Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό: Μπαλκονόπορτες ισογείου και ορόφου σε διαφορετική θέση.


gbalofski

Recommended Posts

Να σας πώ και εγώ τη γνώμη μου;

 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.

 

Δηλαδή για ό,τι γίνει, εξ αρχής υπεύθυνος είναι ο μηχανικός. Και θα πρέπει αυτός να αποδείξει ότι φταίει ο ιδιοκτήτης (και όχι ο ιδιοκτήτης ότι φταίει ο μηχανικός).

Δεν σας κρύβω, λοιπόν, πως όταν προκύπτουν συνεχώς τέτοιες περιπτώσεις, προσωπικά θεωρώ ότι Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΠΕΤΥΧΕ. Και φυσικά το έχω πολλάκις θεωρήσει και για τον εαυτό μου. ΑΠΕΤΥΧΕ γιατί δεν έδωσε αυτός στον πελάτη να καταλάβει τη λύση που του διαμόρφωσε, ή γιατί δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με το σχέδιο (πρέπει να «ξενυχτάς» επάνω στο σχέδιο, ώστε να φτάσεις στη βέλτιστη δυνατή λύση, που να ξέρεις ότι αυτή θα ικανοποιήσει τον πελάτη, γιατί αν δεν γίνει αυτό, τότε όντως θα ζητάει να γίνουν αλλαγές εκ των υστέρων, όταν θα κατανοήσει ότι υπήρχε και κάτι καλύτερο). Ή ακόμη και να μπαίνεις στο μυαλό του ιδιοκτήτη και να καταλαβαίνεις αυτά που έχει μέσα του, αλλά δεν μπορεί να σου τα πει καν. Γιατί μια μέρα θα καταλάβει ότι το σπίτι που έφτιαξε δεν ταιριάζει με τις ανάγκες του.

....

Αυτή είναι η δουλειά του μηχανικού. Όποιος θεωρεί ότι αυτή η πτυχή του επάγγελματός μας είναι τεχνοκρατική, κάνει λάθος. Είναι ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ η δουλειά μας, γιατί πρέπει να ικανοποιήσουμε τις βαθύτερες ανάγκες του ανθρώπου που θα στεγάσουμε τη ζωή του. Και πληρωνόμαστε ΚΑΙ για αυτό, και όχι μόνο για τις μελέτες που θα εκπονήσουμε.

 

.

 

+1000, Πρόσεξε Jimmy, μην υποστηρίζεις τέτοιες θέσεις ανοιχτά στο φόρουμ γιατί κάποιες φίρμες του Φόρουμ θίγονται και είναι ευερέθιστες σε οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί αντισυναδελφικό. Σε ένα άλλο post που ένας ιδιοκτήτης διαμαρτυρόταν για την ανεπάρκεια (όχι επιστημονική, αλλά απουσία από το εργοτάξιο, απουσία επίβλεψης κλπ) του μηχανικού του, έκανα κάποια αντίστοιχα με τα δικά σου σχόλια..κάτι φίρμες μου στέλνανε pm ότι είμαι αντισυναδελφικός, ότι θα τα βρώ μπροστά μου και τότε οι συνάδελφοι θα μου γυρνούν την πλάτη και άλλα γραφικά κλπ κλπ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σας πώ και εγώ τη γνώμη μου;

 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.

 

Και στο κάτω-κάτω, ό,τι και να γίνει, όποιος είναι υπεύθυνος από τους δύο, πάλι ο μηχανικός θα βγει λάδι (θα πληρωθεί για την ενημέρωση - αναθεώρηση). Άρα σκασμός

 

 

 

+1000, Πρόσεξε Jimmy, μην υποστηρίζεις τέτοιες θέσεις ανοιχτά στο φόρουμ γιατί κάποιες φίρμες του Φόρουμ θίγονται και είναι ευερέθιστες σε οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί αντισυναδελφικό.

 

τι εννοείτε και οι 2 ?

 

Jimmy πόσες τέτοιες αλλαγές δέχθηκες μετά την άδεια ? πληρώθηκες αναθεώρηση όπως λες ? Έκανες τακτοποίηση ?

