Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

συμφωνώ απόλυτα. Να αποδεσμευτεί η ιδιότητα από την ασφάλιση.

Για το διάστημα όμως που είναι αποδεσμευμένη να μην μπορείς να κάνεις τον ε.ε. και να χτυπάς τις ίδιες δουλειές.

Αλλιώς να αποδεσμευτούμε όλοι και να κάνουμε interamerican να ησυχάσουμε. 

(που θα έπρεπε να είναι και το σωστό εξ αρχής, αλλά τέλοσπάντων)

Κάνε όσες αιτήσεις θες και στείλε όσα βιογραφικά θες.

Μην έρχεσαι όμως στο τζαμπέ μην υπάρχοντας πουθενά και λες τοπογραφικό εκτός σχεδίου 50 Ευρώ και 4178 300 και 500 Ευρώ και άδεια λειτουργίας 150 Ευρώ και άλλα τέτοια.

Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

Αλλά βέβαια στους ε.ε. θα πρέπει να απαιτείται ενημερότητα για τα πάντα.

(και βέβαια το ίδιο και στις εταιρείες, οι οποίες αν ασφαλίζουν τους υπαλλήλους ως υπαλλήλους και όχι ως ε.ε., θα το δούνε λίγο αλλιώς το πράγμα νομίζω)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα προφανώς κάποιος που κλείνει τα βιβλία ή δεν τα άνοιξε ποτέ δεν είναι ελεύθερος επαγγελματίας. Αυτό το γνωρίζει και ένα παιδάκι δημοτικού. Μπορεί να είναι άνεργος, μπορεί τεμπέλης, μπορεί να ψάχνει κάτι άλλο πάντως ελεύθερος επαγγελματίας δεν είναι. Και το γνωρίζει γι'αυτό κάνει αυτή την κίνηση..(κλείνει βιβλία). Πως σε αυτόν τον άνθρωπο συνεχίζεις και του ζητάς εισφορές? Για ποιο λόγο?  Για να έχει συντάξιμα έτη και υγεία? Αν μπορεί και θέλει καλώς, αν όχι γιατί με το ζόρι?

 

Οκ, λέει κάποιος μπορεί ο τύπος να είναι πονηρός να κλείνει βιβλία και να συνεχίζει να εργάζεται....με χαμηλές τιμές... Νταξ, δηλαδή είναι μαιμού και παίζει με τα ρίσκα του..Πόσοι είναι οι μαιμού μηχανικοί, γιατροί, δικηγόροι, κλπ επαγγελματίες? Αυτά πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν σε μια κοινωνία..Για 10-20 να καταστραφούν χιλιάδες δηλαδή? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας διαφεύγει το γεγονός ότι ζούμε ένα είδος χούντας όπου είμαστε ελεύθεροι να λέμε ότι θέλουμε αλλά  οι κυβερνώντες να κάνουν ότι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Το να κλείσει κάποιος βιβλία σημαίνει ότι η ατομική επιχείρηση που έχει ειναι ζημειογόνα..δίοτι δεν έχει την δουλεία που θα πρέπει να καλύψει τις υποχρεώσεις του.Τα απλά μαθηματικά κάποιοι το βλέπουν ως τεμπελία ή μαυρη εργασία....Για να βγαίνει η επιχειρηση σου συνάδερφε πρέπει μόνο για ΤΣΜΕΔΕ+Τέλος επιδευματός+φόροι +Λοιπά έξοδα  (χωρίς  τα στοιχειώδη για να επιβιώσεις

)να βγάζεις το μήνα τουλάχιστον 800ευρώ το μηνα και λίγα λέω. Αν τα έχεις όλα ανοιχτα και δεν κοβεις αποδειξεις θέλεις τουλάχιστον 450ευρώ το μηνα (με έδρα το σπίτι σου)..Αν δεν πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ τότε θέλεις 50,83ευρώ το μηνα...Άρα όταν δεν πληρώνεις τις υποχρεώσεις σου είναι μια επιχείρηση που μπορεί να κερδίσει...αν έρθει καμια δουλεία το μήνα.Το ΤΣΜΕΔΕ δεν πρόκειται να διαγραφεί συνάδερφε ότι και να κάνεις..και αποτελεί ταφόπλακα σε μία ατομική επιχείρηση.Τώρα αν μία επιχειρηση που δεν πληρώνει τις υποχρεώσεις της θεωρείς ότι πρέπει να μένει ανοιχτη τότε τι να πώ στην ελλάδα ζούμε..Αλλά να το ξερεις οτι το κράτος δεν θα σου χαριστεί ουτε για ενα cent..Oσο και αν τα ειδοποιητηρια του ΤΣΜΕΔΕ τα βάζεις στο συρταρι το χρέος θα μένει χρεος και ΔΕΝ διαγράφεται ....

