Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδοση ΦΠΑ μόνο εφόσον έχει εισπραχθεί


Engineer

Recommended Posts

Κάτσε γιατί ίσως δεν έχω καταλάβει καλά..

Η hoc.. έχει πληρωθεί αλλά δεν έχει αποδώσει τον ΦΠΑ;

Αν είναι έτσι, δεν νομίζω να τους αφορά το σχέδιο....

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτός του καθεστώτος ΦΠΑ. Δεν πληρώνουν αυτοί..... Κορόϊδα είναι σαν εμάς κ.λπ.....

 

Δες κι αυτό http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2014/09/blog-post_9211.html

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Εχει εκδοθεί τιμολόγιο προς φορέα ο οποίος μπορεί να υπαχθεί στο ανωθεν καθεστώς.

 

Ο φορέας αυτός μου ζητά σήμερα να ακυρώσω το τιμολόγιο και να εκδώσω νέο "ανευ ΦΠΑ". Μπορεί να με υποχρεώσει να το κάνω; είναι αυτός με τη σειρά του υποχρεωμένος να το ζητήσει εκ του νόμου απο μένα;

Εμένα πάντως δε με βολεύει, διότι είμαι πιστωτικός κατά πολύ, και αν εκδόσω ΤΠΥ χωρίς ΦΠΑ, δε συμψηφίζω τα χρήματα μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο πως θα ισχύει και για παροχή υπηρεσιών;

 

 

Α, και το ν/σ μιλάει για μη απόδοση ΦΠΑ μέχρι αυτός να εισπραχθεί, όχι για στοιχειο άνευ ΦΠΑ!!!

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Oχι φαέθων υπάρχει κι αυτό. Ανετρεξε στη προηγούμενη σελίδα. Το χει αναρτήσει σε λινκ στο ταξχεβεν ο ΔημητρηςΤζιΜι

Link to comment
Share on other sites

Το συνημμένο είναι από http://www.newmoney.gr/article/67876/perimenontas-treno-me-tis-doseis-kai-alles-diataxeis

που αναφέρει ότι αφορά "Πράξεις για τις οποίες υπόχρεος για την καταβολή του φόρου καθίσταται ο λήπτης των αγαθών ή υπηρεσιών" άρα να συμφωνήσω με τον Φαέθωνα.

post-2272-0-25255000-1412164303_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάστε:

 

2. Μη επιβολή ΦΠΑ επί τιμολογίων τεχνικών έργων

Με διάταξη της παρ. 10 του άρθρου 1 του Ν. 4281/2014 (ΦΕΚ 160/Α/8.8.2014) και για την κατασκευή τεχνικών έργων, υπόχρεος για την απόδοση του ΦΠΑ στο δημόσιο καθίσταται ο λήπτης τιμολογίου, αντί αναδόχου-εργολήπτη, που είναι ο εκδότης του τιμολογίου (αντιστροφή υποχρέωσης).

Κατά συνέπεια οι εργολήπτες-ανάδοχοι τεχνικών έργων (ύδρευσης, αποχέτευσης, διαχείρισης απορριμμάτων, τηλεθέρμανσης κλπ) εκδίδουν τιμολόγια χωρίς να επιβάλλουν ΦΠΑ, εφ' όσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις που αναφέρονται στην επομένη παρ. 3.

Δεδομένου δε ότι πρόκειται για αγαθά επένδυσης, τα οποία πρόκειται να χρησιμοποιηθούν σε φορολογητέα (για το ΦΠΑ) δραστηριότητα, ο αναλογών ΦΠΑ προσαυξάνει τόσο το φόρο εκροών όσο και το φόρο εισροών της ίδιας φορολογικής περιόδου (χρεοπίστωση). Αποτέλεσμα αυτού του μηχανισμού είναι ο λήπτης του τιμολογίου να μην εκταμιεύει ποσό προς απόδοση ΦΠΑ στο Δημόσιο, αφού το ποσό που οφείλει να αποδώσει συμψηφίζεται στην ίδια περιοδική δήλωση με το ισόποσο που δικαιούται να εκπέσει.

Στην παραπάνω διάταξη περί αντιστροφής της υποχρέωσης υπάγονται συγκεκριμένες περιπτώσεις που αναλύονται στα επόμενα.

Link to comment
Share on other sites

διαχειρηση απορριματων σε συντομογραφια = μπομπολας?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.