 

Και εσύ agrafiot δεν αφήνεις την ειρωνεία στην πάντα και πες ότι θες χωρίς μισόλογα.

 

Στην Ελλάδα δραστηριοποιείστε και οι 2 ?

 

Jimmy αφού η δουλειά μας είναι ανθρωπιστική όπως λες ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ?

 

Και μας λες ότι πληρώνεσαι και τις αναθεωρήσεις, αλλαγές του επί τόπου και της τελευταίας στιγμής ?

 

Που ζείτε ? Σοβαρά ρωτάω !!!

 

Και Jimmy το "σκασμός" σε ποιους πάει ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε TDM900 καμιά ειρωνία και καθόλου μισόλογα. Είμαι σαφής:

α) Ζω και δραστηριοποιούμαι στην Ελλάδα

β) Δεν μιλώ για την συγκεκριμένη υπόθεση και καμιά συγκεκριμένη υπόθεση καθώς δεν γνωρίζουμε σε βάθος και επομένως τοποθετούμαστε επί της αρχής

γ)Συμφωνείς ή όχι ότι υπάρχει ανεπάρκεια, ή αμέλεια ή ελλειπής άσκηση καθηκόντων από κάποιους (όχι λίγους) μηχανικούς? Αν όχι, τότε μην συνεχίζεις να διαβάζεις, μας χωρίζει άβυσσος..

δ) Αυτούς τους κάποιους που πχ πατάνε στην οικοδομή μόνο στην παραλαβή του οπλισμού (λες και η επίβλεψη τελειώνει στα σίδερα) και μετα είναι άφαντοι, που δεν προσφέρουν καθοδήγηση στους ασφαλώς αδαείς πελάτες τους οι οποίοι καταλήγουν στα fora κλπ κλπ εσύ τους θεωρείς συναδέλφους? σε αντιπροσωπεύουν σαν επαγγελματία?

ε) Αν δεν σε αντιπροσωπεύουν, διστάζεις να τους κράξεις δημόσια? Ή σε δεσμεύει η "συναδελφική" αλληλεγύη? Γιατί κάποιοι (δεν θέλω να ονοματίσω δικαίωμα μου είναι) θεωρούν ότι εκτός και αν είμαι πραγματογνώμων, τότε δεν πρέπει να καταφερόμαστε κατά "συναδέλφων"...ε λοιπόν δεν με ενδιαφέρει αυτή η αντίληψη..

 

Για να τελέιώνουμε, κάποτε και σε αυτή την χώρα ο Μηχανικός είχε κύρος. Εθεωρείτο επιστήμων, εφάμιλλος του ιατρού κλπ κλπ. Σε πολλές χώρες (πχ Μέση Ανατολή) ο μηχανικός θεωρείται η ελίτ των επιστημόνων και υπάρχει σεβασμός.

Η "συναδελφική αλληλεγγύη" σε αυτή τη χώρα έχει οδηγήσει την εικόνα του μηχανικού να είναι ταυτόσημη του 1. ήσσονος προσπαθούντος 2. μιζαδόρου, λαδωτή, λαδωμένου με συνεργεία - μάντρες - πολεοδομίες 3. τελικά ενός επαγγελματία με αμφίβολη κατάρτιση και επαγγελματική συνείδηση.

Link to comment
Share on other sites

ε) Αν δεν σε αντιπροσωπεύουν, διστάζεις να τους κράξεις δημόσια? Ή σε δεσμεύει η "συναδελφική" αλληλεγύη? Γιατί κάποιοι (δεν θέλω να ονοματίσω δικαίωμα μου είναι) θεωρούν ότι εκτός και αν είμαι πραγματογνώμων, τότε δεν πρέπει να καταφερόμαστε κατά "συναδέλφων"...ε λοιπόν δεν με ενδιαφέρει αυτή η αντίληψη..

