Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

μην  κλαψουριζεται  ρε  παιδια   κλαψ  κλαψ  αλλα κοτσο  βασιλια   σταθερα  εδώ  και  40  χρονια

 εεμμμ  πως  να  αλλαξουν  τα  πραγματα  ;;

εδώ  ο  άλλος  αγωνια  αν  θα προλαβει  να  πληρωσει  το Β  2014 .

ρε παιδιά μην επιμένετε να το κομματικοποιείτε.

ο καθένας μας έχει τις προτιμήσεις και τα κολλήματά του. Μην το κάνουμε θέμα.

Φαντάζεται κανείς ότι είναι άμεμπτη η κομματική παράταξή του και ως δια μαγείας θα τα διορθώσει όλα μόλις αναλάβει εξουσία;

Όποιος το πιστεύει αυτό πρέπει να γεννήθηκε τις τελευταίες μέρες, ή κάτι να περιμένει.

Εδώ μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο. Μην τα κάνουμε όλα δημοψηφίσματα για την κυβέρνηση, και δικαστήρια απόδοσης ποσοστών ευθύνης τουλάχιστον από το 74 και μετά. 

  • Upvote 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα πρεπει να λεγονται όπως είναι.....δεν είναι θεμα κομματικοποίησης.....

με την παρουσα κυβερνηση αποκλειετε να καταργηθουν οι αυξησεις.............

σε περιπτωση αλλαγης , υπαρχει εστω μικρη ελπιδα.........

 

και στις εκλογες ΤΕΕ , το παραμυθι που κυκλοφορουσε ηταν ΄΄ολοι ιδιοι ειναι΄΄ τι να παω.........

 

είναι θεμα πολιτικης , ......δεν είναι σωστο να το κρυβουμε........ναι...να το ξερει η κυβερνηση , ότι άλλο παραμυθι δεν τρωμε..

αν δεν είναι θεμα πολιτικο , τι θεμα είναι;;;

Edited by savas76
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές θα πρέπει να αποδεσμευτουν απο την ιδιότητα και να εχουν να κάνουν μόνο με αυτους που ασκουν το επαγγελμα και να είναι ανταποδοτικές...Δεν μπορεί καποιος που βγάζει 2000 ευρω το εξαμηνο να του ζητάς 2290 ασφαλιστικές εισφορές ειναι σαν να του λες καλα είσαι μ@@κας και δουλευείς για να λες οτι εισαι μηχανικός;Αφού εδώ εχουν ένα προφανη λόγο να διαλυσουν απο τα θεμελία το κλάδο..να μεινουν οι παλιοι και δικτυωμένοι μηχανικοί που σε συνεργασία με δικηγορικά γραφεία θα τακτοποιούν και να νομιμοποιούν αυθαίρετα,,,όλοι οι άλλοι αν θα βρίσκουν εργασία περιστασιακά και θα οδηγηθούν στην περιθωριοποιήση και στο φτηνό εργατικό προσωπικό...Μου έλεγε ενας συνάδερφός μηχανικός που δουλευε στις καλές εποχές σε μια εταιρία στην ρουμανία ότι ενω αυτός έπερνε 5000ευρώ το μήνα ο αντίστοιχός μηχανικός της ρουμανίας με την ίδια τεχνογνωσία έπερνε 700ευρώ και ήταν υπερευχαριστημενος...Ήρθε η σειρά μας συνάδερφοι...ο κατηφόρος πάντα έχει επιταχυνόμενο ρυθμό λόγω της βαρύτητας...Οι νόμοι της φυσης δεν αλλάζουν ευκόλα..πρέπει να είσαι πολυ ονειροπόλος για να πιστευεις ότι θα έρθει η ανάπτυξη με τα μέτρα που πέρνουν και θα συναιχίσουν να πέρνουν.Όταν το ποτήρι ειναι άδειο απο όποια οπτική γωνία και αν το δεις παλί αδειο θα ειναι..

Edited by tomkat
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο καθένας μας έχει τις προτιμήσεις και τα κολλήματά του. Μην το κάνουμε θέμα.

 

Αυτά τα "οπαδικά" κολλήματα μας κατέστρεψαν. Αλλα δυστυχώς τα κολλήματα των λίγων τα πληρώνουν όλοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτές τις αρνητικές τις αντιλαμβάνομαι ως θετικές, δεδομένης της επιχειρηματολογίας τους, οπότε δεν θα μπω στη διαδικασία.

Αυτό που είπα είναι ότι το θέμα δεν είναι κομματικό αλλά αυστηρά πολιτικό.

Οποιαδήποτε παράταξη και οποιοδήποτε κόμμα θα έπρεπε στο συγκεκριμένο θέμα να έχουν κοινή θέση, ή να μην έχουν καθόλου.

Τεχνικά είναι απλό και αυτονόητο ότι, για παράδειγμα, ο υπάλληλος δεν μπορεί να είναι ε.ε..