Edited by tomkat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To θέμα το οποιό θέτω είναι η αποδεσμευση της ιδιότητας του μηχανικού απο την ασφαλιστική λέλεπα του ΤΣΜΕΔΕ..Εγω ήμουν ελευθερος επαγγελματίας πολιτικός μηχανικός..αλλά λόγω της έλειψης εργασίας εκλεισα βιβλία αφου ήμουν για αρκετό καιρό χωρίς καποια δουλεία να μπαινει μέσα στο γραφείο..Αποφάσισα να λοιπον να κλεισω βιβλία σε πρώτη φάση γιατι πέρα απο το ΤΣΜΕΔΕ τρέχανε και άλλα εξοδα..τελος επιτηδευματος λογιστες κλπ κλπ..Αφου έκλεισα βιβλία γράφτηκα στον ΟΑΕΔ για να μπορώ να βγάλω καρτα ανεργίας και να συμετεχω σε καποιο διαγωνισμό..Το ΤΣΜΕΔΕ όμως οπως είναι γνωστο στους μηχανικους δεν σταματα.....Προχθές βρήκα ενα συνάδερφο που μου χρωστούσε κάποιο σημαντικό ποσο απο εργασία που του ειχα κάνει στο παρελθόν..και μου είπε αν διαγράφηκα απο μηχανικός και ότι αυτός ειχε λίγη δουλίτσα και μπορεί και το κραταει το ταμείο..Νταξει το ρητο Ο θανατος σου η ζωη μου ισχυει σε όλους τους εργασιακούς κλαδους ποσο αλλωστε στο τομεα του ιδιωτη πολιτικού μηχανικού..Θετω το ερωτημα..ενας ανεργος είναι αναγκασμένος να χρεώνεται ασφαλιστικές εισφορές;Οι αντιστοιχοι υπομηχανικοι που ασφαλιζονται στο ΤΕΒΕ μόλις κλεισουν βιβλία αμέσως πανε στο τεβε με την διακοπή και σταματα το ταμείο να τους επιβαρύνει..Για τους μηχανικούς δεν ισχυει κατι τετοιο είναι αναγκασμενοι να ζητησουν οριστική διαγραφή απο το ΤΕΕ και μετα να σταματησει να πληρώνει το ταμείο..αποκλειοντας την δυνατοτητα να ζητησει δουλεια σαν πολιτικός μηχανικος...κατι που δεν ισχυει στους υπομηχανικους...Εν το μεταξύ το ΤΕΕ ως μια καλοστημενη μασωνική στοα θέλει να βγαλει απο τα μελη τους τους οικονομικά αδυναμους..για αυτό και δεν κάνει καμία κίνηση σε αυτό το τομέα....θέλει να μεινουν μόνο οι δυνατοι οι αδυνατοι πρέπει να φύγουν..πρέπει να προασπισει τα συμφέροντα των ισχυρών.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα το οποιό θέτω είναι η αποδεσμευση της ιδιότητας του μηχανικού απο την ασφαλιστική λέλεπα του ΤΣΜΕΔΕ..Εγω ήμουν ελευθερος επαγγελματίας πολιτικός μηχανικός..αλλά λόγω της έλειψης εργασίας εκλεισα βιβλία αφου ήμουν για αρκετό καιρό χωρίς καποια δουλεία να μπαινει μέσα στο γραφείο..Αποφάσισα να λοιπον να κλεισω βιβλία σε πρώτη φάση γιατι πέρα απο το ΤΣΜΕΔΕ τρέχανε και άλλα εξοδα..τελος επιτηδευματος λογιστες κλπ κλπ..Αφου έκλεισα βιβλία γράφτηκα στον ΟΑΕΔ για να μπορώ να βγάλω καρτα ανεργίας και να συμετεχω σε καποιο διαγωνισμό..Το ΤΣΜΕΔΕ όμως οπως είναι γνωστο στους μηχανικους δεν σταματα.....Προχθές βρήκα ενα συνάδερφο που μου χρωστούσε κάποιο σημαντικό ποσο απο εργασία που του ειχα κάνει στο παρελθόν..και μου είπε αν διαγράφηκα απο μηχανικός και ότι αυτός ειχε λίγη δουλίτσα και μπορεί και το κραταει το ταμείο..Νταξει το ρητο Ο θανατος σου η ζωη μου ισχυει σε όλους τους εργασιακούς κλαδους ποσο αλλωστε στο τομεα του ιδιωτη πολιτικού μηχανικού..Θετω το ερωτημα..ενας ανεργος είναι αναγκασμένος να χρεώνεται ασφαλιστικές εισφορές;Οι αντιστοιχοι υπομηχανικοι που ασφαλιζονται στο ΤΕΒΕ μόλις κλεισουν βιβλία αμέσως πανε στο τεβε με την διακοπή και σταματα το ταμείο να τους επιβαρύνει..Για τους μηχανικούς δεν ισχυει κατι τετοιο είναι αναγκασμενοι να ζητησουν οριστική διαγραφή απο το ΤΕΕ και μετα να σταματησει να πληρώνει το ταμείο..αποκλειοντας την δυνατοτητα να ζητησει δουλεια σαν πολιτικός μηχανικος...κατι που δεν ισχυει στους υπομηχανικους...Εν το μεταξύ το ΤΕΕ ως μια καλοστημενη μασωνική στοα θέλει να βγαλει απο τα μελη τους τους οικονομικά αδυναμους..για αυτό και δεν κάνει καμία κίνηση σε αυτό το τομέα....θέλει να μεινουν μόνο οι δυνατοι οι αδυνατοι πρέπει να φύγουν..πρέπει να προασπισει τα συμφέροντα των ισχυρών.