 

:D

 

Ε,λοιπόν εγώ είμαι αυτός!Σου δίνω το ελέυθερο δημοσίως να αναφέρεσαι σε εμένα,καθώς δεν άλλαξα γνώμη από την τελευταία φορά που το δήλωσα!Σου δίνω και το ελεύθερο να δημοσιεύσεις και το μήνυμά μου και να ζητήσεις απόψεις από τους συναδέλφους.

agrafiot δεν κατάλαβα ότι έχεις απωθημένα!Και με θεωρείς και φίρμα!Ευχαριστώ,αλλά μάλλον έχεις παρεξηγήσει τη γνώμη μου,όπως και την ερμηνεία και εφαρμογή του ''Νόμου'' σε αυτό το ''Κράτος''.

 

 

Επίσης συμφωνώ με τον gbalofski εάν κ εφ' όσον δεν εκθέτει την υπογραφή του μηχανικού του.Όποιος γουστάρει κάνει ό,τι θέλει με τα λεφτά του,με τη διαφορά ότι οι συνειδήσεις και οι υπογραφές δεν αγοράζονται εάν ο επαγγελματίας είναι σωστός.Βέβαια,στο Ραγιαδιστάν ζούμε,όπου ο σχεδιασμός τρέχει να προλάβει την εφαρμογή,αντί να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.

 

gbalofski κάνε ό,τι θέλεις στο σπίτι σου,αρκεί να το κάνεις γνωρίζοντας ότι παραβιάζεις ''διατάξεις'',οπότε να είσαι προετοιμασμένος να πληρώσεις το ''τίμημα''.Το ''Κράτος'' ουσιαστικά δεν το ενδιαφέρει σε ποια θέση θα είναι τα ανοίγματά σου,αρκεί να ''εισπράξει''.Θα ξαναπληρώσεις βέβαια και το μηχανικό σου,αν δεν κάνεις ό,τι σου λέει.

 

@Χάρης

Το πρόβλημα του κοντού υποστηλώματος είναι αστείο.Λύνεται πανεύκολα.Ωστόσο καλά έκανες και το ανέφερες.

 

p.s.:agrafiot τί σημαίνει ''φίρμα''?τόσο πολύ σε τάραξε η γνώμη μου? :)

δ) Αυτούς τους κάποιους που πχ πατάνε στην οικοδομή μόνο στην παραλαβή του οπλισμού (λες και η επίβλεψη τελειώνει στα σίδερα) και μετα είναι άφαντοι, που δεν προσφέρουν καθοδήγηση στους ασφαλώς αδαείς πελάτες τους οι οποίοι καταλήγουν στα fora κλπ κλπ εσύ τους θεωρείς συναδέλφους? σε αντιπροσωπεύουν σαν επαγγελματία?

Ουσιαστικά ΝΑΙ,τελειώνει η επίβλεψη του επιβλέποντος με την κατασκευή του φ.ο.Σου πέρασε από το μυαλό ποτέ η σκέψη ότι μπορεί να έχουν διοριστεί πολλοί επιβλέποντες,ένας από τους οποίους να είναι του φέροντος οργανισμού?Καταλαβαίνεις??..............Γι' αυτό και δήλωσα τότε να μην προτρέχουμε σε δηλώσεις χωρίς να γνωρίζουμε...........

Η "συναδελφική αλληλεγγύη" σε αυτή τη χώρα έχει οδηγήσει την εικόνα του μηχανικού να είναι ταυτόσημη του 1. ήσσονος προσπαθούντος 2. μιζαδόρου, λαδωτή, λαδωμένου με συνεργεία - μάντρες - πολεοδομίες 3. τελικά ενός επαγγελματία με αμφίβολη κατάρτιση και επαγγελματική συνείδηση.

Έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.Μάλλον πρέπει να τα ξεκαθαρίσεις.Άλλο πράγμα η συναδελφική αλληλεγγύη και οι επιφυλάξεις που προτείνω αν δεν είμαστε εμείς οι άμεσα εμπλεκόμενοι και άλλο η ανικανότητα-κερδοσκοπιμότητα της Πολιτείας και ο τρόπος σκέψης-παρέμβασης του κάθε ανθρώπου που προσπαθεί να φτιάξει τη στέγη του....