Και όλα τα επιμέρους άμα τα πάρεις ένα - ένα είναι εξίσου απλά και αυτονόητα.

Το μόνο κόμμα που δικαιούται να μιλάει, επειδή είναι το μόνο που έχει και εντελώς αντίθετη πολιτική άποψη, είναι το ΚΚΕ.

Οι άνθρωποι έχουν μία ξεκάθαρη θέση κατά της αστικής δημοκρατίας, και προφανώς σε αυτό το πλαίσιο δεν έχουν θέση τέτοιες κουβέντες που κάνουμε.

Εκεί το σύστημα πρόνοιας δεν έχει να κάνει ούτε με επαγγέλματα ούτε με εισφορές ούτε με τίποτα.

Είναι σύστημα πρόνοιας και τέλος.

Όλοι οι υπόλοιποι όμως, δεν ευαγγελίζονται λαϊκή (επαναστατική) εξουσία, αλλά απλές αποχρώσεις του ιδίου χρώματος.

Περιλαμβανομένου του ΣΥΡΙΖΑ που θα πρέπει να μην ξεχνάμε ότι πήγε από το 3 στο 30 με το παλιό ΠΑΣΟΚ.

Άρα λοιπόν, δεν τίθεται θέμα καμίας αλλαγής και νέων προσώπων και νέων πολιτικών κλπ κλπ νέων, επί της ουσίας.

 

συνάδελφε Paul_Mix είμαι βέβαιος ότι εσύ δεν έχεις τέτοια "οπαδικά" κολλήματα όπως τα λες,

και κατά συνέπεια είσαι μέρος της λύσης και όχι μέρος του προβλήματος,

μαζί με όλους τους υπόλοιπους Έλληνες που δεν έχουν καμία ευθύνη για τίποτα,

και θεωρούν αυτονόητο ότι μπορεί να φταίνε για τα προβλήματά μας μόνο οι ξένοι και οι εγχώριοι εντολοδόχοι,

οι οποίοι ενεργούν κατά παρέκκλιση της εντολής των ψηφοφόρων τους υπέρ των μεγάλων συμφερόντων κλπ κλπ.

Εκτός αν η δική σου προτίμηση δεν είναι κόλλημα αλλά η μόνη ορθή, οπότε δικαίως διαμαρτύρεσαι για το κακό που σου έκαναν οι άλλοι ερήμην σου. 

Δυστυχώς μερικοί από εμάς είμαστε τα μεγάλα συμφέροντα και βολευόμαστε με το σύστημα.

Σου επισημαίνω όμως, αν μου επιτρέπεις, ότι ακόμα και το ΚΚΕ δεν κάνει τέτοια ανάγνωση.

Λέει στο λαό ανοιχτά ότι η τύχη του είναι στα χέρια του,

και μπορεί να συνεχίσει να εμπιστεύεται τα κόμματα της αστικής δημοκρατίας, ελπίζοντας σε ψίχουλα,

ή μπορεί να συνταχθεί με το ΚΚΕ στη λαϊκή πάλη και να επιδιώξει τη λαϊκή εξουσία.

ΔΕΝ αθωώνει τον πολίτη - μέλος της εργατικής / λαϊκής τάξης.

Όσο κι αν διαφωνώ με τη σύνθεση που προτείνει το ΚΕΕ, δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω την τελειότητα της ανάλυσης,

η οποία σε τεράστιο ποσοστό νομίζω είναι απολύτως ορθή.

Απλά οι υποστηρικτές της αστικής δημοκρατίας δεν μπορούν να καταλάβουν ότι κάποια πράγματα δεν έχουν σχέση με τις αποχρώσεις,

και θα έπρεπε να λύνονται ανεξαρτήτως κυβέρνησης.

Τρώνε το παραμύθι της ουσιαστικής διαφοροποίησης των αποχρώσεων, και συνεχίζουν να αγοράζουν ελπίδα πουλώντας την ψήφο.

Εκτός από εκείνους που δεν τους ενδιαφέρει η ελπίδα σαν προϊόν, και προτιμούν άλλα ανταλλάγματα (διορισμούς, εργολαβίες κλπ κλπ ρουσφέτια)

Αλλά σίγουρα αυτοί είναι πολύ λίγοι στη χώρα όπου κανένας δεν φταίει για τίποτα και όλοι είναι μέρος της λύσης και όχι του προβλήματος. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το σύστημα μας έχει τόσο εγκλωβισμένους που και να θες να μην πληρώσεις δεν μπορείς.

Ξέρω συναδέλφους που έχουν λίγο δουλίτσα (στην επαρχία λίγο πολύ όλοι κάνουν δουλίτσες) που λένε πως δεν μπορούν να μην πληρώσουν γιατί δεν θα μπορούν να κάνουν έστω αυτά τα λίγα που κάνουν. Και δεν τους αδικώ.