Το έχουμε πει πολλές φορές. Το ΤΕΕ έχει πάψει να υπερασπίζεται τα δικαιώματά μας. Και σε αυτό φταίμε εμείς που αφήνουμε τη συμμορία Δεξιο-Πασοκο-Ελεμ να αποφασίζουν ερήμην μας. Αν παρακολουθούσε κάποιος μια συνεδρίαση της Διοικούσας Επιτροπής του ΤΕΕ θα καταλάβαινε πολλά, τόσο για τα θέματα που συζητούν, όσο και για τον τρόπο που λαμβάνονται οι αποφάσεις. Πάντα με 11-4 αποφασίζουν αυτό που έχει αποφασίσει από πριν ο πρόεδρος κατ' εντολή των αφεντικών του (Επιχειρηματίες-Τρόικα-Κυβέρνηση).

Στην τελευταία μάλιστα συνεδρίαση με θέμα τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων των Πολυτεχνικών Σχολών είχαν καλεστεί να πουν τη γνώμη τους οι Κοσμήτορες των Πολυτεχνικών σχολών, αλλά όχι οι μελλοντικοί απόφοιτοι των σχολών αυτών, δηλαδή οι φοιτητές. Ξέρουν ότι αν πάρουν χαμπάρι οι φοιτητές ότι κοπιάζουν τόσο για να πάρουν ένα δίπλωμα που δεν θα τους παρέχει πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα, τότε τους υπευθύνους του ΤΕΕ θα τους πάρει και θα τους σηκώσει... Γιατί οι φοιτητές έχουν τη δύναμη και μπορούν να αντιδράσουν μαζικότερα από ότι εμείς.

 

Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα της συζήτησης που αφορά τα ειδοποιητήρια του ΤΣΜΕΔΕ, έχω την πληροφόρηση ότι αρχικά θα δωθεί παράταση για την πληρωμή τους μέχρι τέλος Δεκεμβρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σχεδόν τα πάντα έχουν δύο όψεις.

Αν αποσυνδεθεί η ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ από την ιδιότητα του μηχανικού και γίνει εύκολη η διαγραφή και η επανεγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ, σχεδόν όλοι θα διαγραφόμαστε από το ΤΣΜΕΔΕ μερικούς μήνες, θα παίρνουμε ταμείο ανεργίας και παράλληλα θα εργαζόμαστε κανονικά με δανική σφραγίδα.

Ιδιαίτερα όσοι ασχολούνται με μεγάλες δουλειές που χρειάζεται μήνες δουλειάς μέχρι να ολοκληρωθούν οι μελέτες ή η κατασκευή (επίβλεψη) θα είναι "ενεργοί" μηχανικοί μόνο τον μήνα που θα πρέπει να υπογράψουν την μελέτη ή την επίβλεψη και τους υπόλοιπους μήνες θα εργάζονται δηλωμένοι ως άνεργοι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.