Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση Τίτλου Μηχανικού Σε ομάδα Μελέτης


jer44

Recommended Posts

Καλημερίζω το φορουμ, και μπαίνω στο θέμα, Υπάρχει πιθανότητα με την χρήση του Τίτλου "Μηχανικός"  από πτυχιούχο μηχανικό, σε ομάδα μελέτης, να υπάρξουν νομικές συνέπειες εφόσον δεν έχει πραγματοποήσει έναρξη επαγγέλματος?       ( τονίζω πως συμετείχε αφιλοκερδώς).

Link to comment
Share on other sites

Μελετητές μπορούν να γίνουν συγκεκριμένης κατηγορίας μηχανικοί βάσει του Ν.3316/05 και των εγκυκλίων της Δ15.

Δεν ξέρω αν οι πτυχιούχοι μπορούν να είναι μελετητές. Από εκεί και πέρα για να χρησιμοποιηθεί ο τίτλος του μηχανικού πρέπει να είσαι μηχανικός. Κατά την γνώμη μου πρέπει να γραφτεί όπως ακριβώς είναι. Δηλαδή π.χ. Πτυχιούχος μηχανικός έργων υποδομής κλπ

Αν γράψεις πολιτικός μηχανικός σκέτο κατά την γνώμη μου δεν είναι ορθό. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να σφραγίσεις από τη στιγμή που δεν έχεις κάνει έναρξη, άρα δεν κόβεις ΑΠΥ. Αν σε ενδιαφέρει να "αποδείξεις" εμπειρία, τότε μόνο με ΑΠΥ μπορείς και όχι με σφραγίδα σε μελέτη. Αν δεν κάνω λάθος, εφόσον όμως περνάει η μελέτη από το σύστημα αμοιβών, τότε θα πρέπει λογικά να κόψεις και ΦΕΜ, πόρους, ΦΠΑ αφού μετέχεις στην ομάδα του έργου.. Για το "αφιλοκερδώς" και τις τυχών απαλλαγές που επιφέρει, δεν γνωρίζω να σου πω, αν και κάποτε είχα διαβάσει κάτι σχετικό στο φόρουμ. Κάνε μία έρευνα και ας μας διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει. 

 

Edit: Πχ, θέλω να κατασκευάσω ένα σπίτι για προσωπική χρήση. Ως μηχανικός θα κάνω τις μελέτες που αντιστοιχούν στην ειδικότητά μου. Με το θέμα των αμοιβών που  αντιστοιχούν στις μελέτες αυτές (+πόροι, ΦΕΜ, κτλ) τι γίνεται; Πως παίρνω απαλλαγή; 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να σφραγίσεις από τη στιγμή που δεν έχεις κάνει έναρξη, άρα δεν κόβεις ΑΠΥ. Αν σε ενδιαφέρει να "αποδείξεις" εμπειρία, τότε μόνο με ΑΠΥ μπορείς και όχι με σφραγίδα σε μελέτη. Αν δεν κάνω λάθος, εφόσον όμως περνάει η μελέτη από το σύστημα αμοιβών, τότε θα πρέπει λογικά να κόψεις και ΦΕΜ, πόρους, ΦΠΑ αφού μετέχεις στην ομάδα του έργο

Δεν σφραγίζω, ούτε αμοιβη παίρνω,  δεν μπορώ να αναφέρομαι στην ομάδα μελέτης?

Edited by jer44
Link to comment
Share on other sites

Δεν σφραγίζω, ούτε αμοιβη παίρνω,  δεν μπορώ να αναφέρομαι στην ομάδα μελέτης?

 

Τότε γιατί να μπεις στην ομάδα μελέτης;; 

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση ψευδους στοιχειου για συμμετοχη σε διαγωνισμο συνεπαγεται δυο πραγματα

1) Ποινικη διωξη του υποβαλλοντος τα στοιχεια  και

2) Αμμεση αποβολη του απο τον διαγωνισμο και αναφορα στο Υπουργειο (Δ/νση Μητρωων) για πιθανη τιμωρια του (οπως στερηση πτυχιου κ.λ.π)

Τα παραπανω βεβαια για να γινουν πρεπει να υπαρξει καταγγελια αλλοιως δεν φαινεται πουθενα .

 

Προφανως σε βαλανε (ή τον βαλανε) σε ομαδα μελετης για να αυξηθει η αντιστοιχη βαθμολογια κατα την αξιολογηση .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.