Εγώ π.χ. ζω από τα τοπογραφικά, που και που μου ζητάνε τοπογραφικό για άδεια, αν δεν έχω ασφ. ενημερότητα δεν μπορώ να καταθέσω σε πολεοδομία.

Πήρα μια μελέτη δημοσίου με διαγωνισμό και μου ζητάνε ασφ. ενημερότητα για να υπογράψω σύμβαση, τι να κάνω να χάσω τη δουλεια;

Άρα η γνώμη μου είναι ότι μόνοι μας δεν μπορούμε να κάνουμε κατι γιατί έχουμε αυτά τα θέματα.

Μόνο μέσω του επίσημου φορέα μας (ΤΕΕ) μπορεί να γίνει κάτι οπότε αφού αυτή τη φορά (εκλογές 2013) δεν καταφέραμε να αλλάξουμε το σκηνικό ας προσπαθήσουμε την επόμενη. Λυπάμαι αλλά δεν βλέπω άλλη λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το σύστημα μας έχει τόσο εγκλωβισμένους που και να θες να μην πληρώσεις δεν μπορείς.

Ξέρω συναδέλφους που έχουν λίγο δουλίτσα (στην επαρχία λίγο πολύ όλοι κάνουν δουλίτσες) που λένε πως δεν μπορούν να μην πληρώσουν γιατί δεν θα μπορούν να κάνουν έστω αυτά τα λίγα που κάνουν. Και δεν τους αδικώ.

Εγώ π.χ. ζω από τα τοπογραφικά, που και που μου ζητάνε τοπογραφικό για άδεια, αν δεν έχω ασφ. ενημερότητα δεν μπορώ να καταθέσω σε πολεοδομία.

Πήρα μια μελέτη δημοσίου με διαγωνισμό και μου ζητάνε ασφ. ενημερότητα για να υπογράψω σύμβαση, τι να κάνω να χάσω τη δουλεια;

Άρα η γνώμη μου είναι ότι μόνοι μας δεν μπορούμε να κάνουμε κατι γιατί έχουμε αυτά τα θέματα.

Μόνο μέσω του επίσημου φορέα μας (ΤΕΕ) μπορεί να γίνει κάτι οπότε αφού αυτή τη φορά (εκλογές 2013) δεν καταφέραμε να αλλάξουμε το σκηνικό ας προσπαθήσουμε την επόμενη. Λυπάμαι αλλά δεν βλέπω άλλη λύση.

Στην αγορά όμως σε ανταγωνίζονται άλλοι που χρωστάνε ν εξάμηνα, και βέβαια έχουν φτάσει τις τιμές στα 50,

που για σένα είναι τιμή αυτοκτονίας, ενώ για εκείνους είναι μεροκάματο. 

Το ξέρεις ότι δεν ζητάνε όλες οι πολεοδομίες ενημερότητες; (φαντάζομαι το ξέρεις)

Ανεξάρτητα του λόγου της οφειλής, υπάρχει κάποιος που δεν βλέπει τον αθέμιτο ανταγωνισμό; 

Αυτή η κουβέντα έχει σχέση με κόμματα; Έλεος ρε παιδιά! Ο συνάδελφος το συνόψισε πολύ ωραία. Ας προσπαθήσουμε να αλλάξουμε το σκηνικό.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαβαζουμε , εδώ μεσα;;;;....

 

ότι μονη λυση είναι η φορομπηχτικη κυβερνηση (στους ΕΕ φυσικα ΜΟΝΟ , γιατι στις αγαπημενες ομαδες μας κανουμε πισω)

ΟΙ  αλλοι δεν θα αλλαξουν τιποτα.....ψηφιστε τους ιδιους..............

 

συναδελφε  εσυ που λες ότι οι αλλοι δεν θα αλλαξουν τιποτα, πως το ξες;;;;;;

 

 

 

μονοδρομος  , να μας παρουν τα σπιτια, να μεινουμε ανεργοι, να βρεθουμε χρεωμενοι με χιλιαδες ευρω εισφορες.....μονο η κυβερνησουλα να μην πεσει ε;;;;

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Paul_Mix

 

εγώ είμαι της άποψης "βρίσκουν και τα κάνουν".

 

Εαν μερικες δεκαδες ανθρωπων μπορούν και κοροϊδεύουν και αποφασίζουν για 10.000.000 ανθρώπους, τότε τι άλλο να πούμε.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

1 ΔΥ δεν απολυσαν.......συνεχιζουν να προσλαμβανουν ακαθεκτοι.......αγαπημενες  επαγγελματικες ομαδες τους , ουτε καν τις ΄΄απελευθερωσαν΄΄ , ...αγαπημενες ομαδες ΔΥ , θα τις κανουν αυξηση γιατι με 12000 τον χρονο δεν μπορουν να ζησουν................

 

 

 

δεν πειραζει, ας μεινουν ανεργοι ΑΥΤΟΙ, ας δοκιμασουν αλλοι ....παντως χειροτερα δεν θα τα κανουν..

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.