 

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

α) Σε χαρακτηρίζω "φίρμα" γιατί εκφέρεις άποψη επί παντός θέματος με ύφος περίσσειας αλαζονείας.

β) Σε τι ποσοστό έχουμε περισσότερους από 1 επιβλέποντες σε μία άδεια που παέι ένας ιδιώτης σε έναν μηχανικό στην γειτονιά του? Σε συντριπτικό ποσοστό, η Αρχ. Μελέτη και η Στατική Μελέτη, συντάσσονται και επιβλέπονται απο το αυτό άτομο. Αλλά φρόντισες και βρήκες την δικαιολογία για τους φυγόπονους "συναδέλφους" σου..

γ) Κανένα Κράτος και καμιά Πολιτεία δεν φταίει για την αντίληψη που έχει ο κόσμος για εμάς και για την διολίσθηση του επαγγέλματος μας..φταίνε οι κακοί επαγγελματίες την ύπαρξη των οποίων αρνείσαι να δεχθείς και να καταγγείλεις..μου θυμίζεις τον ΣΥΡΙΖΑ με εκείνους που σπάνε τα πανεπιστήμια..

δ)Η γνώμη σου δεν με ταράζει..στο κάτω κάτω ο Clint Eastwood είχε πει κάτι πολύ σοφό σε εκείνη την ταινία..Opinions are like assholes..Everyone has one

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

α) Σε χαρακτηρίζω "φίρμα" γιατί εκφέρεις άποψη επί παντός θέματος με ύφος περίσσειας αλαζονείας.

 

Όταν γνωρίζω τί μου γίνεται-έχοντας απόλυτη επίγνωση των συνεπειών των διατάξεων του Νόμου-και βλέπω τοποθετήσεις συναδέλφων που παραβιάζουν διατάξεις,ασφαλώς και απαντάω κατηγορηματικά,για να μείνει γραπτή και η δική μου τοποθέτηση και όποιος γνωρίζει,κρίνει ανάλογα.Αν η προσωπική μου εμπειρία με κάνει ''φιρμα'' στη δική σου κρίση,τότε θα το πάρω ως κοπλιμέντο.:)

Το ''παντός θέματος'' διαπιστώνεται εύκολα από οποιονδήποτε με μία αναζήτηση στο φόρουμ των δημοσιεύσεών μου.Εϊσαι λάθος σε αυτό.

 

β) Σε τι ποσοστό έχουμε περισσότερους από 1 επιβλέποντες σε μία άδεια που παέι ένας ιδιώτης σε έναν μηχανικό στην γειτονιά του? Σε συντριπτικό ποσοστό, η Αρχ. Μελέτη και η Στατική Μελέτη, συντάσσονται και επιβλέπονται απο το αυτό άτομο. Αλλά φρόντισες και βρήκες την δικαιολογία για τους φυγόπονους "συναδέλφους" σου..

 

Σε ποσοστό που ο ιδιώτης σέβεται τον εαυτό του και επιλέγει τον αρχιτέκτονα,τον πολιτικό και το μηχανολόγο να είναι ξεχωριστά πρόσωπα.Αυτό επίσης μοιράζει και την πίτα στα επαγγέλματά μας και επίσης σου ανοίγει εσένα προσωπικά τους ορίζοντες να δεις ότι όντως υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις στο Ραγιαδιστάν,αντί να είσαι τόσο απόλυτος....

 

γ) Κανένα Κράτος και καμιά Πολιτεία δεν φταίει για την αντίληψη που έχει ο κόσμος για εμάς και για την διολίσθηση του επαγγέλματος μας..φταίνε οι κακοί επαγγελματίες την ύπαρξη των οποίων αρνείσαι να δεχθείς και να καταγγείλεις..μου θυμίζεις τον ΣΥΡΙΖΑ με εκείνους που σπάνε τα πανεπιστήμια..

 

Ψάχνεις μάλλον κάπου να ρίξεις ευθύνες για άσχετα θέματα....Δεν αρνούμαι καμία ύπαρξη των ''επαγγελματιών'' που λες.Σου ξαναλέω ότι κρατάω τις επιφυλάξεις μου και επίσης δεν είναι δική μου δουλειά να τους καταγγείλω-και μάλιστα δημοσίως-χωρίς να είμαι άμεσα εμπλεκόμενος,ούτε κανενός είναι δουλειά χωρίς αυτός να είναι ορκωτός πραγματογνώμων.Σε προκαλώ να δημοσιεύσεις το προσωπικό μήνυμα που σου έστειλα,αν θες να συνεχίσουμε τη συζήτηση αυτή σε άλλο θρεντ.

Μάλλον ψάχνεσαι να διαμορφώσεις γνώμες με το γ) σου,είναι τελείως άστοχο, ή αλλιώς υπάρχει σοβαρό θέμα επικοινωνίας.

δ)Η γνώμη σου δεν με ταράζει..στο κάτω κάτω ο clint eastwood είχε πει κάτι πολύ σοφό σε εκείνη την ταινία..opinions are like assholes..everyone has one

 

Συμφωνώ και επαυξάνω:)

Αν και,σε άσχετο με το θέμα θρεντ με ανέφερες χωρίς προφανή λόγο,μάλλον κάτι σε τάραξε.''Η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει''.

Τουλάχιστον δεν φοράω επικοινωνιακά μιντιακά προσωπεία (δεν απευθύνεται αυτό σε σένα) και γράφω τη σκέψη μου ΕΛΕΥΘΕΡΑ (ούτε αυτό απεθύνεται σε σένα) και ΑΠΡΟΣΚΟΠΤΑ.Προσφέρω ευθύτητα ,σοβαρότητα και ειλικρίνεια,με κόστος την αλαζονεία. Στην τελική ρε συ,όλοι μας κάποιο κουσούρι κουβαλάμε,κανείς δεν θα βγει αλώβητος από αυτό το επάγγελμα...;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ο αυτουργός της όλης κατάστασης, θεωρώ ότι θα πρέπει και να κλείσω αυτήν την κόντρα.

 

Καταρχήν επισημαίνω ότι δήλωσα ιδιωτικά τη μεταμέλειά μου σε συγκεκριμένα άτομα, και το πράττω και δημοσίως, για την έκφραση «σκασμός» (= φίμωμα σε όσους δεν συμφωνούν με τις δικές μου απόψεις).

 

Στα όσα παρατέθηκαν στο Θέμα, υπήρξαν πολλές αλήθειες, από όλες τις πλευρές που συμμετείχαν, οι οποίες, δυστυχώς, καλύφθηκαν από τις κακώς εννοούμενες κόντρες-παρεκτροπές του γραπτού λόγου κλπ. (συμπεριλαμβανομένου και του υποφαινόμενου), με αποτέλεσμα να λαμβάνει η συζήτηση διαφορετικές διαστάσεις και να χάνεται η ουσία. Ας ανατρέξει ο καθένας στη συζήτηση και ας διακρίνει τί γράφει έκαστος από εμάς, πέρα από τη «δύσοσμη γαρνιτούρα», και θα δει απόψεις βάσιμες, και τις οποίες όλοι έχουμε βιώσει. Θα έλεγε κανείς ότι ο καθένας έχει ένα μέρος δικαίου στα λεγόμενά του (πλην το διεκδικεί με κακό τρόπο).

 

Επειδή δε είμαστε και μηχανικοί, δηλ. σοβαροί και μορφωμένοι άνθρωποι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφερθεί κανείς σε αυτά συγκεκριμένα και να τα συνοψίσει. Ας διακρίνει ο καθένας ξεχωριστά ποιες είναι οι απόψεις καθενός σχετικά με τη δουλειά μας, και ας κρατήσει (και μακάρι και εφαρμόσει) ό,τι νομίζει ότι στο οποίο υστερεί, για να γίνει καλύτερος. Άλλωστε αυτός είναι και ένας από τους λόγους που ιδρύθυκε αυτό το forum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.