Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Σχεδόν τα πάντα έχουν δύο όψεις.

Αν αποσυνδεθεί η ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ από την ιδιότητα του μηχανικού και γίνει εύκολη η διαγραφή και η επανεγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ, σχεδόν όλοι θα διαγραφόμαστε από το ΤΣΜΕΔΕ μερικούς μήνες, θα παίρνουμε ταμείο ανεργίας και παράλληλα θα εργαζόμαστε κανονικά με δανική σφραγίδα.

Ιδιαίτερα όσοι ασχολούνται με μεγάλες δουλειές που χρειάζεται μήνες δουλειάς μέχρι να ολοκληρωθούν οι μελέτες ή η κατασκευή (επίβλεψη) θα είναι "ενεργοί" μηχανικοί μόνο τον μήνα που θα πρέπει να υπογράψουν την μελέτη ή την επίβλεψη και τους υπόλοιπους μήνες θα εργάζονται δηλωμένοι ως άνεργοι.

Εσύ πρέπει να είσαι σε καμιά επιτροπούλα του ΤΕΕ, κάποιο αλισβερίσι θα έχεις...

Αδελφέ, σε ενημερώνω ότι οι μελέτες γίνονται με την παραγγελία των υλικών, όπως δίνονται και οι εκπτώσεις των δημοσίων έργων την ημέρα της δημοπράτησης.

Στις 99% των συναδέλφων και δη των μηχανολόγων, δεν πληρώνεται επ' ουδενί μελέτη. Πόσο πιο απλα να σου τω πω.

Και αν 2-3 εταιρίες συμβούλων, ενδεχομένως να "σκαμπούλαραν" από μία τέτοια εξέλιξη, δεν πρέπει να σκεφτόμαστε και όλους τους άλλους που μας έχουν "γονατίσει"?

Προσωπικά, ζω την οικογένειά μου, πουλώντας κλιματισμό. Συναγωνίζομαι τον ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ και το CARREFOUR, να δίνω καλύτερες τιμές.

Εσύ που προφανώς είσαι "καβατζωμένος" στο δημόσιο, γράφεις ό,τι σου γουστάρει!

Βρες μου σε παρακαλώ έναν μηχανολόγο κάτω των 45 ετών που να πληρώθηκε από μελέτες πάνω από 5.000Ε συνολικά τα τελευταία τρία χρόνια!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι με δημόσια έργα.

Ίσως αργότερα να ασχοληθώ με δημόσια έργα αλλά προς το παρόν ασχολούμαι μόνο με ιδιώτες και εταιρείες.

 

5.000€ κανονικά ή μαύρα; Έχω δει αποδείξεις 10€ για δουλειές των 300€.

 

Όλοι οι μηχανολόγοι που ξέρω έχουν εισόδημα από μελέτες πάνω από 10.000€/έτος. Το κέρδος είναι άλλη υπόθεση, μελέτες όμως πάντα υπάρχουν (πυροπροστασία, ΚΕΝΑΚ, πυρόσβεση, άδεια λειτουργίας, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλή χρονικά σε όλους!

 

Η ηλεκτρονική διεύθυνση του ΤΣΜΕΔΕ με τα ειδοποιητήρια δεν είναι διαθέσιμη.

 

Ξέρει κανείς γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Φορολογικη δηλωση Ε3. Δειχνει τα ποσα που πληρωθηκαν εντος του '14.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ναι στα βιβλια αλλα και στο εντυπο Ε3 αναγραφονται (από πέρσυ). Οταν μπορεσω θα σου πω τον κωδικο. Απλα χρειαζεται ως δικαιολογητικο σε περιπτωση που ζητηθει καλο ειναι να υπαρχει. Ποτέ δεν ξέρεις .....

 

Edit:  (προσθηκη της εικόνας)

post-2272-0-29508000-1420442266_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.,. δεν το είχα προσέξει γιατί δεν είχα να γράψω κάτι....

Στο φετινό αποδεικτικό όμως, έχει και τις δόσεις του διακανονισμού..... Αυτές όμως δεν τις περνούσα στα βιβλία.. οπότε πρέπει να κάνω διόρθωση των βιβλίων ή να μην εμφανίσω την βεβαίωση....

Σέζων μέσα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πως αντιμετωπίζεται ο διακανονισμός στα βιβλία ή/και στην καταγραφή τους στο Ε3. Ρωτα τον Σωτήρη και αν δεν είναι κόπος ενημέρωσε ή αν γνωρίζεις πες.

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.