση, θεωρείς οροφή κάτω από μη θερμομ. στέγη και βάζεις τον αντίστοιχο συντελεστή.

2. Αν υπάρχει μόνωση και μελέτη θερμομόνωσης, θα λάβεις αυτό που λέει η μελέτη (εκτός κι αν υπάρχει λόγος αμφισβήτησής της).

3. Ως επιφάνεια οροφής λαμβάνεται η προβολή της σε οριζόντιο επίπεδο, και ως προσανατολισμός της, ο αντίστοιχος προσανατολισμός κάθε τμήματος της στέγης ΜΟΝΟ αν υπάρχει θερμομόνωση στη στέγη. Αλλιώς, οριζόντια οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη, με σκίαση 0. 

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Tetris

Πρόσβαση στη στέγη δεν είχα και θεώρησα ότι μόνωση έχει κατευθείαν στην πλάκα (για ευκολία δικιά μου), επίσης ο ιδιοκτήτης δε μου έδωσε μελέτη θερμομόνωση ….οπότε

στο 1) έβαλα το ύψος της πλάκας +10 εκ λόγο μόνωσης,

στο 2) πήρα στο τιμή από πίνακα 3.5 και

στο 3) πήρα το εμβαδόν της πλάκας και 0 σκίαση.

 

Σωστός ο συλλογισμός μου ή πρέπει να πάω πολεοδομία να πάρω μελέτη θερμομόνωσης και στατικά???

Αν η μόνωση είναι στη στέγη θα έχω μεγάλη απόκλιση από αυτό που θεώρησα?

Η κατηγόρια μου βγαίνει Γ οριακά προς Δ (λογικό για μονοκατοικία του 2000).

Edited by dim8888
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγόρια μου βγαίνει Γ οριακά προς Δ (λογικό για μονοκατοικία του 2000).

 

Τι σε κανει να πιστεύεις οτι έχει εφαρμοστεί η μελέτη θερμομόνωσης στο κτήριο ?

 

Αν δεν έχει ηλιακό τότε σίγουρα Δ .... μην σου πω και μπορεί προς Ε !!!! :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dim8888

Η στατική μελέτη (ξυλότυποι) είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για τα μετά το 1999, προκειμένου να καταγράψεις θέση και διαστάσεις του φ.ο.

Για τη θέση της θερμομόνωσης οροφής, δες τη μελέτη.  

Έλεγξε αν έχει τοποθετηθεί θερμομόνωση στο φ.ο.. Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να μετρήσεις το πάχος και να αφαιρέσεις 4-5 εκ σοβά + το πάχος δοκού ή υποστυλώματος (από ξυλότυπο). Η διαφορά (αν υπάρχει) θα είναι το πάχος του μονωτικού.

 

dib

Σε ό,τι αφορά στην οροφή, αφού δεν μπορεί να αποδειχτεί ή μη ύπαρξη μόνωσης, αποδεχόμαστε τη μ.θ.. Είναι μια πονεμένη ιστορία αλλά, αφού το λένε οι Γραφές (ΤΟΤΕΕ), πίστευε και μη ερεύνα 8-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dib:

Έχει ηλικακό στη στέγη ... με το μάτι περίπου 4.5 τ.μ (2 συλλέκτες) οπότε νομίζω καλά είμαι Γ προς το τέλος.

Μελέτη θερμομόνωσης δεν έχω .... τιμές από ΤΟΤΕΕ πήρα για όλα.

 

tetris: 

είμαι τυχερός .... έτος άδειας 1998. (αν ήταν μετά έπρεπε να πάω πολεοδομία?)

 

Νομίζω σύμφωνα με τις υποδείξεις σου είμαι σωστός με αυτά που θεώρησα παραπάνω .... ίσος το +10εκ να είναι μεγάλο αφού όπως λες αφαιρείς το σοβά αλλά δεν είναι και μεγάλος λάθος ... εξάλλου δεν μπορώ να μετρήσω.

 

ευχαριστώ

Edited by dim8888
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.