Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή στεγάστρου εισόδου


 
anavatis

Recommended Posts

Καλησπέρα. Στα πλαίσια μιας διαμόρφωσης περιβάλλοντα χώρου οικοδομής, θα ήθελα να κατασκευάσω ένα στέγαστρο φωτισμού που φαίνεται στο σχέδιο που επισυνάπτεται με τη διάσταση ανοίγματος 6μ. Η πλάκα πλάτους περί το 1μ. εδράζεται στην κυκλική κολόνα από μπετόν στη μια πλευρά και στο πέτρινο τοιχείο στην άλλη. Λόγω του μεγάλου σχετικά ανοίγματος που γεφυρώνεται θα ήταν καλύτερο να γίνει η πλάκα από μεταλλική κατασκευή? το κόστος θα ήταν μεγαλύτερο? μπορεί να γίνει από μπετόν  χωρίς πρόβλημα? το πάχος της πλάκας πρέπει να είναι τουλάχιστον 0,15-0,20μ. για αισθητικούς λόγους. Σχόλια / συμβουλές από εμπειρία θα βοηθούσαν...

post-58059-0-37190600-1409429884_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην γίνεται ? Απλά θέλει προσοχή γιατί έχεις πολλά ευαίσθητα σημεία που θέλουν ειδικό έλεγχο.

 

1) Η στήριξη της πλάκας στην κολώνα. Έλεγχο της πλάκας στο σημείο αυτό για διάτρηση.

 

2) Η σύνδεση πλάκας - λιθοδομής. Θα χρειαστεί ένα σενάζ εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ο τοίχος από λιθοδομή δεν μπορεί να είναι φέροντας έτσι όπως δείχνεται. Θα πρέπει να υπάρχει σαν πυρήνας ένα τοιχείο από Ο.Σ και να "κολληθούν" οι πέτρες γύρω-γύρω του... Τα υπόλοιπα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το μήκος 6,0μ. δεν είναι πρόβλημα αναφορικά με τυχόν 'βέλος' που μπορεί να σημειώνει η πλάκα μπετόν? περίπου 20εκ. πάχους ιδανικά?

@Caan, ιδανικά το αποτέλεσμα θέλω να είναι μπετόν επί φυσικής λιθοδομής αλλά μάλλον ο λόγος που δεν κάνεις λόγο για το μήκος ανοίγματος είναι ότι σκέφτεσαι τη λιθοδομή ως επένδυση επί κατακόρυφου στοιχείου φέροντος οργανισμού  από μπετόν.

@ιnick, 1) Η στήριξη της πλάκας στην κολόνα. Έλεγχο της πλάκας στο σημείο αυτό για διάτρηση.

πως αντιμετωπίζεται αυτό κατά την κατασκευή? 

2) Η σύνδεση πλάκας - λιθοδομής. Θα χρειαστεί ένα σενάζ εκεί. 

σίγουρα θέλει σενάζ. αυτό όμως αρκεί για το παραπάνω θέμα του 'βέλους', εσύ τί λες?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Το μήκος των 6.00μ. αντιμετωπίζεται, δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο πρόβλημα. Το πάχος της πλάκας ίσως χρειαστεί να βγει παραπάνω από 20εκ. (25?) αφενός για την αποφυγή μεγάλου βέλους και αφετέρου για να είναι ενδεχομένως επαρκέστερος ο έλεγχος σε διάτρηση (για τον οποίο θα πρέπει να προστεθεί και κατάλληλα διαμορφωμένος οπλισμός στην περιοχή της κυκλικής κολώνας). Τον πυρήνα από μπετόν εσωτερικά του σώματος του τοίχου τον λέω αφενός για να δημιουργηθούν καλύτερες συνθήκες πάκτωσης στην στήριξη της πλάκας και αφετέρου (και κυρίως) για να μπορεί να έχει το σύστημα επαρκή αντοχή σε πλευρική φόρτιση (βλ. σεισμό) που δεν μπορεί να παρασχεθεί από τον τοίχο αν είναι αμιγώς πέτρινος.

Τα υπόλοιπα είναι θέμα υπολογισμών...  

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

caan, υπάρχει κάποιο link για να δω ένα δείγμα από κάτοψη της διαμόρφωση γενικά του οπλισμού στην περιοχή γύρω από την κολόνα, όπως στην περίπτωσή μου για αποφυγή διάτρησης της πλάκας?

Για το πλευρικό τοιχίο αποφάσισα τελικά οτι θα γίνει από μπετόν έχω υπολογίσει τα σίδερα και θα αρκεστούμε εκεί στην επένδυση. οπότε μόνο το θέμα της διάτρησης θέλω τώρα να λύσω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, είχα καιρό να το ανοίξω το βιβλίο. d=0,5, οπότε οι συνδετήρες μου (λοξοί) θα ξεκινούν από 0,75 από την παρειά του υποστυλώματος. 

και οι λοξές ράβδοι στο κάτω μέρος της πλάκας από 0,8μ (=min) 

δεν θα ήθελα να έχω διαπλάτυνση υποστυλώματος στο σημείο ('μαξιλάρι')

γενικά από στατικής απόψεως πότε προτιμώνται οι κατακόρυφοι και πότε οι λοξοί συνδετήρες? διαισθάνομαι ότι είναι καλύτεροι οι λοξοί.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

d=0.5 είναι πολύ μεγάλο... (Δεν χρειάζεται και μαξιλάρι)

Προσωπικά, δεν τοποθετώ λοξούς συνδετήρες αλλά κατακόρυφους.

Επίσης, η απόσταση της κολώνας από τα άκρα πρέπει να μεγαλώσει. 